SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 9 Women 100 Y Back

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Mikota, Julia 55.85 33/4 56.63 1 11
TOC Sudarma, Tiffany 58.00 33/5 58.11 2 9
WMAC Meinholz, Anna 59.77 33/3 58.21 3 8
UC56 Lucchesi, Margot 1:05.11 32/4 1:02.25 4 7
INDY Burke, Rachel 1:01.55 33/2 1:02.83 5 6
SBRM Thibault, Lydia 1:10.50 31/3 1:04.11 6 5
WMAC Perez, Esmeralda 1:08.00 32/2 1:04.20 7 4
WMAC Siehs, Amanda 1:00.99 33/6 1:04.34 8 3
O*H* Ashbaugh, Chandler 1:10.89 31/6 1:04.47 9 2
PCY Gagnon, Caitlin 1:08.91 32/8 1:04.99 10 1
KONA Avery, Sierra 1:08.40 32/7 1:05.32 11 0
INDY Brown, Hayley 1:10.00 31/5 1:05.75 12 0
SCHS Sheafor, Tirion 1:07.15 32/6 1:05.90 13 0
OREG Cavender, Erin 1:06.80 32/3 1:05.94 14 0
GAJA Sibilia, Maddie 1:08.50 32/1 1:06.14 15 0
ROSE Hacobian, Anais 1:05.99 32/5 1:06.27 16 0
SCHS Sheafor, Haley 1:09.01 31/4 1:07.48 17 0
SFTL Monahan, Megan 1:05.00 33/8 1:07.60 18 0
NCMS Jones, Amanda 1:04.69 33/1 1:08.47 19 0
PSM Deardorff, Emily 1:11.40 31/2 1:10.24 20 0
IRM Estes, Hannah 1:14.63 31/7 1:12.88 21 0
PSM Baber, Caroline 1:17.63 31/1 1:17.63 22 0
O*H* Turner, Tamarind 1:30.21 26/6 1:27.37 23 0
PBM Morgan, Samantha 1:27.97 31/8 DQ 0
INDY Meyer, Molly 1:02.98 33/7 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Lee, Felicia 57.00 30/4 55.68 1 11
INDY Miles, Mallory 1:02.00 30/8 57.85 2 9
TOC Senko, Anna 58.00 30/5 57.94 3 8
NYAC Flinn, Rachel 58.19 30/3 58.20 4 7
SKY Maggard, Colleen 1:00.40 30/7 58.84 5 6
BCTM Yali Pepper, Gizem 59.58 30/6 58.91 6 5
SYS Donahue, Meghan 1:03.50 29/3 1:00.12 7 4
TOC Wilde, Courtney 1:03.98 29/2 1:00.15 8 3
VALM Fozkos, Brittany 1:06.33 28/5 1:00.94 9 2
WMAC Meinholz, Ellen 1:00.57 30/1 1:00.95 10 1
TOC Pedote, Elyssa 1:00.31 30/2 1:01.58 11 0
BCTM McCartney, Theresa 1:02.10 29/4 1:03.07 12 0
BCTM Zaklicki, Honorata 1:02.35 29/5 1:03.53 13 0
MICH Damroth, Rachel 1:03.50 29/6 1:03.69 14 0
ROSE Turner, Lauren 1:07.88 28/6 1:03.89 15 0
PBM Perez, Kingberly 1:08.16 28/2 1:03.90 16 0
O*H* Colker-Eybel, Cara 1:06.10 28/4 1:04.07 17 0
ROSE Marrinucci, Jena 1:07.78 28/3 1:04.39 18 0
CSMT Kruczynski, Caroline 1:04.22 29/7 1:04.43 19 0
SVY Mahaney, Melanie 1:06.00 29/8 1:06.48 20 0
WH2O MacDonald, Keely 1:05.30 29/1 1:06.69 21 0
IM Wilson, April 1:09.24 28/1 1:07.41 22 0
BOON Tenbarge, Kelley 1:13.34 28/8 1:08.33 23 0
SFTL Henley, Caroline 1:15.77 26/7 1:09.70 24 0
