2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Heat Sheet - 25 Heats

Event 25 Men 100 M Breast
191 Swimmers

Heat 1 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 WILD Urtasun, Raul 85-89 3:20.48 2:58.52 2 9
4 SDSM Best, Bob 85-89 2:07.00 2:03.39 1 11
5 FACT Cornell, John 90-94 2:54.94 3:22.84 1 11
6 SDSM Hubbard, Donald 90-94 3:36.50 3:58.54 2 9

Heat 2 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Goode, Douglas 80-84 2:50.00 2:38.56 4 7
2 SDSM Haines, William 80-84 2:08.00 2:09.49 3 8
3 OREG Nakata, Ronald 80-84 1:50.95 1:53.24 1 11
4 USF Fleming, Jack 80-84 1:56.75 1:59.60 2 9
5 SDSM Coles, Bill 80-84 2:30.00 3:32.41 5 6
6 UC33 Banfer, Paul 55-59 1:44.00 NS NP 0
7 RIPT Milligan, Joseph 55-59 1:49.00 1:32.37 14 0

Heat 3 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Jones, Brian 75-79 2:10.00 2:41.33 7 4
2 WMAC Mueller, Lawrence 75-79 1:58.31 1:59.53 5 6
3 GOLD Riker, Tony 75-79 1:50.17 1:54.98 3 8
4 SDSM Andersen, Peter 75-79 1:30.22 1:33.91 1 11
5 SDSM Freshley, Mike 75-79 1:30.89 1:35.87 2 9
6 AKMS Hamilton, Raymond 75-79 1:56.58 1:57.13 4 7
7 UC33 Murray, Allen 75-79 2:02.00 2:04.99 6 5
8 1776 Diehl, David 75-79 2:39.99 3:02.41 8 3

Heat 4 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WAMS Yeager, Clark 70-74 1:53.79 1:58.08 13 0
2 VCM Rollins, Bruce 70-74 1:43.01 1:36.74 5 6
3 QNA Jolly, Robert 70-74 1:40.58 1:40.97 10 1
4 UC50 Mange, Paulo 70-74 1:42.00 1:37.95 7 4
5 SDSM Gast, Monte 70-74 1:50.79 1:54.19 12 0
6 DOT Chedekel, Miles 70-74 1:54.32 2:00.38 14 0
7 RGSC Stanton, Wright 65-69 1:36.00 1:39.52 7 4
8 SCAQ Bean, James 65-69 1:38.20 NS NP 0

Heat 5 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GAJA Reid, Joe 70-74 1:36.22 1:39.24 9 2
2 PSM Peterson, Steven 70-74 1:33.90 1:32.87 4 7
3 TAM Moskovits, Alexander 70-74 1:28.00 1:37.58 6 5
4 OREG Stark, Allen 70-74 1:24.09 1:24.33 1 11
5 PBM Heacock, Robert 70-74 1:26.75 1:31.17 2 9
6 MAM Fitschen, Gary 70-74 1:29.46 1:32.72 3 8
7 EBAT Selna, Mike 70-74 1:35.00 1:38.52 8 3
8 NOVA Duggan, D Michael 70-74 1:40.00 1:43.49 11 0

Heat 6 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OREG Edwards, Wes 65-69 1:35.00 1:36.95 5 6
2 CVMM Edwards, Clive 65-69 1:30.81 1:28.04 4 7
3 IM Seybold, Harvey 65-69 1:22.50 1:22.78 3 8
4 PSM Colella, Rick 65-69 1:14.77 1:15.08 1 11
5 SHARK Groselle, Jack 65-69 1:20.62 1:21.95 2 9
6 NEM Battistini, Rick 65-69 1:28.50 NS NP 0
7 SBM Johannsen, David 65-69 1:34.69 1:37.38 6 5
8 MINN Bovard, Ralph 65-69 1:35.38 1:40.11 8 3

Heat 7 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SBM Fasth, Michael 60-64 1:47.00 1:44.05 19 0
2 LVM Christensen, Thomas 60-64 1:31.61 NS NP 0
3 CVMM Scoggins, Richard 60-64 1:29.42 1:28.58 15 0
4 WH2O Bordovsky, Mauro 60-64 1:28.90 1:25.04 8 3
5 CVMM Robinson, Keith 60-64 1:29.21 1:28.34 13 0
6 SDSM Cool, Peter 60-64 1:30.08 NS NP 0
7 NMMS Bleakman, Bruce 60-64 1:32.50 1:31.24 18 0
8 PSP Carmo, Jose 60-64 2:00.00 2:38.92 20 0

