ILMSA Short Course State Championships 2019

Heat Sheet - 17 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 13 Men 100 Y Free
166 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
EVM Lahey, Patrick 40-44 52.58 NS 0
FF Thielen, Aaron 45-49 55.00 NS 0
VALM Kerr, Kyle 25-29 56.00 NS 0
UC21 Stine, Thomas 60-64 1:18.00 NS 0

Heat 1 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
4 UC21 Erikson, Ted 90-94 3:50.00 3:30.38 1 11
5 JBT Powers, Michael 55-59 2:05.00 1:28.71 18 0
6 PALA Schairer, Louis 85-89 2:59.86 3:33.06 1 11

Heat 2 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JBT Shortley, Thomas 65-69 1:50.00 NS NP 0
2 SWED Bachtell, John 60-64 1:50.00 1:43.03 23 0
3 SWED McCurdy, Matthew 45-49 1:45.00 NS NP 0
4 ELG Maude, Tom 65-69 1:39.40 1:27.90 11 0
5 MMA Rokosz, Adam 35-39 1:30.89 1:17.81 12 0
6 CHSM Martin, Ken 60-64 1:37.00 1:36.99 22 0
7 JBT Hackett, John 65-69 1:40.70 1:50.50 13 0
8 SWED Perry, Jed 55-59 1:45.00 NS NP 0
9 DLMA Sutter, Michael 45-49 1:50.00 1:17.48 17 0
10 HRYB Fournier, Jacques 45-49 1:58.00 1:33.75 19 0

Heat 3 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Masters, Kevin 50-54 1:30.00 1:38.13 12 0
2 SWED Barton, Terry 65-69 1:27.73 1:37.37 12 0
3 MICH Ten Hoor, Richard 70-74 1:25.00 1:22.57 4 7
4 ELG Smith, Dave 70-74 1:22.00 1:22.80 5 6
5 NWSC Klyce, Erskine 75-79 1:21.43 1:30.09 1 11
6 JBT Bishop, David 55-59 1:21.69 NS NP 0
7 UC21 Eddington, Jantzen 35-39 1:23.68 1:26.28 13 0
8 JBT Danko, Jim 50-54 1:25.00 1:12.34 9 2
9 WLAC Barker, Peter 55-59 1:30.00 1:20.33 17 0
10 LIB McClow, Richard 85-89 1:30.44 NS NP 0

Heat 4 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 FF Kaufman, Larry 50-54 1:20.00 1:08.83 7 4
2 CHSM Hartman, Van 60-64 1:18.91 1:19.24 20 0
3 ELG Rajadhyax, Nilesh 40-44 1:17.55 1:17.09 14 0
4 SWED Bessette, Aaron 35-39 1:16.00 1:10.54 11 0
5 VALM Langer, Steven 60-64 1:15.00 1:13.43 17 0
6 HRYB Moss, Larry 60-64 1:15.61 1:24.10 21 0
7 UC21 Thomas, William 40-44 1:16.00 1:14.00 13 0
8 UC21 Stine, Thomas 60-64 1:18.00 1:17.44 18 0
9 CHSM Schein, Howard 70-74 1:19.56 NS NP 0
10 MMA Franco, Jorge 45-49 1:20.54 1:18.09 18 0

Heat 5 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JBT Palmer, Jeff 50-54 1:15.00 1:14.94 11 0
2 MMA Magnuson, William 65-69 1:14.96 1:09.39 7 4
3 IM Mulhall, Michael 45-49 1:14.59 1:16.06 16 0
4 CHSM Nelson, Steve 50-54 1:13.13 1:13.13 10 1
5 SWED Jolie, Francois 55-59 1:11.18 1:09.90 15 0
6 SBRM White, Daniel 65-69 1:11.59 1:14.40 9 2
7 JBT Higgins, Patrick 45-49 1:14.00 1:10.53 15 0
8 PALA Robb, John 65-69 1:14.81 1:23.95 10 1
9 EVM Strauder, Robert 45-49 1:15.00 1:05.33 10 1
10 CHSM Schein, Fred 70-74 1:15.00 1:20.95 3 8

Heat 6 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALA Guilfoil, Scott 65-69 1:10.61 1:10.97 8 3
2 CMSC Platt, Casey 55-59 1:10.05 1:13.47 16 0
3 SWED Briones, Alberto 18-24 1:10.00 1:06.01 4 7
4 JBT Kresno, Charles 45-49 1:10.00 1:03.64 9 2
5 JBT Ryan, Joseph 25-29 1:10.00 1:06.96 13 0
6 JBT Soenksen, Mark 40-44 1:10.00 1:07.62 11 0
7 JBT Marone, James 60-64 1:10.00 1:08.68 14 0
8 CHSM Justice, Anthony 55-59 1:10.00 1:06.30 13 0
9 UC16 Campbell, Bob 70-74 1:10.46 1:11.54 2 9
10 SWED Poelsterl, Michael 30-34 1:11.00 1:01.91 6 5

