NELMSC SCM Champs ( Fri, Dec 9, 2011 - Sun, Dec 11, 2011 )

Heat Sheet - 13 Heats

Event 48 Men 100 M Free
148 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
UNAT Gregson, Michael 40-44 1:03.34 NS 0

Heat 1 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 MAMA Mitchell, Jack 70-74 2:00.51 2:13.17 4 13
4 MAMA Daley, Timothy 25-29 1:55.00 1:25.74 11 6
5 MAMA Coarr, Matt 30-34 1:50.00 1:42.07 13 4
6 ABC Widnall, William 70-74 1:52.42 2:05.09 3 14
7 MESC Kerr, Philip 75-79 2:00.00 1:47.79 1 17
8 MAMA Kobs, Ray 45-49 43.00 NS NP 0

Heat 2 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MESC Pride, H Douglas 65-69 1:43.33 NS NP 0
2 MAMA Mahoney, J Barry 65-69 1:40.00 1:41.37 9 8
3 KING Hadley, Bruce 55-59 1:34.88 1:36.84 13 4
4 ABC Pope, James 65-69 1:27.77 1:20.80 6 11
5 BUMS Fiedler, Tom 65-69 1:25.00 1:20.25 5 12
6 ABC Baxter, David 65-69 1:26.00 1:26.75 8 9
7 GWDM Hutchings, Dick 70-74 1:30.00 1:20.67 2 15
8 UCLB Jaye, David 55-59 1:35.56 1:17.87 11 6
9 UVRA Meardon, Arnold 80-84 1:42.00 NS NP 0
10 LANE Cortes, Javier 35-39 1:50.00 1:47.69 11 6

Heat 3 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FLAQ Legaspi, Adrian 55-59 1:24.50 1:24.91 12 5
2 LANE White, Alan 40-44 1:22.00 1:22.61 16 1
3 LANE Biethan, Jonathan 25-29 1:20.80 1:03.71 5 12
4 MAMA Frackleton, Jack 50-54 1:20.27 1:22.99 15 2
5 MAMA Coupe, George 70-74 1:20.00 1:20.34 1 17
6 MAMA DeDeo, Scot 30-34 1:20.19 1:22.60 12 5
7 BC Brown, Justin 35-39 1:20.46 1:18.67 9 8
8 LANE Heffernan, Sean 60-64 1:21.99 1:30.51 8 9
9 GWDM Dymek, Timothy 45-49 1:23.00 1:18.85 11 6
10 MAMA Patnaude, Dan 35-39 1:24.72 1:18.77 10 7

Heat 4 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MESC Darling, Drew 55-59 1:20.00 1:15.88 9 8
2 GBM Lewis, John 65-69 1:20.00 1:19.39 4 13
3 MAMA Crane, Robert 50-54 1:19.00 NS NP 0
4 MAMA Rose, Bruce 30-34 1:18.62 1:16.20 11 6
5 BOSY Meehan, Brian 35-39 1:17.52 1:17.99 8 9
6 CMSC Jones, Jay 65-69 1:18.00 1:10.31 1 17
7 SCY Wright, Phil 60-64 1:19.00 1:11.69 6 11
8 CMSC Dragoni, Stephen 40-44 1:19.24 1:19.63 15 2
9 LANE Brotske, Gregory 30-34 1:20.00 1:13.35 10 7
10 BOSY Pierce, Andrew 50-54 1:20.00 1:23.60 16 1

Heat 5 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NEM Eger, Laszlo 65-69 1:16.50 1:16.36 2 15
2 MESC Rupert, Bill 65-69 1:15.00 1:23.59 7 10
3 JCCN Kaplan, Benjamin 40-44 1:15.00 1:14.92 14 3
4 JCCN Fuerman, Ross 55-59 1:14.36 1:16.82 10 7
5 CCM Dooley, Jim 60-64 1:13.77 1:10.40 5 12
6 SIMM Long, Jonathan 25-29 1:14.00 1:11.13 9 8
7 SWMR McQuiggan, Frank 60-64 1:15.00 1:18.04 7 10
8 MAMA Argenti, John Paul 25-29 1:15.00 1:13.60 10 7
9 WAM Arsenault, Paul 50-54 1:16.09 1:16.20 14 3
10 SWMR Manfredi, Thomas 65-69 1:17.00 1:17.35 3 14

