2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Heat Sheet - 22 Heats

Event 31 Men 400 M Free
209 Swimmers

Heat 1 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Baker, Donald 85-89 14:12.00 12:49.01 2 9
2 SDSM Hubbard, Donald 90-94 12:00.00 11:44.41 1 11
3 OREG Lamb, Willard 95-99 9:00.00 9:01.67 1 11
4 SDSM Haines, William 80-84 8:55.00 9:21.66 8 3
5 SDSM Rockwell, David 60-64 8:57.77 7:43.77 18 0
6 SDSM Mitchell, Tom 85-89 10:10.00 9:51.13 1 11
7 SFTL Akbar, Clyde 70-74 13:43.45 14:23.38 9 2

Heat 2 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RMST Nobbe, Nick 80-84 8:42.01 9:07.04 7 4
2 SDSM Hill, Laurance 80-84 8:20.00 7:34.61 4 7
3 LVM Cochran, Victor 70-74 8:00.00 8:08.87 8 3
4 SFTL Burt, Byron 50-54 7:30.00 8:15.89 17 0
5 DAM Norris, Robert 80-84 7:53.51 7:58.99 5 6
6 ROSE Fleming, William 80-84 8:01.00 8:01.75 6 5
7 NOVA Andersen, Richard 75-79 8:36.35 NS NP 0
8 VMST Frogley, Christopher 75-79 8:50.00 8:19.29 7 4

Heat 3 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NTMSC Braaksma, Harry 80-84 7:21.78 7:27.26 3 8
2 SFTL Trauber, Ami 80-84 7:15.00 6:49.12 2 9
3 TOC Van Horn, William 80-84 7:10.00 6:47.98 1 11
4 ARIZ Bailey, Hop 70-74 6:44.00 6:43.92 7 4
5 SDSM Walker, Laurence 75-79 7:00.00 7:05.67 4 7
6 SDSM Carey, George 75-79 7:10.32 7:45.13 5 6
7 MVM McMillan, Bret 50-54 7:19.13 7:02.39 16 0
8 WMAC Mueller, Lawrence 75-79 7:22.98 7:59.76 6 5

Heat 4 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Figueiredo, Paulo 70-74 6:30.00 NS NP 0
2 MEMO Lehnert, Ahren 45-49 6:21.17 6:06.17 19 0
3 SPP McPeak, Charles 45-49 6:10.00 NS NP 0
4 OREG Larson, Allen 65-69 6:05.55 6:18.88 9 2
5 SDSM Jett, Darrell 60-64 6:09.18 6:07.70 17 0
6 ARIZ Everett, Douglas 55-59 6:14.26 6:43.35 21 0
7 LAPS Anderson, Eric 75-79 6:30.00 6:26.75 3 8
8 SDSM Genz, Michael 60-64 6:31.07 5:57.08 16 0

Heat 5 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Blaisdell, Aaron 40-44 6:00.00 5:56.52 14 0
2 MVN Kane, Bill 45-49 5:59.00 6:02.44 18 0
3 ROSE Fleming, Mark 55-59 5:59.00 6:02.44 19 0
4 MICH Arneson, Gaard 70-74 5:58.01 5:57.77 6 5
5 EMSC Summers, Scott 50-54 5:59.00 6:18.42 15 0
6 GRA Kreger, Jeffrey 50-54 5:59.00 6:00.85 14 0
7 ROSE Blackway, Derek 40-44 6:00.00 5:19.38 9 2
8 MHSM Burgess, Doug 65-69 6:03.00 6:05.59 8 3

Heat 6 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Hitch, Walter 65-69 5:55.00 5:47.03 6 5
2 1693 Ahlgren, Kyle 40-44 5:52.69 5:34.30 13 0
3 MVM Campbell, Chris 55-59 5:50.23 6:01.93 18 0
4 SALT Reeves, William 65-69 5:48.26 5:50.53 7 4
5 SAWS Clemmons, Jim 65-69 5:49.50 5:31.48 5 6
6 CVMM Stolshek, Bradley 55-59 5:52.00 5:56.78 17 0
7 SDSM Ralphs, Tony 75-79 5:55.00 5:49.68 1 11
8 NTXL Glass, Mark 45-49 5:55.23 6:17.63 20 0

