2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 25, 2019 - Sun, Apr 28, 2019 )

Heat Sheet - 21 Heats

Event 101 Mixed 1650 Y Free
211 Swimmers

Heat 1 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Nordby, Michael 75-79 29:54.98 29:42.45 7 4
2 RHMS Coholan, Annette 70-74 29:10.80 30:07.94 3 8
3 TOC Van Horn, William 80-84 28:40.00 27:33.61 1 11
4 SDSM Carey, George 75-79 28:36.33 27:33.92 6 5
5 IM Osborne, Oz 70-74 27:00.42 28:07.94 4 7
6 NASH Erickson, Martha 65-69 27:37.21 30:16.95 9 2
7 CMS Anziano, Marcia 70-74 28:37.85 30:53.01 4 7
8 NCMS Fletcher, Doug 75-79 28:42.08 30:42.52 8 3
9 AGUA Katz, Jane 75-79 29:40.00 28:36.87 1 11

Heat 2 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 TULS Nelson, Don 80-84 34:59.54 35:56.64 2 9
4 PBM Foley, Carolynn 75-79 32:32.29 32:03.58 2 9
5 PBM Cannan, Patrick 75-79 31:14.55 33:15.22 9 2
6 SNM Tyler, Sarah 70-74 32:00.00 31:24.18 5 6
7 ROSE Shockro, Ellen 75-79 32:38.51 32:27.42 3 8
8 MELO Kay, Ann 85-89 45:00.00 39:54.69 1 11

Heat 3 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Ragalie, Diane 65-69 27:00.00 25:50.65 7 4
2 SNM Walker, Joseph 75-79 26:40.00 25:57.39 3 8
3 PSM Hunt, Andrea 70-74 26:30.00 26:43.54 2 9
4 OREG Mohr, Ralph 75-79 25:57.81 26:21.32 4 7
5 SAWS Wright, Jill 65-69 25:44.08 26:41.73 8 3
6 SDSM Williams, Frank 75-79 25:57.65 24:47.42 2 9
7 BSMT Stringer, Peggy 65-69 26:20.68 25:43.77 5 6
8 WCM Scott, Stephanie 70-74 26:31.06 NS NP 0
9 TOC McCarty, Thomas 70-74 26:57.80 NS NP 0

Heat 4 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Laney, Judith 65-69 25:20.05 24:46.39 4 7
2 UC38 Willard, Mimi 65-69 25:08.03 25:45.81 6 5
3 ARIZ Hofmann, Jean 60-64 24:42.22 25:25.37 11 0
4 TOC Quinn, Phyllis 60-64 24:23.66 24:17.37 9 2
5 SBM Boscacci, Elizabeth 60-64 24:06.92 23:39.39 8 3
6 OREG Summers, Jeanna 65-69 24:15.00 24:31.03 3 8
7 MMAC Menard, Joanne 70-74 24:30.72 25:03.19 1 11
8 SNM Klencke, Barbara 60-64 24:44.00 24:57.40 10 1
9 CONN Healy, Martin 75-79 25:15.00 27:30.27 5 6

Heat 5 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TOC Haris, Lee 65-69 23:46.18 21:56.82 5 6
2 WIND Scheff, Jonathan 65-69 23:30.00 22:32.81 6 5
3 IM Kerr, Terry 60-64 23:30.00 22:56.20 5 6
4 MMAC Whitmeyer, Sandra 55-59 23:17.45 22:19.16 15 0
5 WH2O Karlin, Olivia 55-59 23:10.23 NS NP 0
6 SAWS Rankin-Galane, Lisa 55-59 23:10.90 21:52.46 13 0
7 MVN Moore Barnett, Barbara 55-59 23:18.86 NS NP 0
8 WH2O Larson, Charles 65-69 23:30.00 23:04.40 7 4
9 OREG Larson, Allen 65-69 23:36.18 24:05.18 8 3

Heat 6 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Thayer, Marieke 55-59 23:08.14 23:37.03 16 0
2 LVM Saul-Zachau, Joanne 60-64 23:05.00 22:18.78 4 7
3 LVM Ashworth, Michelle 55-59 22:48.00 22:17.68 14 0
4 SYS Scholz, Amanda 40-44 22:47.77 22:28.16 7 4
5 WMAC Van Cleave, Julie 60-64 22:36.72 23:05.01 6 5
6 CMS O'Connell, Fontaine 40-44 22:45.00 21:45.85 5 6
7 DASC Tuttle-Best, Ann 40-44 22:48.00 22:22.80 6 5
8 PCCM Ashford, Wes 70-74 23:00.00 23:11.37 3 8
9 MICH Tirakian, Yvonne 18-24 23:05.69 25:56.49 5 6

