Michigan Masters 2011 State Short Course Yards Championship ( Fri, Apr 15, 2011 - Sun, Apr 17, 2011 )

Heat Sheet - 16 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 121 Mixed 500 Y Free
129 Swimmers

Heat 1 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 FAST Engel, Eric 25-29 NT 10:13.39 3 6
3 MAC Chase, Brice 30-34 NT 9:23.64 3 6
4 BCYM Sams, Gerry 40-44 NT 9:33.49 9 0
6 BCYM Johnson, Heidi 25-29 NT 8:17.80 3 6

Heat 2 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 BCYM Badger, Pamba 60-64 NT 10:20.21 1 9
4 BCYM Rolfe, Jane 70-74 NT 14:40.91 1 9
5 BCYM Hughes, Michael 70-74 NT 11:02.57 3 6
6 BCYM Auton, DeAnn 45-49 NT 11:20.07 9 0

Heat 3 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 AAM Browning, Mary 70-74 19:00.00 17:36.16 2 7
3 MAC Gelman, Rita 75-79 14:14.00 14:07.92 2 7
4 MAC Holmes, Katherine 30-34 12:00.00 8:27.51 5 4
6 BCYM Clark, Natasha 18-24 15:00.00 NS 0
7 BCYM Finney, Rita 75-79 NT 17:48.16 3 6

Heat 4 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FAST Krolikowski, Lana 30-34 12:00.00 9:59.78 6 3
2 UNAT Amelon, Mitzi 45-49 11:50.00 12:33.48 10 0
3 MAC Walsh, Sheryl 55-59 11:03.00 10:56.16 7 2
4 MAC Grondin, Terese 55-59 11:00.00 10:34.42 5 4
5 FAST Machovec Dehn, Cheryl 35-39 11:00.00 10:28.15 5 4
6 MAC Ward, Ann 55-59 11:15.00 10:05.55 3 6
7 DB Nochman, Lois Kivi 85-89 11:50.22 12:22.48 1 9
8 BCYM Anderson, Sherry 55-59 12:00.00 10:41.78 6 3

Heat 5 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DM Wines, Tom 75-79 11:00.00 11:17.83 2 7
2 FAST Vanden Brulle, Kitty 65-69 10:42.06 10:51.07 3 6
3 MAC Moilanen, Susan 45-49 10:00.00 10:05.70 8 1
4 MAC Ruch, Kim 50-54 9:40.00 9:35.78 3 6
5 MAC Schroder, Jim 60-64 10:00.00 8:55.25 5 4
6 FAST Roehl, Jackie 50-54 10:30.00 10:46.08 4 5
7 BCYM Furu, JoAnne 55-59 10:45.23 10:12.16 4 5
8 BCYM Parker, Karen 55-59 11:00.00 9:35.76 2 7

Heat 6 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MAC Stachowski, Tim 40-44 9:30.00 8:08.23 7 2
2 FAST Morrissey, Carol 45-49 9:17.57 9:25.61 7 2
3 GLSM Parks, Jennifer 65-69 9:15.00 9:34.29 2 7
4 MAC Pierce, Julie 40-44 9:00.00 7:56.59 3 6
5 SRAY Steinberg, Ronen 40-44 9:06.00 8:14.62 8 1
6 FAST Dehn, Mary 65-69 9:16.98 9:17.70 1 9
7 DB Gogola, Laura 75-79 9:24.17 9:44.18 1 9
8 FAST Halow, George 45-49 6:26.66 6:44.87 6 3

Heat 7 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DB Davis, Ralph 60-64 9:00.00 5:16.43 1 9
2 BCYM Bailey, Jeff 40-44 NT NS NP 0
3 FAST Michalski, Katy 35-39 8:30.49 8:45.82 4 5
4 FAST Feldmann, Carol 45-49 8:30.00 8:22.15 6 3
5 BCYM Morley, Albert 70-74 8:30.00 9:03.90 1 9
6 AAM D'Amour, James Carl 45-49 8:41.93 9:06.13 9 0
7 DB Smieska, Dick 70-74 9:00.00 9:47.38 2 7
8 BCYM Harrington, Gregory 50-54 9:00.00 9:04.51 13 0

Heat 8 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FAST Brezee, Shane 45-49 8:14.12 7:48.19 8 1
2 MAC Johanningsmeier, Julie 45-49 8:10.00 8:20.80 5 4
3 MAC Izzi, James 45-49 8:00.00 7:28.53 7 2
4 FAST Kunkel, Crista 30-34 8:00.00 7:20.09 4 5
5 MAC Pearce, Robin 55-59 8:00.00 9:23.06 2 7
6 FAST Guerrera, Jill 35-39 5:58.00 6:02.39 1 9
7 MAC Bulloch, Terra 35-39 8:10.00 8:10.12 3 6
8 SRAY Pope, Jennifer 40-44 8:26.36 7:32.41 2 7

Heat 9 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FAST Gutowski, Susan 50-54 8:00.00 8:16.02 2 7
2 BCYM Colquhoun, Peter 50-54 8:00.00 6:36.89 10 0
3 FAST Severt, Cary 40-44 5:56.00 6:03.76 3 6
4 DM Smith, Susan 55-59 7:45.00 7:36.07 1 9
5 MAC Pawley-Kennedy, Irene 40-44 7:49.83 8:00.55 4 5
6 SRAY Carr, Stacie 18-24 7:59.77 8:24.82 5 4
7 MAC Pheeney, Walter 65-69 8:00.00 8:10.71 5 4
8 FAST Gutowski, Kenneth 50-54 6:25.00 6:39.84 11 0

