SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 SW Zone Short Course Yards Championship

Heat Sheet - 14 Heats

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 16 Men 100 Y Free
117 Swimmers

Heat 1 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SDSM Hubbard, Donald 90-94 1:52.79 2:03.64 1 9
2 NOVA Bush, Richard 65-69 1:45.00 1:25.11 11 0
3 FMT Bergstrom, Robert 75-79 1:35.00 1:29.01 2 7
4 LVM Cochran, Victor 65-69 1:30.00 1:29.60 12 0
5 ROSE Goode, Douglas 75-79 1:33.47 1:40.04 3 6
6 SPP Reichhardt, Thomas 50-54 1:36.00 1:29.38 11 0
7 LBG Smith, Stan 70-74 1:50.00 1:29.01 6 3

Heat 2 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Smethurst, Everett 80-84 1:26.13 1:37.71 1 9
2 SBM Beguhl, Philip 65-69 1:21.63 1:22.11 10 0
3 ROSE Arrow, Alexander 45-49 1:19.51 1:26.13 11 0
4 LBG Liu, Jeff 40-44 1:15.55 1:11.01 7 2
5 MVN Stuart, Ian 70-74 1:18.00 1:20.04 5 4
6 ARIZ Bailey, Hop 70-74 1:20.00 1:15.79 4 5
7 DOT Lai, Pak 40-44 1:25.54 1:30.89 8 1
8 MINN Hodgson, Thomas 65-69 1:26.21 NS NP 0

Heat 3 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Dowdle, Thomas 45-49 1:15.00 1:05.63 9 0
2 SPP Alvarado, Joseph 18-24 1:14.21 1:16.95 14 0
3 CVMM Freeman, Frank 70-74 1:12.30 1:13.21 3 6
4 VCM Owens, Robert 70-74 1:12.00 NS NP 0
5 SPP Fishwick, Scott 30-34 1:12.00 1:06.67 6 3
6 GRA Winslow, Scott 45-49 1:13.44 1:15.15 10 0
7 SDSM Carey, George 75-79 1:14.27 1:14.30 1 9
8 WH2O Charmes, Roman 35-39 1:15.00 1:09.42 4 5

Heat 4 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE Farmer, Michael 70-74 1:10.60 1:10.81 2 7
2 CVMM Robinson, Keith 60-64 1:10.06 1:08.57 7 2
3 MVN Carlsen, Richard 55-59 1:10.00 NS NP 0
4 UC33 Koujah, Samer 50-54 1:08.80 1:07.56 8 1
5 LBG Fowler, Chris 50-54 1:09.00 1:03.15 5 4
6 UC33 Prichard, Douglas 60-64 1:10.00 1:04.57 5 4
7 MVN Longworth, Mark 65-69 1:10.08 1:05.60 8 1
8 OJAI Umholtz, Ken 65-69 1:11.00 1:15.44 9 0

Heat 5 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 CVMM Aamoth, James 55-59 1:07.21 1:04.93 11 0
2 GRA Kreger, Jeffrey 50-54 1:07.00 1:08.08 10 0
3 LVM Mitchell, Robert 55-59 1:05.98 1:03.81 9 0
4 SCAQ Chang, Mike 50-54 1:05.50 1:04.34 6 3
5 UC44 Jarvis, Scott 55-59 1:05.77 1:01.77 7 2
6 SDSM Andersen, Peter 70-74 1:06.49 1:06.48 1 9
7 GRA Vokhshoori, Nikolas 30-34 1:07.00 1:04.03 5 4
8 MVN Freitas, Stephen 50-54 1:08.00 1:06.45 7 2

Heat 6 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Heather, Michael 60-64 1:05.05 1:03.79 4 5
2 WH2O Camacho, Raymond 50-54 1:05.00 1:07.65 9 0
3 UC33 Nicodemus, Howard 60-64 1:04.58 1:05.13 6 3
4 CVMM Rosen, Robert 65-69 1:03.00 1:00.33 3 6
5 UC33 Rieger, Carl 60-64 1:03.85 58.63 1 9
6 ROSE Sterne, Erik 65-69 1:05.00 1:05.09 7 2
7 MVN Hiller, Michael 60-64 1:05.00 59.49 2 7
8 MVN Santy, James 55-59 1:05.41 1:03.69 8 1

Heat 7 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 WIND Scheff, Jonathan 65-69 1:02.08 1:01.91 5 4
2 ARIZ Modjeska, Mark 65-69 1:01.00 1:00.49 4 5
3 NOVA Serbia, George 55-59 1:00.40 1:01.20 6 3
4 WH2O Chen, Charles 25-29 1:00.00 1:01.83 6 3
5 GRA Madden, Mark 55-59 1:00.09 1:04.00 10 0
6 OPA Glenn, Tim 60-64 1:01.00 59.79 3 6
7 WCM Wen, Patrick 45-49 1:02.00 1:02.69 8 1
8 ARIZ Ludwig, Terry 65-69 1:02.71 1:02.70 6 3

