SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 10 Men 100 Y Back

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TNAQ Murray, Nathan 48.34 35/5 50.49 1 11
WMAC Bateman, Cole 47.54 35/4 50.70 2 9
SLAM Logan, Blake 52.77 35/2 51.43 3 8
GRA Havton, Jonathan 52.56 35/3 52.99 4 7
LVM Alentado, Jason 56.50 35/1 53.79 5 6
STRM Mitchell, Timothy 56.00 35/7 53.91 6 5
WCM Mefford, Jake 58.34 34/4 55.57 7 4
MICH Christensen, Kyle 57.00 35/8 57.00 8 3
WMAC Korabelnikov, Tomer 59.99 34/3 57.34 9 2
UC16 Walters, Adam 1:02.20 34/7 59.34 10 1
WSTM Onchuck, Nathan 58.74 34/5 1:02.42 11 0
PSM Anderson, Jordan 1:00.00 34/6 1:03.29 12 0
SBRM Santos, Miguel 1:17.00 34/1 1:03.76 13 0
CHEL Jurman, Jasper 52.72 35/6 NS 0
USF Palabrica, Juan Pablo 1:01.82 34/2 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WLAC Shivakumar, Varun 49.41 33/4 50.00 1 11
ROSE Porrazzo, Ralph 52.00 33/6 50.37 2 9
MOVY Musser, Seth 53.12 33/8 50.65 3 8
BCTM Raigla, Kaspar 50.81 33/5 50.70 4 7
TOC Saeta, Andrew 53.50 32/4 51.31 5 6
NAM Williams, Rowan 54.45 32/3 52.07 6 5
IM Johnson, Christopher 53.97 32/5 52.09 7 4
NAM Birnbrich, Zachary 51.93 33/3 52.39 8 3
TOC Murray, Matthew 52.50 33/2 52.41 9 2
TOC Hurko, Matt 53.00 33/1 52.61 10 1
WH2O Ramsay, George 55.58 32/2 53.92 11 0
SLAM Alef, Grant 52.55 33/7 54.06 12 0
TOC Casey, Aaron 55.00 32/6 55.71 13 0
ROSE Sutton, Richard 58.00 32/8 56.27 14 0
TNAQ Jackson, Brock 58.48 30/3 56.77 15 0
NAM Birnbrich, Hayden 58.00 32/1 57.58 16 0
SFTL Monahan, Sean 58.16 30/4 58.33 17 0
WMAC Hallam, Alex 59.45 30/5 58.34 18 0
TOC Foster, Dana 56.00 32/7 1:00.43 19 0
TFAM Rodriguez, Carlos 1:05.22 30/6 1:04.27 20 0
UC18 Staley, Brandon 1:01.87 30/2 1:04.80 21 0
UC16 Wright, Andrew 1:22.13 30/1 1:17.49 22 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
INDY Hartley, Brian 55.32 31/4 53.39 1 11
FSAM Elber, Joel 57.15 31/5 54.48 2 9
UC45 Snyder, Dan 59.12 31/7 57.77 3 8
MATT Von Jouanne, Daniel 58.55 31/2 58.49 4 7
MICH McFee, Andrew 1:00.92 31/1 58.96 5 6
FAIR Schwarz, Kurt 1:01.61 31/8 59.75 6 5
IM Holmes, CJ 58.27 31/6 1:00.22 7 4
ALEX Taylor, Tim 1:01.91 30/7 1:01.19 8 3
SKY Gough, Neville 1:04.50 30/8 NS 0
BCTM Osada, Akihiko 57.33 31/3 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Doak, Kevin 50.62 29/4 51.37 1 11
PBM Lotano, Daniel 55.71 29/5 52.38 2 9
WMAC Oglesby, Matthew 56.45 29/6 54.91 3 8
SLAM Owen, Jason 55.99 29/3 56.60 4 7
ELG Weidner, Tim 58.35 29/7 56.87 5 6
LAKY Cuticchia, Tom 57.45 29/2 58.22 6 5
DAM Roper, Matt 59.40 29/1 59.18 7 4
