SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 SPMS Short Course Meters Championship

Heat Sheet - 10 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 39 Men 200 M Free
81 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
WH2O Camacho, Raymond 50-54 2:45.00 NS 0

Heat 1 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 LVM Butler, Walter 85-89 4:49.95 4:43.14 3 6
4 GRA O'Hare, Matthew 55-59 4:30.00 3:00.65 6 3
5 GRA Morris, Jordan 35-39 4:36.34 3:18.21 3 6

Heat 2 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 LVM Cochran, Victor 70-74 3:58.00 3:43.24 3 6
3 SDSM Best, Bob 85-89 3:32.00 3:37.79 1 9
4 ROSE Ronay, Peter 75-79 3:30.00 3:24.03 3 6
5 SSTC Laurence, Jason 40-44 3:30.00 2:58.33 7 2
7 LBG Parnes, Bart 60-64 3:45.00 3:40.89 6 3
8 SDSM Mitchell, Tom 85-89 4:07.17 4:04.80 2 7

Heat 3 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Olson, Jay 65-69 3:20.00 NS NP 0
2 MVN Stuart, Ian 70-74 3:12.00 3:11.27 2 7
3 ROSE Purgason, H Lee 60-64 3:10.00 3:10.43 5 4
4 SDSM Carey, George 75-79 3:07.64 3:08.78 2 7
5 WH2O Wiener, Neal 70-74 3:09.30 3:08.65 1 9
7 WH2O Bahamon, Luis 55-59 3:10.00 3:08.43 7 2
8 ROSE House, John 75-79 3:18.36 3:26.16 4 5

Heat 4 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CMS Abrahams, Richard 70-74 3:05.00 NS NP 0
2 WH2O Whitehead, Michael 50-54 3:00.00 2:54.01 7 2
3 ROSE Sterne, Erik 65-69 2:56.30 2:53.28 2 7
4 MELO Pinto, Harlan 60-64 2:42.56 2:43.72 4 5
5 SDSM Ralphs, Tony 75-79 2:45.00 2:42.60 1 9
7 SPP Alvarado, Joseph 18-24 3:00.00 3:02.74 4 5
8 WH2O Charmes, Roman 40-44 3:00.00 2:45.17 6 3

Heat 5 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OREG Ped, Jordan 25-29 2:42.38 2:46.13 8 1
2 SPP McPeak, Charles 45-49 2:40.00 2:29.57 2 7
3 TSTT Montero, Kyle 18-24 2:36.66 2:29.76 3 6
4 ROSE McBride, William 45-49 2:34.99 2:28.25 1 9
5 ROSE Frost, Ray 50-54 2:35.00 2:31.17 5 4
7 LBG Fowler, Chris 50-54 2:38.25 2:33.11 6 3
8 CVMM Aamoth, James 55-59 2:41.86 2:41.90 5 4

Heat 6 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OPA Glenn, Tim 60-64 2:34.10 2:31.71 3 6
2 ROSE Choi, Christopher 35-39 2:30.73 2:18.72 2 7
3 WH2O Padwa, David 25-29 2:30.00 2:28.57 7 2
4 GRA Hochstrasser, James 30-34 2:28.00 2:15.78 2 7
5 GRA Oconnor, Ryan 35-39 2:28.09 NS NP 0
7 MVN Ambrosio, Irving 40-44 2:30.00 2:31.64 5 4
8 SDSM Muniz, Rodrigo 40-44 2:33.66 2:31.06 4 5

Heat 7 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 RIPT Pombo, Diego 55-59 2:23.00 2:21.53 4 5
2 GRA Jensen, Dan 60-64 2:22.00 2:19.71 2 7
3 MAM Law, David 30-34 2:19.71 2:19.63 3 6
4 GRA Duarte, Kenny 25-29 2:19.21 2:24.23 6 3
5 MAM Cutting, Steve 60-64 2:19.61 2:16.76 1 9
7 ROSE Breitenbach, Ross 50-54 2:20.10 2:16.79 3 6
8 VCM Gruber, Glenn 65-69 2:22.90 2:24.96 1 9

Heat 8 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Cienega, Julio 50-54 2:16.74 2:17.26 4 5
2 TSTT Edge, Jonathan 50-54 2:16.00 2:16.69 2 7
3 UCLA Morales, Tito 55-59 2:12.00 2:11.20 1 9
4 GRA Wood, Andrew 40-44 2:10.99 2:10.88 3 6
5 ARIZ Jaegers, Al 55-59 2:11.99 2:13.68 2 7
7 GRA Brockie, Calum 18-24 2:14.48 2:10.43 2 7
8 ROSE Taylor, Thomas 55-59 2:16.65 2:15.50 3 6

Heat 9 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OREG Miller, Matt 40-44 2:09.62 2:09.93 2 7
2 WH2O Stryker, Sam 25-29 2:06.60 NS NP 0
3 LVM Cocks, Gareth 25-29 2:04.82 2:02.28 4 5
4 WH2O Morante, Carlo 25-29 2:02.10 2:07.62 5 4
5 WH2O Ramsay, George 25-29 2:03.95 2:00.85 3 6
7 GRA Dickson, Kurt 50-54 2:04.92 2:04.03 1 9
8 GRA Cook, Jacob 30-34 2:09.00 2:08.60 1 9

Heat 10 of 10

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Larsen, Carl 40-44 2:00.00 2:05.71 1 9
2 GRA Powers, Casey 25-29 2:00.00 1:59.55 2 7
3 ROSE Porrazzo, Ralph 25-29 1:54.33 1:55.18 1 9
4 SPP Osborne, Nathan 60-64 1:30.00 3:44.45 7 2
5 WH2O Bondarenko, Nikita 18-24 1:50.23 2:03.23 1 9
7 WH2O Kunsch, Antoine 30-34 1:58.35 NS NP 0
8 GRA Gaines, Billy 35-39 2:00.00 2:07.99 1 9

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
GRA Grant, Rick 60-64 3:21.50 NP
GRA Madden, Mark 55-59 4:00.00 NP
GRA Skelly, Drew 50-54 2:20.01 NP
SPP Hammarberg, Erik 45-49 4:00.00 NP
OREG Sullivan, Scot 50-54 2:09.03 NP
MYST Ramos, John 60-64 2:37.66 NP
WH2O Figueiredo, Paulo 70-74 3:15.05 NP
WH2O Larson, Adam 35-39 2:13.93 NP
CHEL Sabala, Michael 35-39 2:12.69 NP
CVMM Ladinsky, Gary 70-74 3:20.00 NP
SDSM O'Neill, Gary 60-64 2:35.00 NP
SBM Beguhl, Philip 65-69 3:32.19 NP
SCAQ Chang, Mike 50-54 2:46.50 NP
ROSE Soderstrom, Tom 60-64 2:38.00 NP
WH2O Camacho, Raymond 50-54 2:45.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home