SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2018

Heat Sheet - 11 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 21 Men 100 Y Back
103 Swimmers

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
UC21 Erikson, Ted 90-94 3:20.00 NS 0

Heat 1 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
4 NWSC Barry, Andrew 75-79 1:52.00 1:49.21 2 9
5 SWED Bachtell, John 60-64 2:20.00 2:05.50 13 0
6 SWED Ceisel, John 55-59 3:00.00 1:54.59 11 0

Heat 2 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LYON Kuhl, John 60-64 2:00.00 1:53.29 11 0
2 ELG Masters, Kevin 50-54 1:57.97 2:08.38 12 0
3 NWSC Klumb, George 70-74 1:56.00 NS NP 0
5 ELG Maude, Tom 65-69 1:48.40 1:42.48 5 6
6 ELG Kracen, Scott 65-69 1:50.00 1:48.81 7 4
7 ELG Brown, Paul 65-69 1:53.86 1:59.84 9 2
8 ELG Manheim, Chris 60-64 1:57.74 2:04.77 12 0
9 HRYB Dayton, Barry 70-74 1:59.99 2:03.22 6 5
10 EVM Mullins, Stephen 85-89 2:01.00 1:55.98 1 11

Heat 3 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 EVM Hertel, Robert 65-69 1:47.00 1:49.81 8 3
2 SWED Inch, Les 65-69 1:45.36 1:45.00 6 5
3 CHSM Lavender, Lemikas 35-39 1:45.00 1:30.66 10 1
4 ELG Smith, Dave 70-74 1:43.00 1:45.44 5 6
5 ELG Woerner, Bruce 55-59 1:40.20 1:53.98 10 1
6 SWED Station, John 60-64 1:42.00 1:42.62 10 1
7 HRYB Gubaras, Aldas 40-44 1:44.61 1:39.46 7 4
8 PALA Flowers, Michael 50-54 1:45.30 1:28.08 9 2
9 CHSM Casebolt, Dave 75-79 1:46.00 1:46.73 1 11
10 ELG Stitt, John 70-74 1:48.00 1:35.90 2 9

Heat 4 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Osborne, Oz 70-74 1:37.33 1:35.96 3 8
2 ELG Caffero, Louie 50-54 1:35.00 1:33.18 11 0
3 ELG Steenrod, David 60-64 1:30.00 1:24.97 6 5
4 HRYB Hoppe, David 60-64 1:28.00 1:33.45 8 3
5 SWED Jillson, Robert 50-54 1:26.48 1:31.60 10 1
6 UC21 Thomas, William 40-44 1:27.00 1:23.15 6 5
7 IM Ackerman, Owen 80-84 1:30.00 1:29.10 1 11
8 ELG Weidner, Tim 35-39 1:31.11 59.30 2 9
9 FF Camin, Peter 60-64 1:35.54 1:42.15 9 2
10 NWSC Evans, Chip 70-74 1:40.00 1:40.82 4 7

Heat 5 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PAWW Giebelhausen, Rich 65-69 1:25.82 1:26.42 4 7
2 SWAM Salomon, James 55-59 1:25.00 1:26.42 9 2
3 SSC Raines, Pete 65-69 1:23.00 1:26.36 3 8
4 ELG Massow, Randy 60-64 1:23.00 1:27.43 7 4
5 SBRM Overmyer, Christopher 45-49 1:20.00 1:19.26 7 4
6 CHSM Murphy, Douglas 45-49 1:22.60 1:17.14 6 5
7 SWED Burris, Jeffrey 40-44 1:23.00 NS NP 0
8 SWED Sesko, Thomas 45-49 1:25.00 1:22.38 10 1
9 CHSM Wexelberg, Bruce 55-59 1:25.00 1:24.71 8 3
10 JBT Miller, Michael 55-59 1:26.00 1:22.76 7 4

Heat 6 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CHSM Patronsky, Ross 65-69 1:20.00 1:21.73 2 9
2 CHSM Ware, Sean 45-49 1:18.36 1:20.42 9 2
3 MMA Seaman, John 55-59 1:17.00 NS NP 0
4 NWSC Wenke, Dave 35-39 1:15.27 1:14.66 9 2
5 LSLP McKeon, David 50-54 1:15.00 1:15.21 8 3
6 CHSM Myers, Fred 45-49 1:15.00 1:22.46 11 0
7 CHSM Figg, Steven 50-54 1:16.00 1:13.27 6 5
8 LSLP Wallace, Andrew 45-49 1:18.00 1:16.04 5 6
9 LIB McDonnell, Michael 30-34 1:18.85 1:19.03 3 8
10 CHSM Misener, Jim 45-49 1:20.00 1:20.37 8 3

