2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Heat Sheet - 22 Heats

Event 41 Men 200 M Free
207 Swimmers

Heat 1 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 SFTL Akbar, Clyde 70-74 5:35.95 6:43.78 8 3
3 NOVA Andersen, Richard 75-79 4:24.03 NS NP 0
4 RMST Nobbe, Nick 80-84 4:20.00 4:21.86 6 5
5 ROSE Goode, Douglas 80-84 4:21.00 4:46.21 8 3
6 SDSM Hubbard, Donald 90-94 4:47.00 5:10.89 1 11
8 SDSM Baker, Donald 85-89 7:06.00 5:46.75 2 9

Heat 2 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Mitchell, Tom 85-89 4:13.00 4:46.22 1 11
2 NOVA Smethurst, Everett 80-84 4:05.00 NS NP 0
3 SDSM Lauritano, Giuseppe 45-49 3:57.00 NS NP 0
4 CLOV Sanchez, David 75-79 3:49.84 4:06.71 8 3
5 DAM Norris, Robert 80-84 3:52.02 3:44.41 4 7
6 UC33 Cannarella, Sam 65-69 3:57.20 NS NP 0
7 SDSM Haines, William 80-84 4:09.00 4:23.19 7 4
8 OREG Lamb, Willard 95-99 4:15.00 4:25.83 1 11

Heat 3 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Fleming, William 80-84 3:35.00 3:48.91 5 6
2 NTMSC Braaksma, Harry 80-84 3:27.83 3:29.79 3 8
3 MVN Stuart, Ian 70-74 3:22.00 3:19.16 7 4
4 MVM McMillan, Bret 50-54 3:16.34 3:17.75 17 0
5 SDSM Walker, Laurence 75-79 3:18.91 3:11.46 5 6
6 WMAC Mueller, Lawrence 75-79 3:26.44 3:30.92 6 5
7 VJO Abegg, Michael 50-54 3:30.00 3:36.26 18 0
8 VCM Lucas, James 65-69 3:35.86 3:34.49 10 1

Heat 4 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LAPS Anderson, Eric 75-79 3:15.00 2:58.56 3 8
2 SFTL Trauber, Ami 80-84 3:08.00 3:11.82 2 9
3 UC42 White, Thomas 60-64 3:04.12 3:05.37 15 0
4 OCMT Ulpindo, Edward 45-49 3:00.00 3:00.07 16 0
5 WH2O Figueiredo, Paulo 70-74 3:00.00 3:18.40 6 5
6 TOC Van Horn, William 80-84 3:07.24 3:07.56 1 11
7 QNA Jolly, Robert 70-74 3:09.69 3:03.91 5 6
8 SDSM Carey, George 75-79 3:15.90 3:32.56 7 4

Heat 5 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Whitehead, Michael 50-54 2:58.50 2:52.79 14 0
2 CVMM Aamoth, James 55-59 2:53.21 2:42.97 16 0
3 SDSM Andersen, Peter 75-79 2:51.49 3:02.53 4 7
4 MICH Thompson, Frank 65-69 2:50.00 2:59.62 8 3
5 NOVA Graham, Edward 65-69 2:50.01 3:06.19 9 2
6 CSMT Bargar, Scott 60-64 2:52.38 2:56.45 14 0
7 MICH Arneson, Gaard 70-74 2:55.01 2:51.96 4 7
8 EMSC Summers, Scott 50-54 2:59.00 3:00.61 16 0

Heat 6 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Harden, Jimmy 55-59 2:50.00 NS NP 0
2 ROSE Fleming, Mark 55-59 2:48.40 2:40.32 13 0
3 OREG Larson, Allen 65-69 2:47.43 2:56.66 7 4
4 SDSM Ralphs, Tony 75-79 2:45.00 2:43.44 1 10
5 LRM Schwartz, Marvin 70-74 2:45.28 2:46.20 3 8
6 CMS Morrison, Jeffrey 60-64 2:48.00 2:52.32 13 0
7 UC33 Koujah, Samer 55-59 2:49.14 2:51.83 19 0
8 MVM Campbell, Chris 55-59 2:50.00 2:46.70 17 0

