SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 33 Women 100 Y Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Kaestner, Katie 1:09.31 30/5 1:04.14 1 11
WMAC Meinholz, Anna 1:12.00 30/6 1:05.07 2 9
INDY Weiss, Laura 1:10.00 30/3 1:09.83 3 8
MICH Hein, Stephanie 1:15.00 30/7 1:10.20 4 7
GRA Gibson, Emily 1:04.45 30/4 1:11.44 5 6
UC17 Peterson, Morgan 1:21.33 29/4 1:11.88 6 5
NMMS Barsun-Villa, Adelheid 1:12.04 30/2 1:13.68 7 4
SCHS Sheafor, Tirion 1:23.24 29/3 1:16.63 8 3
INDY Kappeler, Rachel 1:18.59 30/1 1:18.32 9 2
MICH Mastrandrea, Sarah 1:24.20 29/6 1:19.68 10 1
IRM Estes, Hannah 1:22.38 29/5 1:20.54 11 0
MICH Fowler, Danielle 1:28.97 29/2 1:24.80 12 0
UC17 Holtz, Meghan 1:20.00 30/8 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SYS Iovanovich, Courtney 1:05.56 28/5 1:02.64 1 11
NYAC Ripley, Rachel 1:04.94 28/4 1:06.64 2 9
DAS Courtney, Julia 1:13.88 27/5 1:07.33 3 8
SFTL Marks, Jamie 1:10.73 28/8 1:07.83 4 7
SLAM Hernandez, Abby 1:10.00 28/7 1:08.16 5 6
ROSE Duraj, Michelle 1:12.00 27/4 1:08.27 6 5
BCTM Hall, Lindsay 1:09.11 28/2 1:08.94 7 4
KM Sharpe, Anna 1:08.62 28/6 1:09.40 8 3
TOC Olson, Christine 1:06.61 28/3 1:09.66 9 2
SLAM Alef, Valerie 1:10.64 28/1 1:10.88 10 1
O*H* Colker-Eybel, Cara 1:17.51 27/6 1:12.03 11 0
VALM Marshall, Amanda 1:17.75 27/2 1:12.98 12 0
IRM Regan, Margaret 1:17.83 27/7 1:13.83 13 0
SFTL Guerra, Mariela 1:19.74 27/8 1:14.19 14 0
VALM Williams, Holly 1:21.20 26/4 1:15.14 15 0
SFTL Singleton, Amanda 1:18.11 27/1 1:16.55 16 0
INDY Saunders, Jessica 1:30.00 26/3 1:20.69 17 0
SBRM Shafer, Allison 1:30.00 26/6 1:23.16 18 0
NCMS White, Kristin 1:23.92 26/5 1:23.17 19 0
SWED Tonelli, Marlena 1:14.72 27/3 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
AWJ O'Leary, Britta 1:07.00 25/3 1:05.50 1 11
TOC Houston, Katy 1:05.42 25/5 1:07.23 2 9
NASH Bruce, Elizabeth 1:09.00 25/2 1:07.37 3 8
INDY Smith, Erica 1:07.69 25/6 1:09.89 4 7
ROSE Capizzi, Stefanie 1:12.83 25/1 1:11.53 5 6
GMUP Geskos, Evangeline 1:12.53 25/7 1:12.19 6 5
WMAC O'Brien, Martha 1:17.58 24/4 1:15.69 7 4
INDY Carlson, Megan 1:20.00 24/6 1:16.11 8 3
SLAM Lau, Amanda 1:18.20 24/5 1:17.25 9 2
O*H* Morris, Elizabeth 1:20.76 24/2 1:18.54 10 1
IM Gilson, Kristine 1:22.00 24/1 1:19.56 11 0
NASH Blaseio, Poppy 1:15.00 25/8 1:19.74 12 0
L4S Stranzl, Colleen 1:22.55 24/8 1:20.29 13 0
ROSE Mansfield, Nikkie 1:27.37 23/3 1:24.22 14 0
PSM Colella, Mariel 1:22.00 24/7 1:24.25 15 0
MICH Yager, Laura 1:36.02 23/7 1:24.62 16 0
INDY Quoss, Ashley 1:30.00 23/2 1:25.52 17 0
GBM Cook, Emily 1:27.99 23/6 1:26.00 18 0
IM Bolf, Victoria 1:26.83 23/5 NS 0
