NELMSC SCM Champs ( Fri, Dec 9, 2011 - Sun, Dec 11, 2011 )

Heat Sheet - 9 Heats

Event 4 Men 400 M Free
100 Swimmers

Heat 1 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 MAMA Mitchell, Jack 70-74 9:34.02 10:05.36 4 13
3 CMSC Pedros, Philip 45-49 8:40.00 NS NP 0
4 MESC Kerr, Philip 75-79 8:00.00 8:04.30 1 17
5 NEM Nam, Kyung 40-44 7:45.00 8:11.90 16 1
6 MAMA Daponte, Frank 30-34 8:00.00 6:32.33 4 13
7 MAMA Carroll, Marcus 50-54 8:00.00 6:32.61 9 8
8 ABC Widnall, William 70-74 8:59.13 9:22.92 3 14

Heat 2 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ABF Gelinas, Chris 18-24 7:30.00 6:27.28 3 14
2 LANE White, Alan 40-44 7:10.00 7:02.09 15 2
3 KING Hadley, Bruce 55-59 6:56.00 7:39.42 12 5
4 GSP Dunham, Larry 70-74 6:48.00 6:36.44 2 15
5 YNS Chertok, Zachary 18-24 6:45.00 6:36.22 4 13
6 SWMR Prior, David 65-69 6:45.00 6:23.81 4 13
7 MAMA Scanlon, Tom 45-49 6:53.00 7:18.16 7 10
8 GWDM Hutchings, Dick 70-74 6:59.00 6:26.77 1 17
9 BUMS Nunez, Guillermo 35-39 7:15.00 7:04.58 9 8
10 MESC Rupert, Bill 65-69 7:30.00 6:43.39 7 10

Heat 3 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GBM Games, Brett 45-49 6:41.74 5:27.22 4 13
2 GWDM Phillips, David 60-64 6:30.00 6:43.17 5 12
3 BUMS Fiedler, Tom 65-69 6:30.00 6:20.92 3 14
4 MAMA Parsons, Edward 35-39 6:24.99 6:22.47 8 9
5 LANE Coombs, John 45-49 6:20.00 5:58.17 5 12
6 UCLB Jaye, David 55-59 6:21.06 6:11.18 9 8
7 ABC Edelman, Paul 55-59 6:25.00 6:17.42 10 7
8 SWMR Ewan, Bill 65-69 6:30.00 6:28.85 5 12
9 FLAQ Legaspi, Adrian 55-59 6:37.00 6:32.78 11 6
10 MESC Matava, Chris 40-44 6:42.00 6:20.81 14 3

Heat 4 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMSC Kwa, Ken 35-39 6:15.00 6:03.88 7 10
2 MESC Darling, Drew 55-59 6:13.00 6:04.22 8 9
3 ABC Pope, James 65-69 6:10.00 6:32.42 6 11
4 NEM Eger, Laszlo 65-69 6:03.00 5:59.09 2 15
5 SWMR Dow, Paul 55-59 6:00.00 5:56.36 7 10
6 SWMR Sorterup, Don 40-44 6:00.00 6:07.43 12 5
7 MESC Vail, David 65-69 6:05.00 5:56.18 1 17
8 GWDM Phillips, Ken 60-64 6:10.00 5:54.75 3 14
9 LANE Mansour, Marc 45-49 6:15.00 6:17.99 6 11
10 YNS Sandt, Mark 50-54 6:15.00 5:57.09 7 10

Heat 5 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MIT Gladstone, Jonathan 40-44 5:56.00 6:08.08 13 4
2 JCCN Kaplan, Benjamin 40-44 5:50.00 5:50.95 10 7
3 SWMR Morse, Tim 60-64 5:45.00 5:38.02 2 15
4 WCPM Griffin, Michael 45-49 5:36.00 5:21.59 3 14
5 MAMA Foster, Walter 50-54 5:35.00 5:23.36 4 13
6 WMW Gambrel, Patrick 55-59 5:35.14 5:38.45 6 11
7 MIT Azarbayejani, Ali 40-44 5:45.00 5:52.86 11 6
8 TRIY McNamara, Kip 35-39 5:50.00 5:31.32 6 11
9 SWMR McQuiggan, Frank 60-64 5:55.00 5:58.89 4 13
10 MAMA Head, Daniel 50-54 6:00.00 5:48.55 6 11

