ILMSA Short Course State Championships 2019

Heat Sheet - 9 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 43 Men 100 Y Back
83 Swimmers

Heat 1 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
4 JBT Shortley, Thomas 65-69 2:30.00 NS NP 0
5 ELG Brown, Paul 65-69 2:10.28 2:04.17 9 2
6 LIB McClow, Richard 85-89 2:20.00 NS NP 0

Heat 2 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWED Bachtell, John 60-64 2:02.48 2:06.47 7 4
2 ELG Maude, Tom 65-69 1:59.60 1:55.20 8 3
3 CHSM Casebolt, Dave 75-79 1:52.00 1:49.71 1 11
4 ELG Garcia, Jaime 70-74 1:48.51 1:50.32 6 5
5 EVM Hertel, Robert 65-69 1:45.00 1:53.24 7 4
6 ELG Smith, Dave 70-74 1:46.00 1:45.15 5 6
7 ELG Kracen, Scott 70-74 1:50.00 NS NP 0
8 UC16 Campbell, Bob 70-74 1:54.00 1:32.93 1 11
9 HRYB Moss, Larry 60-64 2:00.00 1:44.94 5 6
10 ELG Manheim, Chris 65-69 2:04.77 2:12.35 10 1

Heat 3 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWED Station, John 60-64 1:42.00 1:46.72 6 5
2 HRYB Gubaras, Aldas 40-44 1:39.46 1:38.52 6 5
3 ELG Stitt, John 70-74 1:35.90 1:40.01 4 7
4 MICH Ten Hoor, Richard 70-74 1:35.00 1:33.45 2 9
5 PALA Robb, John 65-69 1:31.67 1:41.09 6 5
6 ELG Caffero, Louie 55-59 1:35.00 1:28.17 6 5
7 JBT Bishop, David 55-59 1:35.00 1:29.23 7 4
8 ELG Osborne, Oz 70-74 1:35.96 1:38.32 3 8
9 ELG Woerner, Bruce 55-59 1:40.20 1:48.20 8 3
10 SWED Creelman, Brit 55-59 1:45.00 1:56.19 9 2

Heat 4 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JBT Ryan, Joseph 25-29 1:30.00 1:41.62 2 9
2 SWED Sesko, Thomas 45-49 1:30.00 NS NP 0
3 UC21 Thomas, William 40-44 1:27.00 1:23.59 5 6
4 PALA Czach, Jesse 40-44 1:25.00 NS NP 0
5 ELG Steenrod, David 60-64 1:23.11 NS NP 0
6 SWED Raines, Pete 65-69 1:24.00 1:24.61 3 8
7 CHSM Lavender, Lemikas 35-39 1:27.00 1:26.59 5 6
8 SWED Bessette, Aaron 35-39 1:30.00 1:38.45 6 5
9 JBT Soenksen, Mark 40-44 1:30.00 NS NP 0
10 HRYB Hoppe, David 65-69 1:31.00 1:32.56 5 6

Heat 5 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JBT Kresno, Charles 45-49 1:22.00 1:20.37 3 8
2 SWED Nicholas, Trevor 30-34 1:21.00 NS NP 0
3 CENT Brandt, Scott 55-59 1:20.50 NS NP 0
4 CHSM Ware, Sean 45-49 1:20.42 1:20.55 4 7
5 SWED Milner, Paul 65-69 1:19.47 DQ NP 0
6 SWED Poelsterl, Michael 30-34 1:20.00 1:25.63 6 5
7 JBT Collet, John 50-54 1:20.43 1:19.28 5 6
8 SWED Hanzalik, Adam 30-34 1:20.94 1:32.66 7 4
9 CHSM Patronsky, Ross 65-69 1:22.00 1:24.74 4 7
10 JBT Miller, Michael 55-59 1:22.76 1:22.61 5 6

Heat 6 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALA Spaulding, Bob 65-69 1:18.00 1:24.54 2 9
2 VALM DeWitt, Peter 65-69 1:17.40 1:09.62 1 11
3 SWED Marcy, Peter 50-54 1:15.50 1:16.21 4 7
4 LSPS Wallace, Andrew 45-49 1:14.57 1:14.70 2 9
5 SWED Campbell, Dallas 25-29 1:14.00 1:18.48 1 11
6 ELG Tibbetts, Andrew 40-44 1:14.00 1:04.18 3 8
7 LSPS McKeon, David 55-59 1:15.00 1:14.13 3 8
8 CHSM Figg, Steven 50-54 1:16.00 1:15.54 3 8
9 SWED Burris, Jeffrey 40-44 1:18.00 1:19.17 4 7
10 MMA Seaman, John 60-64 1:19.00 1:18.18 4 7

Heat 7 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NWSC Depew, Richard 55-59 1:14.00 NS NP 0
2 SWED Lozier, Chris 45-49 1:13.54 NS NP 0
3 EVM Dodson, Phil 65-69 1:13.50 NS NP 0
4 CHSM Gilberg, Steve 55-59 1:11.50 1:04.78 1 11
5 MMA Livingston, Tommy 50-54 1:10.34 NS NP 0
6 CHSM Lizano, Antonio 45-49 1:10.91 1:10.67 1 11
7 ELG Schark, Mark 55-59 1:11.53 1:16.39 4 7
8 CMSC Johnson, Eric 60-64 1:13.50 NS NP 0
9 CHSM White, Patrick 30-34 1:13.84 1:11.18 5 6
10 IM Backo, Anatolijus 55-59 1:14.00 NS NP 0

Heat 8 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 EVM Ruderman, Richard 60-64 1:09.64 1:09.39 2 9
2 UC21 Magiera, Joseph 60-64 1:08.60 1:09.40 3 8
3 LSPS Hunneke, Kyle 50-54 1:08.00 NS NP 0
4 SWED Sullivan, James 55-59 1:03.98 1:05.07 2 9
5 CHSM Holmes, CJ 30-34 1:02.22 1:03.21 3 8
6 CHSM Espino, Rudy 50-54 1:03.25 1:03.44 1 11
7 SWED Cordero, Billy 50-54 1:06.00 1:04.18 2 9
8 CHSM Perkey, Dan 30-34 1:08.21 1:00.80 2 9
9 FF Seibt, Andreas 60-64 1:09.00 1:07.70 1 11
10 CHSM Misch, Daniel 30-34 1:10.00 1:09.40 4 7

Heat 9 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 HRYB Pedersen, Robert 30-34 1:01.01 1:00.27 1 11
2 LSPS Doerr, David 35-39 59.79 1:01.03 3 8
3 SWED Gehl, Nicholas 35-39 58.23 59.19 2 9
4 ELG Weidner, Tim 35-39 57.37 57.66 1 11
5 FF Tuchler, Jim 50-54 56.50 NS NP 0
6 NTA Fronk, Casey 35-39 56.59 NS NP 0
7 NWSC Carpenter, Harry 18-24 57.90 NS NP 0
8 ELG Culver, Benjamin 40-44 59.00 59.21 1 11
9 UC21 Parr, John 35-39 1:00.00 1:02.88 4 7
10 LIB Myhre, Adam 40-44 1:01.41 1:01.98 2 9

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home