SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs | Reports

2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Heat Sheet - 23 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 20 Women 200 Y Back
187 Swimmers

Heat 1 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WCM Morton, Judith 80-84 5:01.03 NS NP 0
3 ARIZ Clifford, Gynt 80-84 4:00.22 4:00.45 1 11
4 MELO Kay, Ann 85-89 4:15.00 4:26.73 1 11
6 ROSE Kornfeld, Maurine 95-99 5:58.34 5:42.12 1 11
7 WMAC Seidler, Jeanne 70-74 5:51.48 5:56.10 11 0

Heat 2 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WMAC Bonis, Susan 65-69 3:44.46 3:59.96 12 0
3 IM Sarovich, Sheila 65-69 3:23.00 3:31.87 11 0
4 SAWS Wright, Jill 65-69 3:14.72 3:18.19 9 2
5 MICH Zirger, Brigitte 65-69 3:26.10 3:27.39 10 1
6 SNM Tyler, Sarah 70-74 4:05.00 4:10.03 9 2
7 MOST Dusenbury, Lynn 70-74 4:12.30 4:18.41 10 1
8 VMST Hlavacek, Ida 75-79 4:20.05 4:06.71 7 4

Heat 3 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Foley, Carolynn 75-79 4:05.61 4:06.74 8 3
2 ARIZ Case, Malinda 75-79 3:49.90 3:55.65 6 5
3 DAM Westergaard, Leslie 75-79 3:37.10 3:42.89 4 7
4 AGUA Katz, Jane 75-79 3:29.00 NS NP 0
5 OREG Ward, Joy 75-79 3:21.82 3:19.79 1 11
6 KM Henry, Lorna 75-79 3:22.61 3:29.01 2 9
7 IM Cope, Mary Anne 75-79 3:29.00 3:31.45 3 8
8 SDSM Marr, Jackie 75-79 3:48.80 3:53.06 5 6
9 ARIZ Fritz, Jill 75-79 3:57.00 4:21.42 9 2

Heat 4 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Moreno, Lyn 70-74 3:52.57 3:56.73 7 4
2 ARIZ Mann, Mary 70-74 3:51.48 NS NP 0
3 PSM Welch, Sarah 70-74 3:24.03 3:32.17 4 7
4 PSM Hunt, Andrea 70-74 3:20.00 3:19.06 3 8
5 PSM Preissler, Stella 70-74 2:59.79 3:03.79 1 11
6 MVN Montrella, Beverly 70-74 3:11.66 3:12.91 2 9
7 IM Burfeind, Betty 70-74 3:23.25 3:33.05 5 6
8 CMS Young, Lydia 70-74 3:33.67 3:40.42 6 5
9 CMS Anziano, Marcia 70-74 3:51.65 4:04.12 8 3

Heat 5 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UCLA Ciraulo, Christie 65-69 3:10.99 2:48.71 3 8
2 ARIZ Altman, Christie 65-69 3:10.00 3:06.03 5 6
3 OREG Summers, Jeanna 65-69 2:58.00 3:06.16 6 5
4 PBM Craffey, Joan 65-69 2:50.00 2:43.11 2 9
5 SFTL McCloskey, Cecilia 65-69 2:33.17 2:34.72 1 11
6 ARIZ Schmidt, Jonelle 65-69 2:45.00 NS NP 0
7 RMST Kirwan, Denise 65-69 2:52.00 2:56.80 4 7
8 PBM Johnston, Bonnie 65-69 3:08.34 3:11.00 8 3
9 UC38 Willard, Mimi 65-69 3:10.03 3:07.48 7 4

Heat 6 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 PSM Adkins-Narte, Heather 60-64 4:34.65 DQ NP 0
3 TOC Quinn, Phyllis 60-64 3:06.92 3:04.96 14 0
4 SFTL Larson, Linda 60-64 3:03.25 2:59.99 13 0
5 ARIZ McClean, Karen 60-64 3:06.07 3:07.49 15 0
6 SNM Klencke, Barbara 60-64 3:09.00 NS NP 0
7 NMMS Piper, Devi 60-64 5:00.00 4:11.27 17 0

