SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 39 Women 200 Y IM

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Aschan, Patricia 2:02.00 18/4 2:03.78 1 11
WMAC Fischer, Morgan 2:14.00 18/3 2:07.05 2 9
PSM Kaestner, Katie 2:11.53 18/5 2:11.12 3 8
IM Krull, Caitlin 2:16.99 18/6 2:13.53 4 7
PALM McWilliams, Haley 2:20.05 18/7 2:14.02 5 6
UC17 Peterson, Morgan 2:28.21 16/7 2:18.69 6 5
IM Eklund, Nicole 2:20.00 18/2 2:20.15 7 4
LVM Hoffman, Shekinah 2:29.00 16/8 2:20.48 8 3
INDY Burke, Rachel 2:23.64 18/8 2:21.47 9 2
PCY Gagnon, Caitlin 2:20.74 18/1 2:22.65 10 1
INDY Kappeler, Rachel 2:35.20 14/6 2:34.68 11 0

SLAM Lynn, Lori 2:09.25 NS NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NYAC Ripley, Rachel 2:06.86 17/4 2:09.02 1 11
NYAC Flinn, Rachel 2:12.17 17/3 2:11.27 2 9
NYAC Collyer, Courtney 2:11.56 17/5 2:11.31 3 8
TOC Visser, Avery 2:22.27 17/2 2:18.99 4 7
PBM Perez, Kingberly 2:26.27 17/8 2:20.16 5 6
FSAM Bischoff, Jillian 2:24.39 17/7 2:20.87 6 5
BCTM McCartney, Theresa 2:20.76 17/6 2:22.46 7 4
BCTM Zaklicki, Honorata 2:26.87 16/4 2:23.51 8 3
WLAC Golembeski, Keri 2:24.72 17/1 2:24.35 9 2
IRM Regan, Margaret 2:36.90 16/5 2:24.67 10 1
SFTL Singleton, Amanda 2:30.00 16/3 2:28.36 11 0
AGUA Schmitt, Katherine 2:50.00 16/6 2:46.01 12 0
WLAC Shopp, Haley 3:00.00 16/1 3:07.49 13 0
ASC MacQueen, Jessica 2:38.00 16/2 DQ 0

SWED Tonelli, Marlena 2:32.74 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
AWJ O'Leary, Britta 2:09.00 15/4 2:07.98 1 11
TOC Houston, Katy 2:09.56 15/5 2:13.93 2 9
BCTM Sciacca, Krysten 2:18.87 15/3 2:18.21 3 8
WMAC O'Brien, Martha 2:31.43 15/6 2:29.22 4 7
MICH Wortman, Jennifer 2:40.00 15/7 2:31.56 5 6
CHEL Sawicz, Kasia 2:38.45 15/2 2:32.07 6 5
PALM Gasparovic, Kimberly 2:48.63 15/8 2:37.84 7 4
ZAM White, Sarah 2:47.32 15/1 2:47.27 8 3
MICH Yager, Laura 3:05.50 14/3 2:49.43 9 2
MICH Sederberg, Kathryn 2:55.55 14/4 2:54.00 10 1
IM Schukraft, Anne 3:01.66 14/5 2:58.86 11 0

IM Bolf, Victoria 2:38.40 NS NS 0
HOPK Frimerman-Bergquist, Sandra 2:37.37 NS NS 0
GRA Hibbard, Kate 2:18.29 NS NS 0
NTXL Mason, Jes 2:23.77 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PBM Nuudi, Laura 2:22.83 13/7 2:15.84 1 11
PALM Moro, Erin 2:16.28 13/3 2:16.97 2 9
NEM Williams, Melinda 2:21.70 13/2 2:18.75 3 8
WCM Lawrence, Laura 2:25.26 13/1 2:18.87 4 7
CMS Linke, Lyndsey 2:16.15 13/5 2:21.01 5 6
ENSW Hollister, Mary 2:26.76 12/4 2:21.27 6 5
RMST Carlson, Jennifer 2:21.17 13/6 2:22.47 7 4
MICH Somand, Heather 2:31.12 12/3 2:23.89 8 3
WLAC Sheehan, Nichole 2:25.37 13/8 2:26.60 9 2
KAC Hine, Clare 2:29.00 12/5 2:28.75 10 1
ISWM Thomovsky, Stephanie 2:31.94 12/6 2:29.74 11 0
BBWM Ritter, Jennifer 2:32.10 12/2 2:30.68 12 0
SFTL Stutz, Kathleen 2:59.03 12/7 2:50.77 13 0
ISWM Miller, Stephanie 3:06.60 12/1 3:00.08 14 0
NAM Schneider, Lindsey 2:16.00 13/4 NS 0