IM Doerr, David 1:00.99 28/4 59.86 8 3
WMAC Murray, Todd 1:03.04 28/3 1:00.22 9 2
DAS Weber, Matthew 1:01.88 28/5 1:00.63 10 1
WMAC Fischer, Richie 1:04.73 28/7 1:02.10 11 0
SKY Chavez, Mirko 1:07.31 28/8 1:02.38 12 0
SBRM Bernhardt, William 1:04.18 28/2 1:02.49 13 0
CMS Bergford, Brian 1:05.15 28/1 1:04.67 14 0
IM Mosley, Thomas 1:03.80 28/6 1:05.72 15 0
MSSC Shaw, Chris 1:14.00 18/5 1:14.97 16 0
WLAC Santoro, Antonio 59.98 29/8 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMS Addadi, Mehdi 54.61 27/3 53.88 1 11
NAM Briseno, Osiris 55.15 27/6 55.70 2 9
CRUZ Bell, David 55.25 27/2 56.05 3 8
IM Secor, Don 57.93 27/1 56.64 4 7
MINN Recker, Jeffrey 59.25 26/3 57.25 5 6
SLAM Swope, Paul 58.40 27/8 58.32 6 5
SFTL Tiozzo, Eduard 59.78 26/6 58.85 7 4
INDY Warren, Ryan 56.90 27/7 59.55 8 3
IM Bardak, Peter 59.98 26/2 1:00.06 9 2
NAST Maydak, Jeffrey 1:00.11 26/7 1:00.38 10 1
PALM Betenbaugh, David 1:01.72 26/8 1:00.43 11 0
IM Fort, Patrick 1:03.56 25/2 1:00.83 12 0
INDY Hartsock, Steve 58.51 26/4 1:01.73 13 0
INDY Lathrop, George 1:02.93 25/3 1:01.78 14 0
ABM Martin, Patrick 1:02.00 25/4 1:02.18 15 0
IM Tetzlaff, Maurice 1:00.89 26/1 1:02.34 16 0
MICH Sherman, Matt 1:03.29 25/6 1:02.45 17 0
INDY McCulloch, Michael 1:04.77 25/7 1:02.77 18 0
OREG Kilburn, David 1:09.10 25/8 1:03.04 19 0
BCTM Jones, Cody 1:02.44 25/5 1:03.42 20 0
DAS Sanchez, Greg 1:10.00 18/6 1:11.55 21 0
VCM Raffaelli, Ryan 1:05.15 25/1 1:13.07 22 0
BCTM Nakahodo, Sidney 58.52 26/5 DQ 0
ARIZ Commings, Jeff 51.94 27/4 NS 0
CMS O'Sullivan, Chris 53.00 27/5 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSCM Dreitzler, Todd 54.19 24/4 54.45 1 11
PBM Beach, Christopher 57.01 24/2 54.98 2 9
SVY Rees, Greg 55.95 24/5 56.97 3 8
SWIN Bez, Guillermo 57.21 24/7 57.09 4 7
ANCM Roddin, Jeffrey 56.24 24/3 57.42 5 6
NTA Raese, TR 56.33 24/6 57.86 6 5
NCMS King, Eric 1:03.04 23/8 58.24 7 4
BUMS Bishop, Christopher 1:02.50 23/7 58.99 8 3
PBM Zilch, Kurt 1:00.00 23/3 59.26 9 2
UC48 Samaddar, Kris 1:00.35 23/6 59.56 10 1
INDY Polack, Tim 1:00.72 23/2 59.66 11 0
MMA Carlson, Michael 59.29 24/8 59.87 12 0
UC48 Samaddar, Robin 59.84 23/5 1:00.03 13 0
NAM Nance, Chad 59.30 23/4 1:00.15 14 0
AKMS Rabinowitz, Max 1:04.58 22/3 1:00.52 15 0
MINN Seguin, Mark 58.03 24/1 1:00.86 16 0
PBM Linton, Tom 1:06.25 22/7 1:01.66 17 0
MEDM Whiteway, Jeff 1:02.74 23/1 1:02.01 18 0
SWIN Robb, Jeff 1:04.22 22/5 1:02.32 19 0
SFTL Tadla, Jarek 1:06.00 22/2 1:02.71 20 0
UMAC Goodison, Michael 1:03.67 22/4 1:03.08 21 0
PALM Vogler, Terry 1:05.75 22/6 1:05.98 22 0
