SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 40 Men 200 Y IM

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Van Cleave, Kevin 1:47.18 25/4 1:51.34 1 11
MESC Dray, Jonathan 1:54.43 25/5 1:53.29 2 9
CGAC Hoffmann, Romano 2:02.99 25/2 1:57.91 3 8
GRA Havton, Jonathan 1:57.10 25/6 1:58.70 4 7
SFTL Rosenbaum, Ryan 1:56.00 25/3 1:59.08 5 6
WMAC Krueger, Spencer 2:03.59 25/7 2:00.76 6 5
STRM Mitchell, Timothy 2:06.00 25/8 2:04.29 7 4
ROSE Fisher, Sean 2:13.52 24/4 2:06.48 8 3
SFTL Rousseau, Jean-David 2:05.93 25/1 2:09.27 9 2
UC07 Nguyen, Joseph 2:16.94 24/5 2:09.90 10 1
LVM Ferber, Noah 2:20.00 24/3 2:14.70 11 0
WMAC Shay, Tyler 3:30.00 24/2 DQ 0
PSM Larsen-Teeters, Michael 2:30.60 24/6 NS 0

INDY McPhail, Quinn 2:20.00 NS NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Babcock, Colin 1:53.37 23/5 1:54.73 1 11
ALEX McHenry, Scott 1:55.87 23/3 1:55.07 2 9
WLAC Healy, Devon 2:00.10 23/7 1:55.17 3 8
ARIZ Kirkpatrick, Adrian 1:56.41 23/6 1:58.00 4 7
INDY DeBrota, Anthony 2:00.59 23/1 1:59.21 5 6
ARIZ Batchelder, Stephen 2:09.48 22/5 2:01.17 6 5
SLAM Alef, Grant 2:02.40 23/8 2:01.39 7 4
PALM Sites, Tyler 2:13.67 22/2 2:08.29 8 3
SFTL Jackwin, Eric 2:07.56 22/4 2:09.78 9 2
RMST Koons, Andrew 2:14.30 22/7 2:15.81 10 1
FWYS Pacheco, Hector 2:15.50 22/1 2:17.68 11 0
O*H* McCollister, Andrew 2:10.70 22/3 DQ 0
TOC Offutt, Bryan 1:58.69 23/2 DQ 0
IM Hanson, Zac 2:12.93 22/6 NS 0

TOC Korman, Matt 1:55.55 NS NS 0
TOC Leopold, Jonathan 1:50.42 23/4 NS 0
SBRM Weisser, Karl 2:18.77 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ASC Vogel, Jake 1:52.56 21/4 1:52.61 1 11
NAM King, Nathan 1:58.14 21/5 1:57.15 2 9
INDY Hartley, Brian 1:58.17 21/3 1:57.44 3 8
IM Gensler, Benjamin 2:07.28 21/6 2:01.62 4 7
MICH Costa, Fernando 2:11.38 20/4 2:06.32 5 6
NAM Kauscher, Robert 2:07.56 21/2 2:06.35 6 5
SFTL Wenzel, Serge 2:10.63 21/8 2:09.09 7 4
UC45 Snyder, Dan 2:09.11 21/1 2:10.47 8 3
SFTL Miller, Michael 2:08.77 21/7 2:11.94 9 2
NAST Rosier, Nicholas 2:16.82 20/5 2:15.27 10 1
MICH McFee, Andrew 2:17.22 20/3 2:17.58 11 0
USF Ganiyev, Doston 2:26.00 20/6 2:22.47 12 0
SFY Johnson, Adam 2:48.63 20/7 2:35.42 13 0
INDY Saunders, John 2:40.00 20/2 DQ 0

