NELMSC SCM Champs ( Fri, Dec 9, 2011 - Sun, Dec 11, 2011 )

Heat Sheet - 15 Heats

Event 6 Men 100 M IM
152 Swimmers

Heat 1 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
4 ABC Widnall, William 70-74 2:19.80 2:23.88 4 13
5 GBM Arnold, Richard 75-79 2:10.00 2:18.06 1 17
6 MESC Pride, H Douglas 65-69 2:10.02 DQ NP 0

Heat 2 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NEM Nam, Kyung 40-44 2:00.00 2:14.54 18 0
2 KING Hadley, Bruce 55-59 1:52.31 1:56.32 14 3
3 CONN Berghaus, Peter 70-74 1:49.99 1:43.57 3 14
4 GSP Dunham, Larry 70-74 1:45.30 1:39.90 2 15
5 CONN Skolnick, Stewart 55-59 1:42.68 1:37.77 12 5
6 UVRA Graber, Donald 55-59 1:43.20 1:39.45 13 4
7 ABC Baxter, David 65-69 1:47.00 1:45.37 8 9
8 MAMA Towey, Sean 45-49 1:50.00 1:49.18 16 1
9 WMW McGovern, Michael 50-54 1:55.00 1:55.73 21 0
10 UVRA Meardon, Arnold 80-84 2:08.00 2:07.74 1 17

Heat 3 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMSC Maxted, George 60-64 1:40.00 1:27.03 7 10
2 BUMS Fiedler, Tom 65-69 1:40.00 1:40.93 7 10
3 ABC Geist, Dan 50-54 1:40.00 1:39.38 20 0
4 WMW Bump, Ben 65-69 1:37.00 1:35.80 5 12
5 UCLB Jaye, David 55-59 1:35.56 1:33.15 10 7
6 GBM Games, Brett 45-49 1:35.89 1:15.54 8 9
7 MESC Matava, Chris 40-44 1:39.00 1:40.13 17 0
8 SWMR Ewan, Bill 65-69 1:40.00 1:39.04 6 11
9 MAMA Coupe, George 70-74 1:40.00 1:39.49 1 17
10 MAMA Gustafson, Robert 45-49 1:40.00 1:25.34 11 6

Heat 4 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWMR Dow, Paul 55-59 1:35.00 1:33.63 11 6
2 GSP Miller, Elliot 25-29 1:35.00 1:21.00 9 8
3 GWDM Phillips, Ken 60-64 1:35.00 1:34.00 11 6
4 MAMA Patnaude, Dan 35-39 1:33.38 1:30.92 11 6
5 GWDM Dymek, Timothy 45-49 1:32.50 1:27.42 14 3
6 MAMA Frackleton, Jack 50-54 1:32.98 1:36.37 19 0
7 LANE Heffernan, Sean 60-64 1:34.63 1:40.36 13 4
8 BOSY Pierce, Andrew 50-54 1:35.00 DQ NP 0
9 LANE Mansour, Marc 45-49 1:35.00 1:35.08 15 2
10 SCY Wright, Phil 60-64 1:35.00 1:25.63 6 11

Heat 5 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UCLB Chestnut, Wendell 45-49 1:32.00 1:26.87 12 5
2 ARIZ Murphy, Timothy 40-44 1:30.49 1:21.48 14 3
3 OAKY Myers, Richard 60-64 1:30.00 1:27.11 8 9
4 LANE Russell, Matt 35-39 1:30.00 1:15.14 8 9
5 MAMA Argenti, John Paul 25-29 1:30.00 1:25.47 10 7
6 MESC Darling, Drew 55-59 1:30.00 1:31.12 9 8
7 GWDM Phillips, David 60-64 1:30.00 1:35.88 12 5
8 BOSY Meehan, Brian 35-39 1:30.44 1:32.52 12 5
9 YNS Lipkowitz, Robert 50-54 1:30.56 1:29.98 17 0
10 UVRA Harris, Bob 55-59 1:32.20 1:26.52 7 10

Heat 6 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GBM Lewis, John 65-69 1:30.00 1:35.50 4 13
2 MIT Gonzalez Castro, Nicolas 30-34 1:30.00 1:27.98 13 4
3 UCLB Bell, Zane 45-49 1:29.18 1:27.33 13 4
4 BUMS Nunez, Guillermo 35-39 1:29.00 DQ NP 0
5 MAMA Keil, Mark 55-59 1:28.37 1:22.97 4 13
6 MAMA Hicks, Robert 60-64 1:28.60 1:28.12 10 7
7 SWMR McQuiggan, Frank 60-64 1:29.00 1:27.59 9 8
8 ABC Snooks, John 65-69 1:29.50 1:28.65 2 15
9 MESC Rupert, Bill 65-69 1:30.00 1:35.02 3 14
10 JCCN Kaplan, Benjamin 40-44 1:30.00 1:22.66 15 2