Heat 7 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Mehl, David 40-44 1:09.30 1:09.51 12 0
2 VALM Konway, Zak 25-29 1:08.46 1:04.15 12 0
3 PALA Kanner, Gary 55-59 1:08.00 1:06.31 14 0
4 CMSC Wendt, George 70-74 1:07.86 1:06.82 1 11
5 ELG Steenrod, David 60-64 1:07.35 NS NP 0
6 SWED Nicholas, Trevor 30-34 1:07.61 1:08.55 7 4
7 UC21 Samuels, Harry 60-64 1:07.88 1:07.96 13 0
8 ELG Goyette, Brian 55-59 1:08.00 1:03.70 10 1
9 DLMA Mountford, Roger 45-49 1:09.00 1:06.29 12 0
10 VALM Cunningham, Jeffrey 45-49 1:10.00 1:08.96 14 0

Heat 8 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JBT Kennison, Dan 60-64 1:07.00 1:10.79 16 0
2 CHSM Ware, Sean 45-49 1:06.60 1:06.43 13 0
3 HRYB Hoppe, David 65-69 1:06.00 1:05.28 6 5
4 FF Roeing, Randy 65-69 1:05.50 1:04.84 5 6
5 VALM Lin, Eugene 45-49 1:05.03 1:05.62 11 0
6 NAC Ward, Richard 55-59 1:05.32 1:02.08 9 2
7 COHO Teyema, Brian 50-54 1:05.60 NS NP 0
8 JBT Espinos, Bill 45-49 1:06.00 58.57 5 6
9 COHO Andrews, William 50-54 1:06.62 NS NP 0
10 CHSM Rooney, Pat 60-64 1:07.00 1:18.07 19 0

Heat 9 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Tibbetts, Andrew 40-44 1:05.00 54.95 7 4
2 PALA Meyle, Karl 50-54 1:04.38 1:10.04 8 3
3 LSPS Mitchell, John 55-59 1:03.00 1:04.75 11 0
4 IM Drake, Rick 60-64 1:02.37 1:02.90 11 0
5 PALA Fauria, Rob 60-64 1:02.00 1:10.46 15 0
6 CENT Brandt, Scott 55-59 1:02.00 1:05.01 12 0
7 MMA Seaman, John 60-64 1:03.00 1:05.16 12 0
8 UC21 Thomas, Jefferey 35-39 1:03.00 56.13 8 3
9 SWED McWeeny, Peter 50-54 1:04.52 1:02.87 5 6
10 SWED Hutcheson, Nate 45-49 1:05.00 NS NP 0

Heat 10 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VALM DeWitt, Peter 65-69 1:02.00 58.67 1 11
2 SWED Schrade, Todd 35-39 1:01.85 1:00.63 10 1
3 FF Bateman, Bryan 70-74 1:01.50 NS NP 0
4 LSPS Francis, Lee 55-59 1:00.96 1:01.28 8 3
5 LSPS McKeon, David 55-59 1:00.00 1:00.64 7 4
6 CMSC Blumenthal, Mark 60-64 1:00.50 59.66 7 4
7 FF Radville, Gary 60-64 1:01.00 1:01.37 10 1
8 ELG Myszka, John 40-44 1:01.50 1:03.04 10 1
9 CHSM Figg, Steven 50-54 1:02.00 1:04.55 6 5
10 ELG Alvarez, Alexander 25-29 1:02.00 NS NP 0

Heat 11 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WLAC Schoenauer, Steffan 45-49 59.83 59.45 7 4
2 SWED Lozier, Chris 45-49 59.41 1:01.07 8 3
3 LYON Cunningham, Kevin 35-39 58.93 59.55 9 2
4 EVM Dodson, Phil 65-69 58.50 59.19 3 8
5 EVM Holmberg, Tom 60-64 58.40 58.76 5 6
6 WSTM Considine, Jamie 55-59 58.42 59.09 6 5
7 NWSC Toft, Victor 65-69 58.79 59.83 4 7
8 CMSC Blumenthal, Jeffrey 65-69 59.01 59.07 2 9
9 CMSC Johnson, Eric 60-64 59.50 58.57 2 9
10 MMA Addison, Daniel 40-44 1:00.00 58.05 9 2