Heat 8 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VCM Blatt, Michael 60-64 1:27.66 1:27.13 11 0
2 SKY Haberek, Cork 60-64 1:26.85 1:27.98 12 0
3 NEM Ottinger, Harvey 60-64 1:26.34 1:25.73 9 2
4 SDSM Von Hoffmann, Gerard 60-64 1:22.00 1:19.10 3 8
5 IM Holmberg, Tom 60-64 1:24.72 1:24.50 7 4
6 CMS Louie, Jamie 60-64 1:26.50 1:30.58 16 0
7 GRA Burke, Tom 60-64 1:26.98 1:28.53 14 0
8 YST Ramos, John 60-64 1:28.77 1:30.64 17 0

Heat 9 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Vehovec, Henry 60-64 1:19.99 1:24.06 6 5
2 PALM Dyer, Andy 60-64 1:18.62 DQ NP 0
3 CRUZ Smith, Donny 60-64 1:15.87 1:18.36 2 9
4 CMS Scott, Greg 60-64 1:14.00 NS NP 0
5 OREG Patterson, Gary 60-64 1:15.00 1:16.75 1 11
6 NTXL Neville, Richard 60-64 1:18.57 1:26.13 10 1
7 GRA Meaney, Pat 60-64 1:19.00 1:22.74 5 6
8 PALM Slowey, Michael 60-64 1:20.52 1:22.29 4 7

Heat 10 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Gibson, Mike 55-59 1:28.40 1:26.82 9 2
2 MVN Barker, Douglas 55-59 1:27.78 NS NP 0
3 SRM Pettibone, Chip 55-59 1:26.11 1:23.91 8 3
4 CONN Wyckoff, Benjamin 55-59 1:24.85 1:28.13 12 0
5 RAMS Neuman, Larry 55-59 1:25.00 1:21.67 5 6
6 WAMS Spangler, Brian 55-59 1:27.29 1:32.75 15 0
7 ROSE Fleming, Mark 55-59 1:27.90 1:27.43 11 0
8 SDSM Harden, Jimmy 55-59 1:30.00 1:31.59 13 0

Heat 11 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NEM Weissman, Greg 55-59 1:19.63 1:22.66 7 4
2 TFAM Doll, Dave 55-59 1:17.89 1:19.38 3 8
3 GS McAdam, Robert 55-59 1:16.09 1:17.61 1 11
5 PSM Phillips, Daniel 55-59 1:15.52 1:18.19 2 9
6 PBM Aubrey, Michael 55-59 1:16.65 1:19.83 4 7
7 MOVY Thompson, Anthony 55-59 1:18.75 1:22.19 6 5
8 SFTL Correa-Marrero, Pedro 55-59 1:22.55 1:27.10 10 1

Heat 12 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVM McMillan, Bret 50-54 2:05.86 2:08.84 19 0
2 MVN Freitas, Stephen 50-54 1:36.68 1:34.14 15 0
3 RAQ Otto, Gregory 50-54 1:36.09 1:30.68 12 0
4 UC26 Harman, Brad 50-54 1:40.78 1:35.70 17 0
5 GRA Winslow, Scott 45-49 1:45.46 1:45.74 17 0
6 ROSE Bostrom, Michael 45-49 1:50.00 1:46.04 18 0
7 RPM Solberg, Sean 40-44 1:33.15 DQ NP 0

Heat 13 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MEMO Wu, Long 50-54 1:33.43 1:33.62 14 0
2 PSM Barnes, Brent 50-54 1:31.38 1:32.09 13 0
3 SCAQ Hickey, Brendan 50-54 1:27.67 1:26.41 9 2
4 USF Mc Bride, Patrick 50-54 1:25.50 1:26.71 10 1
5 GRA Heath, Lee 50-54 1:27.00 NS NP 0
6 GRA Kreger, Jeffrey 50-54 1:31.00 1:37.60 18 0
7 SKY Sheets, Eric 50-54 1:31.75 1:35.47 16 0
8 ROSE Borton, Dan 50-54 1:35.45 1:27.78 11 0

