SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 13 Women 100 Y Fly

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Sudarma, Tiffany 56.63 24/5 57.73 1 11
WMAC Schaetz, Emma 56.50 24/4 58.13 2 9
TOC Bechtel, Christina 1:00.00 24/2 59.11 3 8
IM Bruce, Madeline 59.00 24/3 59.74 4 7
ARIZ Detka, Michelle 1:00.41 24/8 59.87 5 6
LVM Hoffman, Shekinah 1:00.00 24/7 1:00.13 6 5
UC-56 Lyons, Danielle 1:08.43 22/4 1:00.67 7 4
UC56 Lucchesi, Margot 1:03.90 23/3 1:00.87 8 3
WMAC Perez, Esmeralda 1:00.18 24/1 1:02.23 9 2
UC16 Schuster, Hannah 1:02.00 23/5 1:02.66 10 1
NMMS Barsun-Villa, Adelheid 59.10 24/6 1:03.50 11 0
IM Eklund, Nicole 1:05.41 23/2 1:03.52 12 0
ROSE Hand, Samantha 1:08.53 22/5 1:04.09 13 0
ROSE Hacobian, Anais 1:06.97 23/1 1:04.45 14 0
KONA Avery, Sierra 1:06.60 23/7 1:05.59 15 0
NAM Viersen, Campbell 1:13.00 22/3 1:09.99 16 0
WMAC Rezmer, Gracelyn 1:27.25 22/6 1:13.45 17 0
MINN Fittipaldi, Carolyn 1:07.00 23/8 NS 0
INDY Meyer, Molly 1:01.99 23/4 NS 0
UC17 Peterson, Morgan 1:04.46 23/6 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
KENM Saiz, Hannah 54.19 21/4 55.30 1 11
INDY Miles, Mallory 57.25 21/6 57.02 2 9
TOC Kastes, Katie 56.45 21/5 57.16 3 8
NYAC Parsons, Kristina 56.65 21/3 57.37 4 7
IM Holmes, Leigh 1:01.64 20/4 57.42 5 6
ENSW Fish, Abigail 1:05.00 20/7 58.06 6 5
NYAC Collyer, Courtney 59.11 21/1 58.31 7 4
TOC Senko, Anna 58.00 21/2 58.66 8 3
ROSE Frendreis, Lauren 58.41 21/7 59.32 9 2
TOC Pedote, Elyssa 59.89 21/8 59.87 10 1
SFTL Marks, Jamie 1:03.73 20/3 1:00.30 11 0
AKMS Langford, Lauren 1:05.53 20/8 1:00.86 12 0
TOC Visser, Avery 1:07.00 19/5 1:01.06 13 0
ROSE Turner, Lauren 1:05.38 20/1 1:02.27 14 0
PALM Fieni, Sadie 1:04.49 20/6 1:02.62 15 0
WLAC Golembeski, Keri 1:05.55 19/4 1:03.63 16 0
BCTM McCartney, Theresa 1:02.44 20/5 1:04.21 17 0
VALM Williams, Holly 1:04.62 20/2 1:04.27 18 0
INDY Long, Stephanie 1:11.48 19/3 1:07.96 19 0
MICH Amodeo, Ashley 1:12.01 19/2 1:10.30 20 0
IM Mansfield, Lori 1:12.00 19/6 1:10.87 21 0
SNM Robertson, Lindsay 1:17.53 19/7 1:19.26 22 0
WLAC Shopp, Haley 1:25.00 19/1 1:27.80 23 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Blondell, Alicia 1:01.47 18/6 59.32 1 11
INDY Smith, Erica 57.89 18/5 59.56 2 9
IM Brunka, Christina 1:02.00 18/2 1:00.09 3 8
MMA Madgiak, Jen 1:03.35 18/1 1:03.03 4 7
1693 Greene, Shannon 1:04.92 17/5 1:04.28 5 6
GMUP Geskos, Evangeline 1:03.75 17/4 1:04.42 6 5
PALM Betenbaugh, Adrienne 1:07.00 17/3 1:04.73 7 4
O*H* Braniecki, Ashley 1:03.63 18/8 1:04.77 8 3
WMAC Schneider, Leah 1:03.33 18/7 1:05.64 9 2
SLAM Lau, Amanda 1:08.50 17/6 1:06.49 10 1
CHEL Sawicz, Kasia 1:10.66 17/7 1:08.09 11 0
PALM Harriman, Sarah 1:11.00 17/1 1:08.99 12 0
L4S Bofinger, Sarah 1:08.72 17/2 1:10.70 13 0
ISWM Bonfitto, Jordan 1:19.04 14/5 1:16.90 14 0
UC32 Nelson, Hanna 1:15.44 14/7 1:30.49 15 0
