2019 Colonies Zone SCY Championship

Heat Sheet - 18 Heats

Event 48 Men 50 Y Free
138 Swimmers

Heat 1 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 VMST Harris, Gregory 55-59 1:23.89 23.16 1 9
4 ALEX McCready, Matthew 40-44 45.70 45.91 18 0
5 VMST Nicholas, David 80-84 50.00 40.37 2 7

Heat 2 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WFAC Conway, Raleigh 65-69 43.38 NS NP 0
2 RMST Nobbe, Nick 80-84 41.26 46.25 3 6
3 RMST Snowhite, Larry 70-74 40.15 40.22 3 6
4 RMST Osinovsky, Alex 55-59 38.00 31.14 15 0
5 RMST Pilette, Sterling 75-79 38.00 39.19 5 4
6 COLU Ghaleb, Ragaey 40-44 40.47 NS NP 0
7 NEM Hatchette, Michael 75-79 43.00 46.48 6 3
8 FINS McKenzie, Shane 25-29 NT 23.35 3 6

Heat 3 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1693 Harper, Bill 50-54 37.36 35.93 9 0
2 1693 Romano, Vince 70-74 36.98 NS NP 0
3 RWW Gay, Arturo 45-49 35.00 32.77 10 0
4 ARMS Lengle, James 65-69 34.01 NS NP 0
5 RWW Weaver, Aaron 40-44 35.00 31.36 17 0
6 SBM Wong, John 55-59 35.00 27.99 11 0
7 DCAC Fenwick, Darren 35-39 37.13 31.31 5 4
8 VMST Frogley, Christopher 75-79 37.50 37.97 4 5

Heat 4 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VMST Miller, Jim 65-69 33.40 33.67 6 3
2 DCAC Markey, Jack 65-69 33.00 NS NP 0
3 MERR Lowe, Jet 70-74 33.00 NS NP 0
4 GOLD Hamada, Ahmed 80-84 32.32 32.74 1 9
5 1693 Massonneau, Christopher 60-64 32.81 31.05 7 2
6 UC10 Grayson, Cab 65-69 33.00 NS NP 0
7 ARMS Guo, Yifan 18-24 33.22 31.59 15 0
8 UMAC Payne, Stephen 55-59 34.00 NS NP 0

Heat 5 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RMST Belyea, David 55-59 32.00 30.58 13 0
2 GERM Walters, Mark 65-69 31.46 31.84 5 4
3 VMST Novell, Ken 75-79 31.00 30.02 2 7
4 1693 Fisher, Bruce 70-74 31.00 31.95 2 7
5 ROCH Walters, Dan 70-74 31.00 NS NP 0
6 BERK Levine, Steven 65-69 31.31 30.70 4 5
7 RMST Hong, Chun 55-59 32.00 30.71 14 0
8 UC10 Vannier, David 40-44 32.00 29.22 16 0

Heat 6 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MARY Belanger, Donald 65-69 30.11 30.53 3 6
2 NAMI Gellerman, Jack 18-24 30.00 26.49 13 0
3 1776 Meyer, Geoffrey 65-69 29.50 27.32 1 9
4 FAC Shinaishin, Ahmed 50-54 29.44 30.11 8 1
5 L4S Dearfield, Kerry 65-69 29.50 29.76 2 7
6 L4S Carsner, James 40-44 30.00 25.08 10 0
7 L4S Eppink, Jeffrey 60-64 30.00 29.67 6 3
8 GMUP Zamon, Frederick 75-79 30.57 32.02 3 6

Heat 7 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RWW Cramer, Jason 40-44 29.00 25.97 12 0
2 GMUP Veatch, Richard 18-24 28.96 28.95 14 0
3 VMST Sober, Harry 75-79 28.60 29.05 1 9
4 UMAC Dowell, Noah 40-44 27.96 27.48 15 0
5 RWW Watson, Jon 60-64 28.00 27.35 5 4
6 CMYM Toy, Raymond 50-54 28.95 28.92 7 2
7 DCAC Franz, Craig 65-69 29.00 NS NP 0
8 L4S Linehan, Sean 55-59 29.00 29.27 12 0

Heat 8 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GERM Golden, Scott 55-59 27.76 26.82 8 1
2 UC10 Maguire, Andrew 30-34 27.32 NS NP 0
3 GSM Dragon, Jim 70-74 27.05 27.55 1 9
4 L4S Kress, Jay 55-59 27.00 25.18 2 7
5 1693 Bender, William 55-59 27.00 26.51 7 2
6 CMYM Hinz, Brian 45-49 27.14 NS NP 0
7 UMAC Shipp, Bill 55-59 27.36 27.38 10 0
8 1693 Gill, Thomas 45-49 27.87 26.58 9 0

Heat 9 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GMUP Jones, Mark 55-59 26.83 26.94 9 0
2 MASH Clark, Ted 55-59 26.75 26.25 5 4
3 UC09 Magd, Basem 25-29 26.36 25.90 11 0
4 RMST Gwilliam, Glenn 40-44 26.27 NS NP 0
5 L4S Andrew, Jason 40-44 26.30 26.82 13 0
6 L4S Vaughan, Max 25-29 26.54 25.46 10 0
7 UC08 Hain, Michael 45-49 26.76 25.91 7 2
8 1693 Kimball, Joe 50-54 27.00 26.00 6 3