PSM Castle, Matt 1:10.62 22/8 1:10.36 23 0
SBRM Overmyer, Christopher 1:20.00 18/7 1:15.22 24 0
MICH Sturdy, Patrick 1:07.00 22/1 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAM Hamilton, Rick 56.25 21/5 55.80 1 11
IM Malas, Bryan 56.00 21/4 56.76 2 9
SVY Evans, Jeffrey 57.50 21/6 56.77 3 8
VCM Shaffer, Mike 59.48 21/1 57.26 4 7
CMS Webber, James 1:01.45 20/5 57.54 5 6
GRA Dickson, Kurt 57.32 21/3 57.64 6 5
NAM Morris, Richard 58.60 21/7 58.23 7 4
SYSM Mehok, George 58.37 21/2 58.39 8 3
MICH Christensen, Kurt 1:00.52 21/8 1:00.09 9 2
SFTL Horwitz, Peter 1:00.85 20/4 1:00.63 10 1
NAM Birnbrich, Mark 1:04.69 19/4 1:03.42 11 0
MICH Cassidy, John 1:04.00 20/1 1:03.69 12 0
WMAC Reddington, David 1:03.50 20/7 1:03.98 13 0
UC21 Ure, Jeff 1:06.52 19/5 1:05.33 14 0
PCY DeWitt, Martin 1:09.14 19/7 1:06.03 15 0
SLAM Hopson, Bruce 1:07.82 19/3 1:07.55 16 0
IAMA Eure, Paul 1:08.16 19/2 1:08.19 17 0
MMA Livingston, Tommy 1:13.71 19/1 1:10.34 18 0
UC16 Frisz, Troy 1:24.98 19/8 1:19.76 19 0
WMAC Lourigan, Jerry 1:27.01 18/3 1:23.98 20 0
SFTL Tulacz, J. Andrew 1:50.00 18/2 1:31.26 21 0
SKY Bamman, John 1:42.00 18/4 1:41.00 22 0
SWED Cordero, Billy 1:04.00 20/8 NS 0
IM Davis, Paul 1:08.00 19/6 NS 0
SYSM Mench, Edward 1:02.43 20/6 NS 0
REDT Moll, Sebastian 1:02.00 20/3 NS 0
SLAM Pardieck, Andrew 1:03.00 20/2 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ANCM Britt, Clay 54.99 17/4 55.00 1 11
IAMA Ross, David 58.81 17/5 57.40 2 9
RICE Yarid, Jay 1:00.00 17/6 59.54 3 8
PSM Haynie, Carl 59.80 17/3 59.72 4 7
IM Gibson, Dave 1:00.10 17/2 59.80 5 6
RAMS Neuman, Larry 1:00.59 17/7 1:00.74 6 5
LIB Whelchel, David 1:01.50 17/8 1:00.82 7 4
MATT Von Jouanne, Roger 1:01.35 17/1 1:01.02 8 3
KONA Dixon, Matthew 1:04.06 16/3 1:01.33 9 2
WMAC Grisa, Thomas 1:02.39 16/5 1:02.38 10 1
PBM Caudrillier, Francois 1:07.47 16/1 1:03.84 11 0
WMAC Blommel, Gregory 1:04.16 16/6 1:04.63 12 0
PALM Shake, Joe 1:06.71 16/7 1:04.81 13 0
ARIZ Hagen, Dean 1:05.70 16/2 1:05.35 14 0
SFTL Monahan, Jim 1:09.96 16/8 1:10.50 15 0
ELG Schark, Mark 1:13.10 15/4 1:11.53 16 0
LVM Mitchell, Robert 1:15.48 15/5 1:16.91 17 0
INDY Weiss, John 1:18.81 15/6 1:17.96 18 0
MVM Campbell, Chris 1:23.15 15/2 1:19.42 19 0
MINN Brenton, Ken 1:02.00 16/4 NS 0
INDY Harris, Alon 1:18.00 15/3 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
AKMS Abbott, Rick 1:05.00 13/5 59.00 1 11
NCMS Klein, Jonathan 59.66 14/5 59.62 2 9
ROSE Stephenson, Dan 1:00.54 14/3 1:00.51 3 8
1693 Slater, Douglas 1:01.60 14/2 1:00.55 4 7
