2018 Patriot Masters Sprint Classic ( Sun, Oct 28, 2018 )

Heat Sheet - 7 Heats

Event 12 Men 50 Y Free
52 Swimmers

Heat 1 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
3 FAC RO, Kap 60-64 47.40 45.11 2
4 GERM Robinson, David 75-79 40.00 34.53 2
5 FAC Coyle III, Charles 65-69 40.00 32.54 3
6 RMST Manheim, Frank 85-89 52.00 45.27 1

Heat 2 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 UC10 Luo, Gang 55-59 39.00 37.41 7
2 ARMS Chun, Yang 40-44 32.27 31.45 5
3 OCSC Henry, Robert 60-64 32.22 31.55 1
4 NAMI Tran, Ban 55-59 30.56 31.68 6
5 GMUP Zamon, Frederick 75-79 31.57 31.85 1
6 L4S Purcell, Frank 50-54 32.24 31.75 3
7 UMAC Collier, William 60-64 35.53 NS NP
8 FAC Segmuller, Hermann 50-54 39.21 36.91 4

Heat 3 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 L4S Edgell, Don 65-69 30.00 30.49 2
2 L4S Dearfield, Kerry 65-69 29.50 29.35 1
3 L4S Takeguchi, Kevin 40-44 28.50 NS NP
5 WTC McComas, Tom 55-59 28.00 27.39 4
6 RIPM Rickard, Alan 60-64 28.99 NS NP
7 L4S Linehan, Sean 55-59 30.00 29.59 5
8 UC09 Magd, Basem 25-29 30.50 26.36 5

Heat 4 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 UMAC Dowell, Noah 40-44 27.96 28.18 4
2 ALEX Culhane, Kevin 70-74 27.12 28.88 1
3 1693 Thomas, Joel 40-44 26.50 26.27 3
4 1693 Earle, Daniel 45-49 25.98 26.21 3
5 TA Mc Elhattan, Dale 55-59 26.50 25.84 2
6 MSSC Shaw, Chris 35-39 27.00 27.36 4
7 GMUP Jones, Mark 55-59 27.49 26.83 3
8 ARMS Rooney, Tim 40-44 28.00 26.19 2

Heat 5 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 1776 Barry, Shaun 40-44 25.55 25.02 1
2 GMUP Farello, Paul 50-54 25.00 25.34 1
4 UMAC Laplante, Brett 25-29 24.50 24.58 4
5 GERM Paushter, Matthew 35-39 24.81 24.77 3
6 1693 Perry, Lavelle 18-24 25.00 24.91 2
7 DFSH Burns, Brian 45-49 25.50 24.47 2
8 VMST Clear, Kirk 50-54 25.80 25.75 2

Heat 6 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 UC12 Hellmann, Ralph 55-59 24.44 25.12 1
2 UC08 Holmes, Jonathan 30-34 24.34 24.25 5
3 GMUP Kendall, Cody 25-29 23.71 24.28 3
4 CMYM Ruckdeschel, Jonathan 50-54 23.52 NS NP
5 UC13 Ryan, Edward 30-34 23.60 23.99 4
6 ARMS Summers, Dan 30-34 23.90 24.76 6
7 NAMI Dreier, Nate 18-24 24.36 24.39 1
8 NCMS Havens, Kurt 35-39 24.45 24.75 2

Heat 7 of 7

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 MERR Wyatt, Haydon 25-29 23.20 23.24 2
2 GMUP Krajewski, Thomas 35-39 23.00 23.84 1
3 1693 Elsaesser, Evan 30-34 22.71 22.91 3
4 1693 Bulakul, Sirin 30-34 22.50 22.17 1
5 UC10 McCafferty, Jacob 30-34 22.50 22.56 2
6 UMAC Doane, Michael 45-49 22.75 23.42 1
7 UC10 McGuire, Daniel 25-29 23.00 22.49 1
8 ANCM Roddin, Jeffrey 45-49 23.50 NS NP

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
L4S Andrew, Jason 40-44 28.00 NP
GMUP Gandee, Brad 60-64 25.00 NP

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
SwimShare
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home