SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 SPMS Short Course Meters Championship

Heat Sheet - 11 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 41 Men 100 M IM
94 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
SCAQ Basak, Michael 25-29 1:50.00 NS 0
VCM Kerns, Hubie 65-69 1:15.00 NS 0
WH2O Salibian, Mossi 50-54 2:30.00 NS 0
WH2O Schmidt, Matthew 40-44 1:05.99 NS 0

Heat 1 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SPP Alvarado, Joseph 18-24 2:35.00 NS NP 0
2 GRA O'Hare, Matthew 55-59 2:30.00 1:33.93 3 6
3 SDSM Mitchell, Tom 85-89 2:00.00 DQ NP 0
4 ROSE Tulin, Michael 60-64 1:58.91 1:55.45 11 0
5 LBG Smith, Stan 70-74 2:00.00 2:00.77 3 6
7 LBG Baron, Mike 60-64 2:15.00 1:48.61 10 0
8 GRA Contreras, Caleb 18-24 2:30.00 DQ NP 0

Heat 2 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Ronay, Peter 75-79 1:56.00 1:52.11 4 5
2 ROSE House, John 75-79 1:45.00 DQ NP 0
3 ARIZ Everett, Douglas 50-54 1:40.00 1:42.82 9 0
4 UCLA Heuveline, Patrick 55-59 1:36.31 1:31.77 2 7
5 SDSM Carey, George 75-79 1:39.01 1:36.72 3 6
7 LVM Christensen, Thomas 60-64 1:40.00 1:29.11 8 1
8 SDSM Best, Bob 85-89 1:47.00 1:50.44 1 9

Heat 3 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Bell, John 75-79 1:34.52 NS NP 0
2 SPP Fishwick, Scott 30-34 1:30.00 1:24.59 7 2
3 MELO Pinto, Harlan 60-64 1:26.83 1:30.49 9 0
4 GRA Heath, Lee 50-54 1:25.00 1:16.36 5 4
5 CVMM Edwards, Clive 65-69 1:25.22 1:22.23 4 5
7 LBG Fowler, Chris 50-54 1:26.94 1:25.19 6 3
8 GRA Lee, Brendan 18-24 1:30.00 1:22.98 6 3

Heat 4 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC33 Scoggins, Richard 60-64 1:25.00 1:23.28 6 3
2 LBG Nelson, Jim 55-59 1:24.00 1:25.08 1 9
3 RIPT Selna, Mike 70-74 1:23.00 1:19.08 2 7
4 ROSE McBride, William 45-49 1:22.51 1:18.23 4 5
5 GRA Kreger, Jeffrey 50-54 1:23.00 1:31.14 7 2
7 SBM Johannsen, David 60-64 1:23.34 1:23.41 7 2
8 ROSE Jia, Henry 50-54 1:24.00 1:33.64 8 1

Heat 5 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Muniz, Rodrigo 40-44 1:20.11 1:22.44 4 5
2 TAM Burns, Richard 75-79 1:19.50 1:17.89 1 9
3 SDSM Freshley, Mike 75-79 1:17.55 1:24.35 2 7
4 GRA Menefee, Bruce 55-59 1:16.16 NS NP 0
5 NOVA Bolcoa, Scott 35-39 1:16.75 1:13.58 4 5
7 GRA Toledano, Mark 35-39 1:17.74 1:18.82 6 3
8 ROSE Schwartz, Joshua 40-44 1:20.00 1:06.51 2 7

Heat 6 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAM McPherson, Andrew 70-74 1:16.00 1:15.14 1 9
2 GRA Lam, Joshua 40-44 1:15.18 1:15.30 3 6
3 TSTT Edge, Jonathan 50-54 1:15.00 1:13.99 4 5
4 ROSE Freeman, Mike 30-34 1:13.76 1:16.56 6 3
5 RHMS Erickson, Douglas 45-49 1:14.45 1:13.29 2 7
7 VCM Kerns, Hubie 65-69 1:15.00 1:13.55 2 7
8 VCM Gruber, Glenn 65-69 1:15.69 1:14.00 3 6

