2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, May 10, 2018 - Sun, May 13, 2018 )

Event Results

Event 20 Men 200 Y Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MESC Dray, Jonathan 2:08.00 27/4 2:09.09 1 11
SFTL Rousseau, Jean-David 2:15.77 27/5 2:15.01 2 9
UC08 Guminski, Timothy 2:28.31 27/7 2:19.10 3 8
WMAC Hora, Nicholas 2:16.76 27/3 2:20.13 4 7
ARMS Frederick, Aaron 2:22.19 27/2 2:22.90 5 6
ROSE Lum, Andrew 2:30.54 20/6 2:24.36 6 5
IM Melnick, Daniel 2:21.44 27/6 2:24.44 7 4
WVM Ghavami, Alex 2:30.00 27/8 2:27.92 8 3
BCTM Alexiou, Athanasios 2:28.84 27/1 2:29.00 9 2
NEM Hsieh, Alan 2:38.29 20/7 2:29.52 10 1
BCTM Escareno, Jesus 2:48.06 20/5 2:48.44 11 0

IM Garcia, Daniel 2:28.10 NS NS 0
SFTL Kertesz, Kristof 2:15.47 NS NS 0
PSM Pehrson, Josh 2:15.02 NS NS 0
Age Group 25-29
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Gans, Egan 2:10.00 24/4 2:07.18 1 11
IM Gensler, Benjamin 2:14.28 24/3 2:09.42 2 9
NAM Kauscher, Robert 2:19.78 24/2 2:09.44 3 8
MMA Peterson, David 2:12.56 24/5 2:11.48 4 7
STMA Buhr, Anthony 2:18.13 24/6 2:16.46 5 6
SLAM Lau, Jonathan 2:22.46 24/7 2:17.88 6 5
IM Van Huis, Alex 2:24.60 24/1 2:18.04 7 4
PALM Thaler, Daniel 2:39.31 23/6 2:27.18 8 3
NAST Rosier, Nicholas 2:30.00 23/4 2:27.53 9 2
USF Ganiyev, Doston 2:37.00 23/3 2:28.19 10 1
TOC Prill, Derek 2:28.65 24/8 2:30.22 11 0
ALEX Taylor, Tim 2:32.50 23/5 2:31.00 12 0
MAM Law, David 2:40.29 23/2 2:35.52 13 0

TOC Bower, Kenny 2:20.20 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
BUMS Wells, Geoff 2:06.51 22/4 2:08.61 1 11
CMS Trinidad, Reuben 2:08.83 22/5 2:11.65 2 9
IM Carlson, Timothy 2:09.47 22/3 2:12.05 3 8
NN Filion, Guillaume 2:15.10 22/2 2:12.32 4 7
ELG Sur, Thomas 2:13.26 22/6 2:13.29 5 6
NAM Hunte, Rod 2:20.35 21/4 2:17.38 6 5
COOG Bermudez, Oscar 2:20.89 21/5 2:18.14 7 4
NAST Teske, Brian 2:16.00 22/7 2:19.27 8 3
ROSE Durieux, Chad 2:18.76 22/8 2:21.22 9 2
PALM Malik, Michael 2:22.69 21/6 2:22.68 10 1
CHEL Sabala, Michael 2:18.42 22/1 2:23.86 11 0
BUMS Werner, David 2:25.85 21/2 2:24.63 12 0
SFTL Cedanio, Noel 2:22.56 21/3 2:26.08 13 0
WMAC Murray, Todd 2:30.92 21/1 2:27.71 14 0
ROSE Durieux, Kyle 2:36.54 21/8 2:33.87 15 0
CMS Bergford, Brian 2:47.00 20/1 2:36.21 16 0
PBM Berwald, Joshua 2:40.11 20/3 2:46.42 17 0
PBM Billingsley, Patrick 2:40.00 20/2 NS 0