Heat 7 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SFTL Stutz, Kathleen 35-39 22:36.54 23:21.74 9 2
2 ARIZ Esahak-Gage, Jane 55-59 22:33.36 21:19.83 9 2
3 ARIZ Inboden, Jen 35-39 22:28.63 21:48.78 7 4
4 MESC Currie, Eliza 40-44 22:23.64 22:40.21 8 3
5 PALM Hallman-Kenner, Cathy 50-54 22:21.55 22:21.29 10 1
6 NAM Zappe, Lauren 18-24 22:22.00 24:10.10 4 7
7 SNM Sorensen, Susan 50-54 22:24.30 21:26.02 6 5
8 LVM Wegner, Karin 45-49 22:30.10 21:44.73 6 5
9 SKY Rokich, Karen 60-64 22:34.87 23:07.43 7 4

Heat 8 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Lerew, Teri 50-54 22:19.23 21:48.50 9 2
2 MOST Ingraham, Susan 55-59 22:15.59 21:13.68 8 3
3 MICH Cantrell, Connie 45-49 22:12.13 23:00.74 8 3
4 NBA Coomber, Molly 50-54 22:05.09 21:39.94 8 3
5 TVM Sitzmann, Amy 35-39 22:02.29 21:54.61 8 3
6 ARIZ Meadow, Alison 45-49 22:05.00 21:48.12 7 4
7 IAMA LeMaster, Stan 70-74 22:09.17 22:01.52 2 9
8 SDSM Ralphs, Tony 75-79 22:15.00 23:03.23 1 11
9 TXLA Wood, Larry 65-69 22:17.00 19:54.90 1 11

Heat 9 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Olson, Chuck 65-69 22:00.00 21:18.05 3 8
2 WMAC Clark, David 60-64 21:58.55 22:14.43 11 0
3 SRM Bulman, Robin 50-54 21:49.59 22:59.28 11 0
4 SWS Hecox, Rebecca 55-59 21:42.06 21:40.24 11 0
5 CMS Skoff, Sara 45-49 21:34.18 21:00.59 5 6
6 SFTL Hendrick, Marty 60-64 21:35.62 21:41.21 10 1
7 MICH Brown, Denise 55-59 21:47.65 21:42.05 12 0
8 UC48 Frickey, Gary 60-64 21:58.46 22:52.37 12 0
9 IM Krull, Caitlin 18-24 22:00.00 18:15.71 1 11

Heat 10 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UCLA Ciraulo, Christie 65-69 21:30.99 20:56.04 1 11
2 VMST Loftus-Charley, Shirley 65-69 21:20.00 20:58.67 2 9
3 SFTL Singleton, Amanda 25-29 21:19.48 21:40.96 6 5
4 AWJ Hankins, Malena 45-49 21:12.41 20:46.76 3 8
5 SRVM Riley, Jayne 55-59 21:07.23 21:20.74 10 1
6 OREG Voll, Robert 60-64 21:08.55 21:32.62 9 2
7 ENSW Twist, Christina 30-34 21:19.30 22:12.74 2 9
8 CMS Dorweiler, Katey 35-39 21:20.00 20:34.70 6 5
9 CMS Vanderpoel, Nicole 50-54 21:30.50 21:34.01 7 4

Heat 11 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Bell, Alan 65-69 21:05.00 21:22.42 4 7
2 IM Goodridge, Janet 55-59 21:00.00 20:41.61 5 6
3 CMS Nolte, Christopher 60-64 20:59.00 20:47.22 7 4
4 OREG Piette, Jeffrey 60-64 20:46.76 21:28.30 8 3
5 OPA Edgerton, Karl 55-59 20:45.18 19:43.03 4 7
6 GSM Steadman Martin, Nancy 60-64 20:45.50 20:58.24 2 9
7 LAPS Richardson, Debbie 55-59 20:54.46 21:13.25 7 4
8 WMAC Alioto, Laurie 60-64 21:00.00 21:13.43 3 8
9 LVM Osorio, Gabriel 55-59 21:01.00 21:15.77 12 0

Heat 12 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Maynard, Lisa 45-49 20:40.32 20:20.89 2 9
2 WMAC Van De Laarschot, Keith 60-64 20:34.87 20:23.78 6 5
3 SMM Baker, John 55-59 20:31.00 20:37.51 10 1
4 1776 Saucy, Stephanie 55-59 20:30.60 20:46.46 6 5
5 NCMS Dore, Mary 55-59 20:29.31 20:31.19 4 7
6 NAM Birnbrich, Chris 55-59 20:30.00 18:16.29 1 11
7 INDY Koch, Joe 45-49 20:30.85 19:25.53 3 8
8 NBA Salmi, Andrea 50-54 20:33.71 20:52.43 5 6
9 SDSM Ascher, Nathan 45-49 20:35.84 20:02.71 5 6

