2019 Colonies Zone SCY Championship

Heat Sheet - 12 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 34 Men 100 Y IM
93 Swimmers

Heat 1 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 RMST Nobbe, Nick 80-84 3:00.00 2:22.26 2 7
3 VMST Bamford, Sherman 50-54 2:07.00 2:04.53 9 0
4 GOLD Hamada, Ahmed 80-84 1:58.03 1:30.44 1 9
5 RMST Paulson, Laurence 70-74 2:00.00 1:44.25 1 9
6 NEM Hatchette, Michael 75-79 2:25.00 2:24.08 6 3
7 FINS McKenzie, Shane 25-29 NT 58.05 2 7

Heat 2 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RMST Belyea, David 55-59 1:40.00 1:20.87 6 3
2 UC10 Vannier, David 40-44 1:35.00 1:15.88 11 0
3 WFAC Zemo, David 50-54 1:30.00 NS NP 0
4 GERM Walters, Mark 65-69 1:28.00 1:20.56 4 5
5 VMST Novell, Ken 75-79 1:29.00 1:28.86 4 5
6 UMAC Payne, Stephen 55-59 1:35.00 NS NP 0
7 VMST Miller, Jim 65-69 1:37.20 1:35.12 6 3
8 ARMS Guo, Yifan 18-24 1:50.00 1:24.69 8 1

Heat 3 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 LASH Oxley, Gregory 60-64 1:25.00 1:00.00 1 9
3 VMST Brundage, Warner 75-79 1:24.83 1:28.66 3 6
4 VMST Sober, Harry 75-79 1:23.00 1:20.80 2 7
5 MARY Belanger, Donald 65-69 1:23.57 1:22.28 5 4
6 RWW Watson, Jon 60-64 1:25.00 1:15.46 5 4
7 1693 Massonneau, Christopher 60-64 1:25.64 1:23.22 6 3
8 GMUP Zamon, Frederick 75-79 1:27.01 1:32.55 5 4

Heat 4 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RMST Thomasian, Aram 30-34 1:20.00 1:06.60 6 3
2 CMYM Toy, Raymond 50-54 1:19.82 1:21.59 7 2
3 VMST Romo, Robert 60-64 1:18.00 NS NP 0
4 MASH Clark, Ted 55-59 1:15.00 1:10.31 5 4
5 ETM Wardle, William 65-69 1:16.01 1:14.16 3 6
6 GOLD Rolston, Howard 75-79 1:19.00 1:20.44 1 9
7 L4S Carsner, James 40-44 1:20.00 1:06.76 7 2
8 FAC Shinaishin, Ahmed 50-54 1:22.91 1:24.69 8 1

Heat 5 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NAMI Folgar, Javier 30-34 1:14.59 1:15.19 7 2
2 1776 Dougherty, Stephen 65-69 1:12.00 1:11.67 2 7
3 LASH Brennan, Edward 50-54 1:10.60 NS NP 0
4 RWW Cramer, Jason 40-44 1:10.00 1:07.02 8 1
5 RWW Kovacs, John 50-54 1:10.20 1:11.99 6 3
6 L4S Vaughan, Max 25-29 1:11.71 DQ NP 0
7 GMUP Veatch, Richard 18-24 1:14.50 1:14.77 7 2
8 UC08 Heinemann, William 60-64 1:15.00 1:10.50 4 5

Heat 6 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 L4S Andrew, Jason 40-44 1:10.00 NS NP 0
2 1693 Gill, Thomas 45-49 1:09.19 1:06.67 6 3
3 1776 Meyer, Geoffrey 65-69 1:08.50 1:08.40 1 9
4 LTDV Blutfield, Matthew 25-29 1:08.04 1:03.65 8 1
5 RMST Gwilliam, Glenn 40-44 1:08.18 1:09.54 10 0
6 1693 Bender, William 55-59 1:09.00 1:07.68 3 6
7 UMAC Dowell, Noah 40-44 1:09.99 1:08.92 9 0
8 DCAC Czander, Eric 50-54 1:10.00 NS NP 0