Heat 7 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 EMSC Morrison, John 55-59 2:43.50 2:47.84 18 0
2 SFTL Shaalan, Sherif 60-64 2:40.01 NS NP 0
3 TTEX Ravel, Rick 65-69 2:39.41 2:43.97 6 5
4 SHARK Couch, Bob 70-74 2:37.00 2:36.35 2 9
5 CTMS Reed, Ed 75-79 2:38.21 2:43.44 1 10
6 MVN Foos, Todd 40-44 2:40.00 2:37.52 9 2
7 YST Ramos, John 60-64 2:40.83 2:37.85 12 0
8 MVM Vettel, Eric 50-54 2:45.00 2:54.18 15 0

Heat 8 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ENSW Michael, Tyler 30-34 2:35.00 NS NP 0
2 UC33 Zamora, Anthony 55-59 2:35.00 NS NP 0
3 SDSM Ackerman, Mark 45-49 2:33.40 2:33.14 14 0
4 MVN Pinedo, Alex 50-54 2:32.02 2:32.78 13 0
5 MVN Jarvis, Scott 60-64 2:32.40 2:32.11 10 1
6 AQUAC Alfaro, Rafael Camacho 60-64 2:33.84 2:33.51 11 0
7 MVN Weissman, Kevin 55-59 2:35.00 2:27.83 8 3
8 OPA Glenn, Tim 60-64 2:36.49 2:28.17 8 3

Heat 9 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAMM Myers, Ross 60-64 2:31.50 2:29.73 9 2
2 SFTL Richards, Mark 55-59 2:31.00 2:42.93 15 0
3 NTXL Glass, Mark 45-49 2:30.20 2:51.02 15 0
4 SDSM Thrasher, Michael 55-59 2:30.00 2:40.38 14 0
5 SCAQ Hansen, Nelson 45-49 2:30.15 2:22.54 9 2
6 MVN Ripic, Steve 45-49 2:30.22 2:28.20 12 0
7 MVN Trowbridge, Jesse 35-39 2:31.49 NS NP 0
8 SWLB Soedel, Sven 55-59 2:32.00 2:37.51 11 0

Heat 10 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Jarvis, Justin 35-39 2:30.00 2:30.09 9 2
2 TOC Ferroggiaro, Fred 65-69 2:30.00 2:26.64 2 9
3 VCM Blatt, Michael 60-64 2:29.83 2:26.22 7 4
4 MVN Daniel, Dean 50-54 2:29.52 2:32.00 12 0
5 TCC Keep, Ryan 45-49 2:29.52 NS NP 0
6 VCM Gruber, Glenn 70-74 2:29.88 2:31.97 1 11
7 MVN Ahmadi-Kashani, Magid 45-49 2:30.00 2:19.75 8 3
8 SDSM Keeney, Mike 65-69 2:30.00 2:40.23 5 6

Heat 11 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NTXL Doyle, Michael 55-59 2:29.29 2:28.98 9 2
2 WCM Cook, Doug 55-59 2:29.15 2:38.15 12 0
3 MVM Pereira, Ed 30-34 2:28.34 2:26.36 7 4
4 CVMM Kretz, Jonathan 40-44 2:28.14 2:23.38 8 3
5 GMUP Gandee, Brad 65-69 2:28.23 NS NP 0
6 GRA Palmer, Kent 45-49 2:28.59 2:32.89 13 0
7 MVM Goode, John 50-54 2:29.24 2:28.62 11 0
8 GS McAdam, Robert 55-59 2:29.31 2:31.38 10 1

Heat 12 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TXLA Wood, Larry 65-69 2:28.00 NS NP 0
2 SVY Rees, Greg 50-54 2:27.50 NS NP 0
3 LVM Stewart, Marko 30-34 2:25.63 2:11.98 4 7
4 MILEN Bolaños, Federico 50-54 2:25.53 2:26.07 10 1
5 MILEN Campos, Jorge 35-39 2:25.62 2:32.31 11 0
6 NOVA Tobin, James 50-54 2:26.04 2:21.77 7 4
7 UC38 Beseris, Ethan 18-24 2:28.00 2:17.59 2 9
8 LBG Klugman, Jason 45-49 2:28.00 2:24.45 11 0

Heat 13 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Fochios, Dean 65-69 2:25.00 2:28.62 3 8
2 SFTL Wenzel, Phil 35-39 2:25.00 2:30.91 10 1
3 SFTL Jackwin, Eric 30-34 2:24.60 2:16.94 5 6
4 ROSE Keim, John 40-44 2:23.21 2:21.98 7 4
5 ENSW Harris, Patrick 55-59 2:24.24 2:17.78 2 9
6 TSTT Guardado, Jese 18-24 2:24.99 NS NP 0
7 SDSM Rozow, Stephen 50-54 2:25.00 NS NP 0
8 ROSE Schwartz, Joshua 40-44 2:25.00 2:09.02 4 7

