SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Puget Sound Masters SCM Championship Meet & Pacific Northwest Zone Champs

Heat Sheet - 7 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 9 Men 100 M Free
49 Swimmers

Heat 1 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 PSM Stull, Ben 35-39 NT 1:18.86 1 9
4 PSM Neugebauer, Chris 45-49 NT 1:18.49 3 6
5 BWAQ Wagner, Tom 40-44 NT 1:07.81 3 6

Heat 2 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
2 PSM Sander, Karl 40-44 1:50.00 1:33.86 4 5
3 OREG Helm, Charlie 60-64 1:36.00 NS NP 0
4 PSM Barnes, Brent 50-54 1:34.13 1:23.63 10 0
5 PSM Robinson, James 65-69 1:34.84 1:37.10 5 4
6 OREG Lamb, Willard 95-99 1:39.27 1:49.44 1 9
7 PSM Pfeffer, Doug 45-49 2:00.00 1:24.72 4 5

Heat 3 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 OREG Radcliff, David 80-84 1:20.03 1:24.63 1 9
2 PSM Brandt, Robert 65-69 1:20.00 1:17.48 4 5
3 PSM Blankenship, Ed 35-39 1:19.96 1:19.99 2 7
4 OREG Phipps, Tom 65-69 1:15.00 1:16.96 2 7
5 PSM Peterson, Steve 70-74 1:16.80 1:15.83 2 7
6 UC36 Brown, Barry 55-59 1:20.00 1:09.12 4 5
7 PSM Fogg, Stephen 70-74 1:20.00 1:19.14 3 6
8 BWAQ Drawbaugh, Kirby 80-84 1:30.00 2:24.42 2 7

Heat 4 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Fritschen, Tom 60-64 1:14.48 1:12.24 1 9
2 UC36 Hatton, Craig 50-54 1:11.00 1:08.43 7 2
3 OREG Wells, Matthew 18-24 1:10.00 1:09.02 4 5
4 OREG Brockbank, Doug 65-69 1:08.00 NS NP 0
5 PSM Mange, James 60-64 1:10.00 1:18.91 3 6
6 PSM Cermak, Gerald 55-59 1:10.09 1:07.47 2 7
7 CMS Morrison, Jeffrey 60-64 1:12.59 1:13.84 2 7
8 UC36 Neuhaus, Scott 60-64 1:15.00 NS NP 0

Heat 5 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Necessary, Michael 65-69 1:07.72 1:17.16 3 6
2 OREG Crooks, Alex 40-44 1:05.20 1:06.12 2 7
3 PSM Scott, David 50-54 1:05.00 1:05.60 6 3
4 PSM Castle, Matt 45-49 1:04.44 1:05.75 2 7
5 PSM Kirkland, Dan 70-74 1:04.84 1:05.17 1 9
6 PSM Kirchhofer, Karl 50-54 1:05.00 1:08.80 8 1
7 PSM Hayes, William 65-69 1:07.00 1:13.11 1 9
8 OREG Howell, Richard 55-59 1:07.92 1:09.10 3 6

Heat 6 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 BWAQ Trebilcock, Lance 50-54 1:04.00 1:09.36 9 0
2 PSM Yamamoto, Jin 40-44 1:04.00 1:05.31 1 9
3 PSM del Moral Gonzalez, Juan 25-29 1:03.00 1:01.38 2 7
4 PSM Perlovsky, Daniel 18-24 1:02.00 1:02.00 2 7
5 OREG Washburne, Brent 55-59 1:02.41 1:02.34 1 9
6 UC31 Couch, Sam 18-24 1:03.00 59.22 1 9
7 PSM Keppeler, John 50-54 1:04.00 1:01.13 3 6
8 PSM Block, Nathan 18-24 1:04.38 1:04.97 3 6

Heat 7 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PSM Porter, Michael 50-54 1:01.00 1:02.73 5 4
2 PSM Hanson, Max 50-54 59.91 1:00.43 2 7
3 PSM Colella, Rick 65-69 58.19 NS NP 0
4 PSM Nygren, Mats 50-54 56.86 56.70 1 9
5 OREG Mesford, Chase 25-29 57.00 54.10 1 9
6 PSM Sexton, Neil 45-49 58.60 59.08 1 9
7 PSM Plotnikov, Pavel 25-29 1:00.00 1:08.22 3 6
8 PSM Smith, Bryan 50-54 1:01.11 1:02.60 4 5

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home