Heat 8 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 NOVA Crosson, Jeffrey 55-59 59.83 1:00.62 5 4
2 ROSE Berenstein-Cervera, Nathanie 35-39 59.00 1:00.71 3 6
3 TSTT Montero, Kyle 18-24 59.00 1:00.48 13 0
4 ARIZ Vargas, Daniel 55-59 58.56 59.49 4 5
5 GRA Jensen, Dan 55-59 58.89 57.69 3 6
6 UC33 Tokita, Karl 45-49 59.00 58.44 7 2
7 COLO Nelson, Kurt 55-59 59.50 55.86 1 9
8 NOVA Reeder, Richard 65-69 1:00.00 59.19 2 7

Heat 9 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 SCAQ Poppen, Gregory 50-54 58.00 NS NP 0
2 SPP McPeak, Charles 45-49 57.45 56.24 5 4
3 GRA Binkow, Samuel 25-29 57.00 NS NP 0
4 GRA Skelly, Drew 50-54 56.75 56.42 3 6
5 NOVA Yu, Peter 40-44 56.81 57.38 5 4
6 RIPT Pombo, Diego 55-59 57.31 57.64 2 7
7 GRA Pronin, Yan 35-39 58.00 53.06 2 7
8 GRA Hochstrasser, James 30-34 58.48 57.38 4 5

Heat 10 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Pinedo, Alex 50-54 56.49 57.13 4 5
2 NOVA Dietrich, Jim 45-49 55.95 57.15 6 3
3 SDSM Houck, Tyler 18-24 55.00 55.98 12 0
4 GRA Brockie, Calum 18-24 54.76 52.69 9 0
5 NOVA Watanabe, Nobuaki 40-44 55.00 54.38 4 5
6 GRA Lucero, Michael 45-49 55.37 NS NP 0
7 TSTT Guardado, Jese 18-24 56.00 55.53 11 0
8 VCM Gruber, Glenn 65-69 56.73 56.75 1 9

Heat 11 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 ROSE AmiryinClipps, Jamaal 18-24 54.05 53.24 10 0
2 MVN Ahmadi-Kashani, Magid 45-49 54.00 54.12 4 5
3 ROSE Shi, Eric 18-24 53.70 50.39 3 6
4 GRA Cook, Jacob 30-34 53.15 51.70 3 6
5 GRA Hill, Jamal 18-24 53.50 51.56 7 2
6 CVMM Karren, Kelly 40-44 53.72 53.79 3 6
7 UC38 Meyer, Brian 40-44 54.00 NS NP 0
8 CVMM Denny, Michael 35-39 54.49 NS NP 0

Heat 12 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 TSTT Chavez, Matthew 18-24 52.35 50.75 4 5
2 GRA Dickson, Kurt 50-54 52.13 52.36 2 7
3 GRA Costigan, Matthew 18-24 52.00 51.84 8 1
4 WH2O Peterson, Jeffrey 35-39 52.00 52.02 1 9
5 ROSE Jimenez, David 18-24 52.00 51.21 5 4
6 GRA Havton, Alexander 18-24 52.02 50.01 2 7
7 ROSE Castro, Daniel 25-29 52.17 52.97 5 4
8 MVN Berkman, Matthew 50-54 52.40 52.32 1 9

Heat 13 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 MVN Geier, Steven 18-24 51.21 51.23 6 3
2 TSTT Rogers, James 25-29 51.00 50.21 2 7
3 WH2O Stryker, Sam 25-29 50.57 50.49 3 6
4 ARIZ Judson, Jay 40-44 50.12 58.38 6 3
5 NOVA Hwang, Wayne 40-44 50.38 NS NP 0
6 GRA Boshoff, Nick 45-49 50.85 52.20 3 6
7 MVN Sumner, David 45-49 51.10 51.33 1 9
8 UC33 Popko, David 40-44 51.80 51.83 2 7

Heat 14 of 14

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl Pts
1 GRA Odonnell, Patrick 25-29 49.99 52.48 4 5
2 SLOM Peterson, Alan 18-24 49.00 48.49 1 9
3 UC06 Lau, Jacky 18-24 48.16 NS NP 0
4 GRA Lauri, Travis 25-29 46.20 45.59 1 9
5 NOVA Kraus, Evan 30-34 47.90 48.35 1 9
6 LVM Wegner, Dan 45-49 48.29 51.67 2 7
7 MVN Giometti, Danny 30-34 49.90 49.76 2 7
8 GRA Wood, Andrew 40-44 49.99 50.39 1 9

Scratches

Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Pl
MVN Grice, Jeffrey 30-34 1:00.00 NP
MVAQ Walker, Craig 75-79 3:03.00 NP
MEMO Song, James 35-39 59.77 NP
NOVA Jarvis, Jeffrey 18-24 NT NP
PSP Rowlette, David 45-49 54.76 NP
WH2O Schmidt, Matthew 40-44 54.00 NP

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home