INDY Galvan-Sarabia, Luis 2:12.25 NS NS 0
FWYS Robarge, Mark 2:20.64 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Gaines, Billy 2:01.95 19/6 1:59.24 1 11
IM Carlson, Timothy 1:57.01 19/4 1:59.72 2 9
BCTM Hansen, Scott 1:59.50 19/3 2:01.54 3 8
BUMS Wells, Geoff 1:59.03 19/5 2:01.73 4 7
SLAM Owen, Jason 2:04.50 19/7 2:02.94 5 6
NN Filion, Guillaume 2:06.39 19/1 2:05.68 6 5
CHEL Sabala, Michael 2:03.48 19/2 2:08.90 7 4
WMAC Clark, Jason 2:16.19 18/5 2:18.33 8 3
MAM Dunlap, Ryan 2:17.39 18/3 2:20.75 9 2
NAM Hunte, Edward 2:12.67 19/8 2:21.02 10 1
LIB Strickland, Brice 2:25.47 18/6 2:23.97 11 0

NAST Bennett, Mike 2:17.50 NS NS 0
NAM Hunte, Rod 2:15.35 18/4 NS 0
HPX McCluskey, Kevin 2:14.91 NS NS 0
IM Meyer, Paul 2:20.00 NS NS 0
BCTM Zhai, Eric 2:10.70 NS NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CRUZ Cole, David 1:58.99 17/4 2:00.04 1 11
CMS Doherty, Kevin 2:02.46 17/5 2:00.08 2 9
WMAC Stich, Darryl 2:04.42 17/2 2:05.13 3 8
ELG Culver, Benjamin 2:04.64 17/7 2:05.59 4 7
SHAM Klepchick, Paul 2:06.68 17/1 2:06.35 5 6
WH2O Schmidt, Matthew 2:07.49 17/8 2:06.58 6 5
WH2O Sinel, Craig 2:09.84 16/5 2:06.61 7 4
INDY Powers, Brian 2:04.00 17/3 2:07.73 8 3
SFTL Tiozzo, Eduard 2:10.00 16/6 2:09.87 9 2
IM Bardak, Peter 2:10.73 16/2 2:10.56 10 1
CMS Zupancic, Joseph 2:08.00 16/4 2:10.87 11 0
NAST Maydak, Jeffrey 2:13.35 15/4 2:11.39 12 0
GS Decker, John 2:12.95 16/8 2:12.29 13 0
MICH Rietema, Brad 2:15.10 15/5 2:12.69 14 0
ALEX Bingaman, Cory 2:16.58 15/3 2:14.76 15 0
INDY Hartsock, Steve 2:09.94 16/3 2:15.76 16 0
SHAM Darcy, Peter 2:20.00 15/2 2:17.58 17 0
MICH Dale, Michael 2:16.84 15/6 2:18.68 18 0
OHSP Peppercorn, Andrew 2:24.21 15/7 2:24.84 19 0
NAST Sutton, Robert 2:12.32 16/1 2:35.62 20 0
UC16 Jones, Bruce 3:04.00 15/8 2:44.73 21 0

ARIZ Commings, Jeff 1:52.93 NS NS 0
SFTL Davis, Andrew 2:18.41 NS NS 0
SWIN Dawkins, Adam 2:11.00 16/7 NS 0
INDY Halbert, Jeffrey 2:04.02 17/6 NS 0
NAM LaMastra, James 2:12.59 NS NS 0
WMAC Wu, Bobby 2:38.00 15/1 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SKY Solano, Abraham 2:01.00 14/4 2:01.54 1 11
NCMS Andersen, Morten 2:02.11 14/3 2:02.08 2 9
NCMS Lee, Lawrence 2:07.70 14/1 2:02.76 3 8
NAM Wharton, Dave 2:01.69 14/5 2:03.90 4 7
ANCM Roddin, Jeffrey 2:03.44 14/6 2:04.73 5 6
PBM Hanssen, Erik 2:13.67 13/2 2:08.33 6 5
UMAC Goodison, Michael 2:09.50 14/8 2:08.42 7 4
WSTM Lundgren, Kurt 2:15.00 13/1 2:08.69 8 3
PSM Doherty, Todd 2:05.79 14/2 2:09.78 9 2
SWIN Bez, Guillermo 2:13.00 13/6 2:09.92 10 1
MICH Field, Jayson 2:06.53 14/7 2:09.93 11 0
MVN Gunnell, Steve 2:11.48 13/4 2:11.16 12 0
NAM Lehr, Gunner 2:13.00 13/3 2:12.20 13 0
IM Espino, Rudy 2:14.02 13/7 2:13.92 14 0
ASCP Wood, Brent 2:15.92 13/8 2:14.04 15 0
UMAC Ellis, Andrew 2:18.00 10/5 2:15.09 16 0
ABM Colburn, Christopher 2:22.89 10/7 2:18.35 17 0
MICH Wuchte, Mathew 2:11.94 13/5 2:21.36 18 0
LYON Slad, Thomas 2:27.56 10/1 2:22.75 19 0
MEDM Semus, Joe 2:21.00 10/6 2:23.98 20 0
CRUZ Roberts, David 2:22.20 10/2 2:25.88 21 0
SWIN Born, Jason 2:19.00 10/3 2:38.62 22 0