CLOV Herrmann, Danielle 59.80 25/4 NS 0
SPP Jacobs, Naomi 1:23.03 23/4 NS 0
ENSW Twist, Christina 1:19.75 24/3 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Melsen, Krisie 1:09.57 22/5 1:09.89 1 11
NAM Schneider, Lindsey 1:10.56 22/3 1:09.91 2 9
KENM Butler, Agnese 1:20.00 21/2 1:09.96 3 8
PSCM Mayer-Liotta, Ashley 1:09.51 22/4 1:10.26 4 7
OMAH Connolly, Molly 1:14.29 22/7 1:11.17 5 6
ENSW Hollister, Mary 1:13.91 22/2 1:11.58 6 5
TPIT Snook, Meredith 1:11.41 22/6 1:12.23 7 4
KAC Hine, Clare 1:15.76 22/1 1:12.25 8 3
SRM Rueda, Marcela 1:16.99 22/8 1:15.38 9 2
ISWM Thomovsky, Stephanie 1:18.78 21/3 1:16.00 10 1
BBWM Ritter, Jennifer 1:18.72 21/5 1:16.22 11 0
WMAC Kintop, Kristy 1:21.78 21/8 1:16.33 12 0
SKY Tibbs, Jackie 1:21.76 21/1 1:18.99 13 0
ALEX Kays, Amelia 1:23.07 18/3 1:20.61 14 0
WMAC Seidler, Mindy 1:21.63 21/7 1:21.23 15 0
SFTL Barbosa, Tatiana 1:19.39 21/6 1:22.30 16 0
ADMS Rose, Leanne 1:29.04 18/2 1:26.61 17 0
ISWM Miller, Stephanie 1:32.72 18/4 1:30.18 18 0
IM Williams, Valerie 1:33.63 18/1 1:33.06 19 0
AKMS Conway, Kieara 1:18.36 21/4 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OPA Glenn, Katie 1:03.95 20/4 1:02.70 1 11
MICH Milliken, Kathleen 1:08.61 20/3 1:08.65 2 9
SYSM Keiber, Casey 1:07.89 20/5 1:09.15 3 8
WMAC Perez, Sarah 1:13.29 20/6 1:11.61 4 7
IM Hoover, Molly 1:15.70 20/2 1:14.52 5 6
GAJA Hughes, Carrie 1:18.34 20/1 1:15.88 6 5
RIO Jean, Brandy 1:19.11 20/8 1:16.08 7 4
ETM Deaton, Rebecca 1:16.73 20/7 1:16.30 8 3
IM Pajeau, Nichelle 1:21.13 19/5 1:16.77 9 2
IM Shuster, Megan 1:26.45 19/1 1:17.22 10 1
IM Lingner, Heather 1:19.59 19/4 1:18.13 11 0
PBM Ufford, Kate 1:27.29 18/6 1:22.09 12 0
LASH Lovett, Mandy 1:25.71 19/2 1:24.65 13 0
NCMS King, Victoria 1:26.24 19/7 1:24.68 14 0
IM Darling, Karen 1:25.49 19/6 1:25.72 15 0
IM Frech, Nancy 1:25.15 19/3 1:25.99 16 0
FAC Algera, Bonnie 1:26.46 19/8 1:26.94 17 0
INDY Port, Juliet 1:32.94 18/7 1:26.97 18 0
ELG Jensen, Rebecca 1:33.22 18/5 1:27.71 19 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Schaetz, Trina 1:08.70 17/4 1:09.07 1 11
PBM Blackburn, Lisa 1:13.73 17/1 1:10.18 2 9
COOG Visser, Linda 1:13.23 17/7 1:10.83 3 8
NCMS Dunn, Sara 1:08.98 17/5 1:11.32 4 7
WMAC Hayes, Lisa 1:11.18 17/6 1:12.79 5 6
NEM Goodale, Rainy 1:11.23 17/2 1:14.58 6 5
MAM Rublein, Susanne 1:18.04 16/5 1:15.22 7 4
WMAC Hall, Julie 1:16.50 17/8 1:17.32 8 3
ISWM Peterson, Julie 1:19.74 16/3 1:17.82 9 2
KENM Carter, Jennifer 1:18.00 16/4 1:18.59 10 1
WMAC May, Jennifer 1:20.22 16/6 1:22.40 11 0
IM Haberstich, Carrie 1:23.62 16/1 1:23.96 12 0
WMAC Settimi, Nora 1:25.56 16/8 1:24.11 13 0