Heat 10 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SRAY Pope, James 65-69 7:42.21 7:20.55 3 6
2 GRCC Maxim, Marianne 45-49 7:30.00 7:17.30 4 5
3 BCYM Dowell, Michael 50-54 7:26.12 6:51.48 12 0
4 SRAY Lintner, Patricia 35-39 7:10.00 6:36.01 2 7
5 DRY Brown, Douglas 45-49 7:11.61 6:20.44 4 5
6 BCYM Vitale, Taryn 30-34 7:30.00 7:04.94 3 6
7 SRAY Buys, Joe 65-69 7:40.00 6:58.82 2 7
8 BCYM Larouech, Pete 60-64 7:45.00 8:34.78 4 5

Heat 11 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BCYM Akins, Kimberly 25-29 7:00.00 7:08.22 2 7
2 FAST Diedo, Maddie 50-54 6:51.91 6:54.67 1 9
3 FAST Johnson, Jaret 40-44 6:51.00 6:42.97 6 3
4 AAM Jyawook, Shawn 35-39 6:49.14 6:39.46 3 6
5 FAST Rosinski, Karen 45-49 6:51.00 6:42.21 2 7
6 BCYM Hastings, Dick 60-64 6:51.16 6:57.32 3 6
7 DM Miller, Robert 65-69 7:00.00 6:47.33 1 9
8 SMS Chipman, Lesley 30-34 7:05.00 7:01.45 2 7

Heat 12 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BCYM Barrett, Jason 18-24 6:27.61 6:13.01 1 9
2 FAST Friesner, Lori 45-49 6:40.88 6:53.46 3 6
3 FAST Koziatek, Justin 18-24 6:34.68 6:26.04 2 7
4 AAM Morey, Bruce 50-54 6:30.00 6:25.50 9 0
5 MAC Neal, Thomas 65-69 6:30.00 7:53.77 4 5
6 SLM Caldwell, Bill 45-49 6:35.00 6:41.57 5 4
7 FAST Durham, Tracy 25-29 6:44.00 6:59.25 1 9
8 BCYM Webb, Dani 18-24 6:45.00 6:46.79 3 6

Heat 13 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SRAY Mielock, Michael 50-54 6:30.00 6:18.86 7 2
2 FAST Berger, Andrew 45-49 6:00.00 5:51.17 2 7
3 BCYM Casey, Patrick 30-34 5:59.99 5:38.15 2 7
4 DM Jasker, Janet 45-49 6:23.63 6:17.31 1 9
5 MAC Willson, Whitney 18-24 5:45.00 5:47.48 1 9
6 MAC MacGreggor, Maria 40-44 6:26.21 6:17.14 1 9
7 FAST Achtemeier, David 50-54 6:00.00 5:29.58 1 9

Heat 14 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SRAY Kieft, David 45-49 6:15.00 5:32.31 1 9
2 AAM Pacyau, Jason 40-44 6:12.50 6:15.04 4 5
3 FAST Etienne, Michael 50-54 6:10.00 6:23.15 8 1
4 FAST Wood, Doug 50-54 6:06.42 6:01.15 5 4
5 FAST Fleming, John 45-49 6:09.69 6:07.90 3 6
6 AAM Fitzmorris, Drew 50-54 6:10.11 6:14.95 6 3
7 BCYM Vogt, Jeffrey 25-29 6:15.00 6:22.87 2 7
8 FAST Taylor, Bob 40-44 6:23.27 6:19.47 5 4

Heat 15 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MSC Frame, Kerry 45-49 6:02.14 NS NP 0
2 FAST Kuehn, Lindsey 18-24 5:50.00 6:15.10 2 7
3 UNAT Shaffer, Karl 50-54 5:44.69 5:39.25 3 6
4 DM Creason, Paul 50-54 5:35.78 5:45.78 4 5
5 AAM Willman, Joseph 40-44 5:40.00 5:44.76 2 7
6 AAM Arneson, Gaard 60-64 5:59.00 6:10.26 2 7
8 FAST Birmelin, Jenny 30-34 5:57.96 5:57.53 1 9

Heat 16 of 16

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 BCYM Mahar, Paul 35-39 5:20.00 5:30.65 2 7
3 AAM Winkelman, Michael 40-44 5:15.00 5:14.20 1 9
4 AAM Papa, Ryan 30-34 5:07.62 5:11.43 1 9
5 DB Karas, Paul 55-59 5:10.00 5:21.42 1 9
6 DM Brenner, Steve 35-39 5:15.00 5:17.79 1 9
7 SRAY Vanderkaay, Christian 25-29 5:20.81 5:01.50 1 9
8 AAM Jackson, Dale 50-54 5:35.00 5:30.22 2 7

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
AAM Jyawook, Nobuko 35-39 6:30.00 NP
UNAT Kuntzleman, Tom 40-44 NT NP
BCYM Macfarlane, Nancy 55-59 8:05.00 NP
BCYM Hood, Camille 50-54 7:56.28 NP
DM Slocum, Tom 50-54 6:00.00 NP
DB Thompson, Frank 55-59 6:00.00 NP
BCYM Phillips, Howard 45-49 NT NP
BCYM Wenk, Roger 45-49 NT NP
SRAY Brandt, Joel 35-39 5:55.00 NP
MICH Mowry, Allison 35-39 NT NP
MSC Adkins, Cherie 40-44 8:45.00 NP
SRAY Chaffee, Paul 65-69 8:00.00 NP
SRAY Doak, Kevin 30-34 5:30.00 NP
SRAY Garmyn, Thomas 50-54 6:45.00 NP
FAST Szuba, Richard 60-64 9:30.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home