2018 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 7, 2018 - Sun, Dec 9, 2018 )

Heat Sheet - 5 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 2 Men 800 M Free
58 Swimmers

Heat 1 of 5

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BUMS Schaefer, Andrew 35-39 10:01.43 9:54.47 2 15
2 GS Decker, John 40-44 9:53.90 9:55.18 1 17
3 MAMA Broglio, Mike 45-49 9:45.00 10:09.87 1 17
4 WAM Moran, Daniel 35-39 8:40.00 8:42.40 1 17
5 CHEL Modrov, Drew 25-29 8:15.00 8:17.22 1 17
6 MIT Nilsson, Eric 30-34 8:20.00 8:37.56 1 17
7 SPM Stiles, David 25-29 9:40.30 9:37.68 2 15
8 GBM Schuster, Kevin 30-34 9:53.73 10:42.12 3 14
9 GBM Davis, Guy 55-59 10:00.00 9:59.68 1 17
10 CONN Gerard, William 25-29 10:09.88 10:06.82 3 14

Heat 2 of 5

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CONN Wyckoff, Benjamin 50-54 10:44.87 12:01.75 4 13
2 WAM Mitchell, Craig 25-29 10:35.64 10:26.38 4 13
3 SHAM Meade, Matthew 50-54 10:29.72 10:19.36 2 15
4 GBM Gendreau, Edmund 55-59 10:20.00 10:19.32 2 15
5 CHEL Sabala, Michael 35-39 10:14.57 9:55.71 3 14
6 ABC McMorrow, Rob 50-54 10:14.62 10:13.67 1 17
7 CONN Duguay, Robert 30-34 10:21.14 10:17.67 2 15
8 GSP Wright, Brendan 40-44 10:30.00 10:59.18 2 15
9 GSP Naylor, Jeff 60-64 10:40.00 10:18.72 1 17
10 CHEL Chambers, John 60-64 10:53.00 10:35.76 2 15

Heat 3 of 5

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GSM McElroy, Frank 70-74 11:30.00 10:58.56 1 17
2 ABC McLaughlin, Brian 60-64 11:27.45 11:42.36 5 12
3 MESC Dolben, Warren 25-29 11:00.99 10:34.49 5 12
4 ABC McClellan, John 55-59 11:00.00 11:01.93 3 14
5 CRM Alexander, Mark 60-64 10:53.53 10:50.25 3 14
6 CRM Baker, Edward 35-39 11:00.00 11:12.87 4 13
7 GSM Faria, Jose 50-54 11:00.00 10:34.19 3 14
8 GBM Miller, Steve 60-64 11:25.00 11:10.21 4 13
9 CRM Vanacore, Mark 25-29 11:30.00 11:41.47 6 11
10 MESC Roth, Douglas 55-59 12:02.25 12:33.39 4 13

Heat 4 of 5

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SRPM Meier, Bill 55-59 13:00.00 12:34.35 5 12
2 CRM Mills, Edward 50-54 12:37.17 12:15.19 5 12
3 UCLB Grant, Charles 55-59 12:30.00 13:05.32 6 11
4 WAM Allen, Tim 65-69 12:20.22 11:08.04 1 17
5 CRM Kwa, Ken 45-49 12:11.22 11:47.01 2 15
6 PITY Rogacki, Daniel 70-74 12:15.00 12:05.11 2 15
7 AGUA Bernstein, Rich 70-74 12:30.00 12:05.39 3 14
8 MAMA Prescott, Al 50-54 12:30.69 12:40.44 6 11
9 MAMA Keil, Mark 65-69 12:52.37 12:50.60 2 15
10 SRPM Freed, Marc 65-69 13:20.00 14:26.96 3 14

Heat 5 of 5

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SYSM Mitchell, Jack 75-79 21:49.61 21:47.34 2 15
2 CONN Canning, Peter 60-64 16:30.00 15:21.30 6 11
3 ABC Mackin, Robert 55-59 14:42.00 14:38.75 9 8
4 WAM Dillon, Sean 25-29 13:59.00 13:04.56 7 10
5 WAM Hutchings, Dick 75-79 13:33.40 13:49.82 1 17
6 WAM Arsenault, Paul 55-59 13:36.18 13:33.13 7 10
7 TNYA Schaffer, Mark 55-59 14:30.00 14:07.21 8 9
8 CONN Epstein, Paul 70-74 16:00.00 14:02.17 4 13
9 NCMS Miller, Jamie 60-64 17:44.66 17:55.90 7 10

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
NEM Skolnick, Stewart 60-64 16:00.00 NP
SWMR Allen, Rob 50-54 9:18.18 NP
SWMR Morse, Tim 70-74 13:15.00 NP
SWMR Roccabello, John 75-79 26:00.00 NP
CONN Burbank, Gerald 55-59 13:00.00 NP
ABC Baxter, David 70-74 16:00.00 NP
MESC Syphers, Dale 60-64 11:45.00 NP
MESC Vail, David 75-79 13:12.00 NP
GWDM Pope, Ryan 25-29 10:58.87 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home