INDY Knight, Tracy 1:25.93 15/5 1:24.22 14 0
IM Wattles, Sonja 1:25.67 15/4 1:25.02 15 0
MICH Kukla, Anne 1:26.22 15/3 1:27.45 16 0
MICH Montgomery, JoLynn 1:50.00 15/7 1:39.85 17 0
SBRM Mattei, Kimberly 1:35.00 15/6 1:40.27 18 0
MOST Burns, Natasha 1:22.00 16/2 NS 0
MACS Condor-Fisher, Sarah 1:11.08 17/3 NS 0
IM Farmer, Anne 1:47.85 15/2 NS 0
GERM Postma, Terri 1:23.00 16/7 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Buck, Corrin 1:12.09 14/4 1:11.34 1 11
IM Wilhelm, Annika 1:16.81 14/2 1:13.79 2 9
CVMM Weiderman, Jennifer 1:15.40 14/3 1:14.04 3 8
MICH Dixon, Lou Ann 1:15.25 14/5 1:14.44 4 7
WMAC Meinholz, Amy 1:23.00 13/2 1:17.89 5 6
RMST Groves, Lisa 1:17.96 14/7 1:18.59 6 5
IM Biegler-Ciaccio, Leslie 1:16.10 14/6 1:19.91 7 4
MICH Michel, Emmanuelle 1:20.80 14/8 1:21.03 8 3
SPM Zien, Livia 1:25.68 12/4 1:21.26 9 2
ART Rossi, Leann 1:21.51 13/4 1:22.37 10 1
MICH Rogers, Julie 1:24.45 13/7 1:23.47 11 0
NCMS Quillen, Diane 1:22.96 13/3 1:25.06 12 0
IM Pawluk, Roxie 1:29.36 12/1 1:25.55 13 0
RATS Lau, Serena 1:25.80 12/5 1:25.67 14 0
IM Smith, Liesl 1:22.20 13/5 1:25.77 15 0
NSMS Dodd, Dina 1:24.51 13/1 1:26.25 16 0
ELG Stiberth, Amanda 1:25.92 12/3 1:26.34 17 0
NEM KielyKilpatrick, Carolyn 1:28.72 12/7 1:27.09 18 0
WMAC Leeds, Patricia 1:28.05 12/2 1:27.35 19 0
DAM Phalen, Jennifer 1:25.03 13/8 1:28.49 20 0
USF Juson, Justine 1:35.61 12/8 1:29.49 21 0
SKY Luebbe, Pamela 1:38.60 9/8 1:31.43 22 0
NAST Layton, Teresa 1:40.79 6/6 1:36.79 23 0
SPP McPeak, Kris 1:56.80 6/7 1:55.35 24 0
INDY Gregory, Ellen 1:28.00 12/6 NS 0
ENSW Ladd, Laura 1:19.12 14/1 NS 0
MVN McLaughlin, Lisa 1:23.00 13/6 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Crouch, Kim 1:15.24 11/4 1:17.43 1 11
PALM De Herder, Elizabeth 1:20.19 11/6 1:17.95 2 9
POST Koster, Carolyn 1:16.90 11/5 1:18.71 3 8
ARIZ Lepinski, Cokie 1:23.27 11/7 1:20.39 4 7
1693 Restrepo, Marie 1:23.53 11/8 1:20.97 5 6
IM Froehlich, Kathryn 1:24.00 10/4 1:22.31 6 5
AGUA Cort, Hayley 1:23.40 11/1 1:23.44 7 4
AKMS Carter, Ruth 1:27.52 10/6 1:23.73 8 3
ARIZ Martoni, Samantha 1:24.17 10/5 1:24.52 9 2
SLAM Petersen, Stephanie 1:30.00 10/1 1:25.48 10 1
PBM Wenzel, Chris 1:18.10 11/3 1:26.87 11 0
NAM Sedivy, Angela 1:29.37 10/7 1:27.77 12 0
UC38 Lynott, Andrea 1:31.31 9/3 1:29.34 13 0
O*H* Marshfield, Ann 1:38.58 9/7 1:29.60 14 0
MMA Bolda, Barbara 1:30.93 9/5 1:30.20 15 0
KENM Caldwell, Kris 1:30.53 10/8 1:30.25 16 0
IM Stratton, Christine 1:28.90 10/2 1:32.98 17 0
WMAC Ellwood, Margaret 1:35.28 9/2 1:33.01 18 0
MICH Grebe, Suzanne 1:30.75 9/4 1:34.28 19 0
SFTL Marks, Karen 1:44.48 9/1 1:36.10 20 0
