2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Heat Sheet - 21 Heats

Event 37 Men 100 M Back
154 Swimmers

Heat 1 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 ROSE Ronay, Peter 75-79 2:10.00 NS NP 0
4 ROSE Goode, Douglas 80-84 2:33.00 2:27.74 8 3
5 OREG Lamb, Willard 95-99 2:20.00 2:22.55 1 11
6 FACT Cornell, John 90-94 2:39.51 2:56.42 1 11

Heat 2 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Smethurst, Everett 80-84 2:05.00 2:07.30 6 5
2 NTMSC Braaksma, Harry 80-84 1:55.45 1:54.65 5 6
3 DAM Norris, Robert 80-84 1:50.75 1:48.35 3 8
4 TOC Van Horn, William 80-84 1:40.00 1:39.87 1 11
5 SDSM Hill, Laurance 80-84 1:42.00 1:43.04 2 9
6 ROSE Fleming, William 80-84 1:53.00 1:53.32 4 7
7 SDSM Coles, Bill 80-84 2:03.17 2:57.11 9 2
8 SDSM Haines, William 80-84 2:13.00 2:09.65 7 4

Heat 3 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LAPS Anderson, Eric 75-79 2:00.00 1:41.98 3 8
2 ROSE Wang, Zhong Quan 75-79 1:50.00 1:50.75 4 7
3 SDSM Carey, George 75-79 1:48.68 1:58.82 6 5
4 TAM Burns, Richard 75-79 1:21.00 1:18.36 1 11
5 SDSM Walker, Laurence 75-79 1:34.08 1:34.92 2 9
6 CLOV Sanchez, David 75-79 1:48.69 2:01.51 7 4
7 TFAM Thatcher, Sandy 75-79 1:55.14 1:57.01 5 6
8 1776 Diehl, David 75-79 2:01.50 2:13.20 8 3

Heat 4 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WH2O Figueiredo, Paulo 70-74 1:38.00 1:46.47 5 6
3 EBAT Selna, Mike 70-74 1:24.00 1:23.54 3 8
4 VCM Heck, Steven 70-74 1:20.22 1:18.10 1 11
5 GAJA Reid, Joe 70-74 1:20.60 1:21.23 2 9
6 MICH Arneson, Gaard 70-74 1:35.01 1:35.88 4 7

Heat 5 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 UC33 Case, Bruce 65-69 1:42.15 1:48.80 12 0
3 NOVA Graham, Edward 65-69 1:31.15 1:38.82 10 1
4 ROSE Hitch, Walter 65-69 1:30.00 1:29.68 5 6
5 SBM Johannsen, David 65-69 1:30.48 1:36.37 9 2
6 SDSM Russell, Joe 65-69 1:42.01 1:35.08 8 3
7 ROSE Tomikawa, Brian 65-69 2:12.67 NS NP 0

Heat 6 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VCM Lucas, James 65-69 1:25.80 1:31.12 6 5
2 VCM O'Keeffe, Peter 65-69 1:20.90 1:18.42 4 7
3 OREG Edwards, Wes 65-69 1:16.00 1:17.52 3 8
4 MVN Heather, Michael 65-69 1:13.14 1:42.98 11 0
5 TOC Ferroggiaro, Fred 65-69 1:14.00 1:13.94 1 11
6 NMMS Wilson, Robert 65-69 1:18.99 1:16.66 2 9
7 NCMS White, Warren 65-69 1:24.45 NS NP 0
8 MICH Thompson, Frank 65-69 1:28.30 1:33.55 7 4

Heat 7 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 CVMM Losinski, Mark 60-64 1:42.00 NS NP 0
4 UC42 White, Thomas 60-64 1:34.55 1:32.38 17 0
5 WH2O Graham, Errol 60-64 1:36.40 1:38.47 18 0
6 GRA Summa, Pan 60-64 2:11.59 1:42.71 19 0

Heat 8 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CONN Burbank, Gerald 60-64 1:25.30 1:23.81 14 0
2 CSMT Bargar, Scott 60-64 1:24.00 1:25.38 16 0
3 MVN Borzone, Ray 60-64 1:23.01 1:20.34 11 0
4 SLOM Voegele, Patrick 60-64 1:20.00 NS NP 0
5 SDSM Benner, Tord 60-64 1:21.56 1:25.20 15 0
6 NOVA Tapp, Jay 60-64 1:23.41 NS 0
6 NOVA Tapp, Jay 60-64 1:23.41 1:19.66 10 1
7 SDSM Jett, Darrell 60-64 1:24.58 NS NP 0
8 WH2O Bordovsky, Mauro 60-64 1:28.90 NS NP 0