ARIZ Shake, Scott 1:00.80 14/6 1:00.74 5 6
WH2O Ballard, James 1:05.00 13/3 1:00.75 6 5
SFTL Steynberg, Andre 1:02.09 14/8 1:01.10 7 4
SFTL Djang, Philipp 58.53 14/4 1:01.30 8 3
CMS Weir, D. Scott 1:02.00 14/1 1:01.93 9 2
CMS Brackett, Bill 1:02.00 14/7 1:02.07 10 1
MAM Heath, Robert 1:03.24 13/4 1:02.21 11 0
NASH LeMaistre, Charles 1:05.69 13/1 1:04.87 12 0
SFTL Heinrich, Mark 1:07.10 12/4 1:05.57 13 0
IM Black, Boyd 1:07.46 12/5 1:05.74 14 0
AWJ Hildebrandt, David 1:05.59 13/7 1:06.34 15 0
MOVY Welchlin, Bob 1:05.88 13/8 1:06.76 16 0
PALM Slowey, Michael 1:07.71 12/3 1:06.85 17 0
NASH Ockerman, Jeff 1:05.51 13/2 1:07.41 18 0
OREG Voll, Robert 1:09.13 12/2 1:07.96 19 0
ELG Meyer, Kenneth 1:08.75 12/6 1:08.37 20 0
MICH Putnam, Clay 1:12.29 12/1 1:08.64 21 0
NAM Tarnapoll, Pete 1:12.00 12/7 1:10.10 22 0
IM Vogel, Matthew 1:12.78 12/8 1:12.69 23 0
CSMT Bargar, Scott 1:18.84 11/6 1:13.02 24 0
SBM Johannsen, David 1:17.99 11/3 1:14.52 25 0
MICH Mange, David 1:15.50 11/5 1:15.28 26 0
SBRM Ledley, Ben 1:29.00 11/2 1:18.89 27 0
ELG Steenrod, David 1:15.37 11/4 1:23.11 28 0
MICH Fortune, James 1:31.37 11/7 1:26.39 29 0
MAMA Worral, Dave 1:38.00 11/1 1:27.01 30 0
MICH Forgione, David 3:00.00 11/8 2:06.19 31 0
CMAM Patocchi, Robert 1:05.11 13/6 DQ 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Day, Lawrence 1:05.49 10/6 1:02.36 1 11
WMAC Mykleby, Geoff 1:04.00 10/4 1:02.56 2 9
SFTL Shead, Timothy 1:04.45 10/5 1:02.61 3 8
INDY Thomas, Bob 1:07.56 10/1 1:02.75 4 7
VCM O'Keeffe, Peter 1:07.36 10/7 1:03.41 5 6
NCMS Bober, Richard 1:05.00 10/3 1:03.96 6 5
NEM Schlicher, Fred 1:10.60 9/6 1:07.56 7 4
VALM DeWitt, Peter 1:09.35 10/8 1:08.79 8 3
WIN Voisard, Brian 1:10.02 9/4 1:09.05 9 2
SNM Johnson, Clifford 1:11.00 9/2 1:09.94 10 1
PBM Schmidt, George 1:06.77 10/2 1:09.96 11 0
PBM Heacock, Robert 1:11.49 9/1 1:10.07 12 0
NEM Epstein, Daniel 1:10.29 9/5 1:10.25 13 0
HTGN Dilley, Alan 1:15.00 8/5 1:14.11 14 0
BUMS Kornblatt, Daniel 1:14.50 9/8 1:14.37 15 0
CMS Feely, Kevin 1:19.02 8/8 1:14.71 16 0
ROSE Sterne, Erik 1:16.94 8/2 1:14.97 17 0
PSM Fogg, Stephen 1:16.83 8/6 1:16.16 18 0
WMAC Slick, Daniel 1:23.00 4/3 1:16.55 19 0
MICH Staudacher, David 1:15.99 8/3 1:17.39 20 0
BUMS Pot, Eugene 1:18.77 8/1 1:17.96 21 0
RGSC Napier, Charles 1:30.00 4/6 1:21.21 22 0
INDY Lewis, David 1:20.06 4/4 1:21.70 23 0
FWYS Anderson, Craig 1:25.88 4/2 1:23.14 24 0
ELG Kracen, Scott 1:47.00 4/1 1:49.88 25 0
NEM Bright, David 1:10.46 9/3 NS 0
POST Longo, Ken 1:15.00 8/4 NS 0
VMST Miller, Jim 1:25.09 4/5 NS 0