SKY Yeoman, Christina 1:14.99 14/6 DQ 0
CLOV Herrmann, Danielle 53.71 18/4 NS 0
SPP Jacobs, Naomi 1:12.00 17/8 NS 0
NTXL Mason, Jes 59.65 18/3 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALM Moro, Erin 58.81 16/4 58.54 1 11
TOC Watanabe, Naoko 59.61 16/5 58.73 2 9
INDY Weaver, Jenny 1:01.50 16/6 59.47 3 8
WH2O Vucinich, Elizabeth 1:00.50 16/3 1:00.08 4 7
SFTL Kisel, Michele 1:02.89 16/2 1:00.19 5 6
MOVY Miller, Paige 1:06.30 15/6 1:01.45 6 5
WCM Lawrence, Laura 1:05.54 15/5 1:02.71 7 4
NCMS Holland, Irish 1:05.50 15/4 1:03.18 8 3
ENSW Hollister, Mary 1:05.48 16/1 1:03.84 9 2
MINN Melsen, Krisie 1:04.27 16/7 1:04.53 10 1
SNM Louhichi, Nadia 1:15.88 14/4 1:05.18 11 0
SFTL Congdon, Heather 1:05.50 16/8 1:05.46 12 0
WMAC Schneider, Erin 1:06.00 15/3 1:06.58 13 0
WLAC Gold, Anne 1:08.00 15/2 1:06.96 14 0
PAWW Johnsen, Amber 1:08.65 15/7 1:07.65 15 0
LIB Liberty, Laurel 1:11.57 15/1 1:08.90 16 0
WMAC Seidler, Mindy 1:12.59 14/3 1:12.69 17 0
ARKM Cameron, Megan 1:11.74 15/8 1:15.04 18 0
MMA Byers, Jelena 1:13.87 14/2 1:17.71 19 0
MICH Schmaltz, Elizabeth 2:25.00 14/1 2:27.17 20 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NAST Tobias, Erin 1:01.89 13/4 1:00.21 1 11
CPCT Van Orden, Anna 1:05.18 13/3 1:02.78 2 9
IM Levine, Nicola 1:05.00 13/5 1:03.46 3 8
PSM Ella, Ellen 1:12.50 12/4 1:05.07 4 7
PALM Yocum, Kari 1:10.10 13/7 1:05.43 5 6
WMAC Perez, Sarah 1:08.32 13/2 1:05.48 6 5
MICH Lindley, Sarah 1:06.86 13/6 1:06.17 7 4
LIB Klotz, Francine 1:12.02 13/8 1:09.00 8 3
NEM Baudis, Christina 1:14.60 12/6 1:11.64 9 2
CMS Pitcher, Stacey 1:12.86 12/5 1:12.12 10 1
SYS Scholz, Amanda 1:14.03 12/3 1:13.20 11 0
SNM Lawrie, Dawn 1:11.62 13/1 1:13.23 12 0
INDY Marvin, Linda 1:15.56 12/2 1:14.15 13 0
NAM Parey, Christine 1:24.06 12/7 1:23.68 14 0
MMA De Boer, Karen 1:40.00 12/1 1:33.00 15 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Braun, Erika 59.00 11/4 58.69 1 11
MINN Ridge, Jennifer 1:02.47 11/5 1:01.61 2 9
NCMS Holland, Amy 1:05.50 11/3 1:02.29 3 8
COOG Visser, Linda 1:05.90 11/2 1:03.87 4 7
KAC Cleven, Detra 1:05.53 11/6 1:05.77 5 6
MICH Colombo, Paula 1:15.00 11/8 1:08.56 6 5
UC38 Griffin, Kara 1:09.99 11/7 1:08.84 7 4
WCM Strong, Susan 1:12.98 11/1 1:09.22 8 3
SHAM Petyk, Jennifer 1:15.00 8/4 1:09.67 9 2
MICH Veen, Maria 1:18.91 8/2 1:16.82 10 1
NCMS Carter, Eddie 1:17.69 8/5 1:16.88 11 0
PBM Williams, Tracy 1:17.13 8/3 1:18.39 12 0
SNM Sorensen, Susan 1:25.00 8/1 1:20.60 13 0
NUTS Peroni, Diana 1:20.00 8/6 1:21.88 14 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
BCTM Willeboordse, Fall 1:03.11 10/4 1:01.01 1 11
TOC Welting, Laureen 1:08.00 10/6 1:05.83 2 9
INDY Shuck, Susie 1:07.00 10/3 1:07.28 3 8
SYSM Buxton, Sylvia 1:04.93 10/5 1:07.97 4 7
SPM Westerman, Karen 1:09.16 10/7 1:08.01 5 6
SNM Friedlander, Rebecca 1:10.80 10/1 1:08.66 6 5
SFTL Herrington, Jamie 1:13.70 9/3 1:10.96 7 4