Heat 7 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ABC McLaughlin, Brian 55-59 1:26.46 1:28.98 8 9
2 CCM Dooley, Jim 60-64 1:25.54 1:23.87 4 13
3 BUMS Goldberg, Bennett 50-54 1:25.00 1:32.60 18 0
4 MAMA Daponte, Frank 30-34 1:25.00 1:29.06 14 3
5 MAMA Foster, Walter 50-54 1:23.80 1:18.54 12 5
6 MESC Vail, David 65-69 1:24.00 1:24.52 1 17
7 GBM Griffin, Paul 50-54 1:25.00 1:29.68 16 1
8 BUMS O'Neill, Gary 50-54 1:25.00 1:17.87 11 6
9 NBPT Olson, Bob 50-54 1:26.44 1:19.95 14 3
10 MIT Gladstone, Jonathan 40-44 1:27.90 1:28.45 16 1

Heat 8 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BUMS Burke, Jay 60-64 1:23.00 1:23.81 3 14
2 UCLB Estabrook, Todd 50-54 1:22.39 1:19.74 13 4
3 MESC Banks, Charles 55-59 1:22.00 1:23.25 5 12
4 CMSC Reese, Jeff 35-39 1:21.50 1:23.33 10 7
5 GSP Marzano, Eric 30-34 1:20.00 1:14.69 10 7
6 GSP Wood, Jeffrey 40-44 1:21.50 1:18.59 13 4
7 MAMA Riley, David 45-49 1:21.50 1:20.91 10 7
8 CCM Rufleth, Peter 60-64 1:22.00 1:24.89 5 12
9 TRIY McNamara, Kip 35-39 1:23.00 1:15.77 9 8
10 GBM Webber, James 30-34 1:23.00 1:20.78 12 5

Heat 9 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BUMS Masseo, Patrick 18-24 1:20.00 1:18.04 6 11
2 CMSC Quinn, Tom 40-44 1:19.84 1:15.42 10 7
3 IM Holmberg, Tom 50-54 1:19.50 1:15.07 7 10
4 MESC Syphers, Dale 55-59 1:17.26 1:15.92 2 15
5 LANE Barrus, Steve 45-49 1:16.84 1:17.33 9 8
6 SCY Bartlett, Fred 55-59 1:17.00 1:19.10 3 14
7 PITY Young, Matthew 35-39 1:17.90 NS NP 0
8 LANE Mockler, Frank 55-59 1:19.55 1:23.43 6 11
9 SWMR Burks, Vincent 50-54 1:20.00 1:17.62 10 7
10 LANE Seligman, James 50-54 1:20.00 1:20.76 15 2

Heat 10 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PITY Rogacki, Daniel 60-64 1:15.03 1:17.58 2 15
2 LANE Greene, Robert 40-44 1:15.00 1:10.88 6 11
3 NEM Strehle, Andrew 40-44 1:15.00 1:16.42 12 5
4 CMSC Alexander, Mark 50-54 1:14.50 1:15.69 8 9
5 SSHY Brown, Phil 50-54 1:14.30 1:13.94 6 11
6 LANE Nixon, John 55-59 1:14.35 1:14.75 1 17
7 CMSC Bosetti, Damon 25-29 1:14.87 1:12.83 8 9
8 MESC Davala, Dave 50-54 1:15.00 1:15.87 9 8
9 LANE Martini, Paolo 40-44 1:15.00 1:14.51 9 8
10 CMSC Schachner, Eyal 40-44 1:15.05 1:15.48 11 6

Heat 11 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BAM Leake, Michael 30-34 1:14.05 1:11.62 7 10
2 CMSC Muhanna, Elias 30-34 1:13.17 1:19.74 11 6
3 WTS Sharon, Gil 35-39 1:12.00 1:14.80 7 10
4 GBM White, Darwin 45-49 1:11.78 1:10.81 6 11
5 CMSC Brinkmeyer, Justin 30-34 1:10.82 1:09.48 5 12
6 CONN Coffey, Tom 50-54 1:11.20 1:11.24 5 12
7 MAMA Stucker, William 18-24 1:12.00 1:11.01 5 12
8 GBM Westgeest, Bart 30-34 1:13.00 1:12.36 9 8
9 LANE Shea, Josh 35-39 1:14.00 1:12.83 6 11
10 GSP Rubacky, Mark 40-44 1:14.06 1:11.32 7 10