Heat 7 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ James, Katy 60-64 3:02.35 3:10.32 16 0
2 WMAC Maltry, Cynthia 60-64 3:01.76 2:53.03 10 1
3 SKY Rokich, Karen 60-64 2:54.06 2:54.98 11 0
4 PENT Graham, Kathy 60-64 2:51.22 2:44.44 8 3
5 MOVY Blattner-Orwick, Susan 60-64 2:50.16 NS NP 0
6 BSMT McNamara, Wendy 60-64 2:50.50 2:48.82 9 2
7 NEM Beckman, Sharon 60-64 2:52.37 2:58.60 12 0
8 CVMM Kirkpatrick-Reno, Nancy 60-64 3:00.00 NS NP 0
9 IM Emmrich, Ann 60-64 3:02.17 NS NP 0

Heat 8 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 WCM O'Brien, Charlene 60-64 2:45.00 2:43.46 7 4
3 OREG Andrus-Hughes, Karen 60-64 2:30.20 2:30.48 4 7
4 LAPS Spivey, Bonnie 60-64 2:27.93 2:27.03 2 9
5 WCM Bilich, Bonnie 60-64 2:20.00 2:21.35 1 11
6 RIO Belote Ripley, Melissa 60-64 2:24.58 2:28.88 3 8
8 GSM Steadman Martin, Nancy 60-64 2:43.28 2:42.67 6 5
9 WMAC Alioto, Laurie 60-64 2:46.54 2:38.03 5 6

Heat 9 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TXLA Irawan, Yuni 55-59 3:07.54 3:07.54 16 0
2 SDSM Thayer, Marieke 55-59 3:05.25 3:00.01 15 0
3 SFTL Kelly, Shawn 55-59 2:57.42 2:46.05 13 0
4 SKY Ciampa-Wise, Cindy 55-59 2:44.90 2:42.58 8 3
5 LAPS Finley, Ann 55-59 2:43.59 2:47.51 14 0
6 ARIZ Lepinski, Cokie 55-59 2:49.21 2:43.95 10 1
7 SLAM Petersen, Stephanie 55-59 2:58.00 2:45.38 11 0
8 MMAC Jurek, Susan 55-59 3:05.55 2:45.99 12 0

Heat 10 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MICH Brown, Denise 55-59 2:40.65 2:42.98 9 2
2 ARIZ DeLozier, Anna 55-59 2:34.50 2:30.88 4 7
3 UC26 Penney, Sandra 55-59 2:32.58 NS NP 0
4 ARIZ Bunch, Brigid 55-59 2:31.33 2:29.55 2 9
5 1776 Saucy, Stephanie 55-59 2:27.74 2:27.25 1 11
6 SRM Walts, Merrie 55-59 2:29.22 2:30.43 3 8
7 NCMS Nowak, Elizabeth 55-59 2:31.85 2:33.60 5 6
8 CMS Cotton, Suzy 55-59 2:34.29 2:36.84 6 5
9 TULS Smart, Denise 55-59 2:38.98 2:42.19 7 4

Heat 11 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MINN Langman, Loralie 50-54 3:10.00 3:13.71 25 0
2 SNM Sorensen, Susan 50-54 3:00.00 2:49.02 22 0
3 ARIZ Lerew, Teri 50-54 2:52.62 2:44.95 18 0
4 LAPS Goodwin, Barbara 50-54 2:50.50 2:47.32 21 0
5 CVMM Konopka, Beata 50-54 2:44.32 2:44.00 16 0
6 SCAQ Baun, Marci 50-54 2:47.38 2:35.28 8 3
7 NEM Pasterczyk, Christine 50-54 2:51.40 2:55.63 24 0
8 IM Hacker, Sara 50-54 2:52.69 2:50.89 23 0
9 SDM Hodgson, Kia 50-54 3:05.65 2:45.54 19 0

Heat 12 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Snell, Carol 50-54 2:44.25 2:42.73 14 0
2 DAM Le Febre, Karen 50-54 2:41.35 2:43.62 15 0
3 CMS Vanderpoel, Nicole 50-54 2:40.50 2:42.46 13 0
4 DAM Garforth, Emma 50-54 2:38.30 2:38.37 11 0
5 ASC Kinlaw, Sheryl 50-54 2:37.00 2:39.79 12 0
6 ARIZ Blankenship, Kristin 50-54 2:38.29 NS NP 0
7 LVM Jauch, Kari 50-54 2:39.95 2:33.62 6 5
8 RMST Wetzel, Denise 50-54 2:41.32 2:46.49 20 0
9 OREG Daubersmith, Britta 50-54 2:41.54 2:44.32 17 0