PSM Alsberg, Maoz 2:12.00 NS NS 0
SNM Hamilton, Nathan 2:16.11 NS NS 0
GRA Lucero, Michael 2:17.53 10/4 NS 0
MICH Steed, Chad 2:19.01 NS NS 0
SBRM Wosick, Steve 2:24.00 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UMAC Heber, Scott 2:04.03 12/5 2:04.43 1 11
IM Tuchler, Jim 2:04.10 12/3 2:04.90 2 9
ARIZ Brundage, Patrick 2:06.59 12/7 2:06.06 3 8
GRA Magee, Mark 2:03.56 12/4 2:06.17 4 7
CMS Jimenez, Ignacio 2:05.40 12/2 2:08.38 5 6
SVY Evans, Jeffrey 2:07.90 12/1 2:08.43 6 5
MAM Hamilton, Rick 2:04.61 12/6 2:08.70 7 4
CMS Webber, James 2:14.99 11/5 2:09.34 8 3
VMST Harris, Gregory 2:08.74 12/8 2:09.57 9 2
NAM Morris, Richard 2:15.00 11/3 2:11.29 10 1
SFTL Segarra, Rafael 2:13.65 11/4 2:11.55 11 0
INDY Shope, Jon 2:16.00 11/6 2:18.23 12 0
SFTL Fischer, Andy 2:18.00 11/7 2:18.52 13 0
FWYS Elizondo, Bill 2:25.50 11/8 2:23.52 14 0
WMAC Lourigan, Jerry 2:49.77 10/8 2:56.64 15 0
NAM Birnbrich, Mark 2:17.69 11/2 NS 0
PSM Jones, Brad 2:20.00 11/1 NS 0

UC11 Oyler, Paul 2:20.00 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Sims, David 2:00.82 9/4 2:02.25 1 11
RICE Guthrie, David 2:09.54 9/5 2:07.82 2 9
UCLA Morales, Tito 2:12.00 9/3 2:12.05 3 8
MATT Von Jouanne, Roger 2:13.79 9/2 2:13.29 4 7
CMS Cummins, Ron 2:20.00 8/4 2:13.95 5 6
KONA Dixon, Matthew 2:14.66 9/7 2:15.68 6 5
NEM Naylor, Jeff 2:15.20 9/1 2:15.89 7 4
WMAC Grisa, Thomas 2:16.07 9/8 2:16.04 8 3
GS McAdam, Robert 2:22.21 8/6 2:16.98 9 2
HAFL Aubrey, Michael 2:13.40 9/6 2:17.34 10 1
TRAY Ritchie, Andy 2:20.50 8/5 2:18.87 11 0
MOVY Valley, Eric 2:21.14 8/3 2:21.90 12 0
SFTL Marks, Ronald 2:25.90 8/1 2:21.91 13 0
OREG Hathaway, David 2:23.58 8/2 2:24.94 14 0
AAAA Fuselier, Stephen 2:25.00 8/7 2:25.76 15 0
PBM Whitcomb, Grant 2:36.44 5/7 2:29.23 16 0
UMAC Shipp, Bill 2:27.00 8/8 2:31.24 17 0
MICH Fitzmorris, Drew 2:43.72 5/5 2:37.11 18 0