Heat 13 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 AKMS Hamilton, Kent 45-49 20:28.57 20:30.33 6 5
2 ARIZ DeLozier, Anna 55-59 20:24.00 19:43.72 2 9
3 DAM Bolz, Brian 40-44 20:22.21 20:24.97 10 1
4 PBM Loder, Scott 35-39 20:19.31 19:48.27 4 7
5 LAPS Spivey, Bonnie 60-64 20:15.72 19:58.83 1 11
6 SBM Zahony, Gabriel 40-44 20:19.00 19:49.25 9 2
7 PSM Pelham, Kathy 45-49 20:21.93 20:47.03 4 7
8 SAWS Knapp, Eric 55-59 20:23.90 19:47.22 6 5
9 PBM Wilson, Todd 30-34 20:26.29 20:26.30 5 6

Heat 14 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CRUZ Bennett, Michael 55-59 20:07.10 20:50.79 11 0
2 ARIZ Modjeska, Mark 65-69 20:06.28 20:58.03 2 9
3 CMS Najjar, Ellie 55-59 20:01.37 19:51.25 3 8
4 IM Seibt, Andreas 60-64 20:00.00 19:43.66 3 8
5 ROSE Passos, Andre 45-49 20:00.00 19:47.15 4 7
6 WH2O MacDonald, Keely 25-29 20:00.00 20:01.25 5 6
7 PSCM Steele, Kirsten 35-39 20:00.00 19:13.51 3 8
8 YST Holbeck, John 60-64 20:05.36 20:01.21 4 7
9 MAM Law, David 30-34 20:06.39 20:35.61 6 5

Heat 15 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Nalli, Lyle 55-59 19:59.90 20:02.29 8 3
2 SPM Valle, Valerie 40-44 19:56.99 19:51.63 4 7
3 MWA Duarte, Luis 55-59 19:54.13 20:06.33 9 2
4 AKMS Pinkston, Brian 40-44 19:51.34 20:36.91 11 0
5 PBM Bessire, Brent 50-54 19:47.77 19:42.82 5 6
6 MAM Cox, Juliet 50-54 19:48.89 20:17.34 4 7
7 GS Heatley, Stephanie 25-29 19:53.74 19:48.59 3 8
8 OREG Kirkland, Dan 70-74 19:55.56 20:16.24 1 11
9 WMAC Reddington, David 50-54 19:58.00 20:01.84 7 4

Heat 16 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MLAC Meade, Matthew 50-54 19:47.71 19:56.93 6 5
2 VACA Frazier, Mark 55-59 19:45.00 19:52.07 7 4
3 NTXL Frees, Heather 35-39 19:44.14 19:32.29 5 6
4 GAJA Rogan, Pam 50-54 19:35.29 19:35.54 2 9
5 OREG van Andel, Robbert 40-44 19:30.00 18:28.19 6 5
6 ROSE O'Grady, Kim 55-59 19:32.89 19:38.32 1 11
7 SNM Friedlander, Rebecca 50-54 19:43.15 19:54.55 3 8
8 OCMT Lileikis, Joseph 55-59 19:44.48 19:38.70 3 8
9 GRA Hochstrasser, James 30-34 19:46.29 19:19.62 4 7

Heat 17 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LVM Marks, Kasey 18-24 19:30.00 19:05.24 2 9
2 NEM Crusco, Kysa 40-44 19:26.84 19:29.42 3 8
3 SCYM Hayden, Alison 45-49 19:23.98 20:19.27 1 11
4 DAM Mohn, Jennifer 25-29 19:20.22 19:33.33 2 9
5 ANCM Roddin, Julie 40-44 19:16.91 19:10.58 2 9
6 PAA Gibson, Christopher 60-64 19:19.90 20:01.24 5 6
7 UC16 Lovell, Brianna 25-29 19:23.86 19:52.83 4 7
8 NCMS Moore, John 55-59 19:26.20 19:45.87 5 6
9 KA Kannegieser, Robert 60-64 19:29.89 19:12.14 2 9

