SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2019

Heat Sheet - 13 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 29 Men 100 Y IM
123 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
UC21 Stine, Thomas 60-64 1:25.00 NS 0

Heat 1 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
4 ELG Tratt, Kerric 45-49 2:15.00 2:01.77 18 0
5 SWED Bachtell, John 60-64 2:01.62 2:10.30 13 0
6 HRYB Fournier, Jacques 45-49 2:10.00 DQ NP 0

Heat 2 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JBT Shortley, Thomas 65-69 2:00.00 NS NP 0
2 ELG Gordon, Steven 60-64 1:50.00 1:44.33 12 0
3 SWED Kulans, John 40-44 1:45.00 1:32.85 11 0
4 EVM Hertel, Robert 65-69 1:41.00 1:42.82 9 2
5 ELG Smith, Dave 70-74 1:40.00 1:37.23 5 6
6 SWED Briones, Alberto 18-24 1:40.00 1:19.02 6 5
7 ELG Masters, Kevin 50-54 1:45.00 2:03.32 13 0
8 LIB McClow, Richard 85-89 1:49.20 NS NP 0
9 ELG Maude, Tom 65-69 1:58.60 1:58.83 10 1

Heat 3 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CHSM Schein, Howard 70-74 1:38.38 NS NP 0
2 CHSM Cowen, Michael 30-34 1:33.25 1:17.65 9 2
3 UC21 Eddington, Jantzen 35-39 1:30.01 1:32.38 10 1
4 SWED Bessette, Aaron 35-39 1:30.00 1:26.72 9 2
5 UC16 Campbell, Bob 70-74 1:28.24 1:27.28 2 9
6 PALA Robb, John 65-69 1:28.36 1:40.44 7 4
7 SWED Poelsterl, Michael 30-34 1:30.00 1:15.59 8 3
8 HRYB Moss, Larry 60-64 1:30.97 1:36.37 11 0
9 SWED Creelman, Brit 55-59 1:35.00 1:43.34 8 3
10 HRYB Prince, Clifford 65-69 1:38.53 1:41.86 8 3

Heat 4 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALA Guilfoil, Scott 65-69 1:26.84 1:25.00 6 5
2 ELG Marsh, Edward 50-54 1:25.31 1:25.81 12 0
3 VALM Kerr, Kyle 25-29 1:25.00 1:08.42 6 5
4 JBT Marone, James 60-64 1:25.00 1:20.38 9 2
5 VALM White, Jason 45-49 1:24.76 1:27.26 17 0
6 VALM Lin, Eugene 45-49 1:24.79 1:21.92 15 0
7 ELG Ota, Ken 70-74 1:25.00 1:30.45 3 8
8 UC21 Stine, Thomas 60-64 1:25.00 1:25.16 10 1
9 ELG Stitt, John 70-74 1:26.44 1:34.78 4 7
10 HRYB Gubaras, Aldas 40-44 1:28.05 1:31.05 10 1

Heat 5 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWED Hutcheson, Nate 45-49 1:22.86 1:23.98 16 0
2 SWED Jillson, Robert 50-54 1:20.20 1:18.95 10 1
3 MMA Addison, Daniel 40-44 1:20.00 1:07.70 5 6
4 SHARK Brinkman, Terry 70-74 1:20.00 1:20.71 1 11
5 CHSM Patronsky, Ross 65-69 1:19.00 1:17.74 3 8
6 DLMA McAloon, Ken 45-49 1:19.37 1:18.87 14 0
7 JBT Soenksen, Mark 40-44 1:20.00 1:19.87 9 2
8 CHSM Figg, Steven 50-54 1:20.00 1:13.53 7 4
9 FF Roeing, Randy 65-69 1:20.75 1:19.78 4 7
10 PALA Flowers, Michael 50-54 1:23.74 1:20.68 11 0

Heat 6 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DLMA Mountford, Roger 45-49 1:18.22 1:17.88 13 0
2 PALA Spaulding, Bob 65-69 1:18.00 1:22.61 5 6
3 EVM Carroll, Joe 65-69 1:17.42 NS NP 0
4 SWED Milner, Paul 65-69 1:16.05 1:17.58 2 9
5 JBT Kresno, Charles 45-49 1:16.00 1:14.49 11 0
6 PALA Steininger, Dan 50-54 1:16.00 1:13.80 8 3
7 JBT Morimoto, David 55-59 1:16.86 1:20.15 7 4
8 LIB McDonnell, Michael 30-34 1:17.59 NS NP 0
9 SWED Nicholas, Trevor 30-34 1:18.05 DQ NP 0
10 SWED Marcy, Peter 50-54 1:18.50 1:18.46 9 2

Heat 7 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VALM DeWitt, Peter 65-69 1:15.00 1:09.11 1 11
2 CHSM Ware, Sean 45-49 1:14.72 1:16.01 12 0
3 ELG Myszka, John 40-44 1:13.50 1:15.85 8 3
4 CHSM Misener, Jim 45-49 1:13.13 1:10.54 9 2
5 NAC Ward, Richard 55-59 1:12.83 1:11.53 3 8
6 SWED Burris, Jeffrey 40-44 1:13.05 1:12.13 7 4
7 NWSC Depew, Richard 55-59 1:13.26 1:10.36 2 9
8 PALA Robie, Michael 55-59 1:14.35 1:14.56 6 5
9 CHSM Gorman, Jake 25-29 1:15.00 1:11.85 7 4
10 LSPS Mitchell, John 55-59 1:15.00 1:14.27 5 6

