NELMSC SCM Champs ( Fri, Dec 9, 2011 - Sun, Dec 11, 2011 )

Heat Sheet - 6 Heats

Event 10 Men 200 M Breast
67 Swimmers

Heat 1 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWMR Ewan, Bill 65-69 4:10.00 4:10.49 4 13
2 MAMA Head, Daniel 50-54 4:00.00 3:48.46 10 7
3 CONN Berghaus, Peter 70-74 3:59.05 4:00.76 1 17
4 MESC Nelson, Robert 60-64 3:50.22 3:32.24 3 14
5 MAMA Colby, Richard 50-54 3:48.00 4:02.20 11 6
6 YNS Chertok, Zachary 18-24 3:50.00 3:44.17 3 14
7 GBM Games, Brett 45-49 3:54.38 3:04.43 2 15
8 BUMS Fiedler, Tom 65-69 4:00.00 3:50.71 2 15
9 MAMA Coupe, George 70-74 4:00.00 4:35.78 2 15
10 WMW Kavanagh, Dean 75-79 4:35.00 4:26.92 1 17

Heat 2 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LANE Mansour, Marc 45-49 3:45.00 3:36.82 5 12
2 WMW Bump, Ben 65-69 3:45.00 3:47.61 1 17
3 SCY Garr, Michael 55-59 3:31.30 3:37.08 5 12
4 MAMA Parsons, Edward 35-39 3:31.25 3:37.63 8 9
5 MESC Roth, Douglas 50-54 3:31.00 3:28.60 7 10
6 SWMR McQuiggan, Frank 60-64 3:31.00 3:35.76 5 12
7 MAMA Keil, Mark 55-59 3:31.27 3:37.91 6 11
8 ABC Song, Mingjie 60-64 3:45.00 3:34.80 4 13
9 YNS Sandt, Mark 50-54 3:45.00 3:19.51 6 11
10 MAMA Carroll, Marcus 50-54 3:45.00 3:31.66 9 8

Heat 3 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWMR Prior, David 65-69 3:30.00 3:53.81 3 14
2 GWDM Dymek, Timothy 45-49 3:23.50 3:26.60 4 13
3 MAMA Argenti, John Paul 25-29 3:20.00 3:27.83 5 12
4 SCY Bartlett, Fred 55-59 3:14.00 3:13.14 2 15
5 GBM Griffin, Paul 50-54 3:10.50 3:04.97 4 13
6 MAMA Crane, Robert 50-54 3:12.00 3:30.48 8 9
7 CMSC Kwa, Ken 35-39 3:15.00 3:15.08 7 10
8 ABC McLaughlin, Brian 55-59 3:20.36 3:26.47 3 14
9 ABC Edelman, Paul 55-59 3:25.00 3:32.09 4 13
10 BUMS Burke, Jay 60-64 3:31.00 3:29.34 2 15

Heat 4 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LANE Nixon, John 55-59 3:10.00 3:03.21 1 17
2 CMSC Wallace, Thomas 50-54 3:08.28 3:09.19 5 12
3 MESC Bell, Richard 40-44 3:05.50 3:08.22 5 12
4 MAMA Prescott, Al 40-44 3:05.00 3:13.84 6 11
5 LANE Martini, Paolo 40-44 3:05.00 3:01.85 3 14
6 MAMA Stucker, William 18-24 3:05.00 2:56.17 2 15
7 SSHY Brown, Phil 50-54 3:05.12 3:03.23 3 14
8 MESC Gray, Zachary 25-29 3:07.40 3:13.99 4 13
9 WCPM Griffin, Michael 45-49 3:10.00 3:17.63 3 14
10 ARIZ Murphy, Timothy 40-44 3:10.49 3:05.61 4 13

Heat 5 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Holmberg, Tom 50-54 3:01.11 3:00.46 2 15
2 MAMA Foley, TJ 40-44 2:56.00 3:00.89 2 15
3 SWMR Pettibone, Chip 45-49 2:53.00 2:53.16 1 17
4 MAMA Brown, Ethan 25-29 2:52.00 2:46.53 2 15
5 MESC Wignall, Simon 35-39 2:47.90 2:41.64 2 15
6 CMSC Mugford, Stephen 40-44 2:49.17 2:42.30 1 17
7 MAMA Mulrooney, Matt 25-29 2:53.00 2:49.71 3 14
8 PITY Rogacki, Daniel 60-64 2:55.10 3:09.35 1 17
9 MESC Nguyen, Son 30-34 2:59.99 2:54.37 3 14
10 TRIY McNamara, Kip 35-39 3:05.00 3:03.74 6 11

Heat 6 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UNAT Hinck, Todd 35-39 2:45.00 3:02.26 5 12
2 CMSC Wilkinson, Jon 40-44 2:43.22 NS NP 0
3 GBM Ten Haagen, Anthony 25-29 2:42.00 2:40.95 1 17
4 BUMS Slesnick, Tyson 18-24 2:30.00 2:29.48 1 17
5 UNAT Martinez Quintanilla, Jordi 30-34 2:24.00 2:24.46 1 17
6 SWMR Joe, Stephan 35-39 2:29.30 2:31.35 1 17
7 GSM Doyle, Benn 50-54 2:37.50 2:38.55 1 17
8 CMSC Kosiorek, Kevin 30-34 2:43.12 2:49.59 2 15
9 GBM Springer, Todd 35-39 2:45.00 2:43.99 4 13
10 ABF Mone, Greg 35-39 2:45.00 2:42.63 3 14

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
JCCM Kutai, Itamar 75-79 4:15.00 NP
CMSC Hopkins, Cyrus 70-74 3:45.00 NP
CONN Laux, Michael 70-74 3:45.00 NP
GBM Miller, Steve 55-59 3:30.00 NP
SWMR Garcia, Albert 40-44 2:43.53 NP
UCLB Gordon, Peter 50-54 3:26.67 NP
MESC McKinney, Maury 50-54 2:55.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home