Heat 7 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NMMS Wilson, Robert 65-69 1:13.50 1:12.01 1 9
2 CVMM Koehler, Doug 50-54 1:13.34 1:09.70 2 7
3 GRA Brockie, Calum 18-24 1:12.42 1:10.18 5 4
4 ROSE Burnett, Nicholas 35-39 1:12.00 1:17.95 5 4
5 ROSE Uchiyama, Winston 60-64 1:12.00 1:10.64 3 6
7 GRA Meaney, Pat 60-64 1:13.00 1:10.86 4 5
8 ROSE Paxton, Sean 45-49 1:13.35 1:15.48 3 6

Heat 8 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Pronin, Yan 35-39 1:12.00 NS NP 0
2 ROSE Breitenbach, Ross 50-54 1:10.20 1:13.12 3 6
3 SCAQ Barion, Christian 30-34 1:10.00 1:12.40 5 4
4 GRA Adajar, Jordan 25-29 1:10.00 1:08.17 5 4
5 SCAQ Kajiwara, Doug 60-64 1:10.00 1:08.53 2 7
7 ROSE AmiryinClipps, Jamaal 18-24 1:10.14 1:08.46 4 5
8 GRA Duarte, Kenny 25-29 1:10.32 1:11.36 6 3

Heat 9 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LAPS Lindstedt, David 60-64 1:09.84 1:11.40 5 4
2 ROSE Durieux, Chad 35-39 1:08.28 1:09.54 2 7
3 WH2O Larson, Adam 35-39 1:08.08 1:09.88 3 6
4 GRA Cook, Jacob 30-34 1:05.57 1:06.59 4 5
5 WH2O Schmidt, Matthew 40-44 1:05.99 1:05.65 1 9
7 ROSE Stephenson, Dan 60-64 1:08.18 1:08.39 1 9
8 GRA Gribble, Michael 18-24 1:09.40 1:06.69 3 6

Heat 10 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Ecklund, Tait 35-39 1:05.56 1:04.91 1 9
2 WH2O Dueweke, Colin 30-34 1:04.00 1:04.06 2 7
3 WH2O Gibson, Christopher 35-39 1:02.75 NS NP 0
4 LVM Cocks, Gareth 25-29 1:01.95 1:02.80 4 5
5 WH2O Frosini, Niccolò 30-34 1:02.72 1:03.39 1 9
7 MAM Hamilton, Rick 50-54 1:03.47 1:05.26 1 9
8 WH2O Cutter-Wilson, Samuel 30-34 1:05.00 1:04.39 3 6

Heat 11 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Kukharskyi, Sergii 25-29 1:01.81 1:01.73 2 7
2 MINN Jacobson, Brian 45-49 59.07 1:02.33 1 9
3 WH2O Bondarenko, Nikita 18-24 58.50 1:04.42 2 7
4 GRA Pechmann, Luke 25-29 55.51 NS NP 0
5 GRA Cox, Tony 25-29 56.66 59.07 1 9
7 WH2O Hornyak, Tim 18-24 58.70 1:01.66 1 9
8 TSTT Rogers, James 25-29 1:00.94 1:02.07 3 6

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
SDSM O'Neill, Gary 60-64 1:22.00 NP
ROSE Soderstrom, Tom 60-64 1:20.00 NP
CHEL Sabala, Michael 35-39 1:05.84 NP
WH2O Bahamon, Luis 55-59 1:35.00 NP
UC33 Vernon, James 65-69 1:30.94 NP
GRA Skelly, Drew 50-54 1:13.76 NP
ROSE Rice, Terence 60-64 1:53.00 NP
SBSM Kennedy, Neal 25-29 1:00.00 NP
OJAI Umholtz, Ken 65-69 1:40.00 NP
SCAQ Basak, Michael 25-29 1:50.00 NP
WH2O Salibian, Mossi 50-54 2:30.00 NP
LVM Jauch, Peter 50-54 1:35.00 NP
LBG Giacobe, Drew 40-44 1:30.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home