2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Heat Sheet - 18 Heats

Event 33 Men 200 M Breast
157 Swimmers

Heat 1 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 WILD Urtasun, Raul 85-89 6:58.40 6:47.49 3 8
4 SDSM Mitchell, Tom 85-89 5:40.00 5:36.74 2 9
5 1776 Diehl, David 75-79 6:01.55 6:43.62 8 3
6 SDSM Hubbard, Donald 90-94 7:45.00 8:42.80 1 11

Heat 2 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Haines, William 80-84 4:45.00 4:47.71 3 8
2 USF Fleming, Jack 80-84 4:33.55 4:35.45 2 9
3 OREG Nakata, Ronald 80-84 4:30.00 4:10.14 1 11
4 UC33 Murray, Allen 75-79 4:21.00 4:25.58 7 4
5 AKMS Hamilton, Raymond 75-79 4:21.75 4:24.86 6 5
6 PSP Carmo, Jose 60-64 4:30.00 NS NP 0
7 SDSM Best, Bob 85-89 4:38.00 4:42.91 1 11
8 SDSM Coles, Bill 80-84 5:13.96 8:22.28 4 7

Heat 3 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DOT Chedekel, Miles 70-74 4:13.80 4:28.42 10 1
2 GRA Winslow, Scott 45-49 4:03.31 4:24.66 13 0
3 SDSM Gast, Monte 70-74 3:51.39 4:27.50 9 2
4 UC50 Mange, Paulo 70-74 3:45.00 3:39.73 6 5
5 SDSM Lauritano, Giuseppe 45-49 3:49.21 NS NP 0
6 SPP McPeak, Charles 45-49 3:55.00 NS NP 0
7 GOLD Riker, Tony 75-79 4:10.20 4:09.62 4 7
8 WMAC Mueller, Lawrence 75-79 4:19.40 4:24.81 5 6

Heat 4 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MEMO Lehnert, Ahren 45-49 3:37.82 3:31.89 12 0
2 SDSM Walsh, Bill 60-64 3:36.85 3:39.05 16 0
3 MINN Bovard, Ralph 65-69 3:34.88 3:48.79 5 6
4 CTMS Reed, Ed 75-79 3:30.77 3:38.30 2 9
5 SDSM Andersen, Peter 75-79 3:34.65 3:44.52 3 8
6 SBM Johannsen, David 65-69 3:35.00 4:11.58 6 5
7 DAM Kahn, Stuart 65-69 3:37.20 3:37.78 4 7
8 QNA Jolly, Robert 70-74 3:40.27 3:53.35 8 3

Heat 5 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 EBAT Selna, Mike 70-74 3:30.00 3:46.04 7 4
2 MEMO Wu, Long 50-54 3:29.48 3:33.72 14 0
3 CVMM Robinson, Keith 60-64 3:26.37 3:31.62 14 0
4 PSM Barnes, Brent 50-54 3:25.26 3:30.87 13 0
5 RAQ Otto, Gregory 50-54 3:25.36 3:30.73 12 0
6 NMMS Bleakman, Bruce 60-64 3:29.00 3:20.55 12 0
7 YST Ramos, John 60-64 3:29.57 3:27.44 13 0
8 CONN Burbank, Gerald 60-64 3:30.50 3:32.32 15 0

Heat 6 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IAMA LeMaster, Stan 70-74 3:24.63 3:26.69 3 8
2 SDSM Cool, Peter 60-64 3:22.64 3:18.41 11 0
3 CVMM Edwards, Clive 65-69 3:20.81 3:26.52 3 8
4 WAMS Spangler, Brian 55-59 3:19.71 3:28.70 12 0
5 SWLB Soedel, Sven 55-59 3:20.00 3:40.76 13 0
6 ARIZ Lesko, John 40-44 3:21.23 3:20.78 6 5
7 PSM Peterson, Steven 70-74 3:22.90 3:27.14 4 7
8 NOVA Kennedy, Frank 45-49 3:25.19 3:31.63 11 0

Heat 7 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Harden, Jimmy 55-59 3:19.50 3:18.58 8 3
2 WH2O Bordovsky, Mauro 60-64 3:18.80 3:14.89 8 3
3 SDSM Freshley, Mike 75-79 3:18.30 3:33.76 1 11
4 TXLA Archer, Branch 60-64 3:16.32 3:08.99 4 7
5 WH2O Fitzgerald, Mike 50-54 3:17.90 3:29.89 11 0
6 USF Palabrica, Juan Pablo 18-24 3:18.62 2:53.97 6 5
7 ROSE Fleming, Mark 55-59 3:19.20 3:21.65 11 0
8 SAWS Clemmons, Jim 65-69 3:19.50 3:20.82 2 9