Heat 13 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALM Shaw, Brenda 50-54 2:36.10 2:33.38 5 6
2 MAM Perry, Rebecca 50-54 2:34.22 2:34.45 7 4
3 INDY Shuck, Susie 50-54 2:31.50 2:31.97 3 8
4 ENSW McPherson, Chris 50-54 2:26.92 NS NP 0
5 NYAC Gary, Kristin 50-54 2:09.70 2:16.17 1 11
6 SPM Petersen, Charlotte 50-54 2:23.48 2:21.82 2 9
7 MICH Harris, Susan 50-54 2:28.71 2:32.70 4 7
8 MAM Cox, Juliet 50-54 2:33.50 2:37.66 10 1
9 NBA Lein, Brenda 50-54 2:34.48 2:37.25 9 2

Heat 14 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 UC16 Kinnamon, Deborah 45-49 3:15.24 3:03.10 11 0
4 CMS Wall, Stacey 45-49 2:45.00 2:48.16 10 1
5 WMAC Walther, Amy 45-49 3:13.00 NS NP 0
6 SDM Forest, Anna Marie 45-49 3:16.00 2:42.07 9 2

Heat 15 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 AWJ Hankins, Malena 45-49 2:40.91 2:36.25 7 4
2 DAM Denison, Stephanie 45-49 2:36.79 2:37.42 8 3
3 ASC Traudt, Tama 45-49 2:30.64 2:30.71 6 5
4 CMS Walkenhorst, Katie 45-49 2:21.70 2:20.36 2 9
5 NAM Plotz-Saribalas, Amy 45-49 2:13.32 2:17.15 1 11
6 GSM Davidson, Michelle 45-49 2:20.98 2:21.47 3 8
7 SPM Texel, Paula 45-49 2:23.50 2:26.96 5 6
8 CVMM Daland-James, Leslie 45-49 2:35.29 2:23.48 4 7
9 ASC Lambdin, Candace 45-49 2:40.02 NS NP 0

Heat 16 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 LVM Bowe, Pamela 40-44 3:50.00 3:42.83 13 0
3 SDM Patterson, Kim 40-44 2:45.27 2:34.96 9 2
4 DASC Tuttle-Best, Ann 40-44 2:40.14 2:43.62 11 0
5 LVM Hodges, Lesley 40-44 2:40.57 2:38.55 10 1
6 DAM Chow, Jackie 40-44 2:52.99 2:50.18 12 0
7 SFTL Futscher, Stephanie 30-34 2:30.88 2:30.84 8 3

Heat 17 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Pitcher, Stacey 40-44 2:39.56 2:31.52 8 3
2 LVM Hitch, Susan 40-44 2:27.99 2:25.40 6 5
3 ANCM Roddin, Julie 40-44 2:22.06 2:26.50 7 4
4 MOVY Iles, Debbie 40-44 2:20.14 2:14.00 1 11
5 NYAC Kelsey, Jane 40-44 2:15.52 2:22.33 3 8
6 PALM Yocum, Kari 40-44 2:19.20 2:24.36 4 7
7 LASH Krause, Mary Kay 40-44 2:21.85 2:21.55 2 9
8 NEM Downing, Jennifer 40-44 2:23.37 2:25.21 5 6
9 PSCM Inada, Noriko 40-44 2:36.19 NS NP 0

Heat 18 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARIZ Inboden, Jen 35-39 2:45.09 2:38.64 10 1
2 NICK Darlak, Kelly 35-39 2:41.29 2:41.32 12 0
3 L4S Van Horn, Alaina 35-39 2:36.72 NS NP 0
4 SBM Green, Brooke 35-39 2:30.27 2:26.35 7 4
5 PSM Ferries, Jenny 35-39 2:31.47 2:31.84 9 2
6 ARIZ Moon, Colleen 35-39 2:38.10 2:39.98 11 0
7 TVM Groskopf, Sarah 35-39 2:42.82 2:44.92 13 0
8 CMS Holman, Mary 30-34 2:27.33 2:31.55 10 1
9 GSMS Kelly, Kaymee 30-34 2:29.61 2:36.19 12 0