Heat 14 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MESC Waldfried, Carlo 50-54 1:19.82 1:20.59 7 4
2 CVMM Koehler, Doug 50-54 1:18.98 1:17.53 5 6
3 SFTL Fiser, Graeme 50-54 1:12.41 1:16.28 3 8
4 NOVA Duplanty, Chris 50-54 1:10.96 1:11.95 2 9
5 SKY Solano, Abraham 50-54 1:11.00 1:11.68 1 11
6 SKY Luebbe, James 50-54 1:16.11 1:17.04 4 7
7 SDSM Webster, Dale 50-54 1:19.14 1:19.22 6 5
8 MVM Goode, John 50-54 1:22.31 1:21.22 8 3

Heat 15 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Kurr, Kyle 45-49 1:26.08 1:22.40 12 0
2 TAM Shoenberger, Deacon 45-49 1:22.84 1:23.38 15 0
3 NOVA Hoskinson, Jeff 45-49 1:21.81 1:20.13 10 1
4 MILEN Weisleder, Rodney 45-49 1:19.68 1:16.73 5 6
5 MVN Kolarov, Michael 45-49 1:21.43 1:22.94 14 0
6 SDSM Frogley, Terry 45-49 1:22.37 1:22.54 13 0
7 SDSM Ascher, Nathan 45-49 1:24.57 1:20.11 9 2
8 MILEN Robles, Sergio 45-49 1:34.60 1:37.41 16 0

Heat 16 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MPNY Krasykov, Volodymyr 45-49 1:16.85 1:16.65 4 7
2 MVN Sumner, David 45-49 1:15.16 1:17.07 6 5
3 SOBA Anderson, Ashley 45-49 1:13.43 1:18.06 7 4
4 NOVA West, Steve 45-49 1:04.84 1:05.57 1 11
5 MINN Jacobson, Brian 45-49 1:10.73 1:10.75 2 9
6 MILEN Navarro, Jeiko 45-49 1:14.32 1:15.56 3 8
7 MINN Dowd, Jeffrey 45-49 1:16.48 1:20.14 11 0
8 SFTL Williams, Ryan 45-49 1:18.00 1:18.46 8 3

Heat 17 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CROL Sandi, Alejandro 40-44 1:25.10 1:27.49 7 4
2 FAIR McNelis, Michael 40-44 1:16.85 1:15.36 3 8
3 SFTL Garis, Damian 40-44 1:15.00 1:12.03 2 9
4 COOG Bermudez, Oscar 40-44 1:10.86 1:10.90 1 11
5 AQUAC Jeanpierre, Charles 40-44 1:14.45 1:17.38 5 6
6 ROSE Durieux, Chad 40-44 1:16.16 1:17.28 4 7
7 NOVA Hwang, Wayne 40-44 1:20.00 1:20.32 6 5
8 MVN Rogers, Alan 40-44 1:30.43 1:28.20 8 3

Heat 18 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CTSM Miller, Daniel 30-34 1:26.99 1:24.44 15 0
2 SCAQ Shcheglov, Alexander 30-34 1:25.00 1:24.33 14 0
3 MVM Stinson, Ian 30-34 1:23.00 1:24.11 13 0
4 SFTL Wenzel, Serge 30-34 1:16.84 1:16.23 7 4
5 USF Ganiyev, Doston 30-34 1:20.39 1:21.53 11 0
6 MVM Green, Zachary 30-34 1:24.00 1:22.40 12 0
7 ROSE Cohen, Jason 30-34 1:26.29 1:18.21 8 3
8 ROSE Pansing, Craig 35-39 1:40.00 1:34.52 11 0

Heat 19 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Bolcoa, Scott 35-39 1:28.20 1:32.51 10 1
2 EQX Rose, Cyrus 35-39 1:24.00 1:25.21 7 4
3 SOBA Shanney, Jason 35-39 1:22.45 1:25.79 9 2
4 NCMS Havens, Kurt 35-39 1:16.21 1:19.17 3 8
5 LRM Markovic, Srdan 35-39 1:16.68 1:20.47 4 7
6 MEMO Song, Jimmy 35-39 1:23.12 1:24.60 6 5
7 CMS Bergford, Brian 35-39 1:24.50 1:25.23 8 3
8 MVN Trowbridge, Jesse 35-39 1:28.85 NS NP 0