Heat 14 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Daltorio, Robert 25-29 2:23.00 2:24.43 12 0
2 ARIZ Shake, Scott 60-64 2:22.50 2:23.74 6 5
3 NOVA Collins, Michael 50-54 2:22.00 2:23.15 9 2
4 SDSM Frogley, Terry 45-49 2:21.47 2:23.49 10 1
5 PALM Dyer, Andy 60-64 2:21.56 2:20.48 5 6
6 PSM Nalli, Lyle 55-59 2:22.33 2:25.23 5 6
7 LBG Giacobe, Drew 45-49 2:22.82 NS NP 0
8 UC23 Karakivrak, Ross 30-34 2:23.19 NS NP 0

Heat 15 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Babalev, Ivaylo 25-29 2:21.00 2:20.90 11 0
2 LBG Kremers, Brian 45-49 2:20.34 NS NP 0
3 SFTL Mijares, Jorge 50-54 2:20.00 2:21.01 6 5
4 UCLA Rector, Joel 35-39 2:20.00 2:11.87 4 7
5 USF Leber, Nathan 25-29 2:20.00 NS NP 0
6 SDSM Behun, Bill 65-69 2:20.20 2:39.94 4 7
7 SFTL Horwitz, Peter 55-59 2:20.44 2:25.92 7 4
8 OREG Hathaway, David 55-59 2:21.07 2:22.53 4 7

Heat 16 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Jones, Kenton 50-54 2:19.99 2:16.94 4 7
2 MILEN Mora, Eduardo 40-44 2:19.13 NS NP 0
3 SCAQ Barion, Christian 30-34 2:18.92 NS NP 0
4 AQUAC Sugisawa, Takashi 40-44 2:18.14 2:19.83 6 5
5 GRA Boshoff, Nick 50-54 2:18.85 2:17.20 5 6
6 CMS Kahl, Steven 55-59 2:19.00 2:25.59 6 5
7 SLOM Gibbons, Daniel 35-39 2:19.64 2:20.74 7 4
8 CVMM Boosin, Michael 50-54 2:20.00 2:22.13 8 3

Heat 17 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Lucero, Michael 45-49 2:17.50 2:18.55 6 5
2 UC33 Morris, Jeffrey 35-39 2:17.01 2:14.74 6 5
3 GS Decker, John 45-49 2:15.86 2:18.85 7 4
4 WCM Boone, Jon 55-59 2:15.65 2:22.12 3 8
5 DAM Roper, Matt 35-39 2:15.71 2:14.41 5 6
6 ARKM Strauss, Trip 60-64 2:16.00 2:17.84 4 7
7 NCMS Havens, Kurt 35-39 2:17.13 2:21.84 8 3
8 SFTL Wenzel, Serge 30-34 2:17.84 2:19.04 6 5

Heat 18 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SHARK Groselle, Jack 65-69 2:15.00 2:16.86 1 11
2 UCLA Morales, Tito 60-64 2:14.75 2:14.99 3 8
3 MVN Gunnell, Steve 45-49 2:13.58 2:15.00 5 6
4 SFTL Williams, Ryan 45-49 2:13.00 2:13.10 4 7
5 PSCM Carpenter, Alex 35-39 2:13.45 2:09.30 3 8
6 PSM Yung, Cejih 30-34 2:14.00 NS NP 0
7 CVMM Barmann, Andrew 25-29 2:15.00 2:08.57 8 3
8 MVN Mundl, Paul 40-44 2:15.27 2:11.22 5 6

Heat 19 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Scott, Greg 60-64 2:12.00 2:13.98 2 9
2 ROSE Galluzzi, David 45-49 2:11.88 2:07.10 2 9
3 ROSE Stephenson, Dan 60-64 2:11.66 2:12.73 1 11
4 SON Bost, Chris 35-39 2:10.84 NS NP 0
5 RMST Baldwin, Craig 45-49 2:10.96 2:10.91 3 8
6 LAPS Pierce, Jonathan 25-29 2:11.69 2:09.91 9 2
7 OREG Sullivan, Scot 50-54 2:11.93 2:11.64 3 8
8 CMS Garland, Robert 50-54 2:12.00 2:07.94 2 9

