2019 Colonies Zone SCY Championship

Heat Sheet - 17 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 6 Men 100 Y Free
133 Swimmers

Heat 1 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 DCAC Pan, Harry 30-34 2:10.00 1:24.52 6 3
3 ARMS Guo, Yifan 18-24 1:40.00 1:19.36 16 0
4 RMST Nobbe, Nick 80-84 1:34.36 1:46.99 3 6
5 VMST Bamford, Sherman 50-54 1:35.00 1:40.11 13 0
6 VMST Nicholas, David 80-84 1:40.00 1:32.74 2 7
7 WFAC Middleton, Paul 75-79 2:15.00 1:54.54 7 2

Heat 2 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ALEX Sutton, Marshall 40-44 1:30.88 1:20.90 17 0
2 RMST Pilette, Sterling 75-79 1:30.00 1:27.78 5 4
3 1693 Romano, Vince 70-74 1:24.86 1:25.65 3 6
4 GERM Robinson, David 75-79 1:21.00 1:17.04 4 5
5 AWLM Donovan, Glenn 18-24 1:23.64 1:22.01 17 0
6 RMST Snowhite, Larry 70-74 1:28.71 1:29.24 4 5
7 1776 Hiltabiddle, Steve 50-54 1:30.00 48.26 1 9
8 VMST Frogley, Christopher 75-79 1:32.00 1:27.90 6 3

Heat 3 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARMS Lengle, James 65-69 1:20.01 NS NP 0
2 1693 Martinez, Tylor 25-29 1:20.00 57.35 12 0
3 1693 Harper, Bill 50-54 1:15.99 1:23.43 12 0
4 GSM Ryan, James 65-69 1:14.91 1:07.09 4 5
5 SBM Wong, John 55-59 1:15.00 1:05.10 9 0
6 VMST Miller, Jim 65-69 1:19.10 1:16.29 10 0
7 RWW Gay, Arturo 45-49 1:20.00 1:13.23 9 0
8 NCMS Beachler, Michael 65-69 1:20.37 NS NP 0

Heat 4 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1693 Massonneau, Christopher 60-64 1:13.45 1:09.78 8 1
2 GMUP Messaros, Joey 18-24 1:12.87 1:11.64 15 0
3 MARY Belanger, Donald 65-69 1:12.71 1:10.66 7 2
4 BERK Levine, Steven 65-69 1:11.63 1:13.82 9 0
5 UC10 Grayson, Cab 65-69 1:12.00 1:11.14 8 1
6 GMUP Zamon, Frederick 75-79 1:12.79 1:13.77 3 6
7 MERR Lowe, Jet 70-74 1:13.00 1:20.15 2 7
8 RMST Wynes, Anthony 45-49 1:13.96 1:13.00 8 1

Heat 5 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GOLD Hamada, Ahmed 80-84 1:10.62 1:13.45 1 9
2 SDS Stephens, Glenn 60-64 1:10.00 NS NP 0
3 L4S Purcell, Frank 50-54 1:09.98 1:12.57 11 0
4 L4S Linehan, Sean 55-59 1:09.00 1:10.03 11 0
5 GMUP Weidner, Robert 60-64 1:09.37 1:23.16 9 0
6 GERM Wright, Stephen 65-69 1:10.00 1:09.07 6 3
7 RMST Belyea, David 55-59 1:10.00 1:06.64 10 0
8 1693 Fisher, Bruce 70-74 1:11.00 1:09.19 1 9

Heat 6 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 CMYM Toy, Raymond 50-54 1:07.66 1:06.01 9 0
3 DCAC Franz, Craig 65-69 1:06.00 1:03.18 2 7
4 L4S Edgell, Don 65-69 1:06.00 1:08.72 5 4
5 L4S Dearfield, Kerry 65-69 1:06.00 1:05.70 3 6
6 VMST Sober, Harry 75-79 1:07.00 1:07.02 1 9
7 WFAC Zemo, David 50-54 1:07.83 1:07.16 10 0
8 VMST Novell, Ken 75-79 1:08.50 1:08.01 2 7

Heat 7 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC10 Hannesschlager, Michael 40-44 1:05.00 NS NP 0
2 VMST Keating, Raymond 55-59 1:05.00 NS NP 0
3 1776 Meyer, Geoffrey 65-69 1:02.50 1:00.79 1 9
4 GERM Golden, Scott 55-59 1:01.57 1:00.69 6 3
5 RWW Cramer, Jason 40-44 1:02.00 58.01 13 0
6 FAC Arnold, Scott 55-59 1:03.69 1:02.79 8 1
7 ANCM Denes, Thomas 60-64 1:05.00 1:02.41 7 2
8 NAMI Gellerman, Jack 18-24 1:05.00 1:01.66 14 0

Heat 8 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LASH Brennan, Edward 50-54 1:01.30 56.17 3 6
2 GMUP Gandee, Brad 60-64 1:00.00 58.17 2 7
3 L4S Carsner, James 40-44 1:00.00 58.14 14 0
4 UMAC Shipp, Bill 55-59 59.50 59.15 3 6
5 UMAC Dowell, Noah 40-44 59.99 59.54 15 0
6 RWW Watson, Jon 60-64 1:00.00 1:01.50 5 4
7 LMAC Laiti, Chris 55-59 1:00.63 1:01.11 7 2
8 RIPM Rickard, Alan 60-64 1:01.49 1:01.51 6 3

