SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2019

Heat Sheet - 14 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 18 Men 50 Y Fly
133 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
FF Thielen, Aaron 45-49 28.00 NS 0

Heat 1 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
4 HRYB Fournier, Jacques 45-49 1:15.00 43.92 17 0
5 SWED Bachtell, John 60-64 1:03.77 1:04.45 19 0
6 NWSC Klyce, Erskine 75-79 1:15.00 1:06.29 1 11

Heat 2 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JBT Shortley, Thomas 65-69 1:02.00 NS NP 0
2 LIB McClow, Richard 85-89 46.96 NS NP 0
3 EVM Hertel, Robert 65-69 45.00 47.94 8 3
4 MMA Franco, Jorge 45-49 45.00 35.84 14 0
5 PALA Alsen, Donald 65-69 44.00 46.74 7 4
6 SWAM Perrot, Pascal 50-54 45.00 35.67 8 3
7 PALA Kanner, Gary 55-59 45.00 38.50 10 1
8 SWED Inch, Les 65-69 46.00 NS NP 0
9 ELG Tratt, Kerric 45-49 50.89 53.82 18 0

Heat 3 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWED Briones, Alberto 18-24 40.00 35.85 4 7
2 JBT Marone, James 60-64 39.18 34.88 14 0
3 ROCK Johnson, Brent 65-69 39.00 31.22 1 11
4 PALA Flowers, Michael 50-54 38.52 38.08 10 1
5 SWED Hutcheson, Nate 45-49 38.00 42.05 16 0
6 LIB Reed, Michael 60-64 38.49 38.99 16 0
7 PALA Guilfoil, Scott 65-69 38.78 38.77 6 5
8 ELG Rajadhyax, Nilesh 40-44 39.00 39.72 11 0
9 CHSM Rooney, Pat 60-64 40.00 40.86 18 0
10 ELG Stitt, John 70-74 40.76 42.29 3 8

Heat 4 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 HRYB Hoppe, David 65-69 38.00 36.79 4 7
2 ELG Mehl, David 40-44 36.62 37.18 10 1
3 FF Roeing, Randy 65-69 36.05 NS NP 0
4 EVM Strauder, Robert 45-49 36.00 34.92 12 0
5 UC21 Eddington, Jantzen 35-39 35.71 37.59 9 2
6 IM Mulhall, Michael 45-49 35.86 36.89 15 0
7 SHARK Brinkman, Terry 70-74 36.00 NS NP 0
8 VALM Lin, Eugene 45-49 36.08 35.77 13 0
9 COHO Teyema, Brian 50-54 37.40 NS NP 0
10 SWED Poelsterl, Michael 30-34 38.00 33.53 12 0

Heat 5 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALA Spaulding, Bob 65-69 35.00 36.91 5 6
2 PALA Fauria, Rob 60-64 35.00 39.92 17 0
3 JBT Kresno, Charles 45-49 35.00 32.68 10 1
4 SWED Nicholas, Trevor 30-34 34.12 35.90 13 0
5 PALA Steininger, Dan 50-54 34.00 33.45 7 4
6 SWED Marcy, Peter 50-54 34.00 36.79 9 2
7 SBRM White, Daniel 65-69 34.50 36.20 3 8
8 LSPS Mitchell, John 55-59 35.00 32.23 8 3
9 ELG Tibbetts, Andrew 40-44 35.00 30.44 8 3
10 CMSC Wendt, George 70-74 35.03 37.52 2 9

Heat 6 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Massow, Randy 60-64 33.81 36.66 15 0
2 DLMA Mountford, Roger 45-49 33.50 33.60 11 0
3 ELG Alvarez, Alexander 25-29 33.00 NS NP 0
4 ELG Hillegonds, Michael 60-64 32.50 33.35 12 0
5 LIB McDonnell, Michael 30-34 32.35 NS NP 0
6 PALA Robie, Michael 55-59 32.35 32.21 7 4
7 COHO Andrews, William 50-54 32.88 NS NP 0
8 BAM Shekleton, Tim 60-64 33.30 33.40 13 0
9 UC21 Samuels, Harry 60-64 33.78 33.03 11 0
10 CHSM Schein, Fred 70-74 34.00 35.42 1 11

Heat 7 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LYON Cunningham, Kevin 35-39 32.00 30.14 8 3
2 SWED Milner, Paul 65-69 31.84 32.34 2 9
3 SWED McWeeny, Peter 50-54 31.56 30.65 5 6
4 SWED Burris, Jeffrey 40-44 31.19 31.10 9 2
5 CMSC Blumenthal, Mark 60-64 31.00 30.40 6 5
6 LSPS McKeon, David 55-59 31.00 30.14 4 7
7 WLAC Schoenauer, Steffan 45-49 31.20 32.05 9 2
8 NAC Ward, Richard 55-59 31.63 31.44 5 6
9 FF Maser, Jörg 55-59 32.00 34.05 9 2
10 EVM Carroll, Frank 55-59 32.10 31.48 6 5