Heat 9 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Goodell, Brian 60-64 1:19.00 1:20.53 12 0
2 GRA Menefee, Bruce 60-64 1:17.41 1:19.44 9 2
3 NOVA Lorenz, John 60-64 1:17.00 1:18.22 8 3
4 NCMS Sanchez, Greg 60-64 1:16.84 NS NP 0
5 AWJ Hildebrandt, David 60-64 1:16.89 NS NP 0
6 WIND Fremont, Robert 60-64 1:17.30 NS NP 0
7 PALM Slowey, Michael 60-64 1:17.92 NS NP 0
8 SFTL Marks, Ronald 60-64 1:19.00 1:22.24 13 0

Heat 10 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Shake, Scott 60-64 1:15.50 1:13.49 3 8
2 DAMM Myers, Ross 60-64 1:14.50 1:14.19 4 7
3 CMS Brackett, Bill 60-64 1:11.52 NS NP 0
4 NOVA Fowler, Jamie 60-64 1:07.10 1:06.08 1 11
5 SFTL Zubero, David 60-64 1:10.79 1:11.30 2 9
6 MAM Heath, Robert 60-64 1:13.00 1:16.38 5 6
7 NOVA Weissert, Toby 60-64 1:15.00 1:16.41 6 5
8 SFTL Hendrick, Marty 60-64 1:15.65 1:18.04 7 4

Heat 11 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Everett, Douglas 55-59 1:51.13 1:54.33 9 2
2 MVN Deloney, Wayne 55-59 1:21.64 NS NP 0
3 MVN Barker, Douglas 55-59 1:20.89 1:19.33 4 7
4 ENSW Turner, David 55-59 1:20.90 1:20.47 6 5
5 SPM Esposito, Jim 55-59 1:21.64 1:23.42 8 3
6 SDSM Nitsch, Michael 50-54 1:39.16 1:45.90 8 3
7 WH2O Whitehead, Michael 50-54 1:48.83 1:44.62 7 4

Heat 12 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CVMM Stolshek, Bradley 55-59 1:19.20 1:19.75 5 6
2 SWED Sullivan, James 55-59 1:17.82 NS NP 0
3 NOVA Johnson, Eric 55-59 1:12.50 NS NP 0
4 RAMS Neuman, Larry 55-59 1:12.00 1:10.29 2 9
5 SFTL Horwitz, Peter 55-59 1:12.28 1:09.86 1 11
6 RPM Taylor, Ron 55-59 1:14.64 1:15.06 3 8
7 CARS Brancamp, David 55-59 1:18.31 NS NP 0
8 UTAH Treiman, Gerald 55-59 1:20.18 1:22.28 7 4

Heat 13 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Collins, Michael 50-54 1:17.00 1:23.36 5 6
2 CVMM Boosin, Michael 50-54 1:13.20 NS NP 0
3 CMS Jimenez, Ignacio 50-54 1:08.00 1:09.24 1 11
4 WIND Frontis, Scot 50-54 1:05.50 NS NP 0
5 SVY Rees, Greg 50-54 1:07.75 1:09.36 2 9
6 CMS Garland, Robert 50-54 1:10.00 1:10.05 3 8
7 SBM Power, Michael 50-54 1:13.27 1:11.26 4 7
8 MVM Vettel, Eric 50-54 1:35.00 1:31.78 6 5

Heat 14 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Kim, Steve 40-44 1:23.62 1:17.71 8 3
2 ROSE Keim, John 40-44 1:20.17 1:17.55 7 4
3 ARIZ Lesko, John 40-44 1:19.56 1:20.88 10 1
4 MVN Houldsworth, Duncan 40-44 1:22.66 NS NP 0
5 SCAQ Vaccaro, Martin 45-49 1:23.00 1:21.69 7 4
6 GRA Palmer, Kent 45-49 1:18.31 1:18.78 6 5
7 DAM Muir, Scott 45-49 1:18.70 NS NP 0
8 ARIZ Schreiber, Tim 45-49 1:40.40 1:36.33 8 3