Heat 6 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Murphy, Timothy 40-44 5:30.49 5:16.45 8 9
2 GSP Wood, Jeffrey 40-44 5:30.00 5:18.52 9 8
3 MESC Roth, Douglas 50-54 5:26.00 5:15.02 3 14
4 MAMA Crane, Robert 50-54 5:22.00 6:25.32 8 9
5 BUMS O'Neill, Gary 50-54 5:20.00 5:28.56 5 12
6 CMSC Muhanna, Elias 30-34 5:20.00 5:44.40 3 14
7 UNAT Donnelly, Kevin 55-59 5:23.41 5:25.28 5 12
8 ABC McLaughlin, Brian 55-59 5:28.25 5:20.44 4 13
9 MAMA Maclennan, John 60-64 5:30.00 5:19.60 1 17
10 GSP Miller, Elliot 25-29 5:33.78 5:23.39 7 10

Heat 7 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMSC Bosetti, Damon 25-29 5:17.03 5:16.57 6 11
2 LANE O'Brien, David 55-59 5:15.00 5:17.80 3 14
3 CMSC Schachner, Eyal 40-44 5:11.00 5:06.71 6 11
4 MESC Syphers, Dale 55-59 5:10.00 5:06.48 1 17
5 MESC Gray, Zachary 25-29 5:07.53 5:03.43 5 12
6 MAMA Foley, TJ 40-44 5:08.00 5:14.52 7 10
7 BAM Leake, Michael 30-34 5:10.25 4:51.57 2 15
8 MAMA Nemirovsky, Sergei 35-39 5:15.00 5:06.71 5 12
9 GBM Mack, Tom 50-54 5:15.15 5:14.33 2 15
10 ABF Mone, Greg 35-39 5:20.00 4:48.99 3 14

Heat 8 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LANE Kimball, Andrew 25-29 5:00.00 4:53.04 3 14
2 CMSC Alexander, Mark 50-54 4:59.50 5:00.11 1 17
3 MESC Wignall, Simon 35-39 4:55.00 4:44.06 1 17
4 MESC McKinney, Maury 50-54 4:49.42 NS NP 0
5 WTS Sharon, Gil 35-39 4:40.00 4:58.59 4 13
6 GSP Rubacky, Mark 40-44 4:41.00 4:34.79 3 14
7 LANE Bachovchin, Daniel 25-29 4:50.00 5:02.71 4 13
8 SCY Bartlett, Fred 55-59 4:59.00 5:07.05 2 15
9 BUMS Masseo, Patrick 18-24 5:00.00 4:59.95 2 15
10 NEM Strehle, Andrew 40-44 5:05.00 5:00.31 5 12

Heat 9 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UCLB Dornaus, David 35-39 4:40.00 4:46.77 2 15
2 MAMA Broglio, Mike 40-44 4:36.96 4:46.87 4 13
3 BC Autissier, Patrick 45-49 4:30.00 4:35.93 2 15
4 MAMA Brown, Ethan 25-29 4:23.50 4:23.18 1 17
5 MAMA Nilsson, Eric 18-24 4:02.00 3:57.08 1 17
6 CMSC Wilkinson, Jon 40-44 4:23.20 4:29.28 1 17
7 MESC Schmidt, Michael 45-49 4:27.00 4:25.41 1 17
8 JAM Chebotarev, Oleg 40-44 4:30.00 4:31.80 2 15
9 GBM Ten Haagen, Anthony 25-29 4:39.00 4:38.91 2 15
10 CMSC Kosiorek, Kevin 30-34 4:40.00 4:40.07 1 17

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
CONN Laux, Michael 70-74 6:30.00 NP
CMSC Rourke, Jonathan 55-59 4:30.00 NP
CCM Green, Dick 55-59 5:30.00 NP
GBM Miller, Steve 55-59 5:43.84 NP
ABF Yost, Jeff 35-39 5:16.50 NP
UNAT Whittaker, Ben 30-34 4:35.27 NP
SCY Garr, Michael 55-59 6:03.40 NP
UCLB Davis, Bill 50-54 5:40.00 NP
UCLB Gordon, Peter 50-54 6:10.00 NP
UCLB Estabrook, Todd 50-54 5:41.42 NP
SWMR Sayles, Douglas 40-44 5:05.14 NP
MAMA Rose, Bruce 30-34 6:45.00 NP
MAMA Colby, Richard 50-54 7:30.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home