SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2018

Heat Sheet - 12 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 9 Men 200 Y Free
115 Swimmers

Heat 1 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
3 PALA Schairer, Louis 80-84 5:45.00 6:44.67 1 11
4 ELG Krich, Robert 75-79 4:31.96 4:26.54 2 9
5 SWED Ceisel, John 55-59 4:00.00 3:47.23 10 1
6 SWED Bachtell, John 60-64 4:15.00 3:41.55 9 2
7 SWED Barton, Terry 65-69 4:40.00 NS NP 0

Heat 2 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 PALA Conlon, Mark 60-64 3:30.00 3:26.15 7 4
2 HRYB Dayton, Barry 70-74 3:25.00 3:51.80 9 2
3 ELG Masters, Kevin 50-54 3:22.74 3:27.21 17 0
4 ELG Smith, Dave 70-74 3:20.00 3:04.79 7 4
5 CHSM Casebolt, Dave 75-79 3:13.00 3:12.61 1 11
6 NWSC Klyce, Erskine 70-74 3:19.00 3:22.23 8 3
7 SWED McIsaac, Gregory 60-64 3:20.00 3:13.65 6 5
8 ELG Manheim, Chris 60-64 3:24.00 3:27.86 8 3
9 ELG Brown, Paul 65-69 3:29.62 3:34.01 7 4
10 BAM Banfield, Tom 85-89 3:36.00 3:24.51 1 11

Heat 3 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWAM Gomez, Eduardo 45-49 3:05.74 2:53.78 11 0
2 ELG Kracen, Scott 65-69 3:05.00 3:09.23 5 6
3 VALM White, Jason 45-49 3:00.00 2:54.33 12 0
4 CHSM Hartman, Van 55-59 2:58.67 2:53.74 9 2
5 SWED Nicholas, Trevor 30-34 2:55.00 2:38.77 7 4
6 ELG Marsh, Edward 50-54 2:56.61 2:53.56 16 0
7 ELG Maude, Tom 65-69 2:59.13 2:57.19 3 8
8 ELG Rajadhyax, Nilesh 40-44 3:04.84 NS NP 0
9 UC21 Schafer, David 70-74 3:05.00 3:01.28 5 6
10 PALA Alsen, Donald 65-69 3:10.00 3:27.50 6 5

Heat 4 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ELG Osborne, Oz 70-74 2:51.81 2:52.44 4 7
2 WMAC Mueller, Lawrence 70-74 2:50.01 3:03.54 6 5
3 SWED Frankel, Jeff 60-64 2:48.62 2:41.89 5 6
4 UC21 Thomas, William 40-44 2:47.00 2:46.19 14 0
5 ELG Ota, Ken 70-74 2:45.00 2:37.27 2 9
6 CHSM Myers, Fred 45-49 2:45.49 2:35.22 9 2
7 FF Camin, Peter 60-64 2:47.25 NS NP 0
8 VALM Cunningham, Jeffrey 45-49 2:50.00 2:40.72 10 1
9 PALA Robb, John 65-69 2:51.78 3:02.53 4 7
10 SWED Jillson, Robert 50-54 2:51.98 2:30.40 14 0

Heat 5 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 LIB Cauwels, Ted 40-44 2:43.10 NS NP 0
2 WLAC Fitzpatrick, Mike 45-49 2:42.00 NS NP 0
3 WSTM Kaufman, Larry 50-54 2:36.94 2:35.83 15 0
4 EVM Mullins, Stephen 85-89 2:35.00 3:26.56 2 9
5 ELG Caffero, Louie 50-54 2:35.00 2:29.00 13 0
6 ELG Hillegonds, Michael 60-64 2:35.00 2:35.67 4 7
7 ELG Mehl, David 35-39 2:35.10 2:32.80 7 4
8 LIB Reed, Michael 60-64 2:38.00 2:34.42 3 8
9 ELG Stitt, John 70-74 2:42.34 2:50.01 3 8
10 SWED Ferrari, Daniel 35-39 2:45.00 2:49.15 8 3

Heat 6 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NWSC Long, Robert 70-74 2:31.06 2:35.38 1 11
2 CENT Brandt, Scott 55-59 2:30.00 2:24.01 6 5
3 SWED McWeeny, Peter 50-54 2:30.00 2:22.79 8 3
4 ELG Roberts, Steven 35-39 2:28.00 2:25.54 6 5
5 SWED Goyette, Brian 55-59 2:28.00 2:33.24 8 3
6 LSLP Wallace, Andrew 45-49 2:28.00 2:24.46 6 5
7 LIB Moody, Allen 50-54 2:28.27 2:24.71 10 1
8 CHSM Figg, Steven 50-54 2:30.00 2:21.05 7 4
9 SWED Morgan, Michael 45-49 2:30.97 2:25.40 8 3
10 ELG Schark, Mark 55-59 2:34.53 2:29.37 7 4

