NELMSC SCM Champs ( Fri, Dec 9, 2011 - Sun, Dec 11, 2011 )

Heat Sheet - 8 Heats

Event 40 Men 100 M Breast
88 Swimmers

Heat 1 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 SWMR Ewan, Bill 65-69 2:05.00 1:55.62 5 12
4 BUMS Fiedler, Tom 65-69 2:00.00 1:43.39 3 14
5 CONN Berghaus, Peter 70-74 1:51.67 1:50.01 1 17
6 ABC Baxter, David 65-69 1:53.00 1:57.46 6 11
8 UCLB Havel, Timothy 55-59 2:11.33 2:00.95 8 9

Heat 2 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BC Goodwin, John 50-54 1:50.00 2:06.50 12 5
2 SWMR Manfredi, Thomas 65-69 1:46.00 1:39.67 2 15
3 UVRA Graber, Donald 55-59 1:41.81 1:32.36 3 14
4 MAMA Parsons, Edward 35-39 1:40.09 1:38.31 7 10
5 MAMA Daponte, Frank 30-34 1:40.00 1:33.13 7 10
6 LANE Brotske, Gregory 30-34 1:40.00 1:29.75 5 12
7 MAMA Coupe, George 70-74 2:01.00 2:02.93 2 15
8 YNS Chertok, Zachary 18-24 1:45.00 1:46.23 5 12
9 SWMR McQuiggan, Frank 60-64 1:48.00 1:39.70 4 13
10 SWMR Prior, David 65-69 1:50.00 1:44.31 4 13

Heat 3 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAMA Kobs, Ray 45-49 1:40.00 1:37.09 7 10
2 UCLB Gordon, Peter 50-54 1:38.00 1:28.63 9 8
3 GWDM Bartl, Roland 55-59 1:37.02 1:42.77 7 10
4 MAMA Riley, David 45-49 1:35.50 1:33.87 5 12
5 JCCN Fuerman, Ross 55-59 1:35.03 1:36.27 4 13
6 GBM Mair, Robert 60-64 1:35.07 1:34.14 2 15
7 BOSY Meehan, Brian 35-39 1:37.00 1:37.21 6 11
8 MAMA Keil, Mark 55-59 1:37.09 1:37.02 6 11
9 ABC McLaughlin, Brian 55-59 1:38.15 1:36.79 5 12
10 MESC Roth, Douglas 50-54 1:40.00 1:39.24 11 6

Heat 4 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LANE Sennett, Michael 35-39 1:35.00 1:28.62 3 14
2 SCY Garr, Michael 55-59 1:34.70 NS NP 0
3 CMSC Dragoni, Stephen 40-44 1:33.76 1:35.40 7 10
4 MAMA DeDeo, Scot 30-34 1:32.09 1:30.89 6 11
5 MESC Nelson, Robert 60-64 1:31.79 1:36.85 3 14
6 GBM Lewis, John 65-69 1:32.00 1:36.36 1 17
7 YNS Sandt, Mark 50-54 1:33.35 1:28.31 8 9
8 MAMA Scanlon, Tom 45-49 1:34.34 1:36.99 6 11
9 MAMA Crane, Robert 50-54 1:35.00 1:35.85 10 7
10 CMSC Kwa, Ken 35-39 1:35.00 1:31.57 4 13

Heat 5 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAMA Patnaude, Dan 35-39 1:30.00 1:33.49 5 12
2 BC Brown, Justin 35-39 1:30.00 DQ NP 0
3 TRIY McNamara, Kip 35-39 1:29.00 1:23.68 2 15
4 LANE Barrus, Steve 45-49 1:27.00 1:26.13 3 14
5 ADMS Carvotta, Tom 55-59 1:25.73 1:25.33 2 15
6 SSHY Brown, Phil 50-54 1:26.34 1:23.84 5 12
7 GBM Griffin, Paul 50-54 1:27.00 NS NP 0
8 GWDM Dymek, Timothy 45-49 1:29.50 1:29.75 4 13
9 LANE Nixon, John 55-59 1:30.00 1:23.90 1 17
10 MAMA Argenti, John Paul 25-29 1:30.00 1:29.94 6 11

Heat 6 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LANE Martini, Paolo 40-44 1:25.00 1:20.95 3 14
2 CMSC Wallace, Thomas 50-54 1:24.66 1:26.71 7 10
3 LANE Biethan, Jonathan 25-29 1:20.80 1:20.56 3 14
4 WTS Czerwinski, Robert 45-49 1:20.30 1:19.97 2 15
5 MESC Bell, Richard 40-44 1:20.20 1:22.34 5 12
6 PITY Rogacki, Daniel 60-64 1:20.20 1:21.97 1 17
7 IM Holmberg, Tom 50-54 1:20.42 1:19.59 4 13
8 GSP Rubacky, Mark 40-44 1:24.36 1:21.60 4 13
9 MAMA Prescott, Al 40-44 1:25.00 1:29.33 6 11
10 NBPT Olson, Bob 50-54 1:25.10 1:25.59 6 11

Heat 7 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MESC Nguyen, Son 30-34 1:19.99 1:17.58 3 14
2 LANE Catalano, Kenneth 30-34 1:18.62 1:16.43 2 15
3 UNAT Hinck, Todd 35-39 1:18.00 1:21.06 1 17
4 NEM Shea, Bill 50-54 1:17.70 1:18.73 3 14
5 MAMA Mulrooney, Matt 25-29 1:15.74 1:18.68 2 15
6 GBM Sczupak, Peter 45-49 1:16.48 1:17.22 1 17
7 CMSC George, Jason 18-24 1:18.00 1:25.23 4 13
8 SWMR Cote, David 50-54 1:18.15 1:17.06 2 15
9 MIT Neumayer, Sebastian 25-29 1:19.73 1:23.46 5 12
10 LANE Josephson, Brett 18-24 1:20.00 1:19.27 2 15

Heat 8 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMSC Bosetti, Damon 25-29 1:15.00 1:21.31 4 13
2 CCM Fratantoni, Dave 40-44 1:14.41 1:18.18 2 15
3 GSM Doyle, Benn 50-54 1:11.95 1:12.38 1 17
4 BUMS Slesnick, Tyson 18-24 1:10.00 1:08.42 1 17
5 UNAT Martinez Quintanilla, Jordi 30-34 1:06.40 1:07.00 1 17
6 CMSC Mc Inerney, Scott 25-29 1:08.99 1:11.60 1 17
7 CMSC Mugford, Stephen 40-44 1:11.17 1:12.07 1 17
8 BOSY Ambrosio, Michael 18-24 1:13.00 NS NP 0
9 MAMA Stucker, William 18-24 1:15.00 1:19.62 3 14
10 CMSC Kosiorek, Kevin 30-34 1:15.00 1:19.48 4 13

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
BUMS Nunez, Guillermo 35-39 1:25.00 NP
GBM Miller, Steve 55-59 1:40.33 NP
GBM Ten Haagen, Anthony 25-29 1:12.00 NP
MAMA Foley, TJ 40-44 1:24.00 NP
PITY Young, Matthew 35-39 1:18.00 NP
JCCM Kutai, Itamar 75-79 2:10.00 NP
BGSC Bristow, Robert 55-59 1:20.80 NP
ABC Edelman, Paul 55-59 1:30.00 NP
OAKY Myers, Richard 60-64 1:30.00 NP
WMW Kavanagh, Dean 75-79 2:12.00 NP
SWMR Pettibone, Chip 45-49 1:18.10 NP
SWMR Joe, Stephan 35-39 1:09.50 NP
MESC McKinney, Maury 50-54 1:16.11 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home