Heat 8 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SKY Sheets, Eric 50-54 3:15.75 3:41.86 15 0
2 VCM Blatt, Michael 60-64 3:15.23 3:12.08 5 6
3 MVN Gibson, Mike 55-59 3:15.09 3:14.38 7 4
4 VCM Kerns, Hubie 70-74 3:14.32 3:15.73 2 9
5 SFTL Marks, Ronald 60-64 3:15.00 3:17.11 9 2
6 GRA Burke, Tom 60-64 3:15.10 DQ NP 0
7 MVM Thomas, Michael 25-29 3:15.68 3:18.15 7 4
8 DAM Waterson, Kevin 40-44 3:15.87 3:30.40 7 4

Heat 9 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Seybold, Harvey 65-69 3:12.50 3:11.93 1 11
2 NEM Ottinger, Harvey 60-64 3:09.90 3:14.51 6 5
3 SRM Pettibone, Chip 55-59 3:09.00 3:12.29 5 6
4 USF Ganiyev, Doston 30-34 3:07.46 3:04.47 4 7
5 IM Holmberg, Tom 60-64 3:07.78 3:17.42 10 1
6 CONN Wyckoff, Benjamin 55-59 3:09.88 3:21.31 10 1
7 MVN Ripic, Steve 45-49 3:12.00 3:07.14 10 1
8 MAM Fitschen, Gary 70-74 3:14.06 3:29.13 5 6

Heat 10 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Webster, Dale 50-54 3:07.00 2:56.29 6 5
2 MVN Kurr, Kyle 45-49 3:06.98 3:06.45 9 2
3 USF Mc Bride, Patrick 50-54 3:06.50 3:10.64 10 1
4 CMS Bergford, Brian 35-39 3:05.25 3:07.65 8 3
5 MVN Kolarov, Michael 45-49 3:05.63 3:06.35 8 3
6 CMS Louie, Jamie 60-64 3:06.50 DQ NP 0
7 SDSM Von Hoffmann, Gerard 60-64 3:07.00 3:00.24 2 9
8 SKY Haberek, Cork 60-64 3:07.13 3:14.79 7 4

Heat 11 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MOVY Thompson, Anthony 55-59 3:04.07 3:04.73 4 7
2 TFAM Doll, Dave 55-59 3:03.20 3:01.94 3 8
3 GRA Hochstrasser, James 35-39 3:01.14 2:58.80 5 6
4 GAJA Snyder, Dan 35-39 3:00.72 2:51.66 4 7
5 MVM Green, Zachary 30-34 3:01.00 3:04.80 5 6
6 MILEN Weisleder, Rodney 45-49 3:02.30 2:56.83 5 6
7 OREG Stark, Allen 70-74 3:03.39 3:06.10 1 11
8 SFTL Correa-Marrero, Pedro 55-59 3:05.23 3:20.39 9 2

Heat 12 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Bolcoa, Scott 35-39 3:00.00 3:26.77 10 1
2 SDSM Jones, Kenton 50-54 2:59.99 2:57.81 7 4
3 ARIZ Windle, Zachary 25-29 2:58.85 2:46.33 4 7
4 SDSM Ascher, Nathan 45-49 2:58.18 2:56.40 4 7
5 NEM Weissman, Greg 55-59 2:58.66 3:12.55 6 5
6 MVM Goode, John 50-54 2:59.32 3:02.66 8 3
7 SFTL Wenzel, Phil 35-39 3:00.00 3:07.88 9 2
8 PALM Slowey, Michael 60-64 3:00.26 3:08.32 3 8

Heat 13 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MEMO Song, Jimmy 35-39 2:56.69 2:59.53 6 5
2 MESC Waldfried, Carlo 50-54 2:55.97 DQ NP 0
3 CVMM Koehler, Doug 50-54 2:53.98 2:53.32 3 8
4 UC12 Ghavami, Alex 18-24 2:52.51 2:52.30 5 6
5 ROSE Durieux, Chad 40-44 2:53.04 2:57.20 5 6
6 DAM McAdam, Samuel 50-54 2:55.78 3:02.84 9 2
7 PALM Dyer, Andy 60-64 2:56.35 3:00.13 1 11
8 UCLA Rector, Joel 35-39 2:57.33 2:49.87 2 9