Heat 7 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CHSM Misener, Jim 45-49 2:26.57 2:19.61 4 7
2 BAM Shekleton, Tim 60-64 2:25.75 2:24.71 2 9
3 CHSM Ford, Kevin 40-44 2:25.00 2:15.18 12 0
4 JBT Collet, John 50-54 2:21.36 2:22.82 9 2
5 MMA Hasse, William 60-64 2:20.00 NS NP 0
6 EVM Tarzia, Stephen 30-34 2:20.00 2:18.53 6 5
7 SWED Waechter, Michael 45-49 2:25.00 2:24.13 5 6
8 SWED Marcy, Peter 50-54 2:25.00 2:28.00 12 0
9 CHSM Ware, Sean 45-49 2:26.22 2:24.93 7 4
10 NWSC Michael, James 50-54 2:26.84 2:25.67 11 0

Heat 8 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NWSC Gerlach, Fritz 50-54 2:15.00 2:13.49 5 6
2 SAGE Dahlke, Grant 55-59 2:15.00 2:14.48 4 7
3 NWSC Toft, Victor 65-69 2:13.60 2:10.67 2 9
4 CHSM Jones, Brock 35-39 2:12.36 2:10.50 4 7
5 PALA Bendix, Bruce 55-59 2:11.69 2:14.91 5 6
6 EVM Walberer, Andrew 45-49 2:12.00 2:12.63 3 8
7 LSLP McKeon, David 50-54 2:13.00 2:15.36 6 5
8 CMSC Blumenthal, Jeffrey 60-64 2:14.00 NS NP 0
9 CHSM Folcik, Jacob 25-29 2:15.00 2:02.08 7 4
10 ELG Myszka, John 40-44 2:17.85 2:18.41 13 0

Heat 9 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 EVM Corr, David 40-44 2:08.36 2:02.65 8 3
2 LIB Myhre, Adam 40-44 2:07.58 2:09.97 11 0
3 EVM Carroll, Frank 55-59 2:07.25 2:08.21 3 8
4 EVM Dodson, Phil 65-69 2:06.80 2:07.82 1 11
5 CENT Merrill, Nick 60-64 2:06.00 2:07.53 1 11
6 SWED Cordero, Billy 50-54 2:06.00 2:07.07 3 8
7 EVM Lind, Jason 40-44 2:07.00 2:01.68 7 4
8 SWED Holck, Andy 45-49 2:07.34 2:06.26 2 9
9 PAWW Perisin, Raymond 55-59 2:08.35 2:00.43 1 11
10 CHSM Benning, Chris 35-39 2:10.00 2:11.32 5 6

Heat 10 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CHSM Conoscenti, Giuseppe 25-29 2:05.00 2:02.77 8 3
2 EVM Melnick, Daniel 18-24 2:04.56 1:59.67 1 11
3 LIB Mills, Jamie 40-44 2:03.23 2:03.75 9 2
4 PALA King, Paul 50-54 2:02.80 2:07.00 2 9
5 LSLP Achtstatter, Tim 30-34 2:02.45 2:01.71 5 6
6 SWED Sutton, Grant 40-44 2:02.52 2:05.96 10 1
7 NWSC Bardak, Peter 40-44 2:02.83 2:01.02 6 5
8 FF Brandt, Mark 50-54 2:04.10 2:07.35 4 7
9 ELG Brown, Adam 35-39 2:05.00 2:02.15 3 8
10 FF Soltys, Ted 55-59 2:05.00 2:02.38 2 9

Heat 11 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WLAC Downey, Ryan 25-29 2:00.00 1:52.34 4 7
2 WLAC Connolly, Scott 25-29 1:58.00 1:57.52 5 6
3 LSLP Doerr, David 35-39 1:55.79 1:55.64 2 9
4 LSLP Hartley, John 30-34 1:55.00 1:52.87 2 9
5 IAMA Bennett, Dennis 50-54 1:54.20 1:54.55 1 11
6 WSTM Lundgren, Kurt 45-49 1:54.90 1:59.38 1 11
7 NWSC Secor, Don 40-44 1:55.00 1:52.77 4 7
8 CHSM Vickers, Anderson 25-29 1:57.16 1:58.42 6 5
9 CHSM Perkey, Dan 30-34 1:58.06 1:55.76 4 7
10 LIB Whelchel, David 55-59 2:02.00 NS NP 0

Heat 12 of 12

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SWED Velasquez, Nick 30-34 1:53.23 1:55.55 3 8
2 NWSC Carlson, Timothy 35-39 1:51.44 1:51.74 1 11
3 ELG Culver, Benjamin 40-44 1:50.00 1:49.77 2 9
4 WLAC Shivakumar, Varun 25-29 1:48.00 1:47.29 3 8
5 WLAC Hines, Tyler 25-29 1:43.06 1:43.92 1 11
6 LSLP Fraser, Alex 25-29 1:44.50 1:45.56 2 9
7 WIMP Frederiksen, Craig 30-34 1:48.43 1:51.72 1 11
8 NWSC Kinsella, David 40-44 1:51.00 1:49.52 1 11
9 ABM Martin, Patrick 40-44 1:52.00 1:51.78 3 8
10 PALA Reader, Paul 40-44 1:53.53 1:54.06 5 6

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home