Heat 7 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RMST Swift, Rory 30-34 1:07.20 1:00.56 3 6
2 RMST Hanford, Jeremy 35-39 1:06.94 1:06.43 3 6
3 CBFY Wiley, Keith 50-54 1:06.61 NS NP 0
4 CBFY Gambale, Michael 45-49 1:05.55 1:03.09 5 4
5 DCAC Grasha, Eric 40-44 1:06.08 1:04.64 4 5
6 UC10 Maguire, Andrew 30-34 1:06.79 1:01.82 4 5
7 LTDV Moyer, Matthew 25-29 1:07.00 1:07.91 9 0
8 1693 Tingstrom, Michael 50-54 1:07.77 1:06.27 5 4

Heat 8 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VMST Chenault, Robert 55-59 1:05.54 1:05.95 2 7
2 SVY Houchins, Bradford 40-44 1:05.00 1:06.05 5 4
3 GMUP Farello, Paul 50-54 1:04.70 1:03.23 4 5
4 MARY Delaney, Ryan 45-49 1:03.00 1:02.06 4 5
5 1693 Maholchic, Adrian 40-44 1:03.74 NS NP 0
6 L4S Gittins, Tom 55-59 1:04.78 1:08.62 4 5
7 1693 Gass, Kraig 35-39 1:05.13 1:04.48 2 7
8 ALEX Bales, Paul 60-64 1:05.55 1:07.41 3 6

Heat 9 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARMS Summers, Dan 30-34 1:02.72 1:03.76 5 4
2 ARMS Tran, William 25-29 1:01.42 1:00.40 4 5
3 UMAC Goodison, Michael 45-49 1:01.01 1:00.95 3 6
4 SVY Sangmeister, Gary 45-49 1:01.00 59.36 2 7
5 MERR VanRoden, Jack 25-29 1:01.00 1:00.54 5 4
6 MERR Connell, Allan 25-29 1:01.11 1:02.17 6 3
7 1693 Slater, Douglas 60-64 1:02.09 1:01.84 2 7
8 SVY Stull, Eric 40-44 1:03.00 1:06.72 6 3

Heat 10 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARMS Czerwinski, Michael 18-24 1:00.00 56.67 6 3
2 VMST Buchanan, Blake 25-29 1:00.00 58.50 3 6
3 MACM Franklin, Ryan 18-24 59.99 NS NP 0
4 SVY Gross, Jeremy 45-49 59.47 56.56 1 9
5 UMAC Strahota, Jeffrey 35-39 59.95 1:02.45 1 9
6 1693 Bell, David 40-44 59.99 57.36 1 9
7 1776 Schaffling, Eric 25-29 1:00.00 1:03.08 7 2
8 VMST Harris, Gregory 55-59 1:00.16 58.80 1 9

Heat 11 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1693 Rockwell, John 40-44 59.01 59.64 3 6
2 L4S Macedonia, Nicholas 30-34 58.77 59.55 2 7
3 UC08 Hain, Cameron 18-24 58.00 55.59 5 4
4 DCAC Williams, Neill 50-54 57.29 56.73 2 7
5 SVY Evans, Jeffrey 50-54 57.50 58.44 3 6
6 LASH Lovett, Brian 40-44 58.57 58.29 2 7
7 1693 Berger, Christoph 25-29 58.87 57.17 1 9
8 DCAC Meadows, William 25-29 59.11 NS NP 0

Heat 12 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1693 Bulakul, Sirin 30-34 57.00 57.24 1 9
2 1693 Henderson, James 18-24 55.99 55.21 2 7
3 1776 Hiltabiddle, Steve 50-54 55.89 NS NP 0
4 1693 Montes de Oca, Alex 18-24 52.27 52.20 1 9
5 UC11 Fisher, Alex 18-24 54.96 55.41 3 6
6 ANCM Roddin, Jeffrey 50-54 55.96 55.67 1 9
7 ARMS Xu, Ben 18-24 56.10 55.48 4 5
8 1693 McGuire, Daniel 25-29 57.25 NS NP 0

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home