2019 SPMS Short Course Meters Championship ( Fri, Dec 6, 2019 - Sun, Dec 8, 2019 )

Heat Sheet - 10 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 12 Men 400 M Free
84 Swimmers

Heat 1 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SPP Lawrence, Adam 35-39 10:00.00 9:41.70 2 7
2 ROSE Tomikawa, Brian 65-69 8:06.66 8:22.26 5 4
3 SPP Osborne, Nathan 60-64 8:00.00 7:47.47 11 0
4 ROSE Ronay, Peter 75-79 7:35.00 7:20.38 3 6
5 ROSE Fleming, William 80-84 7:40.00 NS NP 0
6 LBG Parnes, Bart 60-64 8:00.00 8:04.94 12 0
7 UC38 Chatas, Rick James! 35-39 9:45.00 DQ NP 0
8 LBG Kremers, Brian 45-49 14:00.01 5:52.03 5 4

Heat 2 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LVM Cochran, Victor 70-74 7:30.00 7:37.22 5 4
2 LBG Liu, Jeff 45-49 7:15.55 6:20.56 6 3
3 WH2O Olson, Jay 70-74 7:00.00 6:24.65 3 6
4 LBG Werner, John 55-59 6:50.01 6:37.19 9 0
5 UC33 Li, Kenan 30-34 7:00.00 NS NP 0
6 LBG Miranda, Mike 55-59 7:15.00 7:05.77 10 0
7 SFTL Braaksma, Harry 80-84 7:16.00 7:13.09 1 9
8 CTSM Buonavita, Carlos 55-59 7:30.00 7:10.83 11 0

Heat 3 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Bzdak, Kris 60-64 6:40.00 6:20.25 9 0
2 TAM Sherrill, Mike 70-74 6:30.00 6:22.88 2 7
3 LAPS Anderson, Eric 75-79 6:28.00 6:18.77 1 9
4 WH2O Whitehead, Michael 50-54 6:16.53 5:54.74 12 0
5 SDSM Williams, Frank 75-79 6:25.28 6:32.78 2 7
6 LBG Onisko, Kim 60-64 6:30.00 6:47.72 10 0
7 ARIZ Everett, Douglas 55-59 6:30.00 6:19.80 8 1
8 MVN Stuart, Ian 70-74 6:50.00 7:02.95 4 5

Heat 4 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Brockie, Calum 25-29 6:11.97 NS NP 0
2 MVN Cochran, Van 65-69 6:00.00 6:05.59 4 5
3 GRA Kreger, Jeffrey 50-54 5:59.00 5:59.41 13 0
4 SDSM Jett, Darrell 60-64 5:50.39 NS NP 0
5 LVM Wyson, Joseph 60-64 5:50.77 5:46.20 8 1
6 WH2O Larson, Charles 65-69 6:00.00 5:52.29 3 6
7 YST Ogden, John 65-69 6:02.99 NS NP 0
8 LBG Chang, Edward 30-34 6:15.00 6:57.67 3 6

Heat 5 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Keeney, Mike 65-69 5:42.00 5:31.35 2 7
2 WH2O Kirvan, David 55-59 5:35.00 5:37.86 6 3
3 LBG Fowler, Chris 50-54 5:30.61 5:35.77 11 0
4 MVN Jarvis, Scott 60-64 5:22.07 NS NP 0
5 RMDA Piner, Glenn 50-54 5:27.73 5:24.89 10 0
6 NOVA Serbia, George 55-59 5:31.52 5:14.90 4 5
7 CVMM Aamoth, James 55-59 5:38.63 NS NP 0
8 ROSE Turner, Michael 55-59 5:45.00 5:55.42 7 2

Heat 6 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VCM Kerns, Hubie 70-74 5:20.00 5:10.68 1 9
2 SPP Galvez, Anthony 18-24 5:17.24 5:17.74 2 7
3 HFFM Lund, Sam 60-64 5:12.00 5:08.30 7 2
4 CMS Melanson, Edward 55-59 5:10.00 5:02.26 3 6
5 VCM Blatt, Michael 60-64 5:10.00 5:00.74 4 5
6 WH2O Gundersen, Karl 50-54 5:13.25 5:14.19 9 0
7 SCAQ Hickey, Brendan 50-54 5:19.88 5:12.83 8 1
8 NOVA Weissert, Toby 60-64 5:20.00 5:03.78 5 4

Heat 7 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OREG Washburne, Brent 55-59 5:09.16 5:23.00 5 4
2 GRA Jensen, Dan 60-64 5:05.00 5:03.82 6 3
3 ARIZ Roth, Barry 65-69 5:02.00 5:01.90 1 9
4 RAA Carpio, Raphael 30-34 5:00.00 5:17.03 2 7
5 ROSE Cienega, Julio 50-54 5:01.00 4:54.20 7 2
6 UC33 Arne, Anthony 50-54 5:04.87 4:52.72 6 3
7 RAA Aleman, Moises 18-24 5:05.67 5:04.55 1 9
8 MAM Cutting, Steve 60-64 5:09.99 4:56.10 3 6

Heat 8 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWLB Morris, Jeffrey 35-39 4:55.69 4:38.58 1 9
2 WH2O Sinel, Craig 45-49 4:47.28 4:48.59 4 5
3 SDSM Jones, Kenton 50-54 4:44.44 4:51.46 5 4
4 MVN Tobin, James 50-54 4:42.99 4:49.86 4 5
5 GRA Lucero, Michael 45-49 4:43.40 NS NP 0
6 UC38 Meyer, Brian 40-44 4:45.59 NS NP 0
7 SCAQ Kajiwara, Doug 60-64 4:48.00 4:42.73 2 7
8 OREG Hathaway, David 55-59 4:56.10 4:51.06 2 7

Heat 9 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UCLA Shenfeld, Brad 45-49 4:40.33 4:28.55 3 6
2 OREG Miller, Matt 40-44 4:40.00 4:39.32 1 9
3 CVMM Barmann, Andrew 25-29 4:39.89 4:39.22 4 5
4 OREG Sullivan, Scot 50-54 4:29.05 4:32.28 2 7
5 SBM Parker, Carl 40-44 4:30.00 5:05.40 2 7
6 WAMS Jaegers, Al 55-59 4:39.90 4:43.00 1 9
7 TSTT Edge, Jonathan 50-54 4:40.00 4:46.75 3 6
8 ROSE Stephenson, Dan 60-64 4:42.22 4:39.49 1 9

Heat 10 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Stryker, Samuel 25-29 4:27.90 4:24.91 3 6
2 SBM Abrams, Austin 25-29 4:25.00 4:24.88 2 7
3 ARIZ Dickson, Kurt 50-54 4:24.51 4:21.89 1 9
4 GRA Powers, Casey 25-29 4:12.78 4:19.00 1 9
5 LVM Wegner, Dan 45-49 4:15.35 4:15.83 1 9
6 SBM Igloi, Kristof 30-34 4:25.00 NS NP 0
7 WH2O Kunsch, Antoine 30-34 4:26.06 4:25.00 1 9
8 CMS Doherty, Kevin 45-49 4:28.64 4:24.12 2 7

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
WH2O Larson, Adam 35-39 4:55.00 NP
YST Ramos, John 60-64 5:43.81 NP
YST Holbeck, John 60-64 5:09.96 NP
ROSE Bostrom, Michael 45-49 6:32.24 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home