Heat 20 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GAJA Snyder, Dan 35-39 1:15.22 1:14.08 1 11
2 SCAQ McAteer, Brian 35-39 1:12.80 1:14.36 2 9
3 NOVA Natalizio, Jeff 35-39 1:10.91 NS NP 0
4 MSBC Dickens, Scott 35-39 1:09.00 NS NP 0
5 SHARK Deery, Kyle 35-39 1:09.00 NS NP 0
6 SLOM Palmer, Ben 35-39 1:11.96 NS NP 0
7 CGM De Voss, Christopher 35-39 1:13.45 NS NP 0
8 PALM Malik, Michael 35-39 1:16.05 1:20.71 5 6

Heat 21 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Yung, Cejih 30-34 1:12.00 1:14.11 6 5
2 PSM Conroy, Chris 30-34 1:10.10 1:11.00 5 6
3 MVN Bartell, Kevin 30-34 1:06.50 1:06.53 3 8
4 SDSM Kukharskyi, Sergii 30-34 1:04.82 1:04.57 1 11
5 ARIZ Yagi, Keisuke 30-34 1:05.04 1:05.39 2 9
6 FREE Bezugliy, Alexander 30-34 1:06.66 1:06.98 4 7
7 GRA Banks, James 30-34 1:11.00 1:18.31 9 2
8 GRA Banks, Spencer 30-34 1:16.00 1:19.14 10 1

Heat 22 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SCAQ Basak, Michael 25-29 1:49.07 1:46.86 13 0
2 GRA Grupp, Gregory 25-29 1:17.48 1:17.46 12 0
3 PALM Sites, Tyler 25-29 1:13.76 1:13.13 8 3
4 GRA Hoyt, Trevor 25-29 1:12.00 1:04.87 1 11
5 MVN Hubbard, Garrett 25-29 1:13.58 1:14.82 10 1
6 SBM Lin, Curtis 25-29 1:17.01 1:11.72 5 6
7 ARIZ Windle, Zachary 25-29 1:20.76 DQ NP 0

Heat 23 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Costigan, Matthew 25-29 1:10.00 1:12.29 7 4
2 SFTL Rosenbaum, Ryan 25-29 1:08.00 1:14.13 9 2
3 ALB Cobleigh, Hunter 25-29 1:06.50 NS NP 0
4 BERK Materniak, Eric 25-29 1:05.51 1:06.44 2 9
5 MVN Prasser, Mat 25-29 1:06.50 1:10.56 4 7
6 UC33 Gonzales, Reese 25-29 1:07.62 1:08.69 3 8
7 FREE Rakhimov, Timur 25-29 1:10.00 1:11.76 6 5
8 SFTL Gibson, Harrison 25-29 1:12.00 1:16.30 11 0

Heat 24 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 USF Palabrica, Juan Pablo 18-24 1:23.09 1:15.23 7 4
2 UC18 Studt, Caleb 18-24 1:22.46 1:30.34 11 0
3 UC12 Ghavami, Alex 18-24 1:20.50 1:15.69 9 2
4 MVN Haage, Matt 18-24 1:17.50 1:15.45 8 3
5 UC33 Cargill, Alexander 18-24 1:20.00 NS NP 0
6 ROSE AmiryinClipps, Jamaal 18-24 1:21.31 1:19.42 10 1
7 UC38 Beseris, Ethan 18-24 1:23.00 1:34.65 12 0

Heat 25 of 25

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Peralta, Daniel 18-24 1:11.52 1:13.88 6 5
2 SCSC McKenzie, Brandon 18-24 1:10.00 1:11.21 5 6
3 SFTL Rubin, Yona 18-24 1:08.75 1:07.63 3 8
4 SFTL Silverthorn, Nick 18-24 1:05.00 NS NP 0
5 NOVA Kirk, Gabriel 18-24 1:06.39 1:07.43 2 9
6 EGRA Kandt, Alec 18-24 1:08.99 1:06.86 1 11
7 CMS Plocek, Everett 18-24 1:11.22 1:10.63 4 7
8 LVM Gong, Brian 18-24 1:15.37 DQ NP 0

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home