Heat 20 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UTES Weber, Jan 25-29 2:10.54 2:18.02 10 1
2 SCAQ Dammann, Reid 45-49 2:10.00 NS NP 0
3 MVN Cox, Ryan 45-49 2:09.09 2:05.76 1 11
4 NOVA Ryan, Keith 35-39 2:09.00 NS NP 0
5 PAACR Garcia, Roberto 40-44 2:09.03 2:08.20 2 9
6 ROSE Popko, David 40-44 2:09.59 2:08.72 3 8
7 SKY Solano, Abraham 50-54 2:10.50 NS NP 0
8 SFTL Woodrow, Blake 18-24 2:10.77 2:15.70 1 11

Heat 21 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BERK Materniak, Eric 25-29 2:08.64 2:06.19 7 4
2 PSM Nygren, Mats 50-54 2:07.57 2:07.36 1 11
3 NOVA Kraus, Evan 30-34 2:06.00 2:03.38 1 11
4 MVN Giometti, Danny 30-34 2:05.01 2:04.32 2 9
5 CONN Virgil, Jeremy 40-44 2:05.85 2:06.42 1 11
6 MICH Anderson, Tony 55-59 2:06.88 2:06.50 1 11
7 GRA Powers, Casey 25-29 2:08.09 2:04.48 6 5
8 ARIZ Sarikas, John 25-29 2:09.00 2:00.42 2 9

Heat 22 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SC Gomez, Julio Cesar 30-34 2:02.00 2:05.84 3 8
2 PSCM Saiko, Stanislav 25-29 2:01.00 2:01.82 4 7
3 AQUAC Alfaro, Rafael 25-29 2:00.12 2:00.63 3 8
4 ROSE Porrazzo, Ralph 25-29 1:58.96 1:57.34 1 11
5 NOVA Dmytrow, Robert 35-39 1:59.86 2:06.44 2 9
6 NTXL Sussmeier, Robert 25-29 2:00.50 2:03.92 5 6
7 NOVA Kirk, Gabriel 18-24 2:01.92 NS NP 0
8 SFTL Sintjago, Rinaldo 35-39 2:02.64 2:06.15 1 11

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
SFTL Silverthorn, Nick 18-24 2:00.00 NP
NEM Meltz, Steve 65-69 2:48.16 NP
CARS Brancamp, David 55-59 2:26.31 NP
ARIZ Cleveland, Geoffrey 55-59 2:22.79 NP
MVN Dimino, Andrew 18-24 1:56.31 NP
GRA Skelly, Drew 50-54 2:25.99 NP
GRA Alexandrov, Mike 30-34 1:59.89 NP
GRA Banks, James 30-34 2:08.00 NP
SCAQ Ireland, Bill 60-64 2:36.32 NP
MVN Lee, Jeff 30-34 2:30.00 NP
NOVA Delgado, Roberto 40-44 2:05.00 NP
NOVA Lyon, Rex 40-44 2:29.00 NP
NOVA West, Steve 45-49 2:05.00 NP
NOVA Wojnowicz, Michael 40-44 3:05.00 NP
HFFM Hurvitz, Tate 45-49 2:18.41 NP
MINN Josephson, Wilson 25-29 1:59.47 NP
MINN Young, Robert 55-59 2:34.55 NP
CVMM Freeman, Frank 70-74 3:22.49 NP
CVMM Kim, Travis 18-24 2:28.01 NP
CVMM Lamb, Brent 65-69 3:01.74 NP
NOVA Buckley, Tim 60-64 2:27.40 NP
CTSM Chua, Kaynen 18-24 2:11.26 NP
SDSM Bouchard, Mike 50-54 2:25.00 NP
ROSE Ronay, Peter 75-79 3:30.00 NP
WH2O Kunsch, Antoine 30-34 2:05.00 NP
WH2O Larson, Adam 35-39 2:20.00 NP
WH2O Sinel, Craig 45-49 2:14.00 NP
UC44 Sherrier, David 25-29 1:56.00 NP
DCAC El-Sayed, Amr 25-29 1:59.00 NP
GAJA Stolz, Irwin 90-94 4:52.13 NP
CMS Mann, Michael 65-69 2:10.00 NP
PSM Conroy, Chris 30-34 2:05.63 NP
ROSE Breitenbach, Ross 50-54 2:23.88 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home