TOC Murphy, Kathryn 1:08.50 28/7 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Houston, Katy 1:00.97 27/5 1:00.10 1 11
IM Brunka, Christina 1:04.00 27/3 1:01.08 2 9
GRA Hibbard, Kate 1:04.29 27/6 1:02.32 3 8
ASC Scaparra, Joan 1:07.40 27/7 1:03.63 4 7
SPP Younkins, Karen 1:07.82 27/1 1:04.56 5 6
NAST Wang, Stephanie 1:07.97 27/8 1:04.70 6 5
MICH Cush, Rachel 1:07.00 27/2 1:06.31 7 4
IM Gilson, Kristine 1:13.00 26/2 1:08.95 8 3
SKY Yeoman, Christina 1:14.10 26/5 1:14.11 9 2
SLAM Ko, Rebekah 1:13.00 26/4 1:14.30 10 1
MMA Luptak, Alexandra 1:20.00 26/1 1:21.08 11 0
TOC O'Donnell McCarthy, Fiona 57.27 27/4 NS 0
WMAC Weiss, Chelsey 1:11.05 26/3 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSCM Inada, Noriko 1:02.18 25/6 54.13 1 11
TOC Watanabe, Naoko 58.92 25/4 58.16 2 9
1693 Grier, Katie 1:00.54 25/5 1:00.48 3 8
WH2O Vucinich, Elizabeth 1:02.50 25/2 1:00.71 4 7
OREG Shepherd, Sara 1:01.84 25/3 1:01.34 5 6
PBM Nuudi, Laura 1:06.70 24/4 1:01.93 6 5
WLAC Mardy, Megan 1:06.28 25/8 1:02.10 7 4
SKY Singleton, Natasha 1:05.11 25/1 1:02.73 8 3
RMST Carlson, Jennifer 1:09.00 24/7 1:05.46 9 2
NCMS Quattropani, LeeAnne 1:04.86 25/7 1:05.52 10 1
AKMS Pignalberi, Signe 1:06.91 24/3 1:05.92 11 0
NAM Briseno, Amanda 1:10.00 23/4 1:05.96 12 0
NCMS Womble, Jennifer 1:12.20 23/6 1:06.15 13 0
NEM Downing, Jennifer 1:06.76 24/5 1:06.44 14 0
MICH Somand, Heather 1:10.02 23/5 1:06.77 15 0
STAN Keeler, Susan 1:08.83 24/2 1:07.97 16 0
ARKM Cameron, Megan 1:07.09 24/6 1:09.09 17 0
ADMS Jock, Jessica 1:10.98 23/3 1:10.28 18 0
ALEX Kays, Amelia 1:13.23 23/7 1:12.81 19 0
SRM Rueda, Marcela 1:14.38 23/8 1:13.13 20 0
FSAM Witt, Abby 1:13.74 23/1 1:13.65 21 0
UC40 Vrentas, Catherine 1:12.99 23/2 1:13.70 22 0
KENM Carroll, Erica 1:10.00 24/8 1:15.38 23 0
NASH Sarbacker, Sarah 1:16.18 22/5 1:15.68 24 0
EAM Brummett, Jamie 1:19.17 22/3 1:20.31 25 0
MICH Hawkins, Meredith 1:20.73 22/6 1:21.85 26 0
MICH Schmaltz, Elizabeth 2:15.00 22/2 2:02.51 27 0
IM Goodwin, Amy 1:09.81 24/1 NS 0
SNM Louhichi, Nadia 1:15.31 22/4 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Lindauer, Kerry 1:01.13 21/4 59.85 1 11
SMS Enderle, Wendy 1:03.53 21/3 1:03.08 2 9
PBM Smith, Rebecca 1:04.15 21/6 1:04.08 3 8
PALM Yocum, Kari 1:02.88 21/5 1:04.90 4 7
LASH Krause, Mary Kay 1:08.14 21/8 1:05.11 5 6
MMAC Thomas, Erin 1:06.23 21/2 1:05.66 6 5
INDY Chop, Dahnya 1:06.43 21/7 1:06.30 7 4
WMAC Hawley, Rachel 1:09.56 20/5 1:06.78 8 3
UC34 Dixon, Lynn 1:07.57 21/1 1:07.93 9 2
SKY Challener, Roberta 1:14.00 20/7 1:10.19 10 1