ELG Brown, Adam 2:35.00 NS NS 0
WH2O Charmes, Roman 2:50.09 20/4 NS 0
AKMS Jiracek, Jakub 2:08.00 NS NS 0
SFTL Magarity, Tyler 2:22.00 NS NS 0
ENSW Silver, Isaac 2:27.11 21/7 NS 0
BCTM Zhai, Eric 2:28.50 NS NS 0
Age Group 40-44
Age Group 45-49
Age Group 50-54
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MVN Travaini, Carlo 2:19.00 11/5 2:07.80 1 11
RICE Guthrie, David 2:11.95 11/4 2:12.98 2 9
GS McAdam, Robert 2:23.54 11/6 2:21.81 3 8
NEM Naylor, Jeff 2:25.49 11/7 2:26.63 4 7
TRAY Ritchie, Andy 2:35.00 10/4 2:28.85 5 6
AWJ Dyer, Andy 2:21.59 11/3 2:29.98 6 5
UCLA Morales, Tito 2:35.50 10/5 2:32.21 7 4
HAFL Aubrey, Michael 2:25.87 11/1 2:32.27 8 3
WMAC Allen, Peter 2:37.62 10/3 2:38.89 9 2
O*H* Kelley, Kevin 2:42.37 10/7 2:40.04 10 1
SFTL Marks, Ronald 2:44.85 10/1 2:40.40 11 0
IM Holmberg, Tom 2:37.74 10/6 2:41.10 12 0
MICH Foltz, Carl 2:41.35 10/2 2:43.16 13 0
WMAC Holland, David 2:25.00 11/2 2:44.42 14 0
MICH Hood, Daniel 2:48.16 10/8 2:51.99 15 0
WCM Conner, Christopher 3:11.04 5/8 3:16.71 16 0
ELG Woerner, Bruce 3:20.22 3/7 3:27.42 17 0

IM Bychowski, James 2:55.00 NS NS 0
PBM Moreno, Al 2:32.70 11/8 NS 0
PSM Phillips, Daniel 2:21.01 NS NS 0
INDY Weiss, John 3:03.32 NS NS 0
Age Group 60-64
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Kerns, Hubie 2:46.09 6/5 2:39.84 1 11
INDY Hawks, Dean 2:55.90 6/2 2:44.64 2 9
IM Dahlberg, Peder 2:43.92 6/4 2:46.40 3 8
SAWS Clemmons, Jim 2:49.50 6/3 2:48.61 4 7
O*H* Douglass, Nick 2:53.13 6/6 2:59.88 5 6
HOLY Cochrane, Scott 3:02.91 6/1 3:04.00 6 5
WMAC Millholland, Carl 3:00.00 6/7 3:05.79 7 4
SLAM Wisland, Dave 3:05.00 6/8 3:07.61 8 3
INDY Bly, Phillip 3:16.30 5/3 3:09.25 9 2
SUSA Schroeder, Bruce 3:20.65 5/2 3:09.30 10 1
PALM Beardmore, Roger 3:12.52 5/5 3:12.52 11 0
CMAM Kennedy, James 3:06.87 5/4 3:13.13 12 0
NEM Fuerman, Ross 3:18.81 5/6 3:20.97 13 0
TNAQ McCord, John 3:25.23 5/7 3:22.75 14 0
ARIZ Newport, Roderick 3:25.60 5/1 3:24.06 15 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Wendt, George 2:50.00 4/4 2:55.66 1 11
IAMA LeMaster, Stan 2:58.53 4/3 2:56.50 2 9
MICH Olzmann, Kurt 3:01.00 4/6 2:56.68 3 8
CMS Carney, Kent 2:55.62 4/5 2:56.99 4 7
NEM Myers, Richard 3:04.00 4/2 3:03.36 5 6
PBM Parsons, Roger 3:17.08 4/1 3:16.30 6 5
SKY Hunt, Larry 3:21.45 4/8 3:21.86 7 4
NASH Fuenmayor, Jose 3:24.52 3/4 3:24.59 8 3
WMAC Corris, Robert 3:13.13 4/7 3:25.01 9 2
GOLD Riker, Tony 3:42.00 3/3 3:28.64 10 1
WMAC Mueller, Lawrence 3:25.70 3/5 3:31.08 11 0
SLAM Pohlmann, John 3:43.81 3/6 4:28.70 12 0
PSM Walker, Thomas 5:15.00 3/2 4:41.63 13 0

MICH Mahler, Jay 3:00.00 NS NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Freshley, Mike 2:45.33 2/4 2:57.88 1 11
CMS Burgess, Thom 3:45.00 2/5 3:35.50 2 9
LOCO Colyer, Bob 3:45.71 2/3 3:52.43 3 8
ARIZ Eisenklam, Peter 4:16.56 2/6 4:11.01 4 7
VMST Grant, Will 5:00.00 2/2 5:01.48 5 6

MICH Stover, John 4:15.00 NS NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
INDY Costill, David 3:20.50 1/4 3:18.69 1 11
YCHA Lau, Wang 3:33.00 1/3 3:33.81 2 9
WMAC May, George 3:50.00 1/5 3:55.72 3 8
PBM Johnston, Bob 4:15.52 1/2 NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWIFT Knowles, Percy 5:01.17 1/6 5:15.00 1 11

SDSM Mitchell, Tom 4:21.72 NS NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet > Swim Meets > Home