2019 SPMS Short Course Meters Championship ( Fri, Dec 6, 2019 - Sun, Dec 8, 2019 )

Heat Sheet - 6 Heats

Event 3 Men 200 M IM
45 Swimmers

Heat 1 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 ROSE Yang, Joe 60-64 4:37.59 4:19.13 4 5
4 ROSE Tulin, Michael 65-69 4:28.75 4:28.29 2 7
5 ROSE Ronay, Peter 75-79 4:30.00 4:22.10 3 6
6 SDSM Freshley, Mike 75-79 3:22.00 3:23.12 2 7
7 NOVA Fowler, Jamie 60-64 2:18.69 2:23.30 1 9

Heat 2 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LBG Parnes, Bart 60-64 4:15.00 4:23.39 5 4
2 UC33 Li, Kenan 30-34 4:00.00 DQ NP 0
3 LBG Miller, Eric 70-74 3:45.00 3:21.41 2 7
4 RMDA Green, Michael 45-49 3:30.00 3:13.33 7 2
5 ARIZ Everett, Douglas 55-59 3:33.82 DQ NP 0
6 VCM Foote, David 65-69 3:45.00 DQ NP 0
7 LBG Miranda, Mike 55-59 4:10.00 4:02.19 7 2

Heat 3 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Bai, Tim 50-54 3:15.94 3:11.24 6 3
2 CVMM Scoggins, Richard 60-64 3:10.00 3:08.13 2 7
3 SDSM Given, Michael 55-59 2:53.35 2:50.89 6 3
4 CMS Melanson, Edward 55-59 2:50.00 2:41.69 4 5
5 TAM Burns, Richard 75-79 2:52.00 2:52.83 1 9
6 SBM Johannsen, David 65-69 3:07.07 3:15.09 1 9
7 LBG Fowler, Chris 50-54 3:11.12 3:06.92 5 4
8 CVMM Losinski, Mark 60-64 3:30.00 3:28.79 3 6

Heat 4 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TSTT Ibarra, Robinson 25-29 2:46.50 2:34.99 3 6
2 ROSE Burnett, Nicholas 35-39 2:45.00 DQ NP 0
3 OREG Hathaway, David 55-59 2:41.02 2:38.17 3 6
4 GRA Reason, Matt 45-49 2:40.00 2:42.91 5 4
5 QSSSJ Keighley, Tim 55-59 2:40.63 2:29.30 2 7
6 UC33 Arne, Anthony 50-54 2:43.49 2:36.87 4 5
7 VCM Kerns, Hubie 70-74 2:45.00 2:42.76 1 9
8 LVM Falcon, Diego 25-29 2:49.90 2:34.28 2 7

Heat 5 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RAA Aleman, Moises 18-24 2:38.55 2:38.36 2 7
2 CVMM Koehler, Doug 50-54 2:35.44 2:30.84 3 6
3 SDSM Ascher, Nathan 45-49 2:32.00 2:31.27 4 5
4 ROSE Popko, David 40-44 2:27.99 2:26.42 2 7
5 CVMM Barmann, Andrew 25-29 2:30.89 2:25.42 1 9
6 OREG Miller, Matt 40-44 2:35.00 2:32.73 3 6
7 OREG Washburne, Brent 55-59 2:36.10 2:42.80 5 4
8 SPP McPeak, Charles 45-49 2:40.00 2:56.93 6 3

Heat 6 of 6

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LVM Ivey, Kyle 18-24 2:25.00 2:30.72 1 9
2 ROSE Schwartz, Joshua 40-44 2:24.88 2:19.27 1 9
3 GRA Magee, Mark 50-54 2:22.59 2:21.23 1 9
4 OREG Grote, Kurt 45-49 2:12.75 2:10.47 1 9
5 CMS Doherty, Kevin 45-49 2:12.93 2:15.32 2 7
6 WH2O Sinel, Craig 45-49 2:23.04 2:27.12 3 6
7 WAMS Jaegers, Al 55-59 2:24.90 2:27.21 1 9
8 MAM Hamilton, Rick 50-54 2:25.05 2:22.54 2 7

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
LBG Werner, John 55-59 4:00.01 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home