INDY Stutsman, Rachel 1:16.04 9/2 1:11.83 8 3
GAJA Countryman, Marianne 1:09.15 10/2 1:12.79 9 2
MICH Karas-Foltz, Bonnie 1:12.85 9/5 1:13.17 10 1
WMAC Jensen, Lauren 1:12.79 9/4 1:13.85 11 0
RMST Johnson, Mindy 1:15.50 9/6 1:15.24 12 0
PAWW Miller, Tracy 1:25.20 9/8 1:16.38 13 0
SPM Zien, Livia 1:20.83 9/1 1:17.69 14 0
TPIT Ott, Nancy 1:20.00 9/7 1:26.92 15 0
ELG Sepulveda, Migdalia 1:53.77 8/7 1:49.42 16 0
ENSW Rietz, Heather 1:12.00 10/8 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PBM Pipes, Karlyn 1:00.41 7/4 1:01.82 1 11
IM Block, Andrea 1:03.83 7/5 1:04.08 2 9
VMST Van Horn Pate, Val 1:06.34 7/3 1:05.13 3 8
SFTL Hung, Maria 1:08.30 7/6 1:07.63 4 7
DAM Russell, Jane 1:09.83 7/2 1:10.32 5 6
SKY Ciampa-Wise, Cindy 1:15.42 6/3 1:11.54 6 5
IM Froehlich, Kathryn 1:13.50 7/1 1:11.88 7 4
SLAM Woehler, Mary 1:11.95 7/7 1:11.90 8 3
NEM Delorey, Laura 1:16.55 6/6 1:12.78 9 2
IM Redig, Patty 1:14.02 6/5 1:13.01 10 1
NEM Jensen, Sue 1:13.67 7/8 1:13.09 11 0
TAM Joyce, Martha 1:14.00 6/4 1:14.53 12 0
SWIN Gifford, Kathryn 1:25.00 6/7 1:24.11 13 0
SFTL Grady, Marci 1:40.62 6/1 1:40.71 14 0
O*H* Feldkircher, Mary 1:50.00 4/6 1:41.42 15 0
INDY Vollmer, Patti 1:45.00 6/8 1:45.80 16 0
SKY Becker, Annell 2:05.00 4/7 1:57.97 17 0
PBM Jones, Eney 1:20.22 6/2 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LAPS Granger, Traci 1:06.00 5/4 1:04.33 1 11
WMAC Mann, Melinda 1:10.03 5/3 1:06.46 2 9
SDSM Ganze, Cathy 1:08.48 5/5 1:07.72 3 8
WMAC Alioto, Laurie 1:14.20 5/6 1:12.38 4 7
O*H* Norton, Judith 1:29.00 4/4 1:18.79 5 6
USF Klatzkin, Amy 1:18.89 5/2 1:18.83 6 5
KONA Taylor, Barbara 1:26.27 5/8 1:25.44 7 4
INDY Gettelfinger, Cheryl 1:25.04 5/1 1:25.60 8 3
O*H* Beck, Pam 1:26.78 4/3 1:31.43 9 2
SVY Lampe, Betty 1:34.71 4/2 1:33.96 10 1
SWIFT Knowles, Nancy 1:37.23 4/5 1:48.43 11 0
PSM Glassman, Debbie 1:22.00 5/7 DQ 0
SKY Baldwin, Patricia 1:49.24 4/1 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SFTL McCloskey, Cecilia 1:12.00 3/4 1:10.62 1 11
SMST Guthrie, Sally 1:27.00 3/5 1:25.74 2 9
O*H* Smith, Melinda 1:55.00 3/7 1:40.43 3 8
SFTL Martin, Michelle 1:57.59 3/1 1:50.76 4 7
PBM Ragalie, Diane 1:45.00 3/6 1:50.79 5 6
PBM Mitchell, Suzanne 1:55.00 3/2 1:58.11 6 5
MICH Schemanske, Carol 2:50.00 3/8 DQ 0
ELG Vogel, Aileen 1:34.77 3/3 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALM Brown, Dana 1:30.36 2/5 1:24.59 1 11
MMAC Menard, Joanne 1:27.30 2/4 1:29.39 2 9
PSM Welch, Sarah 1:42.55 2/3 1:34.66 3 8
STAN Barnea, Daniela 1:43.30 2/6 1:35.89 4 7
MINN Larsen, Babs 1:45.00 2/2 1:41.41 5 6
WMAC Kranpitz, Nancy 1:46.65 2/7 1:44.80 6 5
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SYSM Meyers, Susan 1:42.00 1/5 1:42.03 1 11
ARIZ Case, Mary Ann 1:40.42 1/4 1:42.61 2 9
MICH Bruin, Peggy 2:09.90 1/3 2:14.76 3 8
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home