Heat 15 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Gunnell, Steve 45-49 1:11.26 1:11.21 3 8
2 LBG Kremers, Brian 45-49 1:10.01 NS NP 0
3 CVMM Karren, Kelly 45-49 1:09.45 NS NP 0
4 ROSE Galluzzi, David 45-49 1:07.34 1:05.34 1 11
5 WH2O Sinel, Craig 45-49 1:09.20 NS NP 0
6 SFTL Williams, Ryan 45-49 1:10.00 1:09.52 2 9
7 NOVA Hoskinson, Jeff 45-49 1:10.82 1:12.56 4 7
8 MVN Kolarov, Michael 45-49 1:16.65 1:17.47 5 6

Heat 16 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM Waterson, Kevin 40-44 1:18.00 1:16.08 6 5
2 ROSE Popko, David 40-44 1:12.59 1:12.38 5 6
3 NOVA Blatnik, Jeffrey 40-44 1:08.99 1:08.39 4 7
4 PSM Gray, Trever 40-44 1:02.50 1:04.01 2 9
5 NICK Stimson, Eric 40-44 1:05.35 1:02.58 1 11
6 SBM Saldena, Javier 40-44 1:10.23 1:08.23 3 8
7 MVN Curry, Chuck 40-44 1:15.00 1:19.13 9 2
8 STAN Lungren, Matthew 40-44 1:19.18 NS NP 0

Heat 17 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Larson, Adam 35-39 1:19.30 NS NP 0
2 CMS Bergford, Brian 35-39 1:18.95 1:16.63 9 2
3 SLOM Gibbons, Daniel 35-39 1:15.60 1:20.19 10 1
4 MILEN Campos, Jorge 35-39 1:19.00 NS NP 0
5 ROSE Fishwick, Scott 30-34 1:23.65 1:27.05 8 3
6 MVN Lee, Jeff 30-34 1:30.00 NS NP 0
7 USF Palabrica, Juan Pablo 18-24 1:17.75 1:16.01 9 2

Heat 18 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM Roper, Matt 35-39 1:08.73 1:09.02 7 4
2 SCAQ McAteer, Brian 35-39 1:07.91 1:07.53 5 6
3 PBM Lotano, Daniel 35-39 1:03.45 1:03.57 3 8
4 NOVA Natalizio, Jeff 35-39 1:00.76 1:00.62 2 9
5 WH2O Gibson, Christopher 35-39 1:02.46 59.36 1 11
6 SDSM Newmann, Scott 35-39 1:04.17 1:09.70 8 3
7 GAJA Snyder, Dan 35-39 1:08.46 1:06.85 4 7
8 MILEN Garcia, Andres 35-39 1:08.94 1:08.12 6 5

Heat 19 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LVM Stewart, Marko 30-34 1:17.43 1:12.48 5 6
2 SFTL Jackwin, Eric 30-34 1:16.56 1:08.92 3 8
3 DAM Iwamoto, Satori 30-34 1:10.41 1:09.35 4 7
4 TSTT Rogers, James 30-34 1:03.99 1:08.09 2 9
5 SDSM Boone, Matt 30-34 1:08.00 1:05.16 1 11
6 PSM Petersen, Erik 30-34 1:15.00 1:14.17 6 5
7 MVM Pereira, Ed 30-34 1:16.90 DQ NP 0
8 MVM Green, Zachary 30-34 1:18.00 1:17.60 7 4

Heat 20 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 USF Vu, Erin 25-29 1:20.00 1:21.00 6 5
2 MVN TerBush, Ryan 25-29 1:06.79 1:06.61 4 7
3 NTXL Sussmeier, Robert 25-29 1:02.50 1:04.00 2 9
4 ROSE Porrazzo, Ralph 25-29 58.01 57.43 1 11
5 PHI Sanchez, Jude McCanne 25-29 1:02.15 NS NP 0
6 MVN Hubbard, Garrett 25-29 1:02.63 1:04.30 3 8
7 USF Leber, Nathan 25-29 1:12.49 1:19.36 5 6
8 UC38 Beseris, Ethan 18-24 1:17.00 1:14.36 8 3

Heat 21 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Rubin, Yona 18-24 1:12.00 1:07.14 6 5
2 UTES Skorut, Nicholas 18-24 1:09.11 1:03.56 3 8
3 ROSE Jimenez, David 18-24 1:05.38 1:05.16 4 7
4 PSCM Hotta, Meguru 18-24 1:02.19 55.93 1 11
5 RIPT Nguyen, Cory 18-24 1:03.65 1:02.27 2 9
6 CTSM Chua, Kaynen 18-24 1:08.73 1:05.77 5 6
7 GRA Hill, Jamal 18-24 1:11.91 1:12.96 7 4
8 UC18 Studt, Caleb 18-24 1:14.46 1:26.10 10 1

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home