Heat 7 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IAMA LeMaster, Stan 70-74 5:46.20 5:50.83 5 6
2 SFTL Shaalan, Sherif 60-64 5:42.07 NS NP 0
3 OPA Glenn, Tim 60-64 5:41.45 5:17.68 6 5
4 UC33 Zamora, Anthony 55-59 5:40.00 NS NP 0
5 SCAQ Condon, Jeff 55-59 5:40.00 5:36.80 14 0
6 MVN Goodell, Brian 60-64 5:42.07 5:29.41 13 0
7 SFTL Richards, Mark 55-59 5:45.00 6:04.46 20 0
8 CTMS Reed, Ed 75-79 5:47.21 5:54.26 2 9

Heat 8 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Thrasher, Michael 55-59 5:39.00 5:39.12 15 0
2 SCAQ Shcheglov, Alexander 30-34 5:37.67 5:17.82 10 1
3 WCM Cook, Doug 55-59 5:37.05 5:39.94 16 0
4 SCAQ Hickey, Brendan 50-54 5:33.30 5:19.96 12 0
5 SDSM Given, Michael 55-59 5:34.11 5:35.27 13 0
6 LRM Schwartz, Marvin 70-74 5:37.54 5:40.43 3 8
7 SHARK Couch, Bob 70-74 5:39.00 5:47.03 4 7
8 MVN Weissman, Kevin 55-59 5:40.00 5:28.71 11 0

Heat 9 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TOC Ferroggiaro, Fred 65-69 5:30.00 5:07.70 1 11
2 RPM Solberg, Sean 40-44 5:26.00 5:26.79 12 0
3 LVM Stewart, Marko 30-34 5:25.80 4:39.95 5 6
4 ROSE Hsu, Howard 35-39 5:25.41 5:21.43 9 2
5 AWJ Vazhenin, Igor 55-59 5:25.55 NS NP 0
6 VCM Kerns, Hubie 70-74 5:25.82 5:16.42 1 11
7 WCM O'Brien, Kerry 60-64 5:30.00 5:31.58 15 0
8 GMUP Gandee, Brad 65-69 5:30.00 5:24.57 4 7

Heat 10 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSCM Cahoon, Bradley 60-64 5:25.13 5:24.22 11 0
2 ROSE Pansing, Craig 35-39 5:25.00 5:15.63 8 3
3 VCM Gruber, Glenn 70-74 5:24.09 5:35.98 2 9
4 GRA Palmer, Kent 45-49 5:23.42 5:30.50 17 0
5 SDSM Al-mashat, Hashim 40-44 5:23.62 5:15.27 8 3
6 MVN Daniel, Dean 50-54 5:24.61 5:40.01 13 0
7 MVN Jarvis, Scott 60-64 5:25.00 5:30.77 14 0
8 MOVY Sherman, Bill 60-64 5:25.25 5:19.39 8 3

Heat 11 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 YST Holbeck, John 60-64 5:20.89 5:21.89 10 1
2 TCC Keep, Ryan 45-49 5:20.12 NS NP 0
3 MVN Ahmadi-Kashani, Magid 45-49 5:20.00 4:56.17 10 1
4 GRA Cook, Jacob 30-34 5:20.00 5:03.84 9 2
5 TXLA Wood, Larry 65-69 5:20.00 5:14.98 2 9
6 SCAQ Hansen, Nelson 45-49 5:20.10 5:02.20 12 0
7 CVMM Kretz, Jonathan 40-44 5:20.18 5:11.64 7 4
8 GRA Kim, Steve 40-44 5:21.05 5:24.95 11 0

Heat 12 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ABM Colburn, Christopher 45-49 5:17.97 5:22.42 16 0
2 PSM Yamamoto, Jin 45-49 5:16.00 5:18.43 15 0
3 ARIZ Modjeska, Mark 65-69 5:15.31 5:16.53 3 8
4 CMS Bowman, Herbert 60-64 5:14.24 5:24.54 12 0
5 GRA O'Donnell, Patrick 25-29 5:14.90 5:04.55 13 0
6 SFTL Jackwin, Eric 30-34 5:15.32 4:58.11 8 3
7 ENSW Harris, Patrick 55-59 5:16.67 4:59.46 4 7
8 NOVA Weissert, Toby 60-64 5:18.44 5:21.25 9 2

Heat 13 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Daltorio, Robert 25-29 5:14.00 5:08.86 15 0
2 MVM Thomas, Michael 25-29 5:13.00 5:26.78 16 0
3 DAM Krovetz, Ted 50-54 5:10.47 5:00.45 6 5
4 NOVA Marelli, Mattia 35-39 5:10.00 5:04.08 7 4
5 MILEN Bolaños, Federico 50-54 5:10.06 5:14.69 10 1
6 MVM Goode, John 50-54 5:12.38 5:13.78 9 2
7 NTXL Doyle, Michael 55-59 5:13.06 5:19.51 10 1
8 LBG Klugman, Jason 45-49 5:14.00 5:06.31 13 0