INDY Perrin, Thomas 1:11.11 9/7 NS 0
MICH Thompson, Frank 1:17.07 8/7 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Wilder, Hugh 1:05.50 7/4 1:05.25 1 11
TAM Burns, Richard 1:07.00 7/5 1:05.97 2 9
PALM Brzezinski, Jay 1:08.69 7/3 1:09.47 3 8
IM Wendt, George 1:12.00 7/6 1:12.46 4 7
MINN Kleffman, Robin 1:18.85 7/8 1:14.13 5 6
CMS Carney, Kent 1:14.73 7/2 1:16.06 6 5
ANCM Leonard, Roger 1:22.34 6/6 1:16.80 7 4
HTGN Dilley, Gary 1:30.00 5/6 1:18.36 8 3
PBM Parsons, Roger 1:19.50 6/5 1:19.11 9 2
NCMS Conroy, Michael 1:19.48 6/4 1:19.13 10 1
MICH Arneson, Gaard 1:21.00 6/3 1:20.82 11 0
WMAC Hollub, Greg 1:18.55 7/1 1:20.95 12 0
SBRM Medlock, Gordon 1:28.00 5/4 1:23.16 13 0
WH2O Figueiredo, Paulo 1:26.00 6/8 1:23.24 14 0
ARIZ Shaffer, Craig 1:22.90 6/2 1:23.37 15 0
SLAM Walker, Laurence 1:23.50 6/7 1:23.51 16 0
UC17 Heeter, M 1:25.00 6/1 1:24.09 17 0
MICH Ten Hoor, Richard 1:18.00 7/7 1:26.18 18 0
OREG Kelber, Michael 1:32.45 5/1 1:27.77 19 0
SKY Hunt, Larry 1:31.41 5/7 1:28.06 20 0
O*H* Kappa, Gregory 1:30.86 5/2 1:28.28 21 0
UC14 Livingood, Bill 1:29.76 5/3 1:30.35 22 0
SKY Johnston, Robert 1:35.91 5/8 1:34.85 23 0
CLOV Sanchez, David 1:28.13 5/5 1:40.88 24 0
SFTL Akbar, Clyde 3:08.31 4/8 NS 0
WMAC Luetke, Art 1:42.00 4/7 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
COLO Ogilby, Chuck 1:14.73 3/4 1:11.87 1 11
VCM Raffaelli, Larry 1:29.00 3/6 1:23.73 2 9
INDY Quigley, George 1:26.00 3/3 1:24.26 3 8
ARIZ LeRoy, Richard 1:30.20 3/2 1:33.76 4 7
PSM Reid, Walt 1:40.00 2/8 1:35.71 5 6
INDY Goldstein, Mel 1:38.76 3/8 1:36.87 6 5
O*H* Learmonth, William 1:35.01 3/1 1:42.86 7 4
CMS McDanal, Steven 1:55.00 1/7 1:54.19 8 3
ROSE Bell, John 1:38.95 2/7 NS 0
WCM Bledsoe, Dennis 1:30.25 3/7 NS 0
MICH Lokensgard, Erik 1:25.00 3/5 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
INDY Costill, David 1:15.69 2/4 1:15.86 1 11
INDY Mennen, Marty 1:19.25 2/3 1:19.07 2 9
MICH Martin, Ray 1:23.51 2/5 1:20.94 3 8
IM Ackerman, Owen 1:30.00 2/2 1:27.84 4 7
MICH Charlton, Allan 1:31.00 2/6 1:30.70 5 6
WMAC Hellmuth, Phillip 2:30.00 2/1 2:13.60 6 5
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC45 Mitchell, Clarke 1:30.00 1/3 1:28.25 1 11
INDY Reiman, Timothy 1:59.71 1/4 2:03.84 2 9
LVM Butler, Walter 2:12.60 1/2 2:12.08 3 8
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
O*H* Daily, John 2:35.00 1/5 2:35.36 1 11
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Lamb, Willard 1:54.25 1/6 1:54.81 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home