2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Heat Sheet - 17 Heats

Event 28 Women 200 M IM
155 Swimmers

Heat 1 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 DAM Norris, Roswita 75-79 5:58.54 5:49.94 3 8
3 VICM Varty, Eulah 85-89 5:20.15 5:41.37 1 11
4 ROSE Niebrugge, Nancy 60-64 4:55.00 4:44.00 13 0
5 NASH Kendrick, Anne 65-69 4:55.64 4:42.98 9 2
6 DAM Munn, Susan 80-84 5:41.00 5:12.75 1 11

Heat 2 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UTAH Lund, Lynne 75-79 4:35.20 4:41.58 1 11
2 SFTL Martin, Michelle 70-74 4:25.25 4:29.76 3 8
3 PSM Welch, Sarah 70-74 4:14.55 4:11.03 2 9
4 SKY Holbrook, Dana 45-49 4:06.06 3:42.43 13 0
5 CONN Sega, Ally 45-49 4:09.75 3:47.59 14 0
6 MILEN Pardo, Pamela 40-44 4:24.34 4:08.18 8 3
7 MVM Thomas, Elaine 65-69 4:35.00 4:30.41 8 3
8 WMAC Dillon Stewart, Jane 75-79 4:49.39 4:48.83 2 9

Heat 3 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ALB Nip, Carol 60-64 4:05.85 4:04.94 12 0
2 SFTL Webb, Linda 70-74 4:02.53 3:58.24 1 11
3 MVN Mc Cleave, Jeanne 65-69 3:58.00 3:31.78 4 7
4 MVN Dolan LaMar, Diana 60-64 3:50.00 3:33.14 7 4
5 WH2O Seaton, Jessica 65-69 3:55.00 3:53.78 6 5
6 SDSM Kaguni, Dr Laurie 65-69 4:00.00 4:07.04 7 4
7 ALB Carroll, Leah 55-59 4:05.85 4:06.03 14 0
8 MICH Steil, Tamara 65-69 4:05.89 DQ NP 0

Heat 4 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Pansing, Mandy 30-34 3:50.00 3:42.24 11 0
2 NOVA Cannon, Lisa 60-64 3:47.69 3:55.65 11 0
3 ARIZ Anderson, Jill 60-64 3:41.51 3:41.90 9 2
4 DAM Guthrie, Sally 65-69 3:34.75 3:36.08 5 6
5 DAM Sprouse, Cecily 60-64 3:36.53 3:34.13 8 3
6 GRA Sheaks, Heidi 50-54 3:45.61 3:42.37 11 0
7 RMST Schaal, Yuval 18-24 3:50.00 3:18.43 19 0
8 ROSE Newcombe, Mary 60-64 3:50.00 3:52.27 10 1

Heat 5 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Thayer, Marieke 55-59 3:31.19 3:30.04 12 0
2 SDSM Maemoto, Makiko 40-44 3:25.00 3:22.01 7 4
3 UC33 Torres, Jeanne 55-59 3:24.93 3:16.07 10 1
4 SFTL Stutz, Kathleen 35-39 3:22.86 3:27.03 5 6
5 MVM Klein, Maria 60-64 3:24.90 3:25.11 6 5
6 NEM Bierwert, Karen 65-69 3:25.00 3:16.95 3 8
7 LVM Wegner, Karin 45-49 3:30.30 3:12.15 10 1
8 DDM Skill, Mary 55-59 3:33.52 3:39.25 13 0

Heat 6 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Piggott, Emma 45-49 3:18.20 3:21.14 12 0
2 NOVA Collins, Astrid 45-49 3:15.00 3:06.98 8 3
3 MEMO Rafkin, Louise 60-64 3:14.01 3:21.93 5 6
4 LVM Goldsmith, Dara 50-54 3:12.19 3:22.79 10 1
5 ROSE Boysen, Cecilie 55-59 3:12.62 3:17.20 11 0
6 LAPS Granger, Traci 60-64 3:15.00 3:00.21 3 8
7 CONN Stephenson, Rebecca 45-49 3:16.56 3:19.25 11 0
8 GRA Thomas, Hillary 35-39 3:21.76 3:27.71 6 5