Heat 6 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UCLB Estabrook, Todd 50-54 1:13.00 1:14.56 13 4
2 ABC McLaughlin, Brian 55-59 1:12.55 1:09.96 5 12
3 YNS Sandt, Mark 50-54 1:12.00 1:10.50 12 5
4 GWDM Phillips, Ken 60-64 1:11.00 1:08.83 4 13
5 MAMA Maclennan, John 60-64 1:10.21 1:08.07 3 14
6 LANE Moynihan, Brian 25-29 1:11.00 1:09.73 8 9
7 UCLB Chestnut, Wendell 45-49 1:12.00 1:16.51 10 7
8 WMW Gambrel, Patrick 55-59 1:12.47 1:12.01 7 10
9 LANE Coombs, John 45-49 1:13.00 1:10.51 9 8
10 CMSC Petersen, Jim 18-24 1:13.00 1:07.08 6 11

Heat 7 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LANE Mansilla, Frankin 50-54 1:10.00 NS NP 0
2 UNAT Plencner, Bob 55-59 1:09.60 1:10.39 6 11
3 NBPT Olson, Bob 50-54 1:09.20 1:09.35 11 6
4 UCLB Gordon, Peter 50-54 1:08.77 1:07.95 8 9
5 GSP Miller, Elliot 25-29 1:08.17 1:08.22 7 10
6 GBM Mack, Tom 50-54 1:08.70 1:08.59 9 8
7 LANE Russell, Matt 35-39 1:09.00 1:03.54 4 13
8 GSM McElroy, Frank 60-64 1:09.50 NS NP 0
9 LANE Sennett, Michael 35-39 1:10.00 1:10.33 7 10
10 CONN Skolnick, Stewart 55-59 1:10.00 1:15.59 8 9

Heat 8 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MESC Bell, Richard 40-44 1:07.20 1:11.10 13 4
2 CCM Green, Dick 55-59 1:07.00 1:05.82 2 15
3 YNS Lebro, Ryan 35-39 1:06.27 1:09.54 6 11
4 UCLB Dornaus, David 35-39 1:06.00 1:00.87 3 14
5 LANE Seligman, James 50-54 1:05.60 1:09.04 10 7
6 LANE Barrus, Steve 45-49 1:05.81 1:06.13 7 10
7 MESC Syphers, Dale 55-59 1:06.20 1:05.57 1 17
8 CMSC Schachner, Eyal 40-44 1:06.59 1:05.09 11 6
9 UNAT Donnelly, Kevin 55-59 1:07.02 1:07.52 4 13
10 MAMA Foster, Walter 50-54 1:08.00 1:06.63 6 11

Heat 9 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UCLB Davis, Bill 50-54 1:05.00 1:07.12 7 10
2 IM Holmberg, Tom 50-54 1:04.38 1:05.75 5 12
3 LANE O'Brien, David 55-59 1:04.00 1:06.26 3 14
4 PITY Rogacki, Daniel 60-64 1:03.80 1:04.79 2 15
5 BUMS Masseo, Patrick 18-24 1:03.50 1:06.20 5 12
6 NEM Phillips, Timothy 50-54 1:03.50 1:02.39 3 14
7 MAMA Nemirovsky, Sergei 35-39 1:04.00 1:05.28 5 12
8 GBM Westgeest, Bart 30-34 1:04.00 1:04.73 8 9
9 KING Noyes, Brian 45-49 1:04.44 1:08.53 8 9
10 CMSC Muhanna, Elias 30-34 1:05.03 1:07.36 9 8

Heat 10 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWMR Gregson, Michael 40-44 1:03.34 1:02.94 8 9
2 CMSC Chereukhin, Vyacheslav 18-24 1:03.00 1:03.99 3 14
3 MAMA Stucker, William 18-24 1:03.00 1:03.49 2 15
4 SSHY Brown, Phil 50-54 1:02.71 1:04.03 4 13
5 MAMA Jarr, Scott 40-44 1:02.00 1:00.84 6 11
6 GBM White, Darwin 45-49 1:02.27 1:01.67 5 12
7 MESC Gray, Zachary 25-29 1:02.97 1:06.10 6 11
8 GSP Marzano, Eric 30-34 1:03.00 1:03.06 6 11
9 CMSC Quinn, Tom 40-44 1:03.21 1:06.88 12 5
10 GSP Rubacky, Mark 40-44 1:03.44 1:03.80 10 7