SFTL Szekeres, Naomi 2:33.00 NS NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PAWW Butler, Sarah 2:17.90 11/4 2:13.77 1 11
WMAC Perez, Sarah 2:26.48 11/6 2:22.25 2 9
MICH Milliken, Kathleen 2:21.52 11/5 2:23.72 3 8
IM Hoover, Molly 2:32.41 11/1 2:30.30 4 7
RMST Shapiro, Margaret 2:29.04 11/7 2:30.62 5 6
MICH Lindley, Sarah 2:35.67 10/4 2:30.79 6 5
WMAC Hawley, Rachel 2:38.44 10/5 2:32.05 7 4
LIB Klotz, Francine 2:33.10 11/8 2:33.74 8 3
UC08 Iepson, Sarah 2:28.75 11/2 2:33.95 9 2
FSAM Stolle, Christine 2:39.69 10/3 2:38.36 10 1
SCMI Wright, Shelby 2:40.72 10/6 2:44.71 11 0
LASH Lovett, Mandy 2:59.00 10/7 2:49.24 12 0
IM Frech, Nancy 2:59.68 10/1 2:58.07 13 0
ELG Jensen, Rebecca 3:06.60 10/8 3:02.68 14 0
LASH Krause, Mary Kay 2:25.06 11/3 DQ 0
INDY Marvin, Linda 2:45.88 10/2 NS 0

CPCT Van Orden, Anna 2:30.56 NS NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Ridge, Jennifer 2:21.26 9/4 2:16.46 1 11
COOG Visser, Linda 2:24.50 9/6 2:21.19 2 9
SKY Nieto, Alexandra 2:23.97 9/5 2:23.72 3 8
WMAC Hayes, Lisa 2:24.44 9/3 2:23.90 4 7
UC07 Hayden, Alison 2:26.96 9/2 2:26.04 5 6
KAC Cleven, Detra 2:28.23 9/7 2:27.64 6 5
IM Sands, Liz 2:36.80 8/6 2:28.00 7 4
GSM Davidson, Michelle 2:28.92 9/1 2:31.07 8 3
ROCH Gianniny, Dana 2:31.76 9/8 2:31.35 9 2
MICH Colombo, Paula 2:33.00 8/4 2:32.42 10 1
WMAC Sinitz, Cheryl 2:34.28 8/5 2:32.88 11 0
TULS Meilner, Adina 2:36.45 8/3 2:35.63 12 0
BUMS Bishop, Laura 2:38.62 8/2 2:38.41 13 0
IM Haberstich, Carrie 2:46.84 8/1 2:47.76 14 0
ISWM Peterson, Julie 2:39.82 8/7 DQ 0

IM Jung, Barbara 2:43.68 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Buck, Corrin 2:23.82 7/5 2:20.52 1 11
PSM McIntyre, Shannon 2:21.72 7/4 2:27.73 2 9
CVMM Weiderman, Jennifer 2:34.56 7/6 2:34.58 3 8
MICH Pierce, Julie 2:43.80 7/1 2:38.79 4 7
RMST Groves, Lisa 2:36.94 7/2 2:42.65 5 6
MICH Hein, Cindy 2:44.23 7/8 2:43.34 6 5
MICH Michel, Emmanuelle 2:46.10 3/4 2:47.84 7 4
NCMS Quillen, Diane 2:59.49 3/5 2:49.37 8 3
SPM Clark, Dawn 2:43.25 7/7 2:55.68 9 2
DAM Phalen, Jennifer 2:56.41 3/3 3:00.32 10 1
WMAC Leeds, Patricia 3:05.71 3/2 3:03.85 11 0
MICH Gardon, Nathalie 3:21.69 3/6 3:24.33 12 0
MICH Burkhart, Kathleen 4:27.67 3/1 4:31.39 13 0

