SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 SPMS Short Course Meters Championship

Heat Sheet - 9 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 21 Men 100 M Breast
85 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
VCM Kerns, Hubie 65-69 1:25.00 NS 0
WH2O Salibian, Mossi 50-54 2:15.00 NS 0
WH2O Schmidt, Matthew 40-44 1:12.00 NS 0

Heat 1 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Reuben, Richard 85-89 4:25.32 2:17.91 1 9
2 LVM Cochran, Victor 70-74 2:10.00 2:09.42 4 5
3 WH2O Olson, Jay 65-69 2:00.00 1:56.20 4 5
4 LBG Parnes, Bart 60-64 1:55.00 1:55.59 7 2
5 DOT Lai, Pak 40-44 2:00.00 DQ NP 0
6 LVM Stone, Bob 75-79 2:04.00 2:21.80 3 6
7 LBG Baron, Mike 60-64 2:30.00 1:56.21 8 1

Heat 2 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 VMSC Gast, Monte 70-74 1:47.27 1:48.10 2 7
2 GRA Vokhshoori, Nikolas 30-34 1:45.00 1:50.19 8 1
3 ROSE Bostrom, Michael 40-44 1:40.58 1:42.36 8 1
4 GRA Winslow, Scott 45-49 1:36.27 1:40.57 4 5
5 LVM Christensen, Thomas 60-64 1:40.00 1:35.25 6 3
6 GRA Lee, Brendan 18-24 1:45.00 NS NP 0
7 MVN Hayward, David 55-59 1:46.85 1:43.10 4 5
8 GRA Bird, Justin 30-34 1:50.00 1:43.26 7 2

Heat 3 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LVM Jauch, Peter 50-54 1:35.00 1:36.78 10 0
2 OREG Ped, Jordan 25-29 1:33.76 1:30.60 4 5
3 RIPT Selna, Mike 70-74 1:31.00 1:30.56 1 9
4 ROSE Culver, Ian 40-44 1:30.03 1:22.94 5 4
5 CVMM Robinson, Keith 60-64 1:30.54 1:26.18 3 6
6 SCAQ Chang, Mike 50-54 1:33.00 1:34.42 8 1
7 WH2O Charmes, Roman 40-44 1:35.00 1:33.40 7 2
8 CVMM Ladinsky, Gary 70-74 1:35.00 1:49.50 3 6

Heat 4 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Kirvan, David 50-54 1:30.00 1:28.42 7 2
2 SDSM Andersen, Peter 75-79 1:29.60 1:30.25 2 7
3 LBG Liu, Jeff 40-44 1:28.55 1:27.76 6 3
4 GRA Burke, Tom 55-59 1:26.26 1:24.14 3 6
5 MELO Pinto, Harlan 60-64 1:27.58 1:29.77 5 4
6 GRA Kreger, Jeffrey 50-54 1:29.00 1:34.98 9 0
7 UC33 Scoggins, Richard 60-64 1:30.00 1:29.15 4 5
8 GRA Heath, Lee 50-54 1:30.00 1:24.37 6 3

Heat 5 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SCAQ Hickey, Brendan 45-49 1:26.00 1:25.30 3 6
2 NOVA Bolcoa, Scott 35-39 1:25.36 1:22.22 4 5
3 VCM Kerns, Hubie 65-69 1:25.00 1:23.85 2 7
4 ROSE Freeman, Mike 30-34 1:24.31 1:25.55 6 3
5 LBG Kane, Kevin 30-34 1:24.56 1:23.69 5 4
6 CVMM Edwards, Clive 65-69 1:25.12 1:25.52 3 6
7 SDSM Freshley, Mike 75-79 1:25.38 1:29.99 1 9
8 OREG Stark, Allen 65-69 1:26.00 1:21.89 1 9

Heat 6 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TSTT Edge, Jonathan 50-54 1:22.96 1:19.43 4 5
2 ROSE Fisher, Sean 18-24 1:20.62 1:17.16 4 5
3 GRA Acosta - Gomez, Misael 18-24 1:20.05 1:21.29 6 3
4 OREG Miller, Matt 40-44 1:20.00 1:20.49 4 5
5 GRA Meaney, Pat 60-64 1:20.00 1:19.77 2 7
6 ROSE Paxton, Sean 45-49 1:20.33 1:24.25 2 7
7 RHMS Laudenslager, Greg 55-59 1:21.56 1:18.97 2 7
8 WH2O Dueweke, Colin 30-34 1:23.00 1:13.14 2 7

Heat 7 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Bilaver, Mathew 18-24 1:19.89 1:19.00 5 4
2 ROSE Taylor, Thomas 55-59 1:19.03 1:17.46 1 9
3 ROSE Popko, David 40-44 1:18.00 1:17.39 3 6
4 SDSM Jones, Kenton 50-54 1:17.99 1:20.61 5 4
5 GRA Hochstrasser, James 30-34 1:18.00 1:17.74 3 6
6 WH2O Stryker, Sam 25-29 1:18.23 1:16.69 3 6
7 MAM Law, David 30-34 1:19.20 DQ NP 0
8 ROSE Uchiyama, Winston 60-64 1:20.00 1:17.71 1 9

Heat 8 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Gribble, Michael 18-24 1:16.59 1:15.26 3 6
2 ROSE AmiryinClipps, Jamaal 18-24 1:15.44 1:14.94 2 7
3 OREG Cleary, Kevin 35-39 1:15.00 1:15.62 3 6
4 GRA Stalker, Nathan 40-44 1:13.14 1:14.32 2 7
5 TSTT Rogers, James 25-29 1:14.97 1:12.89 2 7
6 CVMM Koehler, Doug 50-54 1:15.23 1:13.94 2 7
7 ROSE Cohen, Jason 30-34 1:16.00 1:22.15 4 5
8 RHMS Erickson, Douglas 45-49 1:17.74 1:20.00 1 9

Heat 9 of 9

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Ecklund, Tait 35-39 1:12.12 1:12.51 2 7
2 NOVA Duplanty, Chris 50-54 1:10.91 1:09.69 1 9
3 WH2O Bondarenko, Nikita 18-24 1:06.05 1:10.55 1 9
4 GRA Alexandrov, Mike 30-34 1:00.85 1:01.63 1 9
5 SDSM Kukharskyi, Sergii 25-29 1:04.09 1:05.51 1 9
6 ROSE Durieux, Chad 35-39 1:09.64 1:10.40 1 9
7 WH2O Schmidt, Matthew 40-44 1:12.00 1:12.87 1 9
8 GRA Boshoff, Nick 50-54 1:12.71 1:15.25 3 6

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
GRA Grant, Rick 60-64 1:52.13 NP
SBSM Kennedy, Neal 25-29 1:04.00 NP
SPP Hammarberg, Erik 45-49 3:00.00 NP
NOVA West, Steve 45-49 1:01.42 NP
MYST Ramos, John 60-64 1:26.09 NP
SOBA Anderson, Ashley 45-49 1:11.29 NP
WH2O Bordovsky, Mauro 60-64 1:23.20 NP
UC33 Abramovitch, Jared 18-24 1:36.96 NP
LBG Butler, Bill 60-64 1:36.00 NP
WH2O Salibian, Mossi 50-54 2:15.00 NP
LVM Candela, Joseph 50-54 1:33.08 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home