NEM Davis, William 2:27.40 NS NS 0
WMAC Holland, David 2:15.50 NS NS 0
MICH Hood, Daniel 2:28.74 5/6 NS 0
RICE Yarid, Jay 2:29.00 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Carter, Paul 2:10.00 7/4 2:11.65 1 11
ROSE Stephenson, Dan 2:12.20 7/5 2:11.92 2 9
ARIZ Shake, Scott 2:13.50 7/3 2:13.84 3 8
SRM Morales, John 2:19.99 7/7 2:16.91 4 6.5
INDY Young, Bruce 2:19.00 7/2 2:16.91 4 6.5
DAS Halley, Franklin 2:18.45 7/6 2:17.53 6 5
1693 Slater, Douglas 2:24.90 6/5 2:17.83 7 4
KM Hamm, Michael 2:22.00 7/8 2:18.43 8 3
DAMM Garton, Daniel 2:23.70 6/4 2:21.13 9 2
ELG Ursu, Andrei 2:26.00 6/3 2:23.40 10 1
NAM Callahan, Jim 2:20.22 7/1 2:24.06 11 0
CHEL Chambers, John 2:37.60 6/8 2:32.36 12 0
1776 Keyser, Brian 2:31.51 6/7 2:35.08 13 0
SKY Haberek, Cork 2:29.36 6/6 2:35.31 14 0
SFTL Dondi, Beda 2:37.50 6/1 2:35.69 15 0
DAM Swenor, Gary 2:49.56 5/2 2:46.92 16 0
AGUA Sokolow, Steven 2:50.00 5/4 2:49.38 17 0
MICH Lecerf, Olivier 3:20.00 5/1 3:15.63 18 0
INDY Spratt, Mark 2:45.00 5/3 NS 0
ADMS Wall, Dan 2:29.44 6/2 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Colella, Rick 2:03.63 4/4 2:03.66 1 11
VCM Kerns, Hubie 2:27.32 4/5 2:23.54 2 9
NEM Schlicher, Fred 2:30.57 4/6 2:28.04 3 8
SAWS Clemmons, Jim 2:32.50 4/7 2:31.02 4 7
PBM Childs, Lee 2:32.00 4/2 2:31.12 5 6
WIN Voisard, Brian 2:34.81 4/1 2:31.91 6 5
PBM Schmidt, George 2:27.60 4/3 2:34.26 7 4
IRM Lemaire, Larry 2:45.50 3/4 2:43.58 8 3
PSK Mange, Kenneth 2:54.70 3/6 2:48.31 9 2
HOLY Cochrane, Scott 2:48.91 3/3 2:49.68 10 1
CONN Traester, William 3:50.00 3/2 3:53.45 11 0
FIG Paul, Gordon 2:40.35 4/8 DQ 0

NEM Bright, David 2:32.98 NS NS 0
BUMS Cothren, Jack 2:50.00 NS NS 0
INDY Hawks, Dean 2:46.90 3/5 NS 0
WMAC Millholland, Carl 2:40.00 NS NS 0
LAPS Van Nort, Steven 2:33.12 NS NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SYSM Couch, Bob 2:37.50 2/4 2:38.38 1 11
IAMA LeMaster, Stan 2:44.76 2/5 2:44.48 2 9
MICH Olzmann, Kurt 2:59.45 2/2 2:51.18 3 8
EAM Smith, Richard 2:55.00 2/3 2:57.00 4 7
WMAC Corris, Robert 2:58.83 2/6 3:11.15 5 6
ELG Osborne, Oz 3:27.35 2/7 3:19.04 6 5
WMAC Russell, Fred 3:40.00 2/1 3:23.94 7 4

SLAM Miller, Douglas 2:43.00 NS NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LOCO Colyer, Bob 3:32.93 1/2 3:41.42 1 11
O*H* Learmonth, William 3:44.59 1/5 4:20.00 2 9
O*H* Williams, Robert 4:32.10 1/1 4:53.69 3 8
MICH Lokensgard, Erik 3:00.00 1/3 NS 0
UC32 Wolfe, Artie 3:06.12 1/4 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TNAQ Lauer, William 3:21.38 1/7 3:15.21 1 11

OREG Fasbender, Barry 3:45.40 NS NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts

SDSM Mitchell, Tom 4:07.80 NS NS 0
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SLAM Maine, Thomas 4:42.20 1/6 4:29.95 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home