SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2010 SPMA SCY Regional and Zone Championship Meet

Heat Sheet - 12 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 17 Men 200 Y Free
89 Swimmers

Heat 1 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 SDSM Arth, Lee 85-89 4:00.23 3:47.62 3 6
4 NOVA Finizio, Francesco 60-64 3:51.00 3:33.76 6 3
5 ROSE Goode, Douglas 70-74 3:58.65 3:45.84 1 9

Heat 2 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 MVN Block, Tim 45-49 3:20.45 2:55.17 16 0
3 SDSM Kimball, Ken 75-79 3:11.52 NS NP 0
4 MVN Stewart, Jim 65-69 3:10.00 2:53.53 6 3
5 SDSM Lauritano, Giuseppe 35-39 3:11.00 NS NP 0
6 LOST Schmidt, Jurgen 85-89 3:20.00 3:09.93 2 7
7 COTO Magazine, Ross 50-54 3:22.55 3:06.84 11 0

Heat 3 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CVMM Freeman, Frank 60-64 3:01.00 2:45.80 4 5
2 NOVA Jacobs, Edward 60-64 2:56.00 2:52.93 5 4
3 NOVA Rennard, Peter 55-59 2:50.00 2:44.27 7 2
4 MVN Jones, Peter 40-44 2:40.00 2:30.00 10 0
5 WH2O Graham, Errol 50-54 2:49.70 2:59.91 10 0
6 LOST Piemme, Frank 85-89 2:55.00 2:50.54 1 9
7 COTO Needell, Jon 35-39 3:00.00 2:32.07 6 3
8 SDSM Baker, Donald 75-79 3:09.90 3:13.33 2 7

Heat 4 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Espino, Stanley 30-34 2:40.00 2:16.78 5 4
2 ARIZ Everett, Douglas 45-49 2:38.00 2:37.15 15 0
3 MVN Walker, Frank 55-59 2:35.98 2:43.96 6 3
4 COTO Conrad, Jeff 60-64 2:32.40 2:28.09 3 6
5 SOBA Risley, Martin 55-59 2:35.00 2:30.33 5 4
6 NOVA Andersen, Richard 65-69 2:37.80 2:34.41 3 6
7 MVN Colonnese, Michael 65-69 2:39.06 2:29.13 2 7
8 ROSE Ronay, Peter 65-69 2:40.00 2:42.95 5 4

Heat 5 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VCM Bleuel, Bart 65-69 2:28.66 2:36.43 4 5
2 MVN Wooten, Darryl 35-39 2:25.00 2:21.14 5 4
3 SDSM Gross, John 40-44 2:25.00 2:28.88 9 0
4 NOVA Bregman, Michael 55-59 2:20.00 2:13.03 2 7
5 LAAC Lucas, James 55-59 2:20.50 2:16.36 3 6
6 COTO Lane, Mike 45-49 2:25.00 2:30.79 14 0
7 NOVA Lamm, Steve 40-44 2:28.26 NS NP 0
8 ROSE Ghazarian, Rich 30-34 2:30.00 2:12.81 4 5

Heat 6 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SCMC Tyminski, Robert 35-39 2:20.00 2:33.43 7 2
2 VCM Raffaelli, Larry 65-69 2:20.00 NS NP 0
3 ROSE Soderstrom, Tom 50-54 2:15.48 2:13.20 9 0
4 MVN Barrero, Rafael 30-34 2:14.42 NS NP 0
5 NOVA McLeod, Bret 40-44 2:15.00 2:00.78 5 4
6 WH2O Larson, Charles 55-59 2:20.00 NS NP 0
7 MVN Houldsworth, Duncan 30-34 2:20.00 2:12.21 3 6
8 NOVA Jacobs, Kevin 35-39 2:20.00 2:17.68 4 5