Heat 12 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Mathieu, Bud 60-64 58.22 58.78 6 5
2 EVM Escalante, Ernesto 45-49 58.00 NS NP 0
3 MMA Livingston, Tommy 50-54 57.94 59.91 4 7
4 CHSM Gilberg, Steve 55-59 57.90 57.40 2 9
5 EVM Carroll, Frank 55-59 57.75 58.50 5 6
6 LSPS Hunneke, Kyle 50-54 57.82 57.55 2 8.5
7 MMA Hasse, William 60-64 57.90 59.67 8 3
8 SAGE Scanlan, Kevin 60-64 58.00 58.67 3 8
9 SWED Holck, Andy 45-49 58.00 59.19 6 5
10 PALA Bendix, Bruce 60-64 58.28 59.72 9 2

Heat 13 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WLAC Long, Alex 25-29 57.71 54.72 9 2
2 SWED Sullivan, James 55-59 57.57 57.80 3 8
3 COHO Reisner, Daniel 55-59 57.00 58.17 4 7
4 SWED Sutton, Grant 40-44 56.57 56.59 8 3
5 VALM Langer, Robert 25-29 56.00 57.27 11 0
6 JBT Warren, Robert 40-44 56.24 54.45 6 5
7 CENT Merrill, Nick 60-64 56.75 57.04 1 11
8 WSUB Rosen, Daniel 50-54 57.57 57.55 2 8.5
9 CHSM Gorman, Jake 25-29 57.60 56.97 10 1
10 EVM Ruderman, Richard 60-64 57.71 58.74 4 7

Heat 14 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWED Edie, Jacob 45-49 56.00 55.53 4 7
3 WLAC DeLacey, Mathias 30-34 55.45 57.75 5 6
4 NWSC Bardak, Peter 40-44 55.30 54.00 5 6
5 NWSC Kozlowski, Mark 40-44 55.03 53.85 4 7
6 FF Urban, Mark 45-49 55.18 53.99 2 9
7 NWSC Beard, Marc 35-39 55.41 54.91 6 5
8 EVM Kaiser, John 30-34 55.50 55.63 4 7
9 EVM Corr, David 40-44 56.00 NS NP 0
10 UC16 Barnes, Nick 40-44 56.00 53.33 3 8

Heat 15 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JBT Moss, Douglas 45-49 55.00 54.95 3 8
2 FF Soltys, Ted 55-59 55.00 54.60 1 11
3 CHSM White, Patrick 30-34 54.06 55.31 3 8
4 MMA Rokosz, Peter 35-39 53.78 54.11 5 6
5 WLAC Boniface, Thomas 25-29 53.00 49.29 2 9
6 EVM Harrington, Michael 35-39 53.42 51.37 3 8
7 WLAC Shopp, Colin 25-29 54.00 53.44 7 4
8 LSPS Achtstatter, Tim 35-39 54.40 54.08 4 7
9 UC21 Parr, John 35-39 55.00 55.54 7 4
10 SWED Purvis, Glenn 25-29 55.03 53.64 8 3

Heat 16 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PAWW Butler, Kevin 40-44 53.00 52.22 2 9
2 LSPS Van Huis, Alex 30-34 52.55 NS NP 0
3 NWSC Secor, Don 40-44 52.02 NS NP 0
4 LSPS Doerr, David 35-39 51.09 NS NP 0
5 NWSC Gensler, Benjamin 30-34 51.03 50.72 2 9
6 SWED Wever, Matthew 35-39 51.05 50.95 2 9
7 EVM Raese, TR 45-49 51.71 50.46 1 11
8 JBT Koenig, Nicholas 25-29 52.41 51.19 4 7
9 WLAC Connolly, Scott 25-29 53.00 53.00 6 5
10 FF Lundgren, Kurt 50-54 53.00 54.76 1 11

Heat 17 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMSC Haage, Matt 18-24 50.69 51.38 3 8
2 ABM Martin, Patrick 40-44 50.30 49.98 1 11
3 ELG Weidner, Tim 35-39 49.74 49.93 1 11
4 CMSC Haage, Bryan 18-24 49.00 48.57 1 11
5 LSPS Fraser, Alex 30-34 46.71 48.19 1 11
6 WMAC Hines, Tyler 25-29 46.88 47.40 1 11
7 SWAM Riordan, Chris 18-24 49.71 48.60 2 9
8 WLAC Wolfe, Shaun 25-29 49.99 NS NP 0
9 CHSM Hanson, Zac 25-29 50.33 50.15 3 8
10 PAWW Zerbonia, Nicholas 25-29 51.02 52.15 5 6

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home