Heat 11 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UNAT Coelho, David 45-49 1:01.64 1:02.93 6 11
2 CMSC Zelle, Kent 30-34 1:01.36 1:02.42 5 12
3 SWMR Cote, David 50-54 1:01.00 1:00.75 2 15
4 LANE Bachovchin, Daniel 25-29 1:01.00 59.69 4 13
5 GBM Davis, Guy 50-54 1:00.00 59.70 1 17
6 GBM Zola, Brett 40-44 1:00.70 1:01.38 7 10
7 GBM Johnson, Darren 30-34 1:01.00 1:01.06 4 13
8 NEM Strehle, Andrew 40-44 1:01.00 1:03.56 9 8
9 CMSC Schlicher, Fred 60-64 1:01.50 1:02.92 1 17
10 LANE Catalano, Kenneth 30-34 1:01.99 1:00.45 3 14

Heat 12 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GBM Denneen, Matt 40-44 59.87 1:00.71 5 12
2 CMSC Brinkmeyer, Justin 30-34 59.55 59.54 2 15
3 CCM Fratantoni, Dave 40-44 58.94 59.15 2 15
4 SWMR Duru, Kaan 40-44 58.03 58.92 1 17
5 SWMR Gilson, Matthew 40-44 56.99 59.36 3 14
6 KING Kullak, Christopher 30-34 57.00 1:04.17 7 10
7 WTS Czerwinski, Robert 45-49 58.60 1:01.19 4 13
8 BC Autissier, Patrick 45-49 59.00 1:00.17 3 14
9 LANE Greene, Robert 40-44 59.71 59.64 4 13
10 CMSC Tassistro, Lorenzo 18-24 1:00.00 1:05.13 4 13

Heat 13 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MESC Schmidt, Michael 45-49 56.95 56.85 2 15
2 JAM Hiltabiddle, Steve 45-49 56.50 55.61 1 17
3 BUMS Brannan, Robert 35-39 55.50 55.71 2 15
4 MIT Neumayer, Sebastian 25-29 54.74 56.00 2 15
6 GSP Ohman, Niclas 35-39 54.30 53.85 1 17
7 MAMA Nilsson, Eric 18-24 55.00 51.98 1 17
8 UNAT Martinez Quintanilla, Jordi 30-34 56.00 57.35 1 17
9 BC Hughes, Jimmy 25-29 56.70 55.94 1 17
10 MAMA Crocker, Michael 25-29 56.98 57.23 3 14

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
MAMA Head, Daniel 50-54 1:18.00 NP
MAMA Verter, Eri 25-29 1:30.00 NP
MESC McKinney, Maury 50-54 1:01.33 NP
NEM Shaw, Greg 60-64 1:02.00 NP
GSP Wood, Jeffrey 40-44 1:08.50 NP
GBM Miller, Steve 55-59 1:13.91 NP
GBM Newkirk, Thomas 60-64 1:13.00 NP
LANE Mansour, Marc 45-49 1:20.00 NP
CMSC Rourke, Jonathan 55-59 1:02.00 NP
BUMS Nunez, Guillermo 35-39 1:18.00 NP
BUMS Goldberg, Bennett 50-54 1:12.00 NP
BUMS Keegan, Raphael 25-29 55.00 NP
UNAT Whittaker, Ben 30-34 55.41 NP
BC Doyle, Peter 50-54 1:02.90 NP
UNAT Blood, Jonathan 45-49 1:01.00 NP
PITY Young, Matthew 35-39 1:05.37 NP
WMW Kavanagh, Dean 75-79 1:32.00 NP
SWMR Gandy, Ray 50-54 1:05.00 NP
SWMR Pettibone, Chip 45-49 1:04.50 NP
SWMR Sayles, Douglas 40-44 1:06.13 NP
SWMR Shannahan, Colin 30-34 1:00.00 NP
ISF Krajewski, Thomas 30-34 55.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home