2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Heat Sheet - 9 Heats

Event 13 Men 200 M Fly
83 Swimmers

Heat 1 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 USF Fleming, Jack 80-84 5:05.49 5:12.49 1 11
2 SDSM Walsh, Bill 60-64 4:21.69 4:28.51 8 3
3 MVN Hayward, David 55-59 4:00.00 4:38.24 8 3
4 MVN Mitchell, Robert 60-64 3:45.12 3:45.67 7 4
5 UTAH Treiman, Gerald 55-59 3:57.73 3:57.96 7 4
6 PKPR Straka, Peter 75-79 4:10.00 4:31.54 1 11
7 SDSM Durell, Bill 65-69 4:43.19 4:35.08 6 5
8 MICH Forgione, David 65-69 8:34.15 7:17.29 7 4

Heat 2 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IAMA LeMaster, Stan 70-74 3:36.93 3:30.87 3 8
2 MVN Wasko, Frank 55-59 3:29.00 3:04.37 3 8
3 ROSE Petty, Richard 40-44 3:19.99 3:30.82 7 4
4 SKY Haberek, Cork 60-64 3:14.04 3:13.05 6 5
5 GTX Seagraves, Bob 60-64 3:16.67 NS NP 0
6 GRA Reason, Matt 45-49 3:20.00 NS NP 0
7 VCM Rollins, Bruce 70-74 3:36.02 3:23.30 2 9
8 MILEN Brenes, Marco 45-49 3:40.00 3:49.63 5 6

Heat 3 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SALT Reeves, William 65-69 3:12.14 3:17.32 4 7
2 CB Garcia, Juan 55-59 3:12.00 3:26.34 6 5
3 VCM Kerns, Hubie 70-74 3:09.05 3:01.21 1 11
4 ART Chan, Amos 18-24 3:01.88 2:59.37 3 8
5 SDSM Given, Michael 55-59 3:07.22 3:14.54 4 7
6 LBG Giacobe, Drew 45-49 3:10.66 3:24.49 4 7
7 TXLA Wood, Larry 65-69 3:12.00 3:07.16 3 8
8 GRA Kim, Steve 40-44 3:13.89 3:15.08 6 5

Heat 4 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TOC Ferroggiaro, Fred 65-69 3:00.00 3:03.64 2 9
2 YST Holbeck, John 60-64 2:59.36 3:00.05 5 6
3 MVM Thomas, Michael 25-29 2:56.72 3:03.59 9 2
4 SDSM Viloria, Luis 50-54 2:54.54 DQ NP 0
5 AWJ Vazhenin, Igor 55-59 2:55.55 2:55.06 2 9
6 MOVY Thompson, Anthony 55-59 2:59.09 3:20.69 5 6
7 SDSM Behun, Bill 65-69 2:59.59 3:34.72 5 6
8 MVN Herlihy, Brendan 40-44 3:00.00 2:46.41 4 7

Heat 5 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Ascher, Nathan 45-49 2:51.97 2:45.53 3 8
2 ROSE Schwartz, Joshua 40-44 2:50.00 2:15.54 1 11
3 IM Seibt, Andreas 60-64 2:50.00 2:56.72 4 7
4 GRA Daltorio, Robert 25-29 2:48.00 2:45.00 7 4
5 MVN Roa, Daniel 25-29 2:49.22 2:47.55 8 3
6 NOVA Goler, Jonathan 35-39 2:50.00 2:53.86 5 6
7 CVMM Koehler, Doug 50-54 2:50.23 2:45.60 5 6
8 MILEN Mora, Eduardo 40-44 2:52.12 2:49.25 5 6

Heat 6 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Brackett, Bill 60-64 2:47.00 2:47.85 3 8
2 NOVA Collins, Michael 50-54 2:45.00 3:01.78 7 4
3 ROSE Lum, Andrew 25-29 2:43.96 2:36.30 6 5
4 OREG Cleary, Kevin 35-39 2:42.34 2:41.27 4 7
5 ROSE Borton, Dan 50-54 2:42.35 2:46.46 6 5
6 PSM Phillips, Daniel 55-59 2:45.00 NS NP 0
7 SFTL Mijares, Jorge 50-54 2:45.71 2:38.84 4 7
8 ARIZ Modjeska, Mark 65-69 2:47.48 2:51.29 1 11

Heat 7 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GS Decker, John 45-49 2:39.50 2:41.61 2 9
2 NTXL Doyle, Michael 55-59 2:36.43 2:40.93 1 11
3 1776 Hiltabiddle, Steve 50-54 2:34.00 2:38.03 3 8
4 NCMS Sanchez, Greg 60-64 2:33.13 2:29.88 1 11
5 NOVA Dmytrow, Robert 35-39 2:33.19 2:33.01 3 8
6 SHARK Albino, Jorge 40-44 2:35.35 2:43.51 3 8
7 TXLA Archer, Branch 60-64 2:38.68 2:39.29 2 9
8 ROSE Fisher, Sean 18-24 2:40.00 2:36.38 2 9

Heat 8 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SAWS Rubocki, John 45-49 2:32.88 2:26.98 1 11
2 UC06 Smorodin, Maksim 30-34 2:30.00 2:25.33 3 8
3 PALM Malik, Michael 35-39 2:26.66 2:29.60 2 9
4 GRA Powers, Casey 25-29 2:20.00 2:14.69 2 9
5 VCM Shaffer, Mike 50-54 2:22.41 2:25.24 1 11
6 USF Owen, Cameron 30-34 2:29.07 2:21.95 2 9
7 ARIZ Dickson, Kurt 50-54 2:30.03 2:30.52 2 9
8 PSM Petersen, Erik 30-34 2:33.06 2:29.74 4 7

Heat 9 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM Blumberg, Marc 25-29 2:19.00 2:11.85 1 11
2 CONN Virgil, Jeremy 40-44 2:16.99 2:18.77 2 9
3 FREE Bezugliy, Alexander 30-34 2:14.44 2:13.72 1 11
4 UTES Wagner, John 18-24 2:12.00 2:18.16 1 11
5 MINN Josephson, Wilson 25-29 2:12.54 2:16.61 3 8
6 UC32 Schmuhl, Stephen 25-29 2:16.21 2:23.89 5 6
7 BERK Materniak, Eric 25-29 2:17.09 2:18.64 4 7
8 NOVA Ryan, Keith 35-39 2:20.00 2:22.18 1 11

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
CVMM Kim, Travis 18-24 2:40.01 NP
SFTL Kertesz, Kristof 25-29 2:20.00 NP
WIND Frontis, Scot 50-54 2:20.50 NP
GRA Germain, Stephen 50-54 2:58.00 NP
GRA Havton, Chris 18-24 2:07.50 NP
NOVA Kruger, Mark 55-59 3:10.11 NP
SFTL Fischer, Andy 50-54 2:36.00 NP
NCMS Miller, Jamie 65-69 5:31.81 NP
WH2O Larson, Charles 65-69 3:40.00 NP
TAM Meyerhoff, Rick 70-74 4:20.00 NP
ROSE Ronay, Peter 75-79 5:20.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home