Heat 14 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Lum, Andrew 25-29 5:09.51 4:43.75 9 2
2 PSM Nalli, Lyle 55-59 5:08.29 5:08.38 7 4
3 UC23 Karakivrak, Ross 30-34 5:05.36 4:51.03 7 4
4 GRA Jensen, Dan 60-64 5:05.00 5:18.28 7 4
5 OPA Edgerton, Karl 55-59 5:05.00 5:11.17 9 2
6 GRA Skelly, Drew 50-54 5:06.68 5:08.51 8 3
7 SRM Morales, John 60-64 5:08.66 5:10.09 5 6
8 SDSM Bender, William 55-59 5:10.00 5:34.12 12 0

Heat 15 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Frogley, Terry 45-49 5:04.75 5:07.65 14 0
2 OREG Hathaway, David 55-59 5:03.70 5:02.80 6 5
3 CMS Kahl, Steven 55-59 5:02.18 NS NP 0
4 MVN Rogers, Alan 40-44 5:01.57 5:21.66 10 1
5 ARIZ Richardson, Terry 55-59 5:02.00 5:01.06 5 6
6 RMST Koons, Andrew 25-29 5:03.51 5:00.43 12 0
7 NEM Broglio, Mike 45-49 5:03.75 4:48.89 6 5
8 SLOM Voegele, Cameron 25-29 5:05.00 4:56.16 11 0

Heat 16 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Zubero, David 60-64 5:01.22 4:56.47 3 8
2 LBG Kremers, Brian 45-49 5:00.01 4:55.22 9 2
3 DAM Krovetz, Avery 18-24 5:00.00 5:07.87 4 7
4 WCM Boone, Jon 55-59 4:59.65 5:09.06 8 3
5 ARIZ Cleveland, Geoffrey 55-59 4:59.89 4:52.35 3 8
6 SFTL Mijares, Jorge 50-54 5:00.00 5:01.00 7 4
7 UMAC Strahota, Jeffrey 35-39 5:01.05 4:50.70 5 6
8 UMAC Oloughlin, Jonathan 35-39 5:01.33 4:49.82 4 7

Heat 17 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Tabbert, Thomas 40-44 4:58.60 4:34.68 2 9
2 TXLA Archer, Branch 60-64 4:57.59 5:00.21 4 7
3 NOVA Collins, Michael 50-54 4:55.00 4:57.89 5 6
4 SAWS Erwin, Jeff 55-59 4:52.28 4:34.77 2 9
5 SLOM Gibbons, Daniel 35-39 4:53.58 4:56.68 6 5
6 SFTL Fiser, Graeme 50-54 4:55.78 5:16.60 11 0
7 AQUAC Sugisawa, Takashi 40-44 4:58.17 5:04.64 6 5
8 MVN Roa, Daniel 25-29 4:59.23 5:06.73 14 0

Heat 18 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Lucero, Michael 45-49 4:51.61 4:51.40 7 4
2 ARKM Strauss, Trip 60-64 4:51.00 4:51.60 1 11
3 SDSM Jones, Kenton 50-54 4:49.99 4:48.90 4 7
4 RMST Baldwin, Craig 45-49 4:47.89 4:41.28 5 6
5 UCLA Morales, Tito 60-64 4:48.75 4:53.07 2 9
6 CVMM Barmann, Andrew 25-29 4:50.00 4:37.70 7 4
7 GS Decker, John 45-49 4:51.46 5:00.61 11 0
8 MILEN Mora, Eduardo 40-44 4:52.12 5:02.43 5 6

Heat 19 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM Roper, Matt 35-39 4:47.68 4:46.50 3 8
2 DAM Blumberg, Marc 25-29 4:45.00 4:25.35 5 6
3 OREG Sullivan, Scot 50-54 4:43.18 4:40.07 3 8
4 CMS Garland, Robert 50-54 4:40.00 4:34.09 2 9
5 PALM Malik, Michael 35-39 4:40.70 4:44.19 2 9
6 ROSE Popko, David 40-44 4:44.44 4:39.20 3 8
7 UCLA Shenfeld, Brad 45-49 4:45.02 4:38.38 4 7
8 NICK Quagliano, Bill 45-49 4:47.70 4:51.96 8 3