Heat 9 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMYM Hinz, Brian 45-49 59.48 1:00.81 7 2
2 GERM Westbrooks, Francis 18-24 59.00 58.16 13 0
3 GMUP Jones, Mark 55-59 58.87 1:00.02 4 5
4 RMST Gwilliam, Glenn 40-44 58.77 59.77 16 0
5 UC10 Keyes, Brett 35-39 58.81 NS NP 0
6 UC09 Magd, Basem 25-29 58.97 58.55 13 0
7 RMST Hanford, Jeremy 35-39 59.31 59.53 5 4
8 LASH Meade, Thomas 60-64 59.50 58.71 4 5

Heat 10 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC08 Hain, Michael 45-49 58.00 59.09 6 3
2 SVY Houchins, Bradford 40-44 58.00 56.74 12 0
3 1693 Kimball, Joe 50-54 58.00 57.77 6 3
4 LTDV Blutfield, Matthew 25-29 57.99 54.50 9 0
5 TNYA Denrich, David 35-39 57.99 53.25 2 7
6 VMST Chenault, Robert 55-59 58.00 1:00.17 5 4
7 AKMS Shaw, Chris 35-39 58.00 1:03.12 6 3
8 1693 Tingstrom, Michael 50-54 58.54 58.11 8 1

Heat 11 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CBFY Wiley, Keith 50-54 57.66 NS NP 0
2 XCL Hennessy, William 55-59 57.50 56.92 2 7
3 VMST Clear, Kirk 50-54 56.67 56.70 4 5
4 ARMS Rooney, Tim 40-44 56.34 56.14 11 0
5 LTDV Moyer, Matthew 25-29 56.50 56.44 11 0
6 CBFY Reynolds, Sean 50-54 57.10 58.04 7 2
7 L4S Ellis, Brian 50-54 57.52 57.49 5 4
8 MERR Connell, Allan 25-29 57.89 55.43 10 0

Heat 12 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ALEX Bales, Paul 60-64 56.17 58.55 3 6
2 GMUP Glover, Josh 18-24 55.90 56.49 12 0
3 UC08 Turner, George 40-44 55.84 55.22 10 0
4 ALEX Bingaman, Cory 40-44 55.00 55.19 9 0
5 UMAC Strahota, Jeffrey 35-39 55.55 57.04 4 5
6 UMAC Oloughlin, Jonathan 35-39 55.86 56.29 3 6
7 ALEX Murphy, Eric 18-24 56.00 54.67 11 0
8 RMST Swift, Rory 30-34 56.30 54.17 5 4

Heat 13 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CBFY Gambale, Michael 45-49 54.90 55.29 5 4
2 MERR VanRoden, Jack 25-29 54.00 54.44 8 1
3 SVY Sangmeister, Gary 45-49 54.00 52.08 3 6
4 CMYM Meek, Parker 18-24 53.53 54.01 10 0
5 MARY Delaney, Ryan 45-49 53.79 54.11 4 5
6 KA Seaman, Bruce 60-64 54.00 54.31 1 9
7 DCAC Grasha, Eric 40-44 54.49 54.49 7 2
8 L4S Melinson, Timothy 40-44 55.00 55.10 8 1

Heat 14 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC10 Straka, Ryan 18-24 53.20 52.35 9 0
2 MACM Donohue, Matthew 30-34 53.00 52.58 4 5
3 CMYM Walker, Adam 25-29 52.72 53.14 6 3
4 RMST Baldwin, Craig 40-44 52.43 52.19 5 4
5 L4S Bower, Matthew 40-44 52.48 52.72 6 3
6 CMYM Ruckdeschel, Jonathan 50-54 52.86 53.38 2 7
7 DCAC Meadows, William 25-29 53.11 52.78 5 4
8 1776 Schaffling, Eric 25-29 53.53 53.43 7 2

Heat 15 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ARMS Czerwinski, Michael 18-24 52.26 50.17 5 4
2 UC12 Bolden, Mark 30-34 52.14 NS NP 0
3 L4S Ledecky, Michael 18-24 51.99 51.58 7 2
4 GMUP Krajewski, Thomas 40-44 51.03 52.00 4 5
5 UC08 Hain, Cameron 18-24 51.10 51.79 8 1
6 VMST Buchanan, Blake 25-29 52.00 51.66 4 5
7 LASH Lovett, Brian 40-44 52.14 51.21 3 6
8 VMST Harris, Gregory 55-59 52.42 51.21 1 9

Heat 16 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MACM Franklin, Ryan 18-24 50.99 51.38 6 3
2 UC09 Helfers, Edward 35-39 50.53 50.12 1 9
3 SVY Stull, Eric 40-44 50.28 49.54 2 7
4 L4S Compton, Taylor 30-34 49.98 50.01 3 6
5 1693 McGuire, Daniel 25-29 50.26 49.69 2 7
6 1693 Elsaesser, Evan 30-34 50.49 49.78 2 7
7 SVY Rees, Greg 45-49 50.95 50.73 2 7
8 1693 Camp, Cory 18-24 51.00 48.11 2 7

Heat 17 of 17

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 L4S Smith, Walter 25-29 49.78 50.22 3 6
2 1693 Wang, Chris 18-24 48.67 48.17 3 6
3 TIDE Verheul, Dirk 25-29 48.29 47.52 1 9
4 TIDE Pierce, Harrison 18-24 47.19 47.21 1 9
5 ARMS Xu, Ben 18-24 48.00 48.61 4 5
6 RIPM Zenyuh, James 40-44 48.35 48.34 1 9
7 1693 Bulakul, Sirin 30-34 49.00 48.90 1 9
8 SVY Gross, Jeremy 45-49 49.80 49.23 1 9

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home