SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 25 Women 200 Y Fly

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Schaetz, Emma 2:05.14 15/4 2:07.86 1 11
PALM McWilliams, Haley 2:18.04 15/6 2:10.14 2 9
IM Krull, Caitlin 2:16.99 15/3 2:11.04 3 8
IM Bruce, Madeline 2:14.00 15/5 2:13.33 4 7
NCMS Jones, Amanda 2:42.06 15/2 2:32.22 5 6
WMAC Conley, Bekah 3:35.00 15/7 DQ 0

MINN Fittipaldi, Carolyn 2:30.00 NS NS 0
WMAC Perez, Esmeralda 2:25.00 NS NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
KENM Saiz, Hannah 1:57.48 14/4 1:59.41 1 11
TOC Kastes, Katie 2:04.49 14/5 2:07.45 2 9
NYAC Collyer, Courtney 2:15.50 14/6 2:10.72 3 8
SFTL Marks, Jamie 2:19.77 14/7 2:12.78 4 7
TOC Pedote, Elyssa 2:12.50 14/3 2:14.14 5 6
VALM Williams, Holly 2:28.38 12/4 2:20.80 6 5
BCTM McCartney, Theresa 2:19.48 14/2 2:22.64 7 4
ROSE Turner, Lauren 2:26.54 12/3 2:23.97 8 3
SWIN Heathcott, Maria 2:24.98 14/8 2:24.21 9 2
PALM Fieni, Sadie 2:29.01 12/2 2:25.49 10 1
AKMS Langford, Lauren 2:21.77 14/1 2:27.31 11 0
SNM Robertson, Lindsay 2:49.76 12/5 2:56.22 12 0

IM Holmes, Leigh 2:10.56 NS NS 0
AKMS Miller, Kristina 4:03.33 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
1693 Greene, Shannon 2:21.11 13/4 2:20.46 1 11
BCTM Sciacca, Krysten 2:23.02 13/3 2:22.32 2 9
ROSE Capizzi, Stefanie 2:34.59 13/7 2:27.14 3 8
O*H* Braniecki, Ashley 2:23.52 13/6 2:30.63 4 7
SLAM Lau, Amanda 2:40.50 12/7 2:31.47 5 6
CHEL Sawicz, Kasia 2:30.00 13/2 2:33.00 6 5
PALM Harriman, Sarah 2:40.00 12/6 2:35.19 7 4
WMAC Schneider, Leah 2:22.22 13/5 2:35.69 8 3
NEM Rood, Jenny 2:37.27 13/1 2:37.21 9 2
L4S Bofinger, Sarah 2:37.55 13/8 2:42.52 10 1

HOPK Frimerman-Bergquist, Sandra 2:27.71 NS NS 0
UC32 Nelson, Hanna 3:05.22 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
INDY Weaver, Jenny 2:35.50 11/7 2:10.38 1 11
PALM Moro, Erin 2:09.72 11/4 2:12.01 2 9
NEM Williams, Melinda 2:21.36 11/5 2:17.67 3 8
WCM Lawrence, Laura 2:33.64 11/2 2:20.76 4 7
NCMS Holland, Irish 2:30.00 11/6 2:22.66 5 6
MICH Richardson, Lindsay 2:51.27 11/8 2:30.90 6 5
WMAC Schneider, Erin 2:28.00 11/3 2:33.01 7 4
SNM Louhichi, Nadia 2:42.48 11/1 2:33.91 8 3
SFTL Stutz, Kathleen 2:53.15 8/2 2:57.60 9 2
NAST Davies, Patti 3:13.17 8/3 3:22.92 10 1
ADMS King, Sarah 6:30.00 2/8 6:28.26 11 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NAST Tobias, Erin 2:24.24 10/4 2:20.87 1 11
PSM Ella, Ellen 2:36.00 10/5 2:30.13 2 9
NEM Baudis, Christina 2:48.80 10/2 2:40.33 3 8
SNM Lawrie, Dawn 2:41.53 10/3 2:45.04 4 7
INDY Marvin, Linda 2:50.62 10/7 2:45.97 5 6
NEM Crusco, Kysa 2:48.78 10/6 2:50.88 6 5
NAM Kopp, Melanie 3:10.00 10/1 3:30.53 7 4
SKY Holbrook, Dana 4:00.00 8/7 4:14.45 8 3
SFTL Volz, Kristin 3:57.84 10/8 4:23.08 9 2
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GSM Davidson, Michelle 2:30.31 9/4 2:29.05 1 11
INDY Day, Nadine 2:44.26 9/3 2:30.12 2 9
UC38 Griffin, Kara 2:40.82 9/5 2:41.31 3 8
WMAC Sinitz, Cheryl 2:55.00 9/6 2:52.10 4 7
MICH Veen, Maria 3:06.15 8/5 2:53.84 5 6
SNM Sorensen, Susan 3:01.22 9/8 3:01.38 6 5
NUTS Peroni, Diana 2:56.29 9/2 3:01.75 7 4
OREG Werhane, Cynthia 2:58.45 9/7 3:02.58 8 3
NCMS Carter, Eddie 3:19.03 8/4 3:09.17 9 2
MICH Richardson, Melissa 3:13.00 8/6 3:20.34 10 1