Heat 20 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Galluzzi, David 45-49 4:38.10 4:29.51 2 9
2 LVM Wegner, Dan 45-49 4:37.53 4:30.86 3 8
3 PSM Nygren, Mats 50-54 4:30.78 4:33.45 1 11
4 SDSM Hershberger, Jordan 30-34 4:29.99 4:41.35 6 5
5 SFTL Woodrow, Blake 18-24 4:30.77 4:42.83 3 8
6 UTES Weber, Jan 25-29 4:31.76 4:54.04 10 1
7 UC33 Gonzales, Reese 25-29 4:37.89 4:37.71 8 3
8 PAACR Garcia, Roberto 40-44 4:38.77 4:39.33 4 7

Heat 21 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Kraus, Evan 30-34 4:28.00 4:26.49 2 9
2 MICH Anderson, Tony 55-59 4:27.52 4:31.02 1 11
3 NTXL Sussmeier, Robert 25-29 4:25.50 4:35.43 6 5
4 SCSC McKenzie, Brandon 18-24 4:25.00 4:31.75 2 9
5 MVN Cox, Ryan 45-49 4:25.15 4:23.53 1 11
6 MINN Josephson, Wilson 25-29 4:25.94 4:23.43 2 9
7 UCLA Anderson, Kyle 25-29 4:27.52 NS NP 0
8 MVN Giometti, Danny 30-34 4:28.00 4:33.00 4 7

Heat 22 of 22

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Powers, Casey 25-29 4:25.00 4:24.58 3 8
2 CONN Virgil, Jeremy 40-44 4:24.00 4:27.06 1 11
3 SC Gomez, Julio Cesar 30-34 4:23.00 4:26.36 1 11
4 UCLA Rogan, Markus 35-39 4:12.00 4:10.11 1 11
5 ARIZ Sarikas, John 25-29 4:20.00 4:17.00 1 11
6 HOPK Anderson, Joseph 30-34 4:23.26 4:27.65 3 8
7 SFTL Rosenbaum, Ryan 25-29 4:24.00 4:24.60 4 7
8 UC33 Graves, Joshua 18-24 4:25.00 4:22.11 1 11

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
CTSM Miller, Daniel 30-34 7:15.99 NP
UC33 Bray, Andrew 60-64 4:36.89 NP
UC32 Schmuhl, Stephen 25-29 4:28.86 NP
CVMM Lamb, Brent 65-69 6:10.50 NP
NEM Meltz, Steve 65-69 5:55.86 NP
PSP Menduno, Michael 65-69 6:30.00 NP
MICH Thompson, Frank 65-69 6:06.00 NP
ARIZ Johnson, Kent 50-54 5:13.41 NP
VJO Abegg, Michael 50-54 7:30.00 NP
CVMM Freeman, Frank 70-74 6:56.61 NP
CVMM Kim, Travis 18-24 5:00.01 NP
NOVA Catlin, Michael 60-64 6:40.00 NP
CVMM Buckley, Mark 65-69 5:41.87 NP
HFFM Hurvitz, Tate 45-49 5:07.28 NP
SFTL Kertesz, Kristof 25-29 4:30.00 NP
CARS Brancamp, David 55-59 5:02.81 NP
NEM Battistini, Rick 65-69 6:15.00 NP
EMSC Morrison, John 55-59 5:51.20 NP
GRA Heath, Lee 50-54 5:32.00 NP
LAPS Pierce, Jonathan 25-29 4:46.00 NP
MVN Dimino, Andrew 18-24 4:41.31 NP
WH2O Larson, Charles 65-69 6:00.00 NP
WH2O Mair, Matthew 50-54 5:13.55 NP
WH2O Sinel, Craig 45-49 4:42.00 NP
UC44 Sherrier, David 25-29 4:20.00 NP
1776 Reilly, Jeff 55-59 5:12.12 NP
WH2O Kunsch, Antoine 30-34 4:25.00 NP
PCST Ebel, Mark 70-74 6:25.67 NP
TAM Sherrill, Mike 70-74 6:02.00 NP
CMS Mann, Michael 65-69 4:45.00 NP
YST Ramos, John 60-64 5:46.61 NP
UTAH Treiman, Gerald 55-59 5:43.20 NP
DCAC El-Sayed, Amr 25-29 4:30.00 NP
GAJA Stolz, Irwin 90-94 9:58.03 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home