2019 SPMS Short Course Meters Championship ( Fri, Dec 6, 2019 - Sun, Dec 8, 2019 )

Heat Sheet - 8 Heats

Event 34 Men 50 M Back
72 Swimmers

Heat 1 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Fleming, William 80-84 50.70 52.57 2 7
2 LVM Butler, Walter 85-89 1:04.55 1:06.28 1 9
3 ROSE House, John 75-79 1:00.00 NS NP 0
4 SDSM Coles, Bill 80-84 54.24 1:09.21 3 6
5 SDSM Gast, Monte 70-74 58.93 1:03.51 2 7
6 CTSM Buonavita, Carlos 55-59 1:01.00 51.44 9 0
7 ROSE Tao, Jinze 70-74 1:40.00 1:12.98 3 6
8 CROC Livesey, Daniel 65-69 1:15.00 56.87 5 4

Heat 2 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Wang, Zhong Quan 75-79 50.00 51.86 2 7
2 SFTL Braaksma, Harry 80-84 49.00 48.19 1 9
3 CVMM Losinski, Mark 60-64 48.00 44.30 6 3
4 CTSM Allaire, John 60-64 46.19 43.85 5 4
5 WH2O Whitehead, Michael 50-54 47.24 44.10 6 3
6 GRA Winslow, Scott 45-49 48.85 NS NP 0
7 SDSM Keeney, Mike 65-69 49.80 NS NP 0
8 LVM Leipziger, Fred 90-94 51.05 1:29.91 1 9

Heat 3 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Bahamon, Luis 55-59 46.00 45.83 7 2
2 SDSM Eisenbraun, Michael 55-59 44.84 43.09 5 4
3 WCM Dibley, David 55-59 44.32 42.84 4 5
4 LBG Nelson, Jim 55-59 43.00 43.10 6 3
5 LBG Butler, Bill 60-64 44.00 NS NP 0
6 OJAI Umholtz, Ken 65-69 44.68 45.60 4 5
7 UC33 Flores, Vincent 55-59 45.00 48.85 8 1
8 ROSE Gao, Lei 65-69 46.17 45.24 3 6

Heat 4 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Graham, Errol 60-64 42.40 40.82 4 5
2 OREG Howell, Richard 60-64 40.00 39.08 3 6
3 MVN Kondo, Ken 50-54 39.88 39.71 4 5
4 CVMM Buckley, Mark 65-69 38.44 DQ NP 0
5 GRA Skelly, Drew 50-54 38.99 NS NP 0
6 ROSE Deighton, Joshua 45-49 40.00 NS NP 0
7 SDSM Nitsch, Michael 50-54 40.39 42.55 5 4
8 NOVA Serbia, George 55-59 42.45 42.51 3 6

Heat 5 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Durieux, Chad 40-44 37.83 35.00 2 7
2 VCM Gruber, Glenn 70-74 37.03 35.97 1 9
3 RHMS Van Boer, Eric 65-69 35.00 33.76 1 9
4 NOVA Bolcoa, Scott 35-39 34.78 38.52 3 6
5 MVN Peralta, Daniel 18-24 35.00 DQ NP 0
6 RHMS Erickson, Douglas 45-49 36.26 35.83 4 5
7 SBM Johannsen, David 65-69 37.55 38.93 2 7
8 LBG Luzanilla, Jovanni 30-34 38.00 NS NP 0

Heat 6 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TAM Burns, Richard 75-79 34.00 34.82 1 9
2 CVMM Stanley, Bradford 55-59 33.80 35.17 2 7
3 MAM Cutting, Steve 60-64 33.48 32.84 2 7
4 SWLB Morris, Jeffrey 35-39 33.39 32.37 2 7
5 MAM Heath, Robert 60-64 33.48 32.14 1 9
6 ROSE AmiryinClipps, Jamaal 18-24 33.75 34.35 2 7
7 SCAQ Scott, Ronald 45-49 34.00 32.73 3 6
8 ROSE Culver, Ian 40-44 34.34 33.42 1 9

Heat 7 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Bouchard, Mike 50-54 33.00 32.77 3 6
2 RAA Carpio, Raphael 30-34 31.31 31.76 3 6
3 OREG Grote, Kurt 45-49 31.03 29.93 2 7
4 WAMS Jaegers, Al 55-59 30.90 30.74 1 9
5 WH2O Dueweke, Colin 30-34 31.00 29.08 2 7
6 VCM Shaffer, Mike 50-54 31.11 30.05 2 7
7 ROSE Galluzzi, David 45-49 32.23 29.74 1 9
8 CTSM Chua, Kaynen 18-24 33.01 29.56 1 9

Heat 8 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Hale, Alex 18-24 29.42 DQ NP 0
2 WH2O Bondarenko, Nikita 18-24 28.93 NS NP 0
3 ROSE Assouab, Adil 25-29 27.48 26.70 1 9
4 WH2O Gibson, Christopher 35-39 26.86 26.37 1 9
5 GRA Hoyt, Trevor 25-29 27.00 28.79 2 7
6 WH2O Frosini, Niccolò 30-34 27.50 27.56 1 9
7 NOVA Fowler, Jamie 60-64 29.09 NS NP 0
8 MAM Hamilton, Rick 50-54 29.64 29.22 1 9

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
UC33 Sjostrand, Mark 70-74 42.75 NP
WH2O Morante, Carlo 25-29 29.90 NP
WH2O Ballard, James 60-64 32.00 NP
CVMM Aamoth, James 55-59 40.75 NP
ROSE Gharibi, Armen 40-44 1:00.00 NP
SDSM Best, Bob 85-89 1:00.00 NP
VCM Olson, Tom 65-69 37.90 NP
SDSM Jones, Brian 75-79 1:03.85 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home