WMAC Stich, Chris 1:09.04 20/4 1:10.26 11 0
FSAM Stolle, Christine 1:12.26 20/6 1:10.79 12 0
CMS Pitcher, Stacey 1:11.29 20/3 1:11.96 13 0
INDY Barbee, Kathryn 1:15.50 20/1 1:12.13 14 0
AWJ Hankins, Malena 1:16.77 19/6 1:12.74 15 0
INDY Warren, Elizabeth 1:15.93 20/8 1:13.16 16 0
DASC Tuttle-Best, Ann 1:13.72 20/2 1:14.96 17 0
GAJA Sullivan, Mindy 1:21.84 19/2 1:17.34 18 0
SKY Humphrey, Laura 1:16.30 19/3 1:18.07 19 0
SYS Scholz, Amanda 1:16.04 19/4 1:19.06 20 0
NAM Kopp, Melanie 1:16.27 19/5 1:19.78 21 0
SKY Winke, Molly 1:23.04 19/7 1:20.11 22 0
WMAC Walther, Amy 1:34.06 19/1 1:26.93 23 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NAM Plotz-Saribalas, Amy 1:03.69 18/4 1:02.95 1 11
HAFL Stewart, Ann 1:05.69 18/6 1:03.78 2 9
GSM Davidson, Michelle 1:05.09 18/3 1:04.25 3 8
IM Goggin Young, Sara 1:04.50 18/5 1:04.85 4 7
SPM Texel, Paula 1:06.00 18/7 1:05.73 5 6
NCMS Buckley, Jennifer 1:05.96 18/2 1:05.90 6 5
O*H* Bergmann, Kristen 1:16.05 16/6 1:08.93 7 4
MICH Colombo, Paula 1:10.50 17/4 1:09.84 8 3
NASH Tureau, Corinne 1:15.16 16/4 1:10.26 9 2
SNM Hrindo, Jan 1:10.18 18/8 1:10.30 10 1
WMAC Sinitz, Cheryl 1:10.80 17/3 1:10.51 11 0
TULS Meilner, Adina 1:10.72 17/5 1:10.56 12 0
ELG Cimilluca, Krista 1:11.38 17/2 1:10.64 13 0
MICH Tory, Monica 1:12.10 17/7 1:10.80 14 0
KENM Carter, Jennifer 1:10.00 18/1 1:11.21 15 0
WMAC Runnells, Julie 1:16.55 16/1 1:11.32 16 0
JDAM Dussliere, Julie 1:12.96 17/1 1:11.87 17 0
CPCT Woody, Suzanne 1:15.60 16/5 1:12.30 18 0
BUMS Bishop, Laura 1:15.13 17/8 1:14.51 19 0
WMAC Meyer, Nicole 1:16.04 16/3 1:15.01 20 0
ZAM VanWalsem, Julie 1:16.47 16/2 1:15.32 21 0
IM Reidenga, Lisa 1:20.00 13/7 1:16.50 22 0
MICH Kukla, Anne 1:17.22 16/8 1:18.04 23 0
NCMS Carter, Eddie 1:16.49 16/7 1:19.25 24 0
SKY Foree, Sophia 1:26.63 13/8 1:23.48 25 0
SKY Ehringer, Susan 1:29.99 6/5 1:27.05 26 0
INDY Harter, Michelle 1:11.00 17/6 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NYAC Gary, Kristin 1:00.09 15/4 1:00.66 1 11
SYSM Buxton, Sylvia 1:05.09 15/5 1:06.41 2 9
NCMS Wolff, Celia 1:06.88 15/6 1:06.96 3 8
MAM Cox, Juliet 1:10.55 15/8 1:07.11 4 7
MICH Harris, Susan 1:09.00 15/7 1:07.29 5 6
ENSW McPherson, Chris 1:06.58 15/3 1:08.07 6 5
1776 Saucy, Stephanie 1:07.39 15/2 1:09.40 7 4
SFTL Herrington, Jamie 1:10.27 15/1 1:11.30 8 3
IM Kottke, Brenda 1:15.95 14/6 1:11.83 9 2
MICH Pierce, Julie 1:15.45 14/3 1:12.48 10 1
LMAO Prey-Luedtke, Sharill 1:15.00 14/4 1:12.69 11 0
