2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Heat Sheet - 9 Heats

Event 1 Men 1500 M Free
83 Swimmers

Heat 1 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RMST Nobbe, Nick 80-84 36:00.00 35:06.37 2 9
2 FMT Bergstrom, Robert 75-79 30:43.11 30:28.73 3 8
3 PCST Ebel, Mark 70-74 25:26.86 26:00.01 3 8
4 WH2O Larson, Charles 65-69 25:00.00 25:17.96 8 3
5 MICH Arneson, Gaard 70-74 25:00.01 24:16.66 2 9
6 MELO Dawson, Bill 75-79 26:00.00 26:32.63 2 9
7 DAM Norris, Robert 80-84 31:41.89 32:41.56 1 11
8 AKMS Hamilton, Raymond 75-79 31:16.28 32:25.52 4 7

Heat 2 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OREG Larson, Allen 65-69 24:30.24 25:35.65 9 2
2 VCM Foote, David 65-69 23:48.18 24:55.26 6 5
3 TOC Rudloff, Edward 70-74 23:44.00 23:10.22 1 11
4 ROSE Hitch, Walter 65-69 23:15.00 23:04.84 4 7
5 SDSM Ralphs, Tony 75-79 23:30.00 23:43.63 1 11
6 WMAC Millholland, Carl 65-69 23:45.00 24:08.56 5 6
7 NOVA Bregman, Michael 65-69 24:30.00 24:56.81 7 4
8 MICH Thompson, Frank 65-69 25:00.00 NS NP 0

Heat 3 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Isaac, David 45-49 22:30.00 27:50.33 13 0
2 1693 Ahlgren, Kyle 40-44 22:16.69 21:53.25 8 3
3 SFTL Hendrick, Marty 60-64 22:14.57 23:05.24 6 5
4 RMDA Piner, Glenn 50-54 22:10.37 NS NP 0
5 CVMM Kretz, Jonathan 40-44 22:13.42 20:50.78 6 5
6 TCC Keep, Ryan 45-49 22:15.12 23:38.70 12 0
7 DAM Muir, Scott 45-49 22:20.00 22:11.55 11 0
8 UC33 Zamora, Anthony 55-59 22:58.00 22:55.63 8 3

Heat 4 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Ripic, Steve 45-49 22:02.38 20:50.21 8 3
2 GRA Daltorio, Robert 25-29 22:00.00 20:42.29 3 8
3 MVN Mester, Matthew 40-44 21:50.03 21:50.88 7 4
4 MVN Jarvis, Scott 60-64 21:38.54 21:37.36 5 6
5 SAWS Clemmons, Jim 65-69 21:49.50 21:53.65 3 8
6 NOVA Lyon, Rex 40-44 22:00.00 22:29.38 9 2
7 SPP Galvez, Anthony 18-24 22:00.19 21:36.97 1 11
8 ROSE Chaney, C Scott 45-49 22:07.48 21:42.98 10 1

Heat 5 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Bolcoa, Scott 35-39 21:26.12 22:39.79 4 7
2 NTXL Doyle, Michael 55-59 21:08.14 20:49.58 6 5
3 IM Seibt, Andreas 60-64 21:00.00 20:52.10 3 8
4 TOC Ferroggiaro, Fred 65-69 20:59.00 20:21.11 1 11
5 HFFM Compton II, Mitchell 40-44 20:59.99 22:42.00 10 1
6 SDSM Hughes, David 45-49 21:03.96 21:29.40 9 2
7 ARIZ Modjeska, Mark 65-69 21:24.18 20:35.33 2 9
8 NOVA Serbia, George 55-59 21:30.00 21:08.74 7 4

Heat 6 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 YST Holbeck, John 60-64 20:52.82 20:42.09 2 9
2 ARIZ Wallach, Ted 40-44 20:44.28 19:57.63 4 7
3 SFTL Mijares, Jorge 50-54 20:35.00 20:20.05 2 9
4 GRA Skelly, Drew 50-54 20:12.91 20:47.43 3 8
5 OREG Hathaway, David 55-59 20:17.00 20:33.03 4 7
6 ROSE Borton, Dan 50-54 20:40.06 20:57.08 4 7
7 SBM Zahony, Gabriel 45-49 20:44.67 20:18.28 7 4
8 GTX Seagraves, Bob 60-64 20:54.03 21:19.83 4 7

Heat 7 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SNM Hatch, Eric 45-49 19:55.00 19:54.34 6 5
2 UC38 Meyer, Brian 40-44 19:51.03 20:20.58 5 6
3 ARIZ Cleveland, Geoffrey 55-59 19:30.99 19:41.80 2 9
4 DAM Roper, Matt 35-39 19:23.55 19:02.14 2 9
5 NEM Broglio, Mike 45-49 19:26.29 19:43.00 5 6
6 TXLA Archer, Branch 60-64 19:44.64 19:54.41 1 11
7 NOVA Crosson, Jeffrey 55-59 19:52.95 20:08.78 3 8
8 OPA Edgerton, Karl 55-59 20:06.66 20:43.07 5 6

Heat 8 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Popko, David 40-44 18:59.59 18:50.35 3 8
2 NICK Quagliano, Bill 45-49 18:42.59 19:17.58 4 7
3 ADSC Morales, Sergio 45-49 18:28.52 18:31.22 3 8
4 UCLA Anderson, Kyle 25-29 17:57.90 DQ NP 0
5 MICH Anderson, Tony 55-59 17:57.97 18:02.60 1 11
6 PALM Malik, Michael 35-39 18:36.25 19:10.17 3 8
7 ROSE Galluzzi, David 45-49 18:45.55 18:05.98 2 9
8 NICK Stimson, Eric 40-44 19:15.30 18:30.38 2 9

Heat 9 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Cox, Ryan 45-49 17:54.16 17:25.32 1 11
2 HOPK Anderson, Joseph 30-34 17:31.32 18:16.22 2 9
3 UCLA Rogan, Markus 35-39 17:00.00 16:43.67 1 11
4 TOC La Tourette, Chad 30-34 15:46.62 15:52.24 1 11
5 SFTL Rosenbaum, Ryan 25-29 17:00.00 17:39.99 2 9
6 ARIZ Sarikas, John 25-29 17:30.00 17:21.40 1 11
7 UC38 Wells, Barton 50-54 17:50.94 18:13.61 1 11
8 CONN Virgil, Jeremy 40-44 17:54.18 18:05.16 1 11

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
GAJA Stolz, Irwin 90-94 42:30.00 NP
MELO Sheeper, Tim 55-59 22:33.24 NP
PSM Bell, Alan 65-69 21:48.00 NP
TOC McCaffery, Mike 65-69 20:00.00 NP
LAPS Pierce, Jonathan 25-29 18:50.49 NP
GRA Germain, Stephen 50-54 22:02.00 NP
UC33 Bray, Andrew 60-64 18:01.45 NP
CVMM Buckley, Mark 65-69 21:22.37 NP
CVMM Freeman, Frank 70-74 26:58.81 NP
CARS Brancamp, David 55-59 19:48.96 NP
LVM Christensen, Thomas 60-64 22:45.15 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home