Heat 10 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 XCL Hennessy, William 55-59 26.24 26.29 6 3
2 LMAC Laiti, Chris 55-59 26.01 25.97 3 6
3 MOST Richey, Steven 55-59 25.92 26.01 4 5
4 UC10 Keyes, Brett 35-39 25.71 NS NP 0
5 CBFY Reynolds, Sean 50-54 25.76 25.95 5 4
6 SVY Houchins, Bradford 40-44 26.00 25.29 11 0
7 ETM Lucie, Quin 45-49 26.05 26.03 8 1
8 1693 Thomas, Joel 40-44 26.27 26.97 14 0

Heat 11 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ALEX Bales, Paul 60-64 25.56 25.87 4 5
2 MERR Connell, Allan 25-29 25.24 25.28 9 0
3 1693 Gass, Kraig 35-39 25.15 25.22 3 6
4 ALEX Murphy, Eric 18-24 25.00 25.19 12 0
5 AKMS Shaw, Chris 35-39 25.00 27.11 4 5
6 1693 Tingstrom, Michael 50-54 25.20 24.40 3 6
7 VMST Clear, Kirk 50-54 25.50 25.29 4 5
8 CBFY Wiley, Keith 50-54 25.57 NS NP 0

Heat 12 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LASH Oxley, Gregory 60-64 25.00 23.86 1 9
2 LASH Krause, Matthew 40-44 25.00 24.51 7 2
3 GMUP Glover, Josh 18-24 24.90 24.37 11 0
4 LTDV Moyer, Matthew 25-29 24.72 25.11 8 1
5 UC10 Hannesschlager, Michael 40-44 24.81 NS NP 0
6 DCAC Barrett, Patrick 35-39 24.91 23.52 1 9
7 ALEX Bingaman, Cory 40-44 25.00 24.69 8 1
8 GMUP Gandee, Brad 60-64 25.00 NS NP 0

Heat 13 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RMST Swift, Rory 30-34 24.70 24.57 5 4
3 UMAC Strahota, Jeffrey 35-39 24.42 25.05 2 7
4 1693 Slater, Douglas 60-64 24.30 24.34 2 7
5 UC10 Kelliher, Sean 45-49 24.40 23.62 4 5
6 CBFY Gambale, Michael 45-49 24.46 24.91 6 3
7 DCAC Grasha, Eric 40-44 24.65 25.03 9 0
8 LTDV Blutfield, Matthew 25-29 24.71 24.66 7 2

Heat 14 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RMST Baldwin, Craig 40-44 24.19 23.83 6 3
2 1776 Schaffling, Eric 25-29 24.00 24.34 5 4
3 SVY Sangmeister, Gary 45-49 24.00 23.76 5 4
4 ARMS Summers, Dan 30-34 23.93 24.44 4 5
5 UC12 Bolden, Mark 30-34 23.97 NS NP 0
6 CMYM Meek, Parker 18-24 24.00 24.12 10 0
7 KA Seaman, Bruce 60-64 24.00 24.90 3 6
8 1693 Maholchic, Adrian 40-44 24.21 NS NP 0

Heat 15 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1693 Stamps, Nathan 25-29 23.73 24.38 6 3
2 ARMS Czerwinski, Michael 18-24 23.50 23.63 8 1
3 CMYM Ruckdeschel, Jonathan 50-54 23.49 23.20 2 7
4 1693 Bell, David 40-44 23.38 23.50 4 5
5 LASH Lovett, Brian 40-44 23.39 23.37 3 6
6 MERR VanRoden, Jack 25-29 23.50 24.17 4 5
7 L4S Bower, Matthew 40-44 23.52 23.73 5 4
8 UC10 Straka, Ryan 18-24 23.74 23.84 9 0

Heat 16 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SVY Stull, Eric 40-44 23.03 22.60 2 7
2 SVY Rees, Greg 45-49 23.01 23.02 2 7
3 L4S Melinson, Timothy 40-44 23.00 NS NP 0
4 MACM Franklin, Ryan 18-24 22.99 NS NP 0
5 GMUP Krajewski, Thomas 40-44 22.99 NS NP 0
6 UC08 Hain, Cameron 18-24 23.00 22.79 6 3
7 UC11 Fisher, Alex 18-24 23.03 22.94 7 2
8 MERR Wyatt, Haydon 25-29 23.05 NS NP 0

Heat 17 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1693 Elsaesser, Evan 30-34 22.71 22.20 3 6
2 L4S Compton, Taylor 30-34 22.48 22.10 2 7
3 L4S Smith, Walter 25-29 22.34 NS NP 0
4 GMUP Gibson, Justin 25-29 22.23 21.31 1 9
5 1693 Bulakul, Sirin 30-34 22.25 21.72 1 9
6 1693 Wang, Chris 18-24 22.38 21.94 2 7
7 1693 Greenhalgh, Andrew 18-24 22.51 22.32 4 5
8 UMAC Doane, Michael 45-49 22.90 23.06 3 6

Heat 18 of 18

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 1693 Henderson, James 18-24 22.13 22.36 5 4
2 SVY Gross, Jeremy 45-49 21.95 21.85 1 9
3 RIPM Zenyuh, James 40-44 21.77 21.63 1 9
4 TIDE Burton, Logan 18-24 21.51 NS NP 0
5 1693 Montes de Oca, Alex 18-24 21.55 21.34 1 9
6 1776 Hiltabiddle, Steve 50-54 21.80 22.10 1 9
7 ARMS Xu, Ben 18-24 22.06 22.08 3 6
8 1693 McGuire, Daniel 25-29 22.18 22.24 2 7

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home