2019 SPMS Short Course Meters Championship ( Fri, Dec 6, 2019 - Sun, Dec 8, 2019 )

Heat Sheet - 6 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 19 Men 100 M Back
51 Swimmers

Heat 1 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 LVM Butler, Walter 85-89 2:27.70 2:32.39 1 9
3 MVN Stuart, Ian 70-74 2:08.00 1:52.67 1 9
4 SDSM Coles, Bill 80-84 1:58.30 2:25.89 3 6
5 ROSE Yang, Joe 60-64 2:05.56 1:55.56 9 0
6 ROSE Ronay, Peter 75-79 2:10.00 2:01.36 3 6

Heat 2 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Braaksma, Harry 80-84 1:49.00 1:52.82 2 7
2 WH2O Whitehead, Michael 50-54 1:46.00 1:36.77 5 4
3 OJAI Umholtz, Ken 65-69 1:41.42 1:39.06 4 5
4 SDSM Eisenbraun, Michael 55-59 1:40.00 1:40.62 5 4
5 WH2O Bahamon, Luis 55-59 1:40.00 1:39.36 4 5
6 CTSM Allaire, John 60-64 1:42.75 1:41.16 8 1
7 ROSE Wang, Zhong Quan 75-79 1:48.00 1:49.80 2 7
8 ROSE Fleming, William 80-84 1:53.00 1:50.32 1 9

Heat 3 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Kondo, Ken 50-54 1:34.02 1:30.92 4 5
2 SDSM Jett, Darrell 60-64 1:26.33 1:27.79 6 3
3 SBM Johannsen, David 65-69 1:25.44 1:26.14 2 7
4 CMS Melanson, Edward 55-59 1:20.00 1:17.50 2 7
5 SDSM Given, Michael 55-59 1:24.50 1:24.27 3 6
6 UC33 Sterne, Erik 65-69 1:25.67 1:32.19 3 6
7 WH2O Graham, Errol 60-64 1:31.40 1:32.68 7 2
8 SDSM Nitsch, Michael 50-54 1:34.16 1:43.16 6 3

Heat 4 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SCAQ Scott, Ronald 45-49 1:17.20 1:12.33 3 6
2 GRA Menefee, Bruce 60-64 1:16.45 NS NP 0
3 GRA Skelly, Drew 50-54 1:15.88 1:20.25 3 6
4 MAM Cutting, Steve 60-64 1:13.19 1:11.21 3 6
5 MAM Heath, Robert 60-64 1:13.19 1:12.25 4 5
6 RHMS Van Boer, Eric 65-69 1:16.00 1:14.06 1 9
7 TAM Burns, Richard 75-79 1:16.50 1:14.03 1 9
8 HFFM Lund, Sam 60-64 1:19.00 1:16.78 5 4

Heat 5 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RAA Carpio, Raphael 30-34 1:11.94 1:12.16 2 7
2 CTSM Chua, Kaynen 18-24 1:08.56 1:02.60 2 7
3 ROSE Popko, David 40-44 1:06.59 1:06.81 2 7
4 WH2O Dueweke, Colin 30-34 1:06.00 1:03.20 1 9
5 VCM Shaffer, Mike 50-54 1:06.09 1:03.65 2 7
6 ROSE Galluzzi, David 45-49 1:07.34 1:04.74 2 7
7 SCAQ Kajiwara, Doug 60-64 1:10.50 1:08.92 2 7
8 QSSSJ Keighley, Tim 55-59 1:12.53 1:09.63 1 9

Heat 6 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Hale, Alex 18-24 1:04.92 1:07.11 3 6
2 LVM Wegner, Dan 45-49 1:03.22 1:02.85 1 9
3 MAM Hamilton, Rick 50-54 1:02.26 1:03.41 1 9
4 ROSE Assouab, Adil 25-29 56.82 DQ NP 0
5 WH2O Gibson, Christopher 35-39 58.90 58.76 1 9
6 NOVA Fowler, Jamie 60-64 1:02.38 1:03.15 1 9
7 WH2O Bondarenko, Nikita 18-24 1:04.59 1:00.77 1 9
8 SBM Saldena, Javier 40-44 1:05.32 1:06.16 1 9

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
LAPS Anderson, Eric 75-79 1:42.00 NP
NOVA Weissert, Toby 60-64 1:16.00 NP
GRA Brockie, Calum 25-29 1:09.61 NP
WH2O Ballard, James 60-64 1:10.00 NP
UTAH Treiman, Gerald 55-59 1:19.36 NP
SDSM Best, Bob 85-89 1:50.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home