47th Annual Mission Viejo High School Invitational

Heat Sheet - 8 Heats

Event 4 Varsity Boys 200 Y Free Prelims
74 Swimmers

Heat 1 of 8

Ln School Swimmer Seed
Time
Prelims
Time
Prelims
Place
Pts
4 Escondido Birbilis, Cristos 2:25.50 2:25.41 66 0
5 Ramona/SD Galloway, Jason 2:20.19 2:09.62 64 0

Heat 2 of 8

Ln School Swimmer Seed
Time
Prelims
Time
Prelims
Place
Pts
2 Murrieta Valley Crawford, Tuomas 2:13.48 2:05.86 58 0
3 Escondido Magana, Sebastein 2:09.08 2:07.13 60 0
4 Ramona/SD Holden, Jason 2:06.80 2:05.42 56 0
5 Poly/Riverside Sovine, Coen 2:05.85 1:58.80 43 0
6 Ramona/SD McClure, Scott 2:06.53 1:59.40 44 0
7 Poly/Riverside Tormey, Colin 2:07.00 2:08.36 62 0
8 Crean Lutheran Loo, John-Kanoa 2:09.80 2:07.76 61 0
9 Redlands Cemer, Nick 2:15.80 2:11.29 65 0

Heat 3 of 8

Ln School Swimmer Seed
Time
Prelims
Time
Prelims
Place
Pts
1 Mission Viejo Hauck, Tanner 2:04.75 2:05.09 54 0
2 Laguna Beach Bumgardner, Toby 2:03.86 2:06.31 59 0
3 Las Lomas Rankin, Connor 2:03.28 2:05.78 57 0
4 Acalanes Stephenson, Liam 2:01.79 2:02.08 50 0
5 Las Lomas Pilcher, Owen 2:00.99 1:59.87 45 0
6 Dougherty Valle Fu, Jason 2:01.49 2:00.96 48 0
7 Mission Viejo Volmer, Quinn 2:02.19 2:03.06 51 0
8 Ramona/SD Wright, Christian 2:03.47 2:00.08 46 0
9 Poly/Riverside Parga, Max 2:04.00 DQ NP 0
10 Laguna Beach Pinto, Michael 2:05.43 2:05.12 55 0
10 Las Lomas Pohl, Merik 2:00.24 NS NP 0

Heat 4 of 8

Ln School Swimmer Seed
Time
Prelims
Time
Prelims
Place
Pts
1 Poly/Riverside Ratkovich, Perry 1:59.95 2:01.48 49 0
2 Acalanes Archer, Peter 1:59.71 1:58.14 42 0
3 Monte Vista Schoenig, Nik 1:58.44 1:56.73 40 0
4 Mission Viejo Gallagher, Jude 1:58.00 2:03.31 52 0
5 Tesoro Brandt, David 1:56.78 1:53.01 25 0
6 Las Lomas Sasser, Clarence 1:57.85 2:00.21 47 0
7 Laguna Beach Kelly, William 1:58.08 1:56.29 37 0
8 Murrieta Valley Miller, Lucas 1:58.98 1:56.78 41 0
9 Acalanes Porciuncula, Colin 1:59.90 2:03.71 53 0

Heat 5 of 8

Ln School Swimmer Seed
Time
Prelims
Time
Prelims
Place
Pts
1 Trabuco Hills Want, Anderson 1:56.70 1:55.02 32 0
2 Trabuco Hills Simmons, Camron 1:55.80 1:56.50 38 0
4 Monte Vista Stemmons, Jaxon 1:55.38 1:56.04 36 0
5 Miramonte Hoover, Blake NT 1:50.58 20 2
6 Dougherty Valle Zhang, Derek 1:55.32 1:55.10 34 0
7 Murrieta Valley Campbell, Chase 1:55.64 1:53.92 30 0
8 Murrieta Valley Aguilar, Francisco 1:55.80 1:55.30 35 0
9 Redlands Montes, Joaquin 1:56.60 2:09.59 63 0
10 Laguna Beach Solomon, Nathan 1:56.75 1:53.87 29 0

Heat 6 of 8

Ln School Swimmer Seed
Time
Prelims
Time
Prelims
Place
Pts
1 Clovis North Lindsey, Kelton 1:53.11 1:55.07 33 0
2 Clovis North Bell, Parker 1:50.85 1:50.93 21 0
3 Mission Viejo Goh, Ryan 1:47.58 1:46.80 14 7.5
4 Loyola Hale, Owen 1:44.99 1:47.72 15 5
5 Campolindo Percin, Sean 1:41.00 1:41.03 1 20
6 Campolindo Lenahan, Ryan 1:43.10 1:43.51 6 17
7 Tesoro Davis, Jake 1:46.63 1:43.70 7 19
8 Miramonte Painter, Jackson 1:49.50 1:46.01 12 7.5
9 Foothill Minnite, Giovanni 1:52.34 1:56.64 39 0
10 Monte Vista Peterson, Casey 1:53.91 1:54.79 31 0

Heat 7 of 8

Ln School Swimmer Seed
Time
Prelims
Time
Prelims
Place
Pts
1 Torrey Pines Loy, Lukas 1:53.10 1:53.49 26 0
2 Dougherty Valle Helding, Eamon 1:50.32 1:53.77 28 0
3 Miramonte Barber, Will 1:47.50 1:44.60 11 11
4 Loyola Wang, Nolan 1:44.13 1:42.85 4 16
5 Redlands E Val Williams, Jude 1:40.08 1:42.09 3 24
6 Loyola Griffis, Riley 1:42.75 1:44.16 9 18
7 Clovis North Forbes, Jeffery 1:46.25 1:50.36 19 1
8 Torrey Pines Purcell, Ethan 1:48.60 1:48.60 17 3
9 Torrey Pines Fahr, Bruce 1:52.20 1:52.35 24 0
10 Loyola Griffis, Holden 1:53.88 1:51.94 23 0

Heat 8 of 8

Ln School Swimmer Seed
Time
Prelims
Time
Prelims
Place
Pts
1 Miramonte Meckfessel, Grayson 1:52.50 1:51.19 22 0
2 Trabuco Hills Taylor, Noah 1:50.10 1:53.61 27 0
3 Campolindo Larson, Jack 1:46.88 1:44.37 10 14
4 Campolindo Kim, Isaac 1:43.60 1:43.72 8 15
5 Clovis North Forbes, Ben 1:37.46 1:41.45 2 21
6 Trabuco Hills Lewis, Richard 1:42.00 1:43.02 5 13
7 Torrey Pines Workman, Eric 1:45.50 1:46.25 13 6
9 Tesoro Stevens, Jack 1:51.65 1:47.99 16 9
10 Las Lomas Alvarado, Jake 1:53.32 1:50.29 18 4

Scratches

School Swimmer Seed
Time
Prelims
Time
Prelims
Place
Redlands E Val Arthur, Zack 1:55.67 NS NP
Tesoro Aistars, Anders 1:48.15 NS NP
Crean Lutheran Griffin, Austin 2:22.65 NS NP
Crean Lutheran Tung, Jacob 2:18.22 NS NP
Redlands Morales, Saul 2:00.00 NS NP
Miramonte Hillen, Peter 1:54.50 NS NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home