Heat 7 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Cavanagh, Mike 45-49 2:12.55 2:14.15 13 0
2 SOBA Neilan, David 40-44 2:11.19 2:08.66 7 2
3 NOVA Jacobs, Lee 40-44 2:10.00 2:07.06 6 3
4 SOBA Kelly, Marc 55-59 2:10.00 2:22.06 4 5
5 FDM Vieira, Scott 40-44 2:10.00 2:21.09 8 1
6 OREG Radcliff, David 75-79 2:11.00 2:12.09 1 9
7 STR Morales, Henry 35-39 2:11.82 NS NP 0
8 NOVA Wilson, Grant 50-54 2:14.00 NS NP 0

Heat 8 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Merlo, Mark 30-34 2:08.00 2:04.56 2 7
2 TAM Burns, Richard 65-69 2:07.40 2:04.74 1 9
3 OCC Franklin, Steve 45-49 2:06.13 2:06.53 12 0
4 MVN Clark, Michael 40-44 2:05.00 1:59.18 2 7
5 MVN Weissman, Kevin 45-49 2:06.00 2:06.21 11 0
6 WH2O Fitzgerald, Mike 45-49 2:06.80 2:05.70 10 0
7 UNAT Darby, Bill 60-64 2:08.00 2:04.87 2 7
8 UNAT Henninger, Eric 30-34 2:08.72 1:59.87 1 9

Heat 9 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Bartels, Dave 35-39 2:05.00 2:04.29 3 6
2 ZAPM Powell, Steven 40-44 2:03.99 1:59.97 3 6
3 VCM Gruber, Glenn 60-64 2:02.95 2:00.15 1 9
4 ROSE Scannell, Michael 45-49 2:02.00 1:55.51 6 3
5 SCAQ Leonard, Dan 55-59 2:02.13 2:00.50 1 9
6 ARIZ Becker, John 45-49 2:03.65 1:59.83 7 2
7 ROSE Borton, Dan 40-44 2:04.16 NS NP 0
8 CMS Phelps, Brian 45-49 2:05.00 2:00.50 8 1

Heat 10 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Cienega, Julio 40-44 2:01.11 2:00.44 4 5
2 MVN Willment, Steven 50-54 2:00.00 2:01.41 8 1
3 FMT Buckley, Tim 50-54 1:59.50 NS NP 0
4 UCLA Klemes, Jeffrey 50-54 1:58.71 1:57.35 4 5
5 SDSM Wussler, Mark 50-54 1:59.13 1:58.67 5 4
6 SOBA Eberwine, Bob 45-49 2:00.00 2:02.05 9 0
7 WAMS Jaegers, Al 45-49 2:00.00 1:55.33 5 4
8 SCAQ Thomas, Bruce 50-54 2:01.86 2:00.39 7 2

Heat 11 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SCAQ Magit, Brad 50-54 1:58.00 1:59.62 6 3
2 SCAQ McCloskey, James 45-49 1:56.70 1:52.17 3 6
3 VCM Blatt, Michael 50-54 1:55.96 1:54.66 2 7
4 OCC Krautim, Duke 18-24 1:55.55 1:48.48 2 7
5 UNAT Hibbard, Brad 40-44 1:55.90 1:52.61 1 9
6 NOVA Kirker, John 35-39 1:56.00 2:01.16 2 7
7 NOVA Riddle, James 45-49 1:57.00 1:54.23 4 5
8 LAPS Harper, Buzz 50-54 1:58.58 1:55.57 3 6

Heat 12 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FLAQ Erickson, Tim 50-54 1:55.00 NS NP 0
2 UNAT Saeger, Rich 45-49 1:54.95 1:43.25 1 9
3 ARIZ Wainwright, Joel 35-39 1:50.00 1:49.30 1 9
4 OCC Vayo, Louis 18-24 1:43.33 1:42.34 1 9
5 WAMS Cunniff, David 45-49 1:49.55 1:48.32 2 7
6 USF Bockius, Edward 40-44 1:50.89 NS NP 0
7 NOVA Biessmann, Max 25-29 1:54.96 NS NP 0
8 PNA Nalli, Lyle 50-54 1:55.00 1:54.57 1 9

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home