Heat 7 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Seidler, Mindy 40-44 3:11.62 3:03.25 5 6
2 NOVA Lauzon, Chantal 45-49 3:10.77 NS NP 0
3 NTXL Bailey, Monica 55-59 3:10.00 3:03.19 4 7
4 NOVA Ohm, Carrie 45-49 3:10.00 3:02.82 4 7
5 SDSM Jaunzeme, Andra 65-69 3:10.00 3:10.52 2 9
6 UTAH Knapp, Lo 65-69 3:10.00 3:02.45 1 11
7 SLOM Kim, Eileen 25-29 3:10.83 3:07.11 11 0
8 DAM Belluomini, Melanie 40-44 3:11.87 3:15.73 6 5

Heat 8 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Wilson, Carol 60-64 3:08.70 3:19.32 4 7
2 SCAQ Gorder, Claire 25-29 3:07.00 2:58.98 10 1
3 MEMO Benjamin, Miriam 18-24 3:05.76 2:59.29 17 0
4 OREG Delmage, Arlene 55-59 3:05.00 2:55.67 3 8
5 GSM Kalibat, Rebecca 55-59 3:05.54 3:03.75 5 6
6 SCAQ Simonsen, Ashley 35-39 3:06.74 3:12.43 4 7
7 CMS Framke, Erin 45-49 3:07.77 3:03.71 5 6
8 NOVA Robinson, Ming 55-59 3:09.33 3:07.83 8 3

Heat 9 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Leichter, Nancy 45-49 3:03.93 3:04.67 6 5
2 MVN Furukawa, Patty 45-49 3:03.12 3:11.55 9 2
3 SPM Kupan, Cheryl 55-59 3:02.68 3:07.06 7 4
4 NOVA Kramer, Stephanie 45-49 3:02.59 3:06.49 7 4
5 TFAM Esparza, Deena 50-54 3:02.60 2:56.09 4 7
6 MVN Bugbee, Cailyn 30-34 3:02.82 2:54.63 8 3
7 SDSM Conway, Allegra 30-34 3:03.52 2:54.41 7 4
8 MAM Perry, Rebecca 55-59 3:04.94 3:04.91 6 5

Heat 10 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SNM Friedlander, Rebecca 50-54 3:01.63 2:57.78 8 3
2 SFTL Singleton, Amanda 30-34 3:00.29 2:55.24 9 2
3 NTXL Schauwecker, Jessica 30-34 3:00.00 2:35.27 3 8
4 SFTL Guerra, Mariela 30-34 2:58.91 2:54.34 6 5
5 PBM Jones, Eney 55-59 3:00.00 NS NP 0
6 WH2O MacDonald, Keely 30-34 3:00.00 2:52.68 5 6
7 NCMS Vazquez, Maria 50-54 3:00.33 2:57.69 6 5
8 DAM Russell, Jane 55-59 3:01.84 3:13.09 9 2

Heat 11 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Souders, Lisa 45-49 2:57.73 2:54.51 2 9
2 DAM Deer, LillyBelle 25-29 2:56.95 2:47.57 5 6
3 O*H* Rimmerman, Eleanor 18-24 2:55.97 2:49.28 12 0
4 ENSW McPherson, Chris 50-54 2:55.82 NS NP 0
5 MVN Nyberg, Lauren 18-24 2:55.95 2:57.44 16 0
6 DAM Garforth, Emma 50-54 2:56.64 2:57.94 9 2
7 EBAT Greer, Fiona 25-29 2:57.50 2:53.25 8 3
8 NOVA Bennett, Stacey 45-49 2:57.99 2:51.12 1 11

Heat 12 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC39 McGinnis, Sonya 50-54 2:55.48 2:57.25 5 6
2 CVMM DeValk, Brittany 18-24 2:54.62 3:05.43 18 0
3 ROSE Simmons, Cheryl 50-54 2:53.57 2:55.12 3 8
4 JDAM Dussliere, Julie 45-49 2:53.03 3:00.68 3 8
5 OREG Crabbe, Colette 60-64 2:53.18 2:49.85 1 11
6 CVMM Maidenberg, Eve 40-44 2:53.91 2:53.08 4 7
7 CVMM Weiderman, Jennifer 50-54 2:54.93 2:57.76 7 4
8 MVN TerBush, Allison 25-29 2:55.82 2:50.70 7 4

Heat 13 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NEM Behan, Madison 18-24 2:51.92 2:56.17 15 0
2 UTES Kearns, Isabella 18-24 2:50.45 2:37.55 6 5
3 NEM Adamson, Kyra 25-29 2:50.01 2:54.75 9 2
4 NOVA Hendrickson, Laura 35-39 2:50.00 2:54.53 3 8
5 NOVA Weinstein, Rachel 25-29 2:50.00 NS NP 0
6 MPNY Krasykova, Polina 18-24 2:50.13 2:52.06 13 0
7 ROSE Younkins, Karen 30-34 2:51.35 2:56.73 10 1
8 CVMM Cleavenger, Becky 55-59 2:51.94 2:55.37 2 9