Heat 18 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SPM Petersen, Charlotte 50-54 19:16.59 19:21.07 1 11
2 GRA Daltorio, Robert 25-29 19:00.72 19:20.57 6 5
3 CONN Gerard, William 25-29 18:55.66 18:53.50 5 6
4 SNM Hatch, Eric 40-44 18:50.12 19:04.67 8 3
5 SAWS Gruenberg, Brigitta 35-39 18:48.76 19:15.75 4 7
6 OREG Adams, James 40-44 18:48.94 18:27.99 5 6
7 SAWS Lee, Kristi 40-44 18:52.05 18:56.07 1 11
8 CRUZ Tallman, Karl 60-64 19:00.00 18:43.22 1 11
9 GRA Lucero, Michael 45-49 19:02.96 18:36.35 2 9

Heat 19 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM Roper, Matt 35-39 18:41.46 18:43.66 2 9
2 NICK Quagliano, Bill 45-49 18:39.89 18:20.17 1 11
3 NEM Williams, Melinda 35-39 18:35.94 18:59.63 2 9
4 PSM Phillips, Daniel 55-59 18:30.00 18:39.45 2 9
5 NASH Whitney, Ashley 35-39 18:20.50 17:43.53 1 11
6 SPM Stiles, David 25-29 18:28.66 18:01.72 4 7
7 WHA Wimberly, Kirk 50-54 18:30.00 19:13.34 4 7
8 ARIZ Friman, Doug 40-44 18:38.10 17:47.24 1 11
9 TOC Yntema, Douwe 30-34 18:40.00 18:33.00 3 8

Heat 20 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MLAC Buerger, Daniel 50-54 18:20.10 18:25.09 3 8
2 NAM McKinley, Ryan 40-44 18:20.00 17:55.98 2 9
3 CHEL Sabala, Michael 35-39 18:18.24 19:18.76 3 8
4 SHARK Albino, Jorge 40-44 18:02.32 18:06.07 3 8
5 NAM Birnbrich, Zachary 25-29 17:56.20 17:43.49 3 8
6 PSM Kays, David 50-54 18:01.00 18:06.62 2 9
7 SDSM Parker, Emily 30-34 18:03.12 18:09.37 1 11
8 PALM McWilliams, Haley 18-24 18:19.57 19:43.34 3 8
9 OREG Miller, Matt 40-44 18:20.00 18:41.98 7 4

Heat 21 of 21

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALM Malik, Michael 35-39 17:55.12 18:09.97 1 11
2 TOC Arnold, Allison 25-29 17:45.00 17:42.27 1 11
3 ARIZ Sarikas, John 25-29 17:37.10 16:46.00 1 11
4 HOPK Anderson, Joseph 30-34 17:12.36 17:30.01 2 9
5 SFTL Rosenbaum, Ryan 18-24 16:30.00 16:42.87 1 11
6 GRA Powers, Casey 25-29 16:45.00 17:18.20 2 9
7 ARIZ Dickson, Kurt 50-54 17:29.85 17:36.67 1 11
8 NCMS Heijnen, Michel 30-34 17:43.95 17:25.25 1 11
9 ROSE Popko, David 40-44 17:50.91 18:15.41 4 7

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
UC33 Dolan LaMar, Diana 60-64 23:30.00 NP
OREG Tujo, Christian 45-49 20:34.50 NP
ARIZ Goduto, Dana 55-59 23:01.99 NP
ARIZ Cleveland, Geoffrey 55-59 19:51.33 NP
GRA Melgaard, Megan 35-39 18:22.64 NP
DAM Norris, Robert 80-84 34:31.00 NP
DAM Norris, Roswita 75-79 46:04.08 NP
NEM Beckman, Sharon 60-64 23:56.31 NP
NEM Grilli, Tracy 60-64 22:11.92 NP
SFTL Mijares, Jorge 50-54 20:42.37 NP
NOVA Ryan, Keith 35-39 17:18.29 NP
NTA Brown, Carol 65-69 26:00.00 NP
CPCT Woody, Suzanne 45-49 20:02.15 NP
PSCM El Dokor, Tarek 40-44 19:58.41 NP
STAN Keeler, Susan 40-44 19:01.06 NP
CVMM Maidenberg, Eve 40-44 19:53.34 NP
TAM Shoenberger, Linda 70-74 29:51.42 NP
PBM Mitchell, Suzanne 70-74 28:23.00 NP
PBM Irish Bostic, Linda 55-59 20:59.99 NP
PBM Jones, Eney 55-59 19:30.22 NP
CMS Burson, William 70-74 27:09.00 NP
LAPS Linkletter, Chris 50-54 22:22.12 NP
WMAC Hookstead, Rita 50-54 21:25.59 NP
CMS Nelson, Kurt 55-59 19:50.21 NP
CFM Howard, Will 25-29 19:50.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home