Heat 19 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NBA Hardin, Meghan 35-39 2:30.00 NS NP 0
2 NEM Williams, Melinda 35-39 2:20.78 2:20.69 5 6
3 GRA Melgaard, Megan 35-39 2:15.61 NS NP 0
4 SKY Singleton, Natasha 35-39 2:13.84 2:17.74 3 8
5 TOC Watanabe, Naoko 35-39 2:09.93 2:06.44 1 11
6 OREG Shepherd, Sara 35-39 2:11.79 2:11.61 2 9
7 WH2O Vucinich, Elizabeth 35-39 2:14.00 2:17.80 4 7
8 CARS Hardt, Julie 35-39 2:18.00 2:25.39 6 5
9 SAWS Gruenberg, Brigitta 35-39 2:25.61 2:30.53 8 3

Heat 20 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ASC Scaparra, Joan 30-34 2:24.66 2:33.13 11 0
2 ARIZ Moorcroft, Kegn 30-34 2:22.85 2:19.57 5 6
3 ARIZ Donatell, Kelly 30-34 2:20.00 2:15.42 2 8.5
4 IM Brunka, Christina 30-34 2:16.00 2:17.44 4 7
5 MMAC Harrigan, Kelly 30-34 2:04.59 2:01.80 1 11
6 SDSM Parker, Emily 30-34 2:12.40 2:15.42 2 8.5
7 SPP Younkins, Karen 30-34 2:19.66 2:22.24 6 5
8 CMS Holman, Sara 30-34 2:22.12 2:22.76 7 4
9 GBM McGrail, Crystie 30-34 2:23.11 2:31.27 9 2

Heat 21 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 ROSE Turner, Lauren 25-29 2:30.70 2:23.38 11 0
3 AKMS Rawson, Leslie 25-29 2:29.52 2:28.76 16 0
4 DAM Mohn, Jennifer 25-29 2:28.07 2:25.87 12 0
5 BCTM Zaklicki, Honorata 25-29 2:21.21 2:20.31 10 1
6 KM Sharpe, Anna 25-29 2:23.52 2:27.11 13 0
7 WH2O MacDonald, Keely 25-29 2:29.50 2:27.28 14 0
8 MVN TerBush, Allison 25-29 2:30.00 2:27.56 15 0
9 SRVM Innes, Emily 25-29 2:35.00 2:32.65 17 0

Heat 22 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WMAC Hojan-Clark, Kelsey 25-29 2:20.03 2:08.75 5 6
2 TOC Pedote, Elyssa 25-29 2:11.60 2:14.24 8 3
3 TOC Senko, Anna 25-29 2:10.00 2:06.45 3 8
4 ARIZ Spadoni, Marina 25-29 2:07.00 2:01.80 1 11
5 TOC Lee, Felicia 25-29 2:05.00 2:06.06 2 9
6 BCTM Yali Pepper, Gizem 25-29 2:05.66 2:08.22 4 7
7 NYAC Flinn, Rachel 25-29 2:08.11 2:09.77 6 5
8 TOC Wilde, Courtney 25-29 2:10.00 2:11.37 7 4
9 AMS Corvo, Cheryl 25-29 2:15.43 2:17.19 9 2

Heat 23 of 23

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 CVMM DeValk, Brittany 18-24 2:35.55 2:37.92 5 6
4 MMAC Berude, Sarah 18-24 2:18.00 2:14.08 2 9
5 USF Yu, Katherine 18-24 2:10.13 2:11.68 1 11
6 GAJA Sibilia, Maddie 18-24 2:17.98 2:16.71 3 8
7 OREG Cavender, Erin 18-24 2:20.57 2:19.90 4 7

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
DAM Norris, Roswita 75-79 5:29.74 NP
BSMT Sanddal, Charlotte 95-99 7:08.37 NP
NEM Muratova, Anna 25-29 2:19.50 NP
GSCGB Iseppi, Esther 60-64 2:50.00 NP
VCM Warmuth, Stacey 60-64 2:28.26 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home