Heat 7 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWED Lozier, Chris 45-49 1:15.00 1:13.54 3 8
2 SWED Campbell, Dallas 25-29 1:14.00 1:17.93 6 5
3 MMA Livingston, Tommy 50-54 1:13.71 NS NP 0
4 PALA King, Paul 50-54 1:12.43 1:13.04 5 6
5 CHSM Jones, Brock 35-39 1:11.50 1:10.48 8 3
6 ELG Schark, Mark 55-59 1:11.71 1:12.78 5 6
7 CMSC Wendt, George 70-74 1:12.45 1:17.87 1 11
8 SAGE Dahlke, Grant 55-59 1:14.00 1:15.01 6 5
9 EVM Ruderman, Richard 55-59 1:15.00 1:07.01 3 8
10 SWED Marcy, Peter 50-54 1:15.00 1:13.54 7 4

Heat 8 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 JBT Red, Clarence 45-49 1:10.50 1:07.12 2 9
2 JBT James, Tony 40-44 1:10.00 1:11.78 5 6
3 UC21 Magiera, Joseph 60-64 1:09.89 1:09.18 3 8
4 LYON Johnson, Eric 60-64 1:09.27 1:12.78 5 6
5 SWED Holck, Andy 45-49 1:09.12 1:13.88 4 7
6 LSLP Hunneke, Kyle 50-54 1:09.25 1:08.00 3 8
7 VALM DeWitt, Peter 65-69 1:09.35 1:11.31 1 11
8 SWED Mingo-Mojica, Kelly 18-24 1:10.00 1:16.92 2 9
9 CHSM Espino, Rudy 45-49 1:10.00 1:05.20 1 11
10 CENT Critchfield, Thomas 60-64 1:11.11 1:11.23 4 7

Heat 9 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Meyer, Kenneth 60-64 1:08.50 1:09.11 2 9
2 CHSM Bentley, James 30-34 1:07.76 1:12.89 2 9
3 PAWW Horstmann, Phillip 35-39 1:06.67 1:06.25 6 5
4 SWED Cordero, Billy 50-54 1:06.00 1:06.23 2 9
5 CHSM Hanson, Zac 25-29 1:05.34 1:00.49 3 8
6 CHSM Meyer, Paul 35-39 1:06.00 1:07.62 7 4
7 SWAM Lefler, William 18-24 1:06.02 1:04.08 1 11
8 CHSM Gilberg, Steve 55-59 1:07.50 1:11.52 4 7
9 SLAM Hopson, Bruce 50-54 1:08.00 1:08.23 4 7
10 FF Seibt, Andreas 60-64 1:09.00 1:07.44 1 11

Heat 10 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NWSC Tetzlaff, Maurice 40-44 1:05.00 1:06.34 3 8
2 CHSM Worthy, Ripley 40-44 1:04.20 1:11.16 4 7
3 UC40 Barger, Joe 50-54 1:04.00 NS NP 0
4 ELG Castle, Paul 35-39 1:03.00 1:00.10 3 8
5 LIB Whelchel, David 55-59 1:01.50 1:01.43 1 11
6 LIB Myhre, Adam 40-44 1:02.48 1:02.32 2 9
7 CHSM Vickers, Anderson 25-29 1:03.16 1:04.70 5 6
8 CHSM Conoscenti, Giuseppe 25-29 1:04.00 1:03.18 4 7
9 CHSM Holmes, CJ 30-34 1:04.23 1:05.06 1 11
10 CHSM Jacobi, Ryan 35-39 1:05.00 1:06.18 5 6

Heat 11 of 11

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CENT Gibson, Dave 55-59 1:01.10 1:03.11 2 9
2 HRYB Pedersen, Robert 30-34 1:01.01 NS NP 0
3 ELG Culver, Benjamin 40-44 57.93 59.09 1 11
4 LSLP Malas, Bryan 50-54 56.00 57.16 1 11
5 WLAC Hines, Tyler 25-29 51.45 53.14 1 11
6 SWAM Johnson, Christopher 25-29 53.97 53.32 2 9
7 NTA Raese, TR 45-49 57.22 NS NP 0
8 SWED Gehl, Nicholas 35-39 58.59 58.23 1 11
9 PALA Reader, Paul 40-44 1:01.01 NS NP 0
10 LSLP Doerr, David 35-39 1:01.39 1:02.37 4 7

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home