L4S Wetzel, Denise 1:18.00 14/7 1:14.32 12 0
BSMT Apple, Holly 1:15.39 14/5 1:16.13 13 0
NCMS Jones, Rebecca 1:22.03 14/8 1:20.68 14 0
NEM Pasterczyk, Christine 1:20.19 14/1 1:23.15 15 0
MICH Betts, Marigene 1:26.00 13/6 1:24.42 16 0
SFTL Sosa, Valentina 1:25.00 13/2 1:24.54 17 0
UC21 McLaren-Morris, Christa 1:24.90 13/3 1:24.86 18 0
TXLA Irawan, Yuni 1:26.12 13/1 1:27.88 19 0
SKY Rutenberg, Amy 1:22.58 13/4 1:28.47 20 0
TPIT Ott, Nancy 1:25.00 13/5 1:28.48 21 0
SNM Friedlander, Rebecca 1:17.30 14/2 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PBM Pipes, Karlyn 1:00.80 12/4 1:02.98 1 11
VMST Van Horn Pate, Val 1:06.99 12/5 1:08.70 2 9
RMST Brightwell, Kim 1:09.84 12/6 1:09.76 3 8
LAPS Spivey, Bonnie 1:11.00 12/7 1:09.78 4 7
USMS Kupferberg, Jody Lee 1:11.20 12/1 1:10.03 5 6
SFTL Hung, Maria 1:10.40 12/2 1:11.09 6 5
SYSM Kirkpatrick, Laura 1:13.67 11/3 1:11.66 7 4
SLAM Woehler, Mary 1:12.92 12/8 1:11.67 8 3
USF McNamara, Kathleen 1:13.58 11/5 1:13.19 9 2
TULS Smart, Denise 1:15.71 11/6 1:13.32 10 1
MICH Berger-Mann, Sue 1:13.50 11/4 1:14.44 11 0
SFTL Kelly, Mary Shawn 1:16.65 11/2 1:15.62 12 0
ARIZ Lepinski, Cokie 1:17.32 11/1 1:16.74 13 0
LAPS Finley, Ann 1:17.00 11/7 1:17.03 14 0
PBM Burton, Tamara 1:21.89 10/4 1:20.31 15 0
MATT Villarreal, Allison 1:22.18 10/5 1:22.11 16 0
ANBM Rokich, Karen 1:20.81 11/8 1:25.01 17 0
IRM Sill, Sherry 1:32.80 10/6 1:29.30 18 0
O*H* Feldkircher, Mary 1:50.00 10/8 1:33.24 19 0
SKY Jordan, Amy 1:39.85 10/2 1:38.70 20 0
INDY Vollmer, Patti 1:45.00 10/7 1:43.99 21 0
O*H* Rea, Gloria 1:30.46 10/3 1:47.21 22 0
SFTL Monahan, Becky 1:50.00 6/3 1:56.70 23 0
SWOM Whitehead, Jayne 2:10.00 6/4 2:15.75 24 0
O*H* Byrne, Hilary 1:49.80 10/1 DQ 0
PBM Andrews, Theresa 1:09.05 12/3 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Andrus-Hughes, Karen 1:06.90 9/4 1:05.71 1 11
MARY Pfinsgraff, Joan 1:08.96 9/5 1:08.40 2 9
WMAC Alioto, Laurie 1:17.00 9/7 1:14.01 3 8
SDSM Siegel, Christine 1:15.05 9/3 1:14.41 4 7
MOVY Blattner, Susan 1:17.00 9/2 1:15.96 5 6
TNAQ Burlingame, Sharon 1:23.70 8/7 1:16.96 6 5
MICH Early, Marilyn 1:16.00 9/6 1:16.98 7 4
NEM Goodwin, Kim 1:19.73 8/4 1:17.58 8 3
SUSA Gilmore, Cindy 1:17.91 9/8 1:17.86 9 2
ZAM Widland, Kathleen 1:21.19 8/5 1:18.05 10 1
WMAC Maltry, Cynthia 1:23.68 8/2 1:18.93 11 0
SFTL Larson, Linda 1:17.08 9/1 1:20.82 12 0
MICH Weir, Sue 1:26.00 8/8 1:21.04 13 0
SPM Steinmann, Sharon 1:23.00 8/6 1:22.91 14 0
IM Emmrich, Ann 1:26.01 7/4 1:23.31 15 0