Heat 14 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Thrasher, Grace 18-24 2:50.00 2:56.13 14 0
2 SHARK Keiber, Casey 40-44 2:46.64 NS NP 0
3 ROSE Wilson, Kendra 35-39 2:45.15 2:45.60 2 9
4 SFTL Martin, Katie 35-39 2:43.68 2:44.17 1 11
5 MICH Buck, Corrin 55-59 2:44.54 2:49.26 1 11
6 WCM Gaudinier, Lindsay 30-34 2:45.83 2:40.61 4 7
7 WCM Bilich, Bonnie 60-64 2:48.00 2:52.13 2 9
8 SDSM Lombardi, Lia 18-24 2:50.00 2:32.71 4 7

Heat 15 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CVMM Gellatly, Jill 50-54 2:43.00 2:40.79 1 11
2 UC09 Gross, Jennifer 40-44 2:40.23 2:41.96 2 9
3 BCTM Willeboordse, Fall 50-54 2:40.00 NS NP 0
4 DKTA Opdahl, Bridget 18-24 2:39.71 2:47.17 11 0
5 DAM Krovetz, Laurel 18-24 2:40.00 2:40.89 7 4
6 GRA Patton, Kristina 18-24 2:40.20 2:36.45 5 6
7 GRA Alva, Olivia 25-29 2:41.11 2:46.24 4 7
8 CMS Orgill, Maddie 18-24 2:43.33 2:46.57 10 1

Heat 16 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Schneider, Emilie Claire 18-24 2:39.37 2:46.23 9 2
2 PALM Moro, Erin 40-44 2:38.99 2:41.21 1 11
3 MVN Jones, Kaitlyn 25-29 2:36.93 2:26.53 1 11
4 ROSE Carlson, Maria 18-24 2:33.62 2:27.09 2 9
5 SBM Jones, Jill 25-29 2:35.00 2:33.73 3 8
6 SCAQ Grillo, Angela 40-44 2:38.00 2:43.15 3 8
7 ARIZ Hill, Laurel 50-54 2:39.01 2:41.06 2 9
8 RMDA Hopps, Alexis 25-29 2:39.47 2:48.38 6 5

Heat 17 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MILEN Ramirez, Valery 18-24 2:31.61 2:41.30 8 3
2 SAWS Erwin, Abbey 18-24 2:23.69 2:25.06 1 11
3 SFTL Zubero, Elizabeth 18-24 2:21.55 2:27.94 3 8
4 SBM Binder Brown, Adrienne 30-34 2:20.00 2:31.97 2 9
5 DAM Halsted, Tara 18-24 2:20.20 NS NP 0
6 TW Hale, Alicia 30-34 2:23.35 2:24.73 1 11
7 UMAC Randolph, Courtney 25-29 2:30.32 2:31.59 2 9
8 NEM Szekely, Ildiko 40-44 2:32.77 NS NP 0

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
LVM Johnston, Megan 35-39 3:03.42 NP
WMST Leilich, Joann 80-84 4:08.10 NP
MMAC Rexer, Marianne 55-59 3:48.42 NP
IVDA Wasko, Amanda 18-24 3:08.70 NP
NOVA Edgar, Jennifer 35-39 3:03.00 NP
NSM Hernandez, Jill 55-59 2:47.65 NP
NSM Reece, Margaret 45-49 3:00.00 NP
UC33 Huebner, Olivia 18-24 3:07.60 NP
STAN Barnea, Daniela 75-79 3:50.20 NP
SDSM Davidson, Victoria 55-59 2:53.71 NP
CAMO Do Santos, Mara 40-44 2:52.00 NP
WIND Lewis, Cynthia 40-44 2:28.62 NP
SPP Vawer, Michelle 25-29 2:57.03 NP
GRA Irvin, Bree 25-29 2:39.04 NP
SHARK Groselle, Laura 55-59 3:20.00 NP
SBM Schultz, Karen 40-44 2:59.55 NP
TAM Eisenman, Judy 65-69 4:05.50 NP
FREM Glassman, Lucille 55-59 3:00.00 NP
UC43 Alexander, Martha 70-74 3:29.32 NP
ART Powell, Lauren 25-29 3:15.67 NP
WCM Ward, Lisa 55-59 2:46.39 NP
RMST Brightwell, Kim 55-59 3:09.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home