Heat 14 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Sumner, David 45-49 2:52.00 2:59.98 7 4
2 GRA Boshoff, Nick 50-54 2:51.15 2:54.68 5 6
3 FAIR McNelis, Michael 40-44 2:50.55 2:48.70 3 8
4 AQUAC Jeanpierre, Charles 40-44 2:49.23 2:52.57 4 7
5 UC33 Stupin, Caleb 18-24 2:49.81 3:06.54 7 4
6 PSM Phillips, Daniel 55-59 2:50.84 2:54.23 2 9
7 MVN Cox, Ryan 45-49 2:51.48 2:49.79 1 11
8 MVN Hubbard, Garrett 25-29 2:52.00 2:47.99 5 6

Heat 15 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GS McAdam, Robert 55-59 2:47.36 2:52.49 1 11
2 SFTL Fiser, Graeme 50-54 2:45.37 2:53.44 4 7
3 CMS Scott, Greg 60-64 2:45.00 NS NP 0
4 SOBA Anderson, Ashley 45-49 2:43.13 2:52.43 3 8
5 SLOM Palmer, Ben 35-39 2:43.68 NS NP 0
6 UC33 Morris, Jeffrey 35-39 2:45.35 2:47.16 1 11
7 MILEN Navarro, Jeiko 45-49 2:45.40 2:51.17 2 9
8 PALM Malik, Michael 35-39 2:49.05 2:59.78 7 4

Heat 16 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Jimenez, Ignacio 50-54 2:42.00 DQ NP 0
2 PALM Sites, Tyler 25-29 2:40.88 DQ NP 0
3 UC33 Graves, Joshua 18-24 2:40.00 2:40.40 4 7
4 SCSC McKenzie, Brandon 18-24 2:40.00 2:40.26 3 8
5 SFTL Rosenbaum, Ryan 25-29 2:40.00 2:41.80 3 8
6 COOG Bermudez, Oscar 40-44 2:40.32 2:42.61 1 11
7 SCAQ McAteer, Brian 35-39 2:41.22 2:51.00 3 8
8 MVN Peralta, Daniel 18-24 2:42.37 NS NP 0

Heat 17 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Conroy, Chris 30-34 2:39.36 DQ NP 0
2 UC33 Gonzales, Reese 25-29 2:38.70 2:50.95 6 5
3 NOVA Duplanty, Chris 50-54 2:36.96 2:39.99 2 9
4 FREE Rakhimov, Timur 25-29 2:32.50 NS NP 0
5 SKY Solano, Abraham 50-54 2:34.00 2:38.24 1 11
6 SCAQ Hansen, Nelson 45-49 2:37.42 2:59.76 6 5
7 PSM Yung, Cejih 30-34 2:39.00 2:40.72 3 8
8 SFTL Garis, Damian 40-44 2:40.00 2:42.67 2 9

Heat 18 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Rubin, Yona 18-24 2:27.21 2:26.15 1 11
2 NOVA Kirk, Gabriel 18-24 2:25.03 2:36.83 2 9
3 FREE Bezugliy, Alexander 30-34 2:24.06 2:25.21 1 11
4 NOVA West, Steve 45-49 2:19.44 NS NP 0
5 BERK Materniak, Eric 25-29 2:21.20 2:26.18 2 9
6 SDSM Kukharskyi, Sergii 30-34 2:24.37 2:26.74 2 9
7 GRA Alexandrov, Mike 30-34 2:26.09 NS NP 0
8 GRA Hoyt, Trevor 25-29 2:32.00 2:23.53 1 11

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
GRA Kim, Steve 40-44 3:12.71 NP
GRA Heath, Lee 50-54 3:25.00 NP
LAPS Pierce, Jonathan 25-29 2:55.72 NP
SBM Lin, Curtis 25-29 2:44.12 NP
GAJA Reid, Joe 70-74 3:44.85 NP
CMS Mann, Michael 65-69 2:45.00 NP
AQUAC Alfaro, Rafael 25-29 2:24.00 NP
SDSM Frogley, Terry 45-49 3:09.79 NP
MOVY Sherman, Bill 60-64 3:20.20 NP
SFTL Kertesz, Kristof 25-29 2:42.00 NP
NOVA Szymanski, Filip 30-34 3:11.68 NP
NOVA Vehovec, Henry 60-64 3:20.00 NP
ALB Cobleigh, Hunter 25-29 2:35.50 NP
ARIZ Johnson, Kent 50-54 3:34.06 NP
NEM Battistini, Rick 65-69 3:30.50 NP
CGM De Voss, Christopher 35-39 2:46.73 NP
MSBC Dickens, Scott 35-39 2:35.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home