SYSM Guins, Ann 1:22.82 8/3 1:23.98 16 0
NUTS Willard, Mimi 1:27.95 7/5 1:26.22 17 0
COOG Denby, Karlene 1:25.42 8/1 1:26.67 18 0
O*H* Turner, Lisa 1:32.03 7/6 1:29.67 19 0
IM Conley, Nancy 1:31.00 7/3 1:29.84 20 0
IM Kulak, Marilyn 1:38.00 7/2 1:34.53 21 0
WMAC Rezmer, Nancy 1:59.81 7/8 1:41.97 22 0
IM Moore, Mary 1:50.00 7/7 1:48.78 23 0
SLAM Aud, Susan 1:55.00 7/1 1:57.09 24 0
BUMS Brown, Colleen 2:25.79 6/6 2:11.55 25 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TAM Val, Laura 1:10.00 5/5 1:03.96 1 11
SFTL McCloskey, Cecilia 1:09.26 5/4 1:07.76 2 9
MVN Dougherty, Mindy 1:27.00 5/1 1:16.59 3 8
PBM Craffey, Joan 1:19.00 5/3 1:17.43 4 7
UTAH Lyman, Carolyn 1:24.15 5/2 1:25.50 5 6
PBM Johnston, Bonnie 1:30.00 1/3 1:25.56 6 5
O*H* Douglass, Marilyn 1:25.55 5/7 1:26.02 7 4
PALM Francis, Susan 1:31.82 1/4 1:27.45 8 3
SLAM McDowell, Teresa 1:27.97 5/8 1:28.36 9 2
MICH Van Dyke, Anne 1:35.28 1/2 1:32.61 10 1
PSM Casey, Kathrine 1:36.45 1/5 1:37.28 11 0
GRA Scherwat Ducourneau, Wendy 1:40.12 1/1 1:37.99 12 0
MOVY Bisogno, Laurie 1:24.00 5/6 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Toppel, Margaret 1:22.00 4/5 1:14.57 1 11
MVN Montrella, Beverly 1:28.80 4/6 1:25.35 2 9
IM McDaniel, Georgia 1:34.80 4/1 1:29.79 3 8
MINN Larsen, Babs 1:42.00 3/5 1:31.45 4 7
SLAM Pohlmann, Mary 1:30.94 4/2 1:31.97 5 6
PBM Mitchell, Jeannie 1:31.43 4/7 1:32.12 6 5
PSM Hunt, Andrea 1:45.00 3/6 1:33.85 7 4
SFTL Ventura, Rosa 1:28.50 4/3 1:33.99 8 3
WMAC Kranpitz, Nancy 1:45.00 3/3 1:34.02 9 2
OREG Rousseau, Sandi 1:35.00 3/4 1:35.20 10 1
PSM Welch, Sarah 1:34.91 4/8 1:35.67 11 0
PBM Foley, Carolynn 1:45.06 3/2 1:50.85 12 0
OPA Anziano, Marcia 1:46.76 3/7 1:52.12 13 0
TULS Beddow, Betsy 2:09.00 3/8 2:05.39 14 0
MICH Vanden Brulle, Kitty 2:08.68 3/1 2:15.40 15 0
WMAC Seidler, Jeanne 2:59.01 1/8 2:42.05 16 0
NEM Uustal, Diann 1:20.27 4/4 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Ward, Joy 1:34.16 2/5 1:31.80 1 11
KM Henry, Lorna 1:33.90 2/4 1:33.91 2 9
VMST Schreiner, Beth 1:38.99 2/3 1:36.27 3 8
AGUA Katz, Jane 1:43.50 2/2 1:39.64 4 7
DAM Westergaard, Leslie 1:40.65 2/6 1:41.79 5 6
UC28 Harris, Carol 1:55.67 2/7 1:55.63 6 5
RMST Manheim, Lucy 1:56.93 2/1 2:00.13 7 4
MICH Amis, Martha 2:19.23 2/8 2:16.74 8 3
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PBM Griffin, Joan 2:05.00 1/6 1:57.69 1 11
MICH Gogola, Laura 2:12.66 1/7 2:12.08 2 9
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home