Heat 8 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LSPS McKeon, David 55-59 1:11.30 1:12.37 4 7
2 SWED McWeeny, Peter 50-54 1:10.90 1:09.11 6 5
3 WLAC Schoenauer, Steffan 45-49 1:10.20 1:11.16 10 1
4 JBT Moss, Douglas 45-49 1:10.00 1:03.77 2 9
5 NWSC Pollowy, Tim 50-54 1:10.00 1:08.41 5 6
6 ELG Tibbetts, Andrew 40-44 1:10.00 1:07.91 6 5
7 MMA Hasse, William 60-64 1:10.00 NS NP 0
8 SWED Mingo-Mojica, Kelly 18-24 1:10.57 1:10.21 5 6
9 NWSC Beard, Marc 35-39 1:11.00 1:06.59 7 4
10 CHSM Goudge, Ryan 35-39 1:12.55 1:09.63 8 3

Heat 9 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 EVM Ruderman, Richard 60-64 1:09.64 1:10.67 8 3
2 ELG Ursu, Andrei 60-64 1:09.00 1:07.07 2 9
3 EVM Holmberg, Tom 60-64 1:08.50 1:07.74 3 8
4 LSPS Morrison, John 45-49 1:08.11 1:05.89 5 6
5 CENT Merrill, Nick 60-64 1:07.88 1:09.12 6 5
6 WLAC Mikati, Rami 30-34 1:08.00 1:04.14 4 7
7 ELG Ellis, Joel 60-64 1:08.38 1:10.55 7 4
8 FF Seibt, Andreas 60-64 1:09.00 1:05.12 1 11
9 CHSM White, Patrick 30-34 1:09.43 1:10.34 7 4
10 CMSC Johnson, Eric 60-64 1:09.81 1:09.01 5 6

Heat 10 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WSUB Rosen, Daniel 50-54 1:07.44 NS NP 0
2 FF Lutz, Chris 50-54 1:07.00 1:02.65 3 8
3 UC21 Haney, James 18-24 1:06.74 1:08.81 4 7
4 CHSM Gilberg, Steve 55-59 1:06.50 1:06.71 1 11
5 WLAC Weigand, TJ 45-49 1:06.12 1:08.16 7 4
6 CMSC Slad, Thomas 45-49 1:06.35 1:05.76 4 7
7 PALA Bendix, Bruce 60-64 1:06.69 1:08.61 4 7
8 SWED Lozier, Chris 45-49 1:06.88 1:08.34 8 3
9 NAC Frech, Raymond 45-49 1:07.38 1:07.45 6 5
10 MMA Rokosz, Peter 35-39 1:07.62 1:06.35 6 5

Heat 11 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LSPS Hunneke, Kyle 50-54 1:05.81 1:06.43 4 7
2 WLAC Carter, Samuel 18-24 1:02.23 1:01.24 3 8
3 WLAC Shopp, Colin 25-29 1:02.00 1:01.24 4 7
4 SWED Purvis, Glenn 25-29 1:01.50 1:04.80 5 6
5 CHSM Holmes, CJ 30-34 1:01.29 1:06.19 6 5
6 EVM Harrington, Michael 35-39 1:01.37 59.27 4 7
7 JBT Koenig, Nicholas 25-29 1:01.56 58.06 1 11
8 HRYB Pedersen, Robert 30-34 1:02.00 1:00.67 2 9
9 CHSM Kujat, Scot 30-34 1:04.29 1:05.22 5 6
10 SWED Edie, Jacob 45-49 1:06.00 1:05.15 3 8

Heat 12 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NWSC Kozlowski, Mark 40-44 1:01.01 1:00.78 3 8
2 UC21 Parr, John 35-39 1:01.00 1:02.77 5 6
3 FF Lundgren, Kurt 50-54 1:01.00 1:02.58 2 9
4 CHSM Espino, Rudy 50-54 59.94 1:02.49 1 11
5 CHSM Hanson, Zac 25-29 59.22 59.05 3 8
6 LSPS Doerr, David 35-39 59.69 59.11 3 8
7 PAWW Butler, Kevin 40-44 1:01.00 1:00.29 2 9
8 NWSC Bardak, Peter 40-44 1:01.00 1:02.05 4 7
9 WLAC Metz, Chris 40-44 1:01.00 NS NP 0
10 EVM Kaiser, John 30-34 1:01.09 1:03.58 3 8

Heat 13 of 13

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LSPS Malas, Bryan 50-54 58.24 NS NP 0
2 EVM Lahey, Patrick 40-44 57.69 57.95 1 11
3 SWAM Riordan, Chris 18-24 56.99 56.14 2 9
4 MMA Peterson, David 30-34 55.58 56.50 1 11
5 EVM Hamming, Mark 35-39 53.44 53.16 1 11
6 WLAC Wolfe, Shaun 25-29 55.07 NS NP 0
7 ELG Weidner, Tim 35-39 56.53 56.85 2 9
8 EVM Raese, TR 45-49 57.62 58.14 1 11
9 CMSC Haage, Bryan 18-24 58.00 55.30 1 11
10 CENT Davis, Joshua 25-29 59.00 58.61 2 9

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home