THT Harbison, Audrey 3:30.00 NS NS 0
INDY Shuck, Susie 2:28.66 7/3 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VMST Van Horn Pate, Val 2:30.22 6/5 2:27.59 1 11
PSM Crouch, Kim 2:28.33 6/4 2:28.92 2 9
DAM Russell, Jane 2:37.68 6/3 2:37.59 3 8
NEM Jensen, Sue 2:39.66 6/6 2:40.01 4 7
AGUA Cort, Hayley 2:48.40 6/7 2:46.58 5 6
WMAC Berres-Olivotti, Ann 2:58.00 5/6 2:53.66 6 5
KENM Caldwell, Kris 2:57.06 5/5 2:56.64 7 4
WMAC Van Cleave, Julie 2:57.26 5/3 2:56.81 8 3
SFTL Kelly, Mary Shawn 2:53.29 6/1 2:58.31 9 2
MMA Bolda, Barbara 2:55.02 5/4 2:58.75 10 1
XCL Elkis-Abuhoff, Deborah 3:10.00 5/2 3:06.78 11 0
IM Stratton, Christine 2:54.91 6/8 3:07.25 12 0
MICH Thorpe, Jacqueline 3:42.05 5/7 3:40.28 13 0
SFY Debolt, Dorothy 3:51.79 5/1 4:00.24 14 0
MICH Amelon, Mitzi 3:59.64 5/8 4:02.92 15 0

IM Block, Andrea 2:28.83 NS NS 0
NEM Delorey, Laura 2:47.55 6/2 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Ganze, Cathy 2:36.12 4/4 2:36.29 1 11
O*H* Norton, Judith 2:57.00 4/5 2:51.41 2 9
WMAC Krier, Anita 3:10.20 4/7 3:00.75 3 8
ARIZ McTavish, Sandie 3:06.96 4/3 3:01.11 4 7
LVM Dolan LaMar, Diana 3:08.00 4/2 3:01.30 5 6
TOC Quinn, Phyllis 3:07.03 4/6 3:09.48 6 5
INDY Romberg, Valerie 3:15.05 4/1 3:12.19 7 4
IM Emmrich, Ann 3:17.24 4/8 3:17.80 8 3
ARIZ Eastridge, Joannie 3:23.97 3/7 3:22.85 9 2
MICH Kanner, Rebecca 3:55.00 3/8 3:51.38 10 1

NCMS Alton, Dale 3:04.00 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SFTL McCloskey, Cecilia 2:40.00 2/4 2:37.33 1 11
NEM Bierwert, Karen 2:52.10 2/3 2:48.76 2 9
O*H* Spence, Diane 2:56.21 2/5 2:56.64 3 8
MICH Franas, Ann 3:55.00 2/2 3:55.39 4 7

ELG Vogel, Aileen 3:17.99 NS NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Burfeind, Betty 3:29.31 2/6 3:42.88 1 11
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SYSM Meyers, Susan 3:40.00 1/4 3:32.91 1 11
TOC Stretch, Nancy 3:59.35 1/3 3:59.36 2 9
UC28 Harris, Carol 4:31.73 1/2 4:28.31 3 8
MICH Bruin, Peggy 4:18.08 1/5 4:29.13 4 7

WMAC Dillon Stewart, Jane 4:40.17 NS NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Gogola, Laura 4:52.66 1/7 5:12.71 1 11
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Schick, Mary 6:49.26 1/6 DQ 0
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home