SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 SPMS Short Course Meters Championship

Heat Sheet - 8 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 19 Men 100 M Back
67 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
VCM Shaffer, Mike 50-54 1:06.20 NS 0
WH2O Graham, Errol 55-59 1:29.33 NS 0

Heat 1 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 LVM Butler, Walter 85-89 2:28.90 2:27.70 1 9
4 WH2O Whitehead, Michael 50-54 2:00.00 1:46.00 7 2
5 ROSE Tomikawa, Brian 65-69 2:21.59 2:23.76 6 3
6 UCLA Heuveline, Patrick 55-59 1:32.96 1:31.76 8 1

Heat 2 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 ROSE Bell, John 75-79 1:52.22 1:55.29 4 5
3 WH2O Bahamon, Luis 55-59 1:40.00 1:36.02 9 0
4 ARIZ Everett, Douglas 50-54 1:40.00 1:45.12 6 3
5 OJAI Umholtz, Ken 65-69 1:40.00 1:41.42 5 4
6 SDSM Carey, George 75-79 1:43.57 1:43.04 3 6
7 ROSE Fleming, William 80-84 1:57.00 1:52.26 1 9

Heat 3 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CVMM Rosen, Robert 65-69 1:36.00 1:27.62 2 7
2 WH2O Figueiredo, Paulo 70-74 1:35.45 1:38.96 2 7
3 SPP Fishwick, Scott 30-34 1:30.00 1:25.62 2 7
4 WH2O Graham, Errol 55-59 1:29.33 1:31.68 7 2
5 SDSM Ralphs, Tony 75-79 1:30.00 1:30.96 2 7
6 CVMM Aamoth, James 55-59 1:32.20 1:31.00 6 3
7 ROSE Purgason, H Lee 60-64 1:35.80 1:37.34 3 6
8 ROSE Farmer, Michael 70-74 1:36.18 1:41.78 3 6

Heat 4 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Kirvan, David 50-54 1:27.00 1:30.08 5 4
2 UC33 Abramovitch, Jared 18-24 1:25.86 1:20.60 4 5
3 VCM Lucas, James 65-69 1:22.01 1:30.25 4 5
4 RHMS Laudenslager, Greg 55-59 1:21.62 1:16.59 4 5
5 WH2O Padwa, David 25-29 1:21.65 1:20.00 5 4
6 SBM Johannsen, David 60-64 1:25.44 DQ NP 0
7 ROSE Sterne, Erik 65-69 1:26.15 1:29.59 3 6
8 GRA Vokhshoori, Nikolas 30-34 1:28.00 1:26.74 3 6

Heat 5 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TSTT Montero, Kyle 18-24 1:20.61 1:19.16 3 6
2 TAM Burns, Richard 75-79 1:18.00 1:14.79 1 9
3 GRA Brockie, Calum 18-24 1:17.50 1:09.61 2 7
4 GRA Adajar, Jordan 25-29 1:15.00 NS NP 0
5 RIPT Pombo, Diego 55-59 1:17.00 1:16.91 5 4
6 GRA Menefee, Bruce 55-59 1:17.68 1:16.45 3 6
7 GRA Skelly, Drew 50-54 1:20.01 1:15.88 4 5
8 RIPT Selna, Mike 70-74 1:21.00 1:19.68 1 9

Heat 6 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Clavijo, Luis 30-34 1:14.00 DQ NP 0
2 MAM Cutting, Steve 60-64 1:12.01 1:11.06 2 7
3 ROSE Borton, Dan 50-54 1:10.56 1:11.88 3 6
4 CMS Brackett, Bill 60-64 1:10.00 1:08.78 1 9
5 WH2O Manning, James 30-34 1:10.00 1:10.63 1 9
6 ARIZ Jaegers, Al 55-59 1:11.99 1:09.68 2 7
7 GRA Kim, Steve 40-44 1:13.91 1:16.88 5 4
8 NMMS Wilson, Robert 65-69 1:14.60 1:14.66 1 9

Heat 7 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CVMM Karren, Kelly 45-49 1:09.00 1:08.79 2 7
2 ROSE Galluzzi, David 40-44 1:06.83 1:05.21 2 7
3 LVM Marlow, Jarvis 40-44 1:05.57 1:04.48 1 9
4 PSCM Dreitzler, Todd 45-49 1:04.90 1:02.44 1 9
5 WH2O Ramsay, George 25-29 1:05.02 1:01.67 3 6
6 VCM Shaffer, Mike 50-54 1:06.20 1:03.07 2 7
7 WH2O Sinel, Craig 40-44 1:07.17 1:07.62 4 5
8 SBM Saldena, Javier 40-44 1:09.00 1:05.32 3 6

Heat 8 of 8

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WH2O Morante, Carlo 25-29 1:03.27 1:03.33 4 5
2 WH2O Bley-Male, Max 18-24 1:00.00 1:02.00 1 9
3 ROSE Porrazzo, Ralph 25-29 57.02 56.35 2 7
4 GRA Cox, Tony 25-29 52.99 54.99 1 9
5 GRA Pechmann, Luke 25-29 55.94 NS NP 0
6 WH2O Gibson, Christopher 35-39 59.03 58.90 1 9
7 MAM Hamilton, Rick 50-54 1:02.26 1:02.68 1 9
8 UC12 Gushe, Len 55-59 1:04.12 1:03.74 1 9

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
UC38 Banbury, James 45-49 1:15.00 NP
CANY Blietz, Scott 45-49 1:45.00 NP
WH2O Bordovsky, Mauro 60-64 1:16.60 NP
WH2O Ballard, James 60-64 1:07.70 NP
TSTT Georges, Chris 60-64 2:08.03 NP
SDSM Eisenbraun, Michael 50-54 1:47.43 NP
SDSM Jett, Darrell 60-64 1:26.33 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home