WMAC Kimple, Karen 1:25.19 10/3 NS 0
VMST Miller, Patricia 1:21.46 11/2 NS 0
NASH Morse, Celia 1:32.01 9/6 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Mann, Melinda 1:18.57 8/4 1:16.58 1 11
BUMS Ryan, Wendy 1:22.50 8/5 1:20.70 2 9
UTAH Penney, Debra 1:27.53 8/1 1:24.84 3 8
SDSM Siegel, Christine 1:25.97 8/3 1:26.12 4 7
NCMS Alton, Dale 1:27.00 8/2 1:26.39 5 6
WMAC Krier, Anita 1:34.72 7/6 1:29.37 6 5
ARIZ McTavish, Sandie 1:30.54 8/8 1:30.13 7 4
KONA Finch, Merry 1:27.15 8/7 1:31.26 8 3
NEM Goodwin, Kim 1:32.07 7/3 1:31.38 9 2
HOPK Dalton, Beth 1:32.00 7/5 1:32.78 10 1
SKY Curl, Mary 1:38.00 7/7 1:32.81 11 0
PBM Moak, Mary 1:31.60 7/4 1:34.25 12 0
IM Del Greco, Jane 1:34.80 7/2 1:35.32 13 0
INDY Romberg, Valerie 1:41.14 7/8 1:39.73 14 0
WMAC Diel, Diane 1:40.00 7/1 1:41.72 15 0
KM Penn, Jodi 1:48.50 6/4 1:43.08 16 0
SKY Smath, Meg 1:44.49 6/3 1:46.17 17 0
SFTL Fazzano, Catalina 1:52.79 6/2 1:52.68 18 0
MICH Taffee, Roberta 2:02.93 6/5 2:00.19 19 0
INDY Gettelfinger, Cheryl 1:26.76 8/6 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
1776 Wolff, Melinda 1:23.94 5/4 1:22.19 1 11
NEM Bierwert, Karen 1:26.85 5/5 1:25.62 2 9
UC25 Coellner, Deb 1:28.00 5/3 1:28.39 3 8
WH2O Seaton, Jessica 1:32.99 5/2 1:34.64 4 7
CHEL Merena, Elizabeth 1:32.61 5/6 1:34.85 5 6
PBM Fitzpatrick, Maureen 1:38.99 5/7 1:37.97 6 5
UC17 Wagner, June 1:39.91 5/1 1:41.49 7 4
GRA Scherwat Ducourneau, Wendy 1:41.97 4/4 1:45.04 8 3
NEM Atkinson, Fiona 1:40.95 5/8 1:46.35 9 2
O2 Myer, Cynthia 1:46.59 4/6 1:46.80 10 1
WCM Collins, Susan 1:46.32 4/3 1:48.05 11 0
ELG Kracen, Cindy 1:45.97 4/5 1:48.21 12 0
NASH Kendrick, Anne 2:19.76 4/2 2:18.54 13 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALM Brown, Dana 1:30.65 3/4 1:25.63 1 11
SFTL Webb, Linda 1:55.30 3/7 1:41.47 2 9
ARIZ Gillies, Judy 1:45.98 3/3 1:50.44 3 8
WMAC Christenson, Candy 1:54.19 3/2 1:54.04 4 7
NAM Bauer, Mary 1:44.15 3/5 2:08.73 5 6
PBM Camp, Robyne 2:00.00 3/1 2:29.03 6 5
ETM Burns, Suzi 1:48.61 3/6 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Stretch, Nancy 1:57.11 2/4 1:55.43 1 11
O*H* Easton, Luise 2:15.00 2/3 2:12.32 2 9
MICH Bruin, Peggy 2:10.03 2/5 2:13.25 3 8
MICH Cheng, Angela 2:18.46 2/6 2:30.08 4 7
MICH Wall, Harriet 2:34.59 2/2 2:41.19 5 6
IM Harris, Ursula 2:42.83 2/7 2:47.74 6 5
SFTL Smith, Stephanie 3:58.00 2/1 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TAM Jaffe, Kristin 1:50.55 1/4 1:55.96 1 11
WMAC Reinke, Carol 2:40.00 1/5 2:19.55 2 9
MICH Butler, Pat 2:45.53 1/6 DQ 0
IM Berning, Henrietta 2:42.00 1/3 NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home