Heat 12 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UNAT Coelho, David 45-49 1:10.56 1:12.82 7 10
2 MAMA Broglio, Mike 40-44 1:10.47 1:14.16 8 9
3 GBM Davis, Guy 50-54 1:10.00 1:08.47 2 15
4 UNAT Blood, Jonathan 45-49 1:10.00 1:10.15 4 13
5 BOSY Ambrosio, Michael 18-24 1:09.99 1:10.27 3 14
6 GBM Seraiva, Robert 25-29 1:10.00 1:09.99 6 11
7 SWMR Gandy, Ray 50-54 1:10.00 1:09.37 3 14
8 WAM Stockl, Thomas 35-39 1:10.00 1:09.46 5 12
9 NEM Shea, Bill 50-54 1:10.53 1:10.78 4 13
10 LANE Catalano, Kenneth 30-34 1:10.58 1:10.50 6 11

Heat 13 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMSC Kosiorek, Kevin 30-34 1:09.68 1:12.33 8 9
2 MAMA Mulrooney, Matt 25-29 1:09.00 1:09.61 5 12
3 WTS Czerwinski, Robert 45-49 1:08.50 1:10.41 5 12
4 ABF Mone, Greg 35-39 1:08.00 1:08.71 4 13
5 GSM Doyle, Benn 50-54 1:07.50 1:07.51 1 17
6 MAMA Sipos, Joseph 30-34 1:07.58 1:05.58 3 14
7 CONN Sargent, Jeff 45-49 1:08.49 1:06.75 3 14
8 NEM Shaw, Greg 60-64 1:09.00 1:08.37 1 17
9 GBM Johnson, Darren 30-34 1:09.42 1:08.47 4 13
10 SWMR Duru, Kaan 40-44 1:09.94 1:08.22 4 13

Heat 14 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 KEEN Page, Aaron 18-24 1:07.00 1:08.30 2 15
2 CMSC Wilkinson, Jon 40-44 1:06.68 1:10.10 5 12
3 MAMA Herman, Samuel 25-29 1:06.00 1:10.60 7 10
4 GBM Springer, Todd 35-39 1:06.00 1:04.59 1 17
5 MAMA Ash, Jeffrey 35-39 1:05.72 1:05.96 3 14
6 GBM Drasher, Ryan 25-29 1:05.91 1:05.31 3 14
7 ABF Fuzellier, Matthieu 30-34 1:06.00 1:03.67 2 15
8 BC Hughes, Jimmy 25-29 1:06.06 1:05.05 2 15
9 CMSC Chereukhin, Vyacheslav 18-24 1:07.00 1:10.89 4 13
10 CCM Fratantoni, Dave 40-44 1:07.21 1:08.05 3 14

Heat 15 of 15

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JAM Hiltabiddle, Steve 45-49 1:05.00 1:04.57 2 15
2 JAM Chebotarev, Oleg 40-44 1:05.00 DQ NP 0
3 CMSC Anthos, Edward 40-44 1:04.70 1:06.34 2 15
4 GBM Larsen, Kirk 30-34 1:03.50 1:02.92 1 17
5 CMSC Mc Inerney, Scott 25-29 59.99 1:03.62 1 17
6 MAMA Nilsson, Eric 18-24 1:02.00 58.93 1 17
7 UVRA Bedford, Fritz 45-49 1:04.58 1:03.03 1 17
8 CMSC Mugford, Stephen 40-44 1:04.99 1:05.73 1 17
9 SWMR Joe, Stephan 35-39 1:05.00 1:04.91 2 15
10 LANE Guarnier, Bryan 25-29 1:05.20 1:05.62 4 13

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
CMSC Hopkins, Cyrus 70-74 1:37.00 NP
LANE Perz, Paul 40-44 1:15.35 NP
GBM Newkirk, Thomas 60-64 1:26.00 NP
CONN Laux, Michael 70-74 1:30.00 NP
SWMR Sayles, Douglas 40-44 1:13.25 NP
UNAT Whittaker, Ben 30-34 1:07.34 NP
CMSC Osterberg, Rick 35-39 1:07.12 NP
SWMR Garcia, Albert 40-44 1:08.10 NP
MIT Burstyn, H Paris 55-59 2:30.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home