SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Rowdy Gaines Masters Classic

Heat Sheet - 11 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 314 Men 100 M Free
86 Swimmers

Heat 1 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 YCFM Deutch, Steven 45-49 2:07.58 2:19.67 6 13
2 YCFM Sirbu, Victor 80-84 3:30.00 1:57.41 4 15
3 FACT Cornell, John 90-94 2:12.55 2:26.50 1 20
4 SCHH McFadden, Rick 65-69 2:00.00 1:35.57 6 13
5 YCFM Koontz, Jackson 45-49 NT 1:17.30 5 14
6 FACT Graves, Edwin 95-99 2:40.84 NS NP 0

Heat 2 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UNAT Knowles, Percy 85-89 1:55.22 2:24.80 1 20
2 CSMT Ritter, James 60-64 1:48.15 57.60 1 20
3 SCHH Bastian, Tom 60-64 1:42.00 1:45.25 8 11
4 YCFM Kloppe, Bill 65-69 1:40.00 NS NP 0
5 AWLM Reisert, David 18-24 1:40.00 1:44.84 4 15
6 PBM Cannan, Patrick 75-79 1:42.50 1:50.83 3 16
7 UC14 Kloppe, Lou 60-64 1:55.00 1:36.05 6 13
8 YCFM Dionisi, Nicolas 35-39 2:00.00 2:08.80 6 13

Heat 3 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NCMS Miller, Jamie 60-64 1:35.12 1:45.10 7 12
2 FACT Rodenfels, Bill 75-79 1:34.38 1:37.43 2 17
3 CAM Wrassmann, David 60-64 1:31.31 NS NP 0
4 GOLD Cavanaugh, Cav 80-84 1:30.00 1:24.42 1 20
5 HLJ Byron, John 60-64 1:30.00 1:25.67 5 14
6 SCHH Gordon, Pete 70-74 1:31.57 1:33.91 6 13
7 LOCO Colyer, Bob 80-84 1:34.89 1:34.24 3 16
8 SCHH Richards, Chet 70-74 1:36.00 1:43.42 7 12

Heat 4 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 YCFM Dorrego, Gabriel 40-44 1:26.36 1:23.48 5 14
2 GOLD Dively, Michael 80-84 1:24.49 1:33.20 2 17
3 SWFL Mozer, Hadley 45-49 1:18.93 1:13.11 4 15
4 WM Burkhardt, Martin 55-59 1:16.00 1:13.94 5 14
5 SFTL Cox, Ray 40-44 1:17.00 1:13.67 4 15
6 AWLM Jones, Matt 25-29 1:20.18 1:21.68 5 14
7 SCHH Bedient, Jim 70-74 1:25.60 1:28.78 5 14
8 PBM Fisher, Alex 75-79 1:28.64 1:32.01 1 20

Heat 5 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 HLJ Bowman, Bruce 65-69 1:14.00 1:15.75 5 14
2 SFTL Armpriester, Ryan 30-34 1:13.87 1:13.52 2 17
3 SYSM Soderstrom, Jan 70-74 1:13.50 1:14.36 4 15
4 PBM Heacock, Robert 65-69 1:12.15 1:06.30 1 20
5 YCFM Blalock, William 55-59 1:12.37 1:12.21 4 15
6 FACT Dickson, Todd 65-69 1:13.76 1:15.04 4 15
7 FACT Jarvis, David 70-74 1:14.00 1:11.94 3 16
8 AWLM Soules, Ian 18-24 1:15.45 1:16.42 3 16

Heat 6 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 UC14 Mallory, Chris 40-44 1:12.00 1:08.13 3 16
2 PBM Berwald, Joshua 35-39 1:10.00 1:11.18 3 16
3 UC14 Rogers, Tim 40-44 1:10.00 NS NP 0
4 COOG Keen, John 55-59 1:09.52 NS NP 0
5 NCMS Nguyen, Sonny 35-39 1:09.99 1:14.14 4 15
6 PBM Schmidt, George 65-69 1:10.00 1:08.52 2 17
7 AWLM Douglas, Opio 18-24 1:11.39 1:12.54 2 17
8 AQNT Adamany, Joseph 35-39 1:12.00 1:14.66 5 14

Heat 7 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Quiggin, David 70-74 1:07.80 1:06.48 2 17
2 PBM Childs, Lee 70-74 1:06.00 1:04.86 1 20
3 NCMS Smith, Stratton 50-54 1:05.00 NS NP 0
4 NTC Mairose, Scott 50-54 1:04.71 1:02.75 5 14
5 SFTL Mijares Martinez, Jorge Davi 50-54 1:05.00 NS NP 0
6 SYSM Mitchinson, Dean 50-54 1:05.97 1:10.13 8 11
7 YCFM Thomas, Mark 55-59 1:07.21 NS NP 0
8 WMST Rollins, Bruce 65-69 1:08.00 1:10.10 3 16

Heat 8 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 DAMM Struckell, Bill 65-69 1:04.40 NS NP 0
2 NCMS Rubacky, Mark 45-49 1:04.01 1:04.92 3 16
3 AWLM Basini, Jacob 18-24 1:03.72 1:05.53 1 20
4 LTMS Koontz, Ken 50-54 1:03.30 1:03.67 6 13
5 AWLM Greve, Jesse 25-29 1:03.69 1:03.11 3 16
6 AWJ Dyer, Andy 60-64 1:03.80 1:00.39 2 17
7 UNAT Knowles, Andy 60-64 1:04.37 1:04.35 4 15
8 UC14 Fox, John 50-54 1:04.43 1:04.66 7 12

Heat 9 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PBM Wotton, Joe 55-59 1:01.70 1:02.57 3 16
2 PALM Cook, Andy 50-54 1:01.00 1:00.41 4 15
3 SFTL Horwitz, Peter 50-54 1:00.63 59.28 3 16
4 SFTL Krishtal, Valeriy 50-54 59.13 NS NP 0
5 NCMS Klein, Jonathan 60-64 1:00.00 1:02.43 3 16
6 LAPS Pierce, Jonathan 25-29 1:00.64 57.84 1 20
7 GOLD Stickle, Christopher 25-29 1:01.19 NS NP 0
8 SFTL Nieuwenhuis, Mark 50-54 1:02.00 57.83 2 17

Heat 10 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 YCFM Matthias, Andy 40-44 58.52 58.39 1 20
2 GSC Fuller, David 45-49 58.00 57.24 2 17
3 PALM Ekman, Evan 50-54 57.26 57.64 1 20
4 VMST Harris, Gregory 55-59 56.67 55.78 1 20
5 YCFM Castagnos, Chip 45-49 56.67 NS NP 0
6 UC12 Gushe, Len 55-59 57.62 57.69 2 17
7 SPM Aversa, John Rocco 40-44 58.00 1:00.10 2 17
8 GWSA Donihe, Phil 35-39 58.59 NS NP 0

Heat 11 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SYSM Scott, Josh 35-39 54.50 55.48 2 17
2 YCFM Gaines, Ambrose 55-59 52.74 NS NP 0
3 PAQM Borgen, Runar 25-29 50.16 1:04.43 4 15
4 CSMT Ritter, Adam 30-34 48.32 49.39 1 20
5 PAQM Hammer, Martin 25-29 48.80 58.22 2 17
6 PBM Lotano, Daniel 35-39 52.53 52.67 1 20
7 YCFM Van Thielen, Mike 45-49 52.94 52.80 1 20
8 SFTL Dawson, Mac 50-54 55.00 NS NP 0

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home