SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Somerset County YMCA Masters Pentathlon Swim Festival (and 25s!)

Heat Sheet - 9 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 20 Mixed 50 M Breast
53 Swimmers

Heat 1 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SCYM Sjovall, Bill 60-64 NT 40.49 3
2 GWMS Slavin, David 65-69 1:25.00 NS NP
3 SCYM Oliveira, Angelica 35-39 1:15.00 52.73 1
4 SCYM Westervelt, Jacqueline 25-29 1:20.00 55.07 2
5 SCYM Whelpley, James 75-79 1:42.61 1:58.04 1

Heat 2 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SCYM Burkardt, Tom 60-64 1:05.00 58.29 7
2 SCYM Soisson, Stephen 50-54 1:00.00 54.84 3
3 SCYM Young, Kelly 45-49 59.00 52.91 4
4 SCYM Godfrey, Kathy 55-59 1:00.00 NS NP
5 LASH Stout, Janice 45-49 1:00.00 51.00 2
6 UC07 Kulko, Olga 50-54 1:15.00 1:28.58 2

Heat 3 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SCYM Breslin, Mary 55-59 57.00 56.92 2
2 SCYM Katz, Jerry 80-84 54.39 58.02 1
3 SCYM Jaeger, Joanne 60-64 53.00 53.06 1
4 GWMS Freeman, Martina 45-49 53.03 52.40 3
5 RBAY Lehrer, Elliott 60-64 55.00 59.02 8
6 SCYM Guo, Yumei 45-49 58.11 58.15 6

Heat 4 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 RBAY Weinstein, Mark 60-64 50.71 52.02 6
2 RBAY Hamanaka, Atsushi 55-59 50.00 55.84 3
3 LASH Zaffiro, Alicia 45-49 49.84 50.17 1
4 1776 Koresh, Sara 45-49 50.00 54.97 5
5 RBAY Chen, Vincent 18-24 50.00 51.19 3
6 SCYM Morgan, Adele 50-54 51.52 49.92 1

Heat 5 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 CHEL Merena, Elizabeth 65-69 47.52 NS NP
2 1776 Jones, Robert 65-69 46.00 44.09 2
3 AGUA Billard, Gautier 18-24 45.00 39.70 2
4 RBAY Lehrer, Michael 30-34 45.00 48.72 2
5 UC08 Miller, Christopher 45-49 46.25 44.72 3
6 SCYM McConnell, Bruce 45-49 48.00 44.71 2

Heat 6 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 RBAY Norek, Francis 60-64 44.50 50.43 4
2 BERK Rattray, Christopher 25-29 43.02 39.39 2
3 SCYM DeSimone, David 60-64 42.00 50.50 5
4 1776 Matz, Michael 55-59 42.74 43.17 2
5 UC08 Liberman, Alex 40-44 44.00 38.99 1
6 SCYM DeSimone, Daisy 25-29 45.00 56.57 3

Heat 7 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 1776 Koresh, John 55-59 42.00 42.68 1
2 SCYM Morchio, Paola 40-44 41.79 42.50 1
3 UC07 Fey, Michael 65-69 40.00 40.69 1
4 GWMS Freeman, Marcus 40-44 40.45 40.42 2
5 GSM Kalibat, Rebecca 55-59 41.94 42.22 1
6 1776 Wolff, Melinda 65-69 42.00 42.37 1

Heat 8 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SCYM Duffy, Paul 50-54 39.20 38.64 2
2 CONN Hracs, Caitlyn 25-29 38.73 40.67 1
3 BCTM Willeboordse, Fall 50-54 38.50 NS NP
4 RBAY Russell, Darian 35-39 38.71 37.50 1
5 BERK Pierson, Nick 30-34 39.00 35.82 1
6 CBFY Wiley, Keith 50-54 39.70 NS NP

Heat 9 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 UC07 Haftkowycz, Mark 50-54 36.77 36.84 1
2 SVY Sangmeister, Gary 45-49 33.80 33.70 1
3 UC08 Guminski, Timothy 25-29 32.50 33.87 1
4 LASH Oxley, Gregory 60-64 32.92 32.75 1
5 BERK Doyle, Benn 60-64 34.20 34.53 2
6 BCTM Somwaru, Marlon 18-24 37.80 37.02 1

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home