Heat 8 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 IM Drake, Rick 60-64 30.57 31.24 10 1
2 SWED Lozier, Chris 45-49 30.50 31.07 7 4
3 CHSM Goudge, Ryan 35-39 30.19 28.99 7 4
4 MMA Addison, Daniel 40-44 30.00 29.48 7 4
5 WLAC Boniface, Thomas 25-29 30.00 24.89 1 11
6 FF Radville, Gary 60-64 30.00 30.84 7 4
7 LSPS Hunneke, Kyle 50-54 30.10 30.76 6 5
8 EVM Bychowski, James 55-59 30.34 NS NP 0
9 CMSC Johnson, Eric 60-64 30.50 31.20 9 2
10 LSPS Wallace, Andrew 45-49 30.88 31.29 8 3

Heat 9 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CENT Merrill, Nick 60-64 29.53 29.58 5 6
2 WLAC Hasak, Amit 55-59 29.05 28.92 3 8
3 EVM Corr, David 40-44 29.00 NS NP 0
4 SWED Campbell, Dallas 25-29 29.00 29.39 9 2
5 EVM Escalante, Ernesto 45-49 29.00 28.98 5 6
6 SAGE Scanlan, Kevin 60-64 29.00 30.99 8 3
7 UC16 Barnes, Nick 40-44 29.00 NS NP 0
8 CHSM Misener, Jim 45-49 29.01 29.35 6 5
9 CHSM Gorman, Jake 25-29 29.09 29.03 8 3
10 VALM Kerr, Kyle 25-29 30.00 NS NP 0

Heat 10 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Ellis, Joel 60-64 28.83 29.48 3 8
2 MMA Rokosz, Peter 35-39 28.53 28.54 6 5
3 JBT Moss, Douglas 45-49 28.50 27.11 1 11
4 CHSM White, Patrick 30-34 28.32 28.93 11 0
5 CHSM Holmes, CJ 30-34 28.06 28.07 9 2
6 SWED Purvis, Glenn 25-29 28.08 27.64 6 5
7 SWED Sutton, Grant 40-44 28.40 28.58 6 5
8 ELG Ursu, Andrei 60-64 28.50 28.12 2 9
9 WLAC Mikati, Rami 30-34 28.62 28.15 10 1
10 WLAC Farmer, David 45-49 28.89 27.91 2 9

Heat 11 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWED Edie, Jacob 45-49 28.00 28.32 3 8
2 MMA Hasse, William 60-64 27.90 29.56 4 7
3 NWSC Kozlowski, Mark 40-44 27.78 27.16 5 6
4 EVM Ruderman, Richard 60-64 27.54 27.57 1 11
5 NAST Rosier, Nicholas 30-34 27.31 27.60 8 3
6 SWED Mingo-Mojica, Kelly 18-24 27.50 NS NP 0
7 NAC Frech, Raymond 45-49 27.66 28.55 4 7
8 WLAC Long, Alex 25-29 27.89 27.40 5 6
9 WSUB Rosen, Daniel 50-54 27.91 28.62 4 7
10 WLAC Connolly, Scott 25-29 28.00 28.17 7 4

Heat 12 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FF Soltys, Ted 55-59 27.00 26.41 1 11
2 WLAC Metz, Chris 40-44 26.94 27.05 4 7
3 CMSC Haage, Matt 18-24 26.73 27.24 3 8
4 CHSM Kujat, Scot 30-34 26.70 27.30 6 5
5 SWED Wever, Matthew 35-39 26.56 25.44 3 8
6 CENT Davis, Joshua 25-29 26.61 26.42 4 7
7 WLAC Bourgraf, Christopher 30-34 26.70 26.47 5 6
8 EVM Kaiser, John 30-34 26.80 27.51 7 4
9 CHSM Gilberg, Steve 55-59 27.00 26.97 2 9
10 NWSC Beard, Marc 35-39 27.25 27.39 5 6

Heat 13 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NWSC Gensler, Benjamin 30-34 26.03 25.09 2 9
2 EVM Harrington, Michael 35-39 26.00 26.43 4 7
3 ELG Weidner, Tim 35-39 25.85 24.80 2 9
4 FF Lundgren, Kurt 50-54 25.70 26.86 3 8
5 NCMS Sauter, Trace 30-34 25.40 NS NP 0
6 NWSC Bardak, Peter 40-44 25.50 25.79 3 8
7 SWAM Riordan, Chris 18-24 25.77 25.00 1 11
8 HRYB Pedersen, Robert 30-34 26.00 25.57 3 8
9 CHSM Perkey, Dan 30-34 26.01 26.03 4 7
10 WLAC Shopp, Colin 25-29 26.40 25.97 3 8

Heat 14 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WLAC Carter, Samuel 18-24 25.12 25.41 2 9
2 FF Tuchler, Jim 50-54 24.90 25.58 1 11
3 MMA Peterson, David 30-34 24.64 24.96 1 11
4 WMAC Hines, Tyler 25-29 24.27 NS NP 0
5 WLAC Wolfe, Shaun 25-29 23.50 NS NP 0
6 EVM Hamming, Mark 35-39 23.52 22.94 1 11
7 EVM Newhouse, John 40-44 24.45 25.05 1 11
8 EVM Lahey, Patrick 40-44 24.81 25.20 2 9
9 CHSM Hanson, Zac 25-29 25.01 25.41 2 9
10 LSPS Malas, Bryan 50-54 25.29 26.18 2 9

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home