ILMSA Short Course State Championships 2019

Heat Sheet - 8 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 4 Women 1650 Y Free
73 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
EVM Yanaga, Stephanie 35-39 22:57.10 NS 0
EVM Nelson, Laura 25-29 23:22.12 NS 0
SWED Tonelli, Marlena 30-34 20:00.00 NS 0

Heat 1 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 NWSC Kerr, Terry 60-64 23:30.00 NS NP 0
3 INDY Gettelfinger, Cheryl 60-64 22:58.59 NS NP 0
4 SWED Glick, Meredith 40-44 22:39.74 21:57.94 2 9
5 BAM Kottke, Brenda 50-54 22:08.73 21:35.23 2 9
6 WLAC Dangremond, Emily 30-34 20:58.54 21:43.11 4 7
7 JBT Krull, Caitlin 18-24 22:00.00 18:31.47 1 11
8 CHSM Bolf, Victoria 30-34 22:13.35 24:49.24 8 3
9 NWSC Chang, Rosa 40-44 22:40.00 24:04.17 4 7
10 JBT Tan, Camille 35-39 23:15.00 22:48.67 2 9

Heat 2 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 CENT Eggert, Anne 55-59 27:47.18 26:03.50 3 8
3 CENT Lyons, Roxane 60-64 27:16.98 26:02.33 2 9
4 NWSC Burfeind, Betty 70-74 26:18.03 27:55.23 1 11
5 CHSM Traw, Emily 35-39 25:01.89 24:59.78 6 5
6 SWED Balcken, Dianna 35-39 24:22.42 23:56.97 3 8
7 NWSC Jones, Cynthia 65-69 24:59.59 24:26.51 1 11
8 CHSM Chapman, Sara 35-39 25:56.84 24:44.00 5 6
9 ELG Schneeberger, Jill 60-64 26:56.00 25:21.87 1 11
10 SWED Jillson, Lisa 50-54 27:36.68 26:43.08 5 6

Heat 3 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 JBT Lansbery, Marie 50-54 30:52.00 30:59.11 9 2
3 JBT Franck-Palmer, Maxine 50-54 30:18.00 29:03.46 7 4
4 SWED Albano, Terrie 55-59 28:50.57 27:53.56 5 6
5 JBT Marone, Jane 55-59 28:45.00 27:19.63 4 7
6 SWED Mernick, Elaine 35-39 27:52.90 26:37.46 7 4
7 JBT Lisy, Cheryl 60-64 28:42.91 29:39.14 6 5
8 JBT Strand, Marjorie 60-64 28:50.00 28:31.84 4 7
9 CHSM Glover, Daphne 45-49 30:00.00 21:57.62 2 9
10 SWED Leber, Renee 25-29 30:30.30 28:27.02 3 8

Heat 4 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 SWED Manzano, Tonya 40-44 45:00.00 30:57.21 8 3
4 SWED Musser, Heidi 50-54 44:22.54 NS NP 0
5 SWED Rummelhoff, Sara 35-39 35:15.00 31:39.09 8 3
6 JBT Orlando, Courtney 40-44 30:53.00 29:19.55 7 4
7 ELG Schlau, Tammy 50-54 32:30.50 28:54.90 6 5
8 IM Tyler, Valerie 65-69 40:00.00 38:58.56 6 5
9 SWED Estes, Florence 65-69 44:36.27 NS NP 0

Heat 5 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WLAC Lesch, Sarah 40-44 NT 25:56.63 6 5
3 SWED Vidales, Nicole 45-49 37:00.00 35:43.31 6 5
4 JBT Tyrell, Jean 65-69 33:13.00 33:42.93 5 6
5 ELG Kracen, Cindy 65-69 32:00.00 30:50.43 4 7
6 SWED Stranc, Sheila 65-69 30:38.18 30:00.88 3 8
7 ELG Sepulveda, Migdalia 50-54 31:38.92 29:36.04 8 3
8 SWED Kristl, Eileen 45-49 32:12.05 30:45.61 5 6
9 JBT Pienta, Donna 55-59 36:56.00 34:20.41 6 5
10 SWED Yutzy, Heather 50-54 41:00.00 31:50.96 10 1

Heat 6 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 NAC Kulak, Marilyn 60-64 30:15.00 28:32.45 5 6
3 SWED Igoe, Ruth 45-49 30:00.00 24:30.65 3 8
4 SWED Wahl, Gretchen 50-54 27:56.69 26:08.42 3 8
5 SWED McBride, Jennifer 50-54 26:30.16 26:10.23 4 7
6 SWED Jankovich, Christine 35-39 26:00.00 24:36.68 4 7
7 NAC Moore, Mary 60-64 26:13.19 27:21.57 3 8
8 EVM Gjerde, Elizabeth 40-44 26:45.00 25:15.30 5 6
9 ELG Matczynski, Carrie 45-49 28:29.00 27:04.14 4 7
10 SWED Spray, Sara 30-34 30:00.00 28:26.42 9 2

Heat 7 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 ELG Vogel, Aileen 65-69 25:02.33 25:19.85 2 9
3 SWED Conway, Claire 30-34 24:31.05 23:41.78 6 5
4 CHSM Bossert-Hartman, Carol 55-59 23:45.00 24:11.98 2 9
5 WLAC Sheehan, Nichole 40-44 22:30.00 20:11.75 1 11
6 CHSM Puhala, Alexis 30-34 21:31.87 21:35.53 3 8
7 CHSM Yusim, Alexis 25-29 21:56.41 21:30.69 2 9
8 SWED Abel, Rachel 45-49 23:20.21 NS NP 0
9 LSPS Fronapfel, Laura 40-44 24:00.00 22:57.26 3 8
10 SWED Ohms, Laura 30-34 24:54.23 24:26.35 7 4

Heat 8 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 CHSM Cherubini, Alisa 30-34 21:20.14 21:54.40 5 6
3 WLAC Mardy, Megan 35-39 21:00.50 19:54.36 1 11
4 NAC Sands, Liz 50-54 20:30.00 19:33.23 1 11
5 SWED Fishbein, Allison 30-34 20:22.18 19:49.20 2 9
6 WLAC Golembeski, Keri 25-29 19:20.30 19:32.39 1 11
7 CHSM Comella, Anna 30-34 20:00.00 19:25.76 1 11
8 CMSC Bergman, Abigail 18-24 20:26.19 19:52.65 2 9
9 ELG Cimilluca, Krista 45-49 20:44.98 20:33.14 1 11
10 CMSC Goodridge, Janet 55-59 21:10.00 21:09.68 1 11

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home