MICH Goodrich, Kris 4:00.00 NS NS 0
GERM Postma, Terri 3:00.00 9/1 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
BCTM Willeboordse, Fall 2:18.41 7/4 2:19.50 1 11
1776 Hug, Laurie 2:22.22 7/5 2:23.01 2 9
INDY Shuck, Susie 2:29.81 7/3 2:31.91 3 8
KONA Avery, Brenda 2:37.50 7/6 2:37.25 4 7
NCMS Dore, Mary 2:42.29 7/2 2:39.77 5 6
SPM Westerman, Karen 2:46.93 7/8 2:39.93 6 5
WMAC Jensen, Lauren 2:46.28 7/1 2:45.11 7 4
IM Biegler-Ciaccio, Leslie 2:44.50 7/7 2:45.71 8 3
INDY Stutsman, Rachel 2:53.16 4/3 2:48.05 9 2
MICH Carpenter, Erin 2:53.00 4/4 2:49.11 10 1
MICH Pierce, Julie 2:58.76 4/5 2:55.66 11 0
SPM Zien, Livia 3:04.41 4/2 2:56.30 12 0
IAMA Zapolski, Stacey 3:50.04 4/6 3:27.60 13 0
ELG Sepulveda, Migdalia 4:40.00 4/1 4:09.15 14 0

THT Phillips, Lisa 3:40.00 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NAM Klestinec, Robin 2:28.00 6/4 2:27.52 1 11
VMST Van Horn Pate, Val 2:44.22 6/2 2:28.21 2 9
SFTL Hung, Maria 2:33.99 6/5 2:35.54 3 8
DAM Russell, Jane 2:43.48 6/6 2:41.35 4 7
IM Froehlich, Kathryn 2:42.23 6/3 2:45.29 5 6
MICH Brown, Denise 2:53.66 6/8 2:48.14 6 5
NEM Jensen, Sue 2:52.97 6/1 2:49.85 7 4
NEM Delorey, Laura 2:50.55 6/7 2:55.08 8 3
SWIN Gifford, Kathryn 3:00.00 5/4 3:08.72 9 2
SLAM Barkley, Maryanne 3:21.46 5/3 3:23.01 10 1
SFTL Henley, Cynthia 3:26.57 5/6 3:28.14 11 0
MICH Thorpe, Jacqueline 3:37.80 5/2 3:47.64 12 0
O*H* Feldkircher, Mary 3:58.00 5/8 3:52.26 13 0
INDY Vollmer, Patti 3:50.00 5/1 3:53.18 14 0
SFTL Grady, Marci 3:59.17 4/7 3:54.58 15 0
SLAM Bauer, Diann 3:46.00 5/7 3:56.96 16 0
SLAM Jones, Diane 4:25.49 4/8 4:21.50 17 0

THT Bayless, Jerrilynn 4:45.00 NS NS 0
ARIZ Martoni, Samantha 3:16.62 5/5 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LAPS Granger, Traci 2:40.00 3/4 2:32.76 1 11
WMAC Alioto, Laurie 2:45.35 3/5 2:39.46 2 9
TNAQ Burlingame, Sharon 3:25.00 3/2 3:15.17 3 8
KONA Taylor, Barbara 3:18.95 3/3 3:18.95 4 7
SVY Lampe, Betty 3:34.93 3/7 3:31.98 5 6
SFTL Larson, Linda 3:55.77 2/6 3:37.11 6 5
IM Emmrich, Ann 3:39.37 3/8 3:40.80 7 4
ARIZ Eastridge, Joannie 3:36.40 3/1 3:41.35 8 3
TOC Quinn, Phyllis 3:21.92 3/6 3:45.92 9 2
SWIFT Knowles, Nancy 4:25.19 2/7 4:14.33 10 1

GSM Steadman Martin, Nancy 3:01.00 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SMST Guthrie, Sally 3:24.00 2/3 3:16.29 1 11
O*H* Smith, Melinda 4:10.00 2/2 3:42.46 2 9
PBM Fitzpatrick, Maureen 4:05.99 2/4 3:57.32 3 8
SFTL Martin, Michelle 4:21.00 2/5 4:14.89 4 7
MICH Schemanske, Carol 6:52.26 2/1 7:57.17 5 6

ELG Vogel, Aileen 3:34.70 NS NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
STAN Barnea, Daniela 3:39.15 1/6 3:36.38 1 11
MINN Larsen, Babs 3:50.00 1/7 3:42.80 2 9
SLAM Pohlmann, Mary 4:02.56 1/5 4:14.93 3 8
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SYSM Meyers, Susan 3:55.46 1/4 3:50.21 1 11
ARIZ Case, Mary Ann 3:53.83 1/3 3:52.36 2 9
UC28 